علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مدتی هست مقدار مایع من خیلی کم شده و به سختی خارج میگردد به نحوی که باید دست کشیده شود دنباله الت در حد یک یا دو قطره خارج میگردد،ممنون از پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر من 35 سال سن دارم نزدیک 7 سال ازدواج کردم از همون روز اول از لیدوکائین و مخدر و .. برای مشکل زود انزالی استفاده کردم و با وجود استفاده همزمان قرص تاخیری لیدوکائین و مخدر متاسفانه بیشتر از 6 یا 7 دقیقه طول نمی کشدو زود انزالی به حدی شدید است که حتی با اصلاح موهای آلت خود به خود ارضا می شوم و بعضی وقتها انقد لیدوکائین استفاده می کنم که عدم نعوذ دارم ولی بازم مشکل زود انزالی دارم و نعوذ من خیلی کوتاه می باشد و همچنین اصلا پرتاب منی از همون اول نداشتم ممنون میشم راهنمائی بفرمائید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز سلام
  من دچار اختلال نعوظ هستم.آلتم فوری برانگیخته می شود ولی قسمت نوک التم سفت نمی شود و زمانی که با انگشت ریشه ی آلتم را فشار می دهم نوک آلتم سفت می شود و به محض برداشتن انگشت باز شل می شود.در حالت عادی اگه خودمو خیلی خیلی سفت بگیرم هم کمی سفت می شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنند

 • تصویر کاربر محسن جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من تمامی چرک خشکنهارو استفاده کردم ۶تا دکتر رفتم داکسی آریزمایسین امپول جنتی ماسین و غیر ۲۸تا لووفالسومان و مترانیدازول دگه افسردگی گرفتم مقاربت از پشت داشتم مایع زردرنگی ازم‌میره چیکارنم بدنم به چرک خشک جواب نمیده خیلی استفاده کردم بی حدحساب چیکار کنم
  1. تصویر کاربر محسن شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)
   اخرین نسخه من این بود بازم جواب نداد استفاده کردم بازم مایع عوفنت زرد رنگ میاد خیلی چرخشکن خوردم متاسفانه بدنم عادت کرده باید قویشو بخورم البته نظر شما مهمه
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  باسلام
  طبق دستور خودشما قرص داپوکستین یک تا سه ساعت یک عدد زودانزالی یکم بهتر شده ولی رصایت بخش نیست استفاده ۲ عدد مشکل ایجاد میکند یا دستور دیگری میفرمایید ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   قطع كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر AliAzadi پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام من فردی هستم که قبلا خود ارضایی داشتم اما وقتی ترک کردم نه توی خواب شبانه بلکه وقتی توی خواب بعد از ظهر می خوابم این اتفاق میفته و هر روز هم هست لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر مانا پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  نامزد بنده مردی 44سال هستن و اصلا تمایل جنسی بمن ندارن البته در گذشته هم این مشکل داشتن و من خیلی نگران ایشون و رابطه که داریم هستم ممنون میشم بنده راهنمایی بفرمایید ک به چه شکل این مشکل حل کنیم ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   جنبه فكري ،، روحي و ذهني دارد مشكلات بايد حل شود

 • تصویر کاربر امير پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام
  1-دكتر جهت نعوظ تزريق پاپاورين تجويز نموده است.در داروخانه ها وجود ندارد.ايا جايگزيني وجود دارد؟
  2-اصولا تزريق عوارض دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 سال پیش)

   عارضه ندارد و در داروخانه ها تك نسخه اي يافت مي شود

 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر آقای ۳۴ ساله هستم مجرد الان چند سالی است که اعتیاد به متادون دارم و روزی ۶۰ میل مصرف میکنم مشکل زودانزالی و عدم نعوظ دارم .بعضی وقت ها زود ارضا میشم و بعضی وقت ها اصلا بلند نمیکنم خواستم راهنمایی بفرمایید.ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم ميل كنيد سه ماه و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد بيست روز

 • تصویر کاربر فردين پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  باسلام .43سالمه دوسالي بانظرپزشك تادافيل استفاده كردم وزودانزالي هم داشتم وازاسپري استفاده كردم.سه ماهي هست قرص تاثيرنداره وازحالت برافروختگي بعد ازمصرف قرص هم خيلي نفرت دارم .ايا پماد آلپروستاديل ميتونه جايگزين مصرف قرص باشه واگه هست ازكجا پيداكنم/براي زود انزالي چه قرصي استفاده كنم /آيا قرص تادافيل بايدهرشب خورده بشه ويافقط يكساعت قبل از نزديكي/بعضي وقتها بعدازمصرف قرص خون دماغ ميشم /لطفا راهنمايي بفرماييدازلحاظ روحي خيلي وضعيت بدي دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم به مدت سه ماه و قرص تاداگرا يك ساعت قبل از رابطه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر