قطع مصرف این داروها برای پایان دادن به ناباروری

عوامل مختلفی بر روی ناباروری تاثیر می گذارند که می توان به انواع داروهایی که برای بیماری های روانی تجویز می شود، داروهای فشار خون و استعمال دخانیات اشاره کرد.

در ادامه مسائلی که می تواند ناباروری را تحت تاثیر قرار دهد آمده است:

داروهای آلفا بلاکر

یک دسته از داروها تحت عنوان داروهای آلفا بلوکر که عمدتا در درمان علائم انسدادی و تحریکی بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرند، روی باروری اثر سوء دارند. این دسته داروها شامل ترازوسین، تامسولوزین، آلفازوسین، دوگزازوسین می باشند. این داروها نیز در افرادی که مشکلات ادراری دارند نیز تجویز می شوند (درجوانان). این داروها در افراد مسن که مبتلا به بزرگی پروستات هستند با بلوک و از کارانداختن اعصاب سمپاتیک (آلفابلوکر) باعث کاهش فشار داخل مجرا شده و همچنین عضلات صاف پروستات را شل کرده و جریان ادرار بهتر می شود.

برگشت منی به داخل مثانه با داروهایی به طور شایع با تامسوزولین در ۵/۸ درصد مردان اتفاق می افتد و در نتیجه باعث ناباروری می شود. داروهای دیگری مثل رزرپین و متیل دوپا چنین عارضه ای را ایجاد می کنند.

زود انزالی

داروهای بیماری های روانی

داروهایی که برای درمان بیماری های روانی بکار می روند باعث ناباروری و مهار عمل جنسی و میل جنسی می شوند. بیشتر داروهایی که برای درمان بیماری های روانی تجویز می شوند با بلوک و عدم ترشح دوپامین در مغز، به مهار محور هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه گردیده و در نتیجه میل جنسی در افراد کاهش می یابد. بعضی از این داروها اثر شل کننده عروق (شریان) را داشته و در نتیجه خون از آلت دور شده و موجب اختلال نعوظ می گردد.

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی که خلاصه این داروهاSSRIs  می باشند باعث اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی می شود. این داروها با اثر و خاصیت آرام بخشی و ضد کولینرژیک خود باعث عوارض فوق می گردند. این داروها همچنین باعث به تاخیر افتادن انزال شده و به همین جهت در درمان زودانزالی مورد استفاده قرار می گیرند.

از برجسته ترین عوارض این دسته داروها می توان به توانائی در بالا بردن پرولاکتین خون اشاره کرد. وقتی هیپرپرولاکتینمی (پرولاکتین زیاد خون) بوجود آمد، هورمونی از هیپوتالاموس به نام GNRH ترشح نمی شود و مقدار زیاد پرولاکتین خون باعث مهار LH شده و اثرآن روی یبضه برای ترشح هورمون جنسی (تستوسترون) مختل می شود. وقتی تستوسترون ترشح نشود، بنابراین نطفه سازی دچار اختلال شده و ناباروری بوجود خواهد آمد.

سایر داروهایی که برای مشکلات روانی بکار می روند، شامل فنوتیازین ها می باشند. فنوتیازین ها باعث افزایش پرولاکتین در خون شده و اثر منفی در باروری خواهد داشت. مهار کننده های منو آمین اکسید از که از داروهای ضد افسردگی می باشد، موجب اختلال نعوظ و بالاخره بطور غیرمستقیم باعث ناباروری می شود. لیتیوم در مغز باعث کاهش عمل دوپامین در مغز شده و میل جنسی و توانایی جنسی را کم می کند.

داروهای فشار خون

استفاده داروی ضد فشارخون در فردی که نارسائی عروقی دارند، ممکن است جریان خون به دستگاه تناسلی را کاهش دهد. داروهایی که باعث زیاد شدن ادرار(مدر) مثل تیازید، باعث کاهش جریان خون به آلت تناسلی شده و باعث کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ می شود. عوامل داروئی قلبی مثل آتنولول و متروپرولول به نظر می رسد اثرات سوء روی عمل جنسی دارند. به هر حال اغلب، استفاده همزمان داروهای بلوکرها و داروهایی که ادرار را زیاد می کنند، هر دو میل جنسی و عمل جنسی را مختل می کند، لذا این بیماران ضمن مراجعه به پزشک خود، داروهای بلوکر خود را به داروهای مهارکننده آنژیوتنسین تغییر دهند.

در حالیکه درمان فشارخون بسیار با اهمیت می باشد، اورولوژیستی که در زمینه ناباروری مشغول فعالیت می باشد، باید از داروهای فشار خون که باعث اختلالات قابل توجه روی بیضه ها می شود با اطلاع باشد.

درحالیکه باروری هنوز مسئله خوشایندی می باشد، مردانی که چنین داروهایی که ممکن است برای بیضه مضرباشد، باید با اطلاع پزشک معالج آن ها را به داروهای غیرزیان آور تغییر دهد. اثر سوء بیشتر داروهای فشارخون روی ناباروری ، از طریق اختلال جنسی می باشد. بنابراین باید به خاطر داشت فشارخون بیشتر و بطور شایع در جمعیت های مسن اتفاق می افتد، گروهی که در مجموع دارای شانس زیاد اختلال نعوظ  هستند.

اسپرونولاکتین

اسپیرونولاکتین داروئی است که در بیماران کبدی استفاده می شود و با تغییر واختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه مشکلات ناباروری ایجاد می کند. این دارو با جلوگیری از تبدیلDTH به هورمون جنسی (تستوسترون)، باعث کاهش تستوسترون می شود. در نتیجه میل جنسی، اختلال نعوظ و بالاخره ناباروری را بوجود می آورد.

استعمال دخانیات

مطالعات بی شمار نشان داده که استعمال دخانیات روی باروری اثر سوء داشته است. شواهد جمعی گواه بر آن است که سیگار اثر منفی قابل توجهی روی تولید نطفه (اسپرم)، حرکت نطفه و مورفولوژی یا شکل نطفه خواهد داشت. گزارشات متعددی نشان داده که عوامل و مواد موجود در سیگار باعث تغییرات سرطان زایی شده و باعث اثرات معکوس روی تقسیم سلولی سریع روی سلولهای بیضه دارد.

مطالعات تجربی روی حیوانات نشان می دهد که نیکوتین، سیگارت و پلی سیکلیک می تواند باعث اختلال در نطفه سازی در بیضه شده و شکل اسپرم ها تغییر کند. از طرفی با کوچک کردن بیضه ها و کاهش نطفه سازی، باعث پایین آمدن تعداد اسپرم ها به مقدار زیاد شود که به آن اولیگواسپرمیا گویند.

در سیگاری ها همینطور سطح پرولاکتین و استرادیول که در اختلال نعوظ تاثیر دارد، باعث ناباروری می شود. کاهش تعداد اسپرم یا نطفه مسئله قابل توجهی در سیگاری ها است. استرادیول با مکانیسم های مختلفی مثل اختلال در هیپوتالاموس، هیپوفیز و بیضه باعث اختلال در نطفه سازی بیضه شود.

ضمنا افزایش استرادیول با بالا بردن کاتکولامین ها باعث میشود خون رسانی به لوله های نطفه ساز در بیضه کاهش یابد و نطفه کاهش یابد.

هنوز مشخص نشده که سیگار دقیقا به چه نحوی باعث اختلال در نطفه سازی و ناباروری می شود ولی آنچه مسلم است، مرد و زن باید از استعمال دخانیات خودداری کنند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سودا سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما ،اقای دکتر بعد ۳سال ازدواج بچه دار نشدیم و همه ازمایشات و اقدامات رو انجام دادیم و تو ازمایش اسپرم من نشون داده که ۱۰درصد اسپرم ها نرمال هست و شکل اسپرم مشگل داره ،،،بعد معاینه پیش پزشک ارولژیست واریکسل هم نداشتم فقط در ۶سالگی عمل باد فتق انجام دادم ممکنه علت شکل ناسالم اسپرم از اون باشه؟؟البته خانمم هم مشگلی نداشته و همه ازمایشات و عکس رنگیش خوب بوده ،
  و پزشک متخصصم بهم پودر پروکسید پلاس داره روزی ۲تا بخورم و ۳ماه اقدام کنم
  خواستم ازتون بپرسم اگر نتیجه نکرفتم یعنی راهی نیست؟؟اگر هست چه راهی؟؟دارو یا جراحی؟؟یا ای وی اف؟؟
  ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   اي ، وي ، اف

 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  دکتر من مدتی بودکه احساس درددرناحیه مثانه داشتم پیش دکتر که رفتم گفت شن اومده تومثانه ت ادرارکردنم هم پیوسته نیست یعنی ی مقدارمیادقطع میشه دوباره میاد ی سری داروبرام که نوشته الان چندروزه استفاده میکنم امروزودیروزکه نزدیکی داشتم اصلا منی نداشتم تونعوظ ولذت جنسی مشکلی ندارم فقط منی ندارم خواستم بدونم دلیلش چی میتونه باشه خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۵ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود 2 سال است که داروی اسنترا 100 روزی یک عدد و زاناکس را برای حملات حراس استفاده میکنم زاناکس فقط اگر حمله حراس ناگهانی دچار شوم نصف نیم میلی گرم
  ایا بر روی کیفیت اسپرم تاثیر دارد ؟
  3هفته است که با نظر پزشک مصرف آسنترا را قطع کردم ولی زاناکس را روزی یک عدد مصرف میکنم تا اثرات ترک آسنترا را کم کند
  چه مدت طول میکشد تا تاثیر این داروها بر روی اسپرم از بین برود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   اثري روي اسپرم ندارد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.
  من در نگه داشتن ادرار از همون جوانی تا الان که ۴۹ سال دارم در مواقعی که دستشویی در دسترس نبود ید بیضای طویلی دارم. اخیرا با اتوبوس سفر طولانی داشتم که با وجود داشتن ادرار از دستشویی رفتن خودداری کردم. بعد دچار درد مثانه و گرفتگی مجاری ادرار شدم.خوشبختانه بموقع به پزشک مراجعه کردم و آمپول و قرص ضد عفونت تجویز کرد و با سرنگ ادرار مانده در مثانه را خارج کرد. اکنون سئوالم اینه که آقای دکتر آیا مثانه من قابل برگشت به حالت اولیه را دارد؟ به عبارتی ساده تر آیا وقتی مثانه بزرگ میشود قابل برگشت به حالت اولیه(تنظیمات اولیه کارخانه الهی) هست؟
  ممنون..ببخشید دکتر من کمی شوخ طبع هم هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بله بر مي گردد

 • تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید من میخاستم با خانمم نزدیکی داشته باشم و میخاستم قبل نزدیکی آزمایش بدم تا بدونم برای پسر دار شدن چیکار باید بکنیم آزمایشش چیه لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   أزمايشي ندارد

 • تصویر کاربر من یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دو سال پیش آزمایش دادم ۵ ملیون اسپرم ضعیف داشتم اما الان صفر شده
  علت چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   احتمالا به علت واريكوسل است

 • تصویر کاربر من پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دو سال پیش آزمایش دادم اسپرم حدود پنج ملیون کم تحرک از نوع D و Cبودند الان که چند بار آزمایش دادم اسپرم صفر است آیا میتونه اثر بی حس کننده(کرم زایلا پی) باشه
  که مسیر انتقال اسپرم رو دچار مشکل شده باشه
  امیدی برای بازگشت اسپرم هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   انتقال اسپرم مسدود نشده است

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر دانیال پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،روز بخیر
  من ۴ عدد از این قرص در ۴ روز مصرف کردم ولی الان که عوارضشو خوندم نمیخوام ادامه بدم،ایا این مدتی که مصرف کردم تاثیری روی اسپرم ها داره؟
  چه جوری متوجه بشم؟
  آزمایشی وجود داره؟
  لطفاً راهنمایی بفرمایید،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اثري روي اسپرم ها ندارد و أزمايش اسپرم بدهيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اثري روي اسپرم ها ندارد و أزمايش اسپرم بدهيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در بچگی اریون گرفتم ولی بدلیل تشخیص نادرست پزشک باعث عفونت بیضه شد و یک بار ازدواج کردم بدلیل بچه دار نشدن جدا شدیم الا ن مجددا میخوام ازدواج کنم آیا راهی هست یا عملی هست که به صورت طبیعی همسرم را بارور کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر ایرج پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . استفاده از ویتامین هایی مثل روی ، ای ، فولیک بطور خودسر و مقارن با استفاده از آمپول هاش سی جی تاثیر سوء بر روند اسپرم سازی میگذارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   نمي گذارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر