علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 373 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر قوامی.جناب دکتر من ۴۹سالمه و ۱۰ ساله که ازدواج کردم و انزال زودرس دارم زیر یک دقیقه. خواهشمندم یک دارویی معرفی کنید تا بهبود پیدا کنم. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سه ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

 • تصویر کاربر بابک جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب.
  دارای 55 سال سن که دوران جوانی را با سبک زندگی اشتباه، کار زیاد، کم خوابی سپری کردیم. الان دچار دیابت و فشارخون و سابقه تشنج هستم داروی زیپمت ، لوزارتان و متورال نیز اورلپت مصرف می کنم و سالهاست که با مشکل نعوظ و زودانزالی مواجه هستم که متاثر از سبک زندگی، بیماریها و داروهاست. در این خصوص ناتوانی جنسی نیز تا چندسال پیش حسب تجویز پزشکان ارولوژی، سیلدنافیل و تالادافیل و سایر مکمل ها ...مصرف می کردم که چندان موثر نبود.به نظر حضرتعالی آیا استفاده از ترزیق یا کرم آلپروستادیل یا هر داروی مشابه می تواند مفید باشد. کدام یک مرجح است و چگونه باید تهیه شود با تشکر از راهنمایهای ارزنده.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۵ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   أمپول ألپروستاديل مشكل را حل مي كند

 • تصویر کاربر شهاب چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  باسلام وقتتون بخیر
  جناب دکتر همسرم 34 ساله هستن 3 ساله ازدواج کردیم اوایل ازدواج رابطه جنسی خوبی داشتیم رفته رفته کم شد و الان به ماهی یکبار و شایدم بیشتر رسیده دکتر مراجعه کردیم بیضه سمت چپ شون واریکوسل داشتن و آزمایش اسپرم هم دادیم اما مشکلی نبود دکتر برای واریکوسل داروی خاصی ندادن اما برای تقویت جنسی داروی سیلدناهرب و پرمن مکس تجویز کردن ولی با وجود این دارو ها مشکل حل نشد کار همسرم سخته هم هز لحاط فیزیکی هم ذهنی اما ایشون اصلا نه میل جنسی دارن نه نعوظ انجام میشه یکم این وضع نگران کننده شده و واقعا زندگی مونو تحت تأثير قرارداده متشکر میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر۳۷سالمه خواستم الت تناسلی بزرگ کنم
  از روغن خراطین استفاده کردم وباکشیدندست و روغن زدن رابه پایین التم می بوردم یعنی مابین بیضه ومقعد وان قسمت ها درحالت نغوظ ازپایین یعنی مابین مقعد وبیضی التم سفت شده اما وقتی نغوظ پیدا میکنه کف سرم درد میگیره ووقتی ارزا میشم فشار خون بالا میگیره وهمراش استرس واظطراب وفشار خون بالا دارم کف پاهایم درد می گیره درحالت عادی سر درد اظطراب وفشار خون دارم وبعدرابطه تا چند روز بی حالی استرس وفشار خون ممنون میشم راهنمای وکمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر عزیز
  ببخشید بنده متاسفانه حدود 15 سال است که بخاطر مریضی معلولیت دارم و متاسفانه از کمر به پایین معلول هستم
  متاسفانه بنده چند تا مشکل دارم
  1 کنترل دفع ندارم و میخواستم بدونم ایا با روشی میشه این مشکل رو حل کرد ؟
  2 به هیچ عنوان نعوظ ندارم یعنی تو این 15 سال حتی یک بار هم نشده که التم راست بشه میخوام بدونم این مشکلم حل میشه؟

  درضمن خودم 24 سال عمر دارم و اگه درمان داشته باشه ان شا الله میخوام بیام و درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   كنترل دفع درمان ندارد و سه ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد براي نعوظ

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام من ٢٣سالمه جديدا موقع نزديكي بخصوص درحالت مست اولش همه چي خوبه وسطاش آلتم شل ميشه
  چه قرصي مصرف شه كه باعث زود انزالي هم نشه
  و روي الكل اون قرص مشكل نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه زود انزالي

 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  من ۲۸ سالمه و مجرد هستم.چند وقته التم برای خود ارضایی نعوظ خوبی نداره و زود شل میشه.قبلنا زیاد خود ارضایی میکردم.الان ولی وقتی پیش نامزدم هستم موقع عشقبازی نعوظم البته زیر لباس اوکی هست و خب تا وقتی ارضا شم نسبتا نعوظ دارم.میخاستم بدونم که ممکنه مشکل نشت وریدی داشته باشم؟نعوظم در حالت معمولی و تنهایی هم حدود دو دقیقه هست و زود برای نگرانی از حفظ نعوظ التمو که نگاه میکنم شل میشه‌.بنظرتون مشکل نشت وریدی هست؟؟خیلی نگرانم ازین موضوع.هی تو سایتا میخوندم نشت وریدیو خیلی استرس گرفتم.همه ش تو فکرشم.بنطرتون احتمال نشت وریدی هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   براي تشخيص نشت وريدي أزمايش كاورنوزوگرافي و كاورنوزومتري انجام شود

 • تصویر کاربر حکیم چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  عرض سلام دارم خدمتتون آقای دکتر؛
  ۲۸ سال سن دارم، مجرد هستم و‌ سابقه خودارضایی هم داشتم؛
  الان چند وقتی شده که ازودانزالی دارم و حدود دو ماه پیش دکتر هم رفتم، که به من vitamin E دادند و‌همچنین سیتالوپرام ۲۰ و فرمودند سیتالوپرام رو یک‌ساعت قبل از رابطه استفاذه کنم اما از وقتی دکتر رفتم رابطه ای نداشتم که میزان اثربخشی سیتالوپرام رو متوجه بشم؛
  در اکثر پاسخ های حضرتعالی تجویز قرص پاروکستین رو مشاهده کردم؛ خواستم ازتون بپرسم پاروکستین رو می تونم به جای سیتالوپرام استفاده کنم و اینکه تداخلی با ویتامین E نخواهد داشت؟ و ضمنا چنانچه در حین مصرف پاروکستین رابطه و یا خودارضایی اگر داشته باشم ایرادی ندارد؟
  می بخشید مصدع شدم و ممنونم ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   بله مي شود ولي به مدت سه ماه بايد قرص را بخوريد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۸ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   بله مي شود ولي به مدت سه ماه بايد قرص را بخوريد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مازیار جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مدت رابطه من ۵تا۱۰ثاتیه س هر چند قرص های تآخیری مصرف کرده ام تاثیری نداشته لطفا راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ اسفند ۹۸( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 117 مشاهده پرسش
  باسلام
  مدتیه ک اختلال نعوظ دارم.البته در شروع رابطه نعوظ خوب و سفتی دارم اما بعد از چند دقیقه دچار استرس میشم و سریع دچار عدم نعوظ میشم.قرص تادالافیل هم مصرف کردم.بامصرف قرص در اکثر موارد بدون استرس هستم و مشکلی پیش نمیاد.البته مواقعی هم هست که بدون قرص هم همه چیز عالیه.خودم مطمئنم ک بخاطر استرسمه.حتی بوده مواقعی ک انقدر استرس داشتم ک با قرص هم حین رابطه نعوظم ازدست رفته.
  چکار باید بکنم آقای دکتر؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 سال پیش)

   دور گردن استرس و اضطراب درمان شماست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر