علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام عرض ادب. آقای دکتر من نعوض دارم. و شل بودن نعوظ. سیلدنافیل میخورم. شاید سفت و اثر کنه. شما برا زود انزالی بهم تادالافیل و پاروکستین20 تجویز کردین. الان چهار روزه. دارم شبی یکی میخورم. ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   زود انزالي پاروكستين روزي يكعدد سه ماه و تادالافيل براي نعوظ

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   زود انزالي پاروكستين روزي يكعدد سه ماه و تادالافيل براي نعوظ

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدرضا پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  من چند ماه پیش بهتون پیغام دادم در خصوص زود انزالی ، فرمودید پاروکستین مصرف کنم . روزای اول نصف قرص تا یکماه بعد روزی یک عدد به مدت دو ماه مصرف کردم . شرایطم شرایط ایده آل بود در زمان مصرف قرص ، لیکن قرص ها که تموم شد بعد از یک هفته دوباره برگشتم به حالت اول و دچار زود انزالی میشم.
  حالا میخواستم بپرسم دوباره باید همون قرص رو ادامه بدم ، بعد اینکه تا کی ادامه بدم ؟ کار دیگه ای باید بکنم ؟ بعد اینکه آیا مصرف دراز مدت عوارض داره یا نه؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   قرص فلوكستين ٢٠ را روزي يك عدد ميل كنيد

 • تصویر کاربر عرفان دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 212 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام.خسته نباشید این عکس مقعد منه.شما در این عکس زگیل مقعدی یا بواسیر یا بیماری مقعدی دیگری مشاهده میکنید یا حالت مقعدم طبیعیه جناب دکتر؟هیچ علامت خاصی هم مثل سوزش یا خون ریزی یا درد یا مشکل در دفع و...هم ندارم ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   عكسي ديده نشد

  2. تصویر کاربر عرفان شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   دوباره فرستادم عکسارو آقای دکتر
  3. تصویر کاربر عرفان شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   دوباره فرستادم جناب دکتر
  4. تصویر کاربر عرفان شنبه ۱ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   دوباره فرستادم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   ضايعه غير طبيعي ديده نمي شود

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من۵٠ سالمه دیابت هم دارم و انزال شدید که خیلی وقتها تریاک میکشم ولی الان یکماهه ترک کردم برای دیابت هم قرص متفورمین مصرف میکنم لطفا راهنمایی بفرمایی با این مشکل بزرگ انزال چکار کنم
  از حوصله و صبوریتان تشکر میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر هاشم جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من۳۲ساله چندساله دوچار اختلالات نعوظ هستم سیلدنافیل اوایل تاثیر دا شت ولی تافیل تاثیر نداشت لطفا راهنمایم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 سال پیش)

   سيلدنافيل را يك ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهرام شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  ممنون بابت معرفی پروکستین برای درمان زود انزالی. تقریبا 20 روز هست مصرف میکنم تا حدود زیادی حل شده است.
  سوال اول: آیا بعد از دوره سه ماه مصرف مشکل به طور کامل حل میشه؟
  سوال دوم: خانمم به دلیل بیماری پانیک قرص آسنترا، ایپی پرامین، بوسپیرون مصرف میکنند و سردی جنسی دارند خواستم برای حل مشکل دارو تجویز کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   مشكل حل مي شود در مورد همسر بايد به متخصص زنان مراجعه كنند 

 • تصویر کاربر بهزاد دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  باسلام وهزاران درود . شب بخیر آقای دکتر
  برای زود انزالی فرمودید به مدت سه ماه از قرص پاروکستین 20 استفاده کنم
  آیا عوارضی نداره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   ممكن است داشته باشد

  2. تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام مجدد .آقای دکتر قبلا به مدت یک ماه سیتالوپرام 20 خوردم خوب بود همین رو ادامه بدم یا پاروکستین مصرف کنم .سپاس گزارم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   ادامه دهيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ساشا جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید،39سالمه دوماهه که باهمسرم زندگی مشترکو شروع کردیم اما متاسفانه هنوز نتونستم باهمسرم سکس داشته باشم آلت تناسلیم قبله شروع رابطه سریع شل میشه و تغییر سایز میده،ساعتهای نزدیک صبح خوب شق و سفت میشه اما باز ب محض شروع رابطه و قبله دخول تغییر سایز میده کوچیک میشه و شل،این باعث نارضایتی همسرم شده ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهروز شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام آقای دکتر...
  قبل از هرچیزی بی ادبی نباشه خدمتتون و ازتون ممنون میشم که بنده رو راهنمایی کنید.
  بنده بهروز 28 سالمه و حدود دو ماه پیش اطراف الت تناسلیم جوش های کم و البته کوچکی بوجود آمده بود اما بیخیالش بودم و گفتم که خودش رفع میشه اما بعدش به مرور زیاد شد و واقعا با دیدنشون اذیت میشدم تا اینکه خودم یک پماد کلوتریمازول موضعی خریدم و هرشب بهش میمالیدم اما الان خیلی بیشتر شده و واقعا برام زجر آور و ناخوشینده. البته نه خارش داره نه درد ولی فکر کنم روزبه روز بیشتر میشه. ممنون میشم برای درمانش راه حلی برام ارائه بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر کیا شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام. من ۲۸ سالمه و مدتی هست که به مشکل نعوظ و شلی آلت برخوردم،سیگار میکشم. بابت مشکل دیگه ای به تازگی چکاپ کامل شدم و آزمایش دادم و همه چیز طبیعی بوده. مشکلم موقعی ایجاد شد که قرصایی مثل لیتیوم و سیتالوپرام طبق تجویز پزشک مصرف میکردم که بعد از مطرح کردن موضوع با پزشک قرصای دیگه ای تجویز شد اوضاع کمی بهتر شد ولی باز هم مشکل وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 2 سال پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر