ناباروری

قطع مصرف این داروها برای پایان دادن به ناباروری

عوامل مختلفی بر روی ناباروری تاثیر می گذارند که می توان به انواع داروهایی که برای بیماری های روانی تجویز می شود، داروهای فشار خون و استعمال دخانیات اشاره کرد.

در ادامه مسائلی که می تواند ناباروری را تحت تاثیر قرار دهد آمده است:

داروهای آلفا بلاکر

یک دسته از داروها تحت عنوان داروهای آلفا بلوکر که عمدتا در درمان علائم انسدادی و تحریکی بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرند، روی باروری اثر سوء دارند. این دسته داروها شامل ترازوسین، تامسولوزین، آلفازوسین، دوگزازوسین می باشند. این داروها نیز در افرادی که مشکلات ادراری دارند نیز تجویز می شوند (درجوانان). این داروها در افراد مسن که مبتلا به بزرگی پروستات هستند با بلوک و از کارانداختن اعصاب سمپاتیک (آلفابلوکر) باعث کاهش فشار داخل مجرا شده و همچنین عضلات صاف پروستات را شل کرده و جریان ادرار بهتر می شود.

برگشت منی به داخل مثانه با داروهایی به طور شایع با تامسوزولین در ۵/۸ درصد مردان اتفاق می افتد و در نتیجه باعث ناباروری می شود. داروهای دیگری مثل رزرپین و متیل دوپا چنین عارضه ای را ایجاد می کنند.

زود انزالی

داروهای بیماری های روانی

داروهایی که برای درمان بیماری های روانی بکار می روند باعث ناباروری و مهار عمل جنسی و میل جنسی می شوند. بیشتر داروهایی که برای درمان بیماری های روانی تجویز می شوند با بلوک و عدم ترشح دوپامین در مغز، به مهار محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه گردیده و در نتیجه میل جنسی در افراد کاهش می یابد. بعضی از این داروها اثر شل کننده عروق (شریان) را داشته و در نتیجه خون از آلت دور شده و موجب اختلال نعوظ می گردد.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی که خلاصه این داروهاSSRIs  می باشند باعث اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی می شود. این داروها با اثر و خاصیت آرام بخشی و ضد کولینرژیک خود باعث عوارض فوق می گردند. این داروها همچنین باعث به تاخیر افتادن انزال شده و به همین جهت در درمان زودانزالی مورد استفاده قرار می گیرند.

از برجسته ترین عوارض این دسته داروها می توان به توانائی در بالا بردن پرولاکتین خون اشاره کرد. وقتی هیپرپرولاکتینمی (پرولاکتین زیاد خون) بوجود آمد، هورمونی از هیپوتالاموس به نام GNRH ترشح نمی شود و مقدار زیاد پرولاکتین خون باعث مهار LH شده و اثرآن روی یبضه برای ترشح هورمون جنسی (تستوسترون) مختل می شود. وقتی تستوسترون ترشح نشود، بنابراین نطفه سازی دچار اختلال شده و ناباروری بوجود خواهد آمد.

سایر داروهایی که برای مشکلات روانی بکار می روند، شامل فنوتیازین ها می باشند. فنوتیازین ها باعث افزایش پرولاکتین در خون شده و اثر منفی در باروری خواهد داشت. مهار کننده های منو آمین اکسید از که از داروهای ضد افسردگی می باشد، موجب اختلال نعوظ و بالاخره بطور غیرمستقیم باعث ناباروری می شود. لیتیوم در مغز باعث کاهش عمل دوپامین در مغز شده و میل جنسی و توانایی جنسی را کم می کند.

داروهای فشار خون

استفاده داروی ضد فشارخون در فردی که نارسائی عروقی دارند، ممکن است جریان خون به دستگاه تناسلی را کاهش دهد. داروهایی که باعث زیاد شدن ادرار(مدر) مثل تیازید، باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شده و باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ می شود. عوامل داروئی قلبی مثل آتنولول و متروپرولول به نظر می رسد اثرات سوء روی عمل جنسی دارند. به هر حال اغلب، استفاده همزمان داروهای بلوکرها و داروهایی که ادرار را زیاد می کنند، هر دو میل جنسی و عمل جنسی را مختل می کند، لذا این بیماران ضمن مراجعه به پزشک خود، داروهای بلوکر خود را به داروهای مهارکننده آنژیوتنسین تغییر دهند.

در حالیکه درمان فشارخون بسیار با اهمیت می باشد، اورولوژیستی که در زمینه ناباروری مشغول فعالیت می باشد، باید از داروهای فشار خون که باعث اختلالات قابل توجه روی بیضه ها می شود با اطلاع باشد.

درحالیکه باروری هنوز مسئله خوشایندی می باشد، مردانی که چنین داروهایی که ممکن است برای بیضه مضرباشد، باید با اطلاع پزشک معالج آن ها را به داروهای غیرزیان آور تغییر دهد. اثر سوء بیشتر داروهای فشارخون روی ناباروری ، از طریق اختلال جنسی می باشد. بنابراین باید به خاطر داشت فشارخون بیشتر و بطور شایع در جمعیت های مسن اتفاق می افتد، گروهی که در مجموع دارای شانس زیاد اختلال نعوظ  هستند.

اسپرونولاکتین

اسپیرونولاکتین داروئی است که در بیماران کبدی استفاده می شود و با تغییر واختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه مشکلات ناباروری ایجاد می کند. این دارو با جلوگیری از تبدیلDTH به هورمون جنسی (تستوسترون)، باعث کاهش تستوسترون می شود. در نتیجه میل جنسی، اختلال نعوظ و بالاخره ناباروری را بوجود می آورد.

استعمال دخانیات

مطالعات بی شمار نشان داده که استعمال دخانیات روی باروری اثر سوء داشته است. شواهد جمعی گواه بر آن است که سیگار اثر منفی قابل توجهی روی تولید نطفه (اسپرم)، حرکت نطفه و مورفولوژی یا شکل نطفه خواهد داشت. گزارشات متعددی نشان داده که عوامل و مواد موجود در سیگار باعث تغییرات سرطان زایی شده و باعث اثرات معکوس روی تقسیم سلولی سریع روی سلولهای بیضه دارد.

مطالعات تجربی روی حیوانات نشان می دهد که نیکوتین، سیگارت و پلی سیکلیک می تواند باعث اختلال در نطفه سازی در بیضه شده و شکل اسپرم ها تغییر کند. از طرفی با کوچک کردن بیضه ها و کاهش نطفه سازی، باعث پایین آمدن تعداد اسپرم ها به مقدار زیاد شود که به آن اولیگواسپرمیا گویند.

در سیگاری ها همینطور سطح پرولاکتین و استرادیول که در اختلال نعوظ تاثیر دارد، باعث ناباروری می شود. کاهش تعداد اسپرم یا نطفه مسئله قابل توجهی در سیگاری ها است. استرادیول با مکانیسم های مختلفی مثل اختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه باعث اختلال در نطفه سازی بیضه شود.

ضمنا افزایش استرادیول با بالا بردن کاتکولامین ها باعث میشود خون رسانی به لوله های نطفه ساز در بیضه کاهش یابد و نطفه کاهش یابد.

هنوز مشخص نشده که سیگار دقیقا به چه نحوی باعث اختلال در نطفه سازی و ناباروری می شود ولی آنچه مسلم است، مرد و زن باید از استعمال دخانیات خودداری کنند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربریعقوب سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۴( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  چند آزمایش انجام دادم جواب آنها رو خدمتتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۴( 4 ماه پیش)
   ارسال كنيد
 • تصویر کاربرسجاد شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۹:۳۱( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام بدلیل سرطان بیضه بعد شیمی درمانی بیست روزه عمل rpland داشتم متاهل هستم الان برای نزدیکی آلت ام نعوظ می شود اما منی خارج نمی شود این مشکل قابل برطرف و درمان شدن هست؟ یا دائمی هستش؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۹:۳۱( 10 ماه پیش)
   عدم خروج مني درماني ندارد
 • تصویر کاربرهادی دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۵( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یک اقای 34 ساله هستم قصد بچه دار شدن داریم رفتم ازمایش اسپرم دادم که مشخص شده تعداد اسپرمام کمه وسرعتشون هم پایین و همچنین تو ازمایشاتم هم نشونن داده گلبول سفید دیده شده. میشه راجب این موضوع توضیح دهید. ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۴۳( 10 ماه پیش)
   تعداد wbc طبيعي است
  2. تصویر کاربرهادیپنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۲۰( 10 ماه پیش)
   منظور wbc چیست؟
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۴:۴۵( 10 ماه پیش)
   منظور گلبول سفيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرامیر دوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۸:۲۴( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من سه ماه قبل که ازو اسپرم بودم نمونه برداری و عمل وارکوسل انجام دادم که نتیجش منفی بود و اسپرم بالغ ندیدن بعد از سه ماه که ازمایش اسپرم دادم نتیجش این شد که مینویسم
  Sperm count 0.5 (density
  Progressive)a+b =0
  Motile=0)a+b+c
  Round cell 0.5
  Wbc,rbc=0
  Class a,b,c=0
  Class d. Or immotile=100%
  Vap= 32
  VSL=0.1
  VCL=3.7
  Bcf=11.6HZ
  حالا ایا اقای دکتر من اصلا اسپرم دارم حالا چه مرده یا زنده فرقی نمیکنه یا کم تحرک ؟کدومشو دارم ؟ایا همه اسپرم ها که نیم دهمه همش round cell هستش؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۸:۲۴( 11 ماه پیش)
   بله اسپرم داريد
 • تصویر کاربراحمد شنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۶:۵۰( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سه سال ازدواج کردم اما بچه دار نشدم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۴۱( 1 سال پیش)
   اولين انجام آزمايش اسپرموگرام مي باشد توسط أزمايشگاه
  2. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۶ ۱۶:۵۰( 1 سال پیش)
   نتيجه آزمايش اسپرم را گزارش كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربرعلی پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ۲۱:۵۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  خسته نباشید
  تو شهر من آزمایش اسپرم انجام نمیشه
  و باید به شهر دیگه ای برم و همین خستگی رانندگی تا شهر دیگه موجب این میشه که نتونم نمونه اسپرم بدم.
  آیا دارویی و یا غذایی هست که باعث تحریک من بشه که برای نمونه دادن مشکل نداشته باشم؟
  در صورت وجود داشتن، لطفا روش مصرفش رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۶ ۲۱:۵۸( 1 سال پیش)
   خير وجود ندارد
 • تصویر کاربرعماد جمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۴:۰۵( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  جناب دكتر من مدتي هست كه عقد كردم و رابطه جنسي دارم
  در هنگام رابطه مشكلي ندارم و انزال بهمراه خروج مني انجام ميشود اما درصورت خودارضايي بعد از ارگاسم چند دقيقه بد به تدريج مني رقيق خارج ميشود اين موضوع منو نگران كرده كه مشكلي داشته باشم خواهش ميكنم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۷ شهریور ۱۳۹۶ ۱۴:۰۵( 1 سال پیش)
   شما ازدواج كرده ايد چرا خود ارضايي مي كنيد
 • تصویر کاربرکمیل پنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ۰۰:۰۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدبنده بعدازیکسال ازدواج بعلت عدم بارداری همسرخودبه دکترمراجعه که ایشان پس ازیه بارآزمایش اسپرم به بنده اعلام داشته اندبعلت عدم تولیدنطفه دربیضه ها نابارورهستم آیاراهی جهت بارورکردن بنده وجوددارد؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۶ ۰۰:۰۷( 1 سال پیش)
   لطفا به مطب مراجعه کنید تا علت نطفه نساختن بیضه ها تشخیص داده شود و بر اساس ان درمان صورت گیرد
 • تصویر کاربرپوریا سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ ۲۳:۰۹( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . مدتییت اینجانب پس از رسیدن ب ارگاسم توانایی خروج منی خود را از دست داده ام و ارگاسم تنها با تکان های الت همراه است حال انکه پیش از این چنین مشکلی نبوده. لطفا در خصوص تشخیص و درمان و هزینه های درمانی این بیماری راهنمایی فرماید. با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۴( 1 سال پیش)
   با سلام و ارادت لطفاء سن و وضعيت تاءهل خود را ذكر كنيد .
  2. تصویر کاربرپوریاجمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶ ۰۹:۳۷( 1 سال پیش)
   سن بنده ۱۸ سال
   وضعیت تاهل مجرد
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۶ ۲۳:۰۹( 1 سال پیش)
   مشکل شما فکری و روانی است و زودگذر است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربراحمد جمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶ ۰۴:۱۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  دکتر جان 25 سالمه و سه سال پیش به مدت تقریبا یک سال جهت جلوگیری از ریزش مو فیناستراید یک میلی گرم استفاده کردم و بعد از اون و با.وجود اینکه دو ساله مصرف نمیکنم دچار ناتوانی شدید در عملکرد جنسی شدم به شدت میل جنسیم پایین اومده نعوظ خ کم و ناپایداری دارم نعوظ صبحگاهی هم ندارم معمولا و حتی اندازه ی آلتمم به نظر کوچیک تر شده واقعا این وضع واسم ناامید کنندس، ازمایش دادم و سطح هورمون هام طبیعی بود و.دکتر پیشنهاد داد ک علتش مشکل و استزس روانیه ولی واقعا خودم مطمینم ک نیست زمان هایی ک به راحتی نزدیکی داشتم و نعوظ بسیار خوبی داشتم رو کاملا بخاطر دارم و اخیرا به نقش فیناستراید به عقیمی پی بردم ب همین دلیل واقعا تلقین یا مسایل روانی.رو از نظر خودم منتفی میدونم
  خواهش میکنم کمکم کنیث
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۱۶ تیر ۱۳۹۶ ۰۴:۱۶( 1 سال پیش)
   با سلام واحترام ، اميدوارم انچه مي گويم قبول كنيد ، مشكل شما فكري ، روحي ، ذهني و اضطراب مي باشد .
درحال دریافت اطلاعات