علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 151 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  من 25ساله هستم وهنگام خودارضایی هیچ دردی در سر الاتم احساس نمیکنم
  ولی هنگام رابطه با جنس مخالف بعد از ارضا شدن(خارج شدن منی)هنگامی که به سر کلاهک الات کششی صورت میگیرند یا سرالات لمس می شود احساس سوزش میکنم جوری که باید از رابطه جنسی دست بکشم این موضوع منو خیلی اذیت میکنه لطفا علت این مشکلو به من بگویید وچگونه این بیماری رو درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   ورم پروستات است بايد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   ورم پروستات است بايد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  باسلام ..آقای دکتر .44 سال سن دارم داشته 88 عمل توموانجام دادم بعداز آن زمان در پای چپم حالت لخته ایجاد شد 3بار عمل کردم .از آن زمان کم کم میل جنسی پیدا کردم.و التم. زود می خوابه آیا داروی هست.من قبلا.وارفارین می خوردم دوسال است استفاده نمی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام،مردی50ساله هستم،مدتی است که کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ دارم،درهنگام نعوظ آلت خوب سفت نیست وگاهی اوقات بابک خوای پرتی نعوظ ازبین میرود ونعوظ مجدد پیش نمی آید،هیچ بیماری ندارم وداروی هم مصرف نمیکنم.لطفاراهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر ساعد جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  سلام
  جن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   سوال را مطرح كنيد

 • تصویر کاربر محمدعبدی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 312 مشاهده پرسش
  سلام.من تقریبأ سه ماه است که نعوظ کامل ندارم ویااصلأتحت هرشرایطی هم باشدتکان نمی خوردچه برسدنعوظ ناقص.وگاهی درصورت نعوظ نسبی وسفتی نسبی سرآلت بزرگ نشده وشل است البته عمل واریکوسل کردم ونسبی بزرگی پروستات دارم سن ام 37 پروستات 35 میباشدالبته تا قبل سه ماه بااین شرایط هم رابطه جنسی داشتم همه اینها درطول مدت اتفاق نیفتاده یهویی شده.علت ودرمان رامرحمت نمایید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر مرو شنبه ۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  دکتر چند سالی‌است مشکل زود نارضایی داشتم ولی یکی دو هفته ای است که اصلا تحریک نشده و عدم نعوظ‌شدید دارم وسنن خود ۵۳ سال و
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ممنون میشم اگه راهنمایی کنی منو
  من 4ساله رابطه جنسی ندارم خود ارضایی هم علاقه‌ای ندارم
  بنظرت دکتر چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   به متخصص روانپزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمدرحیمی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  من مشکل نعوظ دارم ودوماه قرص پاروکستین 20 استفاده کردم ولی هنوز مشکل نعوظ خوب نشده لطفا راهنمایی کنید.اوایل رابطه نعوظ خوبی دارم ولی وقتی میخاد دخول صورت بگیره نعوظ از بین میره.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   دارو را قطع كنيد يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد 

 • تصویر کاربر كامران پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد بنده ٣٠ سالمه و يه سال پيش به دليل برخي اتفاقات از لحاظ روحي اذيت شدم. از اون به بعد ميل جنسيم خيلي پايين اومده و نعوظم خيلي كم شده. و از طرف ديگه پنيك اتك دارم و ميترسم از سيدنافيل استفاده كنم. پيشناهادتون چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۷ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   بايد از أمپول تزريقي پاپاورين داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام عرض ادب. آقای دکتر من نعوض دارم. و شل بودن نعوظ. سیلدنافیل میخورم. شاید سفت و اثر کنه. شما برا زود انزالی بهم تادالافیل و پاروکستین20 تجویز کردین. الان چهار روزه. دارم شبی یکی میخورم. ممنون میشم کمکم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   زود انزالي پاروكستين روزي يكعدد سه ماه و تادالافيل براي نعوظ

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   زود انزالي پاروكستين روزي يكعدد سه ماه و تادالافيل براي نعوظ

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر