علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر امید جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود دو ماه پیش تصادف کردم و متاسفانه پام از زانو قطع شده، دکتر گفت حدود یکماه این مشکل عدم نعوظ را خواهم داشت ولی با گذر دوماه حتی بیشتر همچنان این مشکل همراه من هست! لازم هست به دکتر ارولوژیست مراجعه کنم یا به مرور زمان و قطع دارو (گاباپنتین) حل میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   بمرور زمان حل مي شود يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام دو ماه پیش درد در مثانه و خارش مجاری ادرار و سوزش چشم و گلو درد داشتم ( هیچگونه ترشح و سوزشی نداشتم) دکتر تشخیص بیماری مقاربتی دادن، دو هفته داکسی ساکلین ۱۰۰ روزی دو عدد ، یک ماه سیپروفلوکساسین ۴۰۰ روزی دو عدد و یک امپول سفتریاکسون ۱ گرمی تو سرم زدم ، که عفونت چشمم و گلودردم باقی موند ، جداگانه رفتم چشم پزشک کلی قطره و پماد چشمی بهم داد هنوز دارم مصرف میکنم چشمم بهتره، اما هنوز مشکل گلو رو دارم ، یک حالت خشکی و ناخوشی توی گلوم دارم ، حتی دکتر گوش و حلق و بینی رفتم گفت به مشکل ادراریت ربط داره ۶ تا آمپول آمیکاسین ۵۰۰ واسم نوشت ، هنوز حالت ناخوشی تو گلو رو دارم مدلش هم اینجوریه که وقتی آب میخورم یا غذا میخورم کاملا آروم میشه ولی وقتی گلوم خشک میشه حس ناخوشی دارم. به نظر شما هنوز بیماری مقاربتی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   با سلام گلو درد به رشته تخصصي من ارتبات ندارد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده ۴۴ سالمه
  متاهلم و دو فرزند دارم
  تقریبا یکسالی هست که دچار مشکل زود انزالی زیر یک دقیقه شدم
  هیچ ناراحتی و دارویی مصرف نمیکنم
  این مساله باعث ارتباط سرد و نارضایتی با همسرم شده
  احساس عدم اعتماد به نفس و شرم بهم دست داده
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  اگه نیاز هست حضوری خدمت برسم بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ يك ساعت قبل از رابطه ميل كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر ارسلان دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر قوامی ، 16 ساله که ازدواج کردم از روز اول ازدواج تاکنون زود انزالی شدید در حد 10 ، 15 ثانیه دارم . برای درمان دائمی زود انزالی چه راهکارهایی را پیشنهاد می فرمائید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قوامی خسته نباشید من ۳۵سالمه ۸ساله ازدواج کردم ۴ ساله دچار مشکل نعوظ هستم قرص سیدنافیل یک سال مصرف کردم ولی بعد از یک سال دیگه تاثیر نداشت تادالافیل هم همینطور ،در رفتگی لگن مادرزاد داشتم که در بچگی عمل کردم الان سه ماهه که نمیتونم رابطه داشته باشم.همسرم ازین موضوع ناراحته.لطفا کمکم کنید آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   بايد از أمپول پاپاورين تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، بنده ۴۵ سال سن دارم و الان ۱۸ سال ازدواج کردم ، متاسفانه چندین سال هست که مشکل خروج نعوذ دارم ،یعنی با کوچکترین تماس با همسرم و یا حتی فکر کزدن هم نعوذ خارج میشودو در زمان رابطه با همسرم خیلی زود به انزال میرسم ، تا حالا هم از هیچ دارویی استفاده نکردم ، خواهشا اگر دارویی هست راهنمایی بفرمایید ، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهرام سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۳۵ سالمه مشکل نعوظ دارم وهم زود انزالی قبلا هم وارکوسل داشتم عمل جراحی شدم اواخر هم رفتم ازمایش دادم گفتن مشکلی نداری
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠  سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار

 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من آلتم سفت نمیشه چند تا دکتر رفتم البته مشکل دیابت و چربی هم دارم و حدود ۳ ماه کنترل کردم و قدم تعداد کمی بالای ۲۰۰ رفته بقیه تو چند ماه همش حدود ۱۰۰تا ۱۶۰ نگاه داشتم قندمو ولی مشکل نغوظم حل نشد واینکه پیش ی دکتر رفتم پاپا وری تزریق کرد ولی مشکلم حل نشد و گفت الکی هزینه نکنم باید پروتز کنم آیا راه دیگیری داره تا مشکل حل بشه البته آمایس اسپرنم دادم مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   با سلام بايد از أمپول پروستاديل تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر كاظم دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  ٢٨ سال سن دارم مجرد هستم و يه رابطه جنسي چند ماه پيش داشته ام
  ٢،٣ ماه هستش كه از آلتم ترشحاتي مثل مني خارج ميشه ، ادارم چند شاخه اي شده ، و هنگام انزال سوزش دارم و حس كاملي نسبت به خروج مني ندارم ولي هيچگونه دردي ندارم
  چه تجويزي ميفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر و عرض خسته نباشید

  مدتی است نامزد شدم و در این مدت متوجه شدم دچار زود انزالی هستم و شدت آن نیز (احساس میکنم) زیاد است به طوری که 30 ثانیه پس از لمس الت بنده دچار انزال می شوم

  مشکل نعوذ ندارم

  در مورد ریشه این امر هم مطلبی رو عرض میکنم شاید در مشاوره ای که لطف میفرمائید تاثیر داشته باشد بنده اکنون 33 سال دارم و عملا از 16 سالگی یعنی به مدت 18 سال دچار خود ارضایی بودم.

  شخصا فکر میکنم این امر باعث زود انزالی بنده شده

  با تشکر
  1. تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)
   سوالم رو کاملتر عرض میکنم

   با سلام خدمت جناب اقای دکتر و عرض خسته نباشید

   مدتی است ( 1 ماه ) نامزد شده ام و در این مدت متوجه شده ام که دچار زود انزالی هستم و شدت آن نیز (احساس میکنم) زیاد است به طوری که 30 ثانیه پس از لمس الت بنده دچار انزال می شوم (دخول نداشته ام )

   در مورد ریشه مشکل خودم مطلبی رو عرض میکنم شاید در مشاوره ای که لطف میفرمائید تاثیر داشته باشد بنده اکنون 33 سال دارم و عملا از 16 سالگی یعنی به مدت 18 سال دچار خود ارضایی بودم شخصا فکر میکنم این باعث شده مبتلا به زود انزالی شوم

   مشکل نعوذ ندارم
   دچار بیماری خاص جسمی و روحی و افسردگی نیستم
   چاق نیستم مشکل اضافه وزن ندارم
   احساس درد در ناحیه الات یا بیضه ها ندارم ( چه در حالات عادی چه موقع انزال)

   با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميل كنيد سه ماه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر