علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر فردين پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  باسلام .43سالمه دوسالي بانظرپزشك تادافيل استفاده كردم وزودانزالي هم داشتم وازاسپري استفاده كردم.سه ماهي هست قرص تاثيرنداره وازحالت برافروختگي بعد ازمصرف قرص هم خيلي نفرت دارم .ايا پماد آلپروستاديل ميتونه جايگزين مصرف قرص باشه واگه هست ازكجا پيداكنم/براي زود انزالي چه قرصي استفاده كنم /آيا قرص تادافيل بايدهرشب خورده بشه ويافقط يكساعت قبل از نزديكي/بعضي وقتها بعدازمصرف قرص خون دماغ ميشم /لطفا راهنمايي بفرماييدازلحاظ روحي خيلي وضعيت بدي دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه و قرص تاداگرا يك ساعت قبل از رابطه

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 355 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر و خسته نباشید بابت تمام زحمات....
  بنده ۳۱سالم هست اما سه سالی هست که بیماری بنام درماتومیوزیت گرفتم که کل بدنمو درگیر کرده....
  قبل از این بیماری اصلا مشکل نعوظ رو نداشتم چه در حین رابطه و هم اینکه صبح از خواب بیدار میشدم مشکل نعوظ رو نداشتم....
  اما الان خیلی سفت سفت نمیشه و دکتر هم رفتم که امروز سونو گرافی با پاپاورین رو انجام دادم و دکتر گفت که همه چیزت خوبه فقط پشت بافتها قشنگ درماتومیوزیت رو مشاهده میکنم میخواستم ببینم با این مشکل درماتو میوزیت میشه کاری کرد که مشکل نعوظ نداشته باشم...
  چیزی هست بگید که این مشکل منو بر طرف کنه...
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از عمل جنسي. يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و درماتوميوز مربوط به متخصص پوست است

 • تصویر کاربر Amin84 جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب خدمت شما . اقا دکتر من 37 ساله هستم . تا به حال چند مرتبه به متخصص ائورولوژی مراجعه کردم اخرین سری قرص افرودیت تجویز کرد دکتر واسم که تاثیری احساس نکردم . مشکل که من دارم کاهش میزان منی و انزاد زود رس بعضی وقت ها قبل از دخول !!! ارضا میشم . وقتی هم میخام بار دوم نزدیکی کنم نمی تونم جسارتن الاتم یا شق نمیشه یا ارضا نمیشم . خلاصه خیلی نامید شدم خیلی ساله در گیر این قضیه هستم سابقا استمنا میکردم که جدیدا ترکش کردم گفتم شاید بخاطر اون باشه . تمایل جنسی هم کم شده تو این چند سال اخیر .ناگفته نماند بنده مجرد هستم فاصله نزدیکی بعضی وقت ها به چند ماه هم میرسه بعصی وقت ها هم چند هفته البته بخاطر انزال زود رس تمایل چندانی به نزدیکی ندارم در واقع تاخیر در نزدیکی من به دلیل همین زود ارضا شدن هست . لطفا پوزش من ببپذیرد بابت اینکه صریح صحبت کردم . پیشاپیش از توجه شما سپاسگذارم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از عمل جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد و سه ساعت قبل از عمل جنسي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر Amin84 جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سپاس و درود فراوان .
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   خواهش

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهاره پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام اقای ۷۵ ساله دچار اعتیاد جنسی و ارتباط با افراد مختلف شده است
  دارویی برای کاهش میل جنسی و افکار جنسی برای این سن چه پیشنهاد میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   دارويي وجود ندارد

 • تصویر کاربر امير پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام
  ايا تزريق پروستاگلاندين براي ايجاد نعوظ در ايران وجود دارد؟؟ ايا پروستا گلاندين از پاژاورين بهتر است؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۲ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   بله وجود دارد و بهتر است

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام.من اولا التم کوچک هست.الان خیلی وقت میشه که الاتم وانمیسته.حتی وقتی مثلا یه فیلم سکسی میبینم وانمیسته وزوددلم میخوادخودم و خالی کنم وابم میاد.سنم ۴۰وتاحالادکترهم نرفتم.نمیدونم چیکارکنم.تاحالا هم هیچ دارویی استفاده نکردم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)

   بيضه كوچك را هيچ كاري نمي شود كرد

 • تصویر کاربر بلاغیان چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۲۸ سالمه و پسر مجرد هستم.
  متاسفانه سالهاست به استمنا آلوده هستم اما تعداد دفعات شدید نیست. تقریبا ۵ روزی یکبار.
  اما زمانی که شروع به عمل استمنا میکنم آلتم بسیار حساس هست و زیر ۱ دقیقه انزال منی رخ میده.
  سوال من اینه که با ترک کامل خود ارضایی و فرضا یه مدت طولانی هم بگذره ، مشکل برای آینده و ازدواج از نظر زودانزالی حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   بله زود انزالي برطرف مي شود

 • تصویر کاربر مجید چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  سلام من در شروع رابطه مشکل خاصی ندارم . ولی بعد چند دقیقه. شل میشود ‌ ودیگر نا کام میمانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام. من اخیرا با شخصی که دارای زگیل تناسلی بود اما ظاهر آلت مشکلی نداشت سکس خارج از مقعد و واژن داشتم. احتمال ابتلای من زیاد است؟
  الان چه کار باید بکنم که احتمال ابتلا رو کاهش بده چون دچار استرس زیادی شدم؟
  اگر مبتلا شده باشم آیا در دوره ی نهفته بیماری هم ناقل به حساب میام؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)

   ناقل به حساب نمي أييد كاري لازم نيست انجام دهيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 45 سالمه تا 14-15 سالگی کاملا نعوظ عالی داشتم یک روز صبح بیدارشدم خیلی نعوظ سفت وطولانی داشتم ومیخواستم مدرسه برم محکم فشار دادم که شک شود اما صدای تق داد از اون روز دیگه صبحها دچار نعوظ نمیشدم بعد از ازدواج درسن 24سالگی فهمیدم دچار ناتوانی جنسی شدم یعنی در نعوظ مشکل داشتم تاحدی که همسرم درخواست طلاق کرد چند بار به دکتر مراجعه کردم بار اول ویتامین ای دادند بعد سیلدنافیل بعد تادالافیل مشکل موقتی حل میشد اما سردرد گرفتگی بینی ودرد عضلانی شدید باعث قطع مصرف میشد من عمل هیدروسل انجام دادم و واریکوسل چپ دارم خودم احتمال نشتی در آلت تناسلی میدم ازبیضه هام عکس رنگی گرفتم اندازه و گردش خون طبیعی هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   عكس رنگي از ألت گرفته شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر