علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند.

در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که 9 سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال 1985 به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید 3 تا 6 بار در هر 8 ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز 70 درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی 3 سانتی متر در قاعده آلت و 2 سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از 60 درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال 1985 معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق 40 میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از 25 سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای 30 باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به 7/0 میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

درمان ناتوانی جنسی

پس از پیدا کردن علت ناتوانی جنسی و اختلال در نعوظ مرد، پزشک درمان متناسب با مشکل وی را انتخاب می کند. درمان اختلال نعوظ طیف گسترده ای از درمان ها و تمرینات خانگی، قرص ها و آمپول های تزریقی و جلسات مشاوره و سکس تراپی را می تواند شامل شود.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود.

دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد.

کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای آشنایی با درمان های اختلالات جنسی می توانید این مقاله را بخوانید : درمان ناتوانی جنسی

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، بنده ۴۵ سال سن دارم و الان ۱۸ سال ازدواج کردم ، متاسفانه چندین سال هست که مشکل خروج نعوذ دارم ،یعنی با کوچکترین تماس با همسرم و یا حتی فکر کزدن هم نعوذ خارج میشودو در زمان رابطه با همسرم خیلی زود به انزال میرسم ، تا حالا هم از هیچ دارویی استفاده نکردم ، خواهشا اگر دارویی هست راهنمایی بفرمایید ، متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر بهرام سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۳۵ سالمه مشکل نعوظ دارم وهم زود انزالی قبلا هم وارکوسل داشتم عمل جراحی شدم اواخر هم رفتم ازمایش دادم گفتن مشکلی نداری
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠  سه ماه ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد ده بار

 • تصویر کاربر ایمان سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام من آلتم سفت نمیشه چند تا دکتر رفتم البته مشکل دیابت و چربی هم دارم و حدود ۳ ماه کنترل کردم و قدم تعداد کمی بالای ۲۰۰ رفته بقیه تو چند ماه همش حدود ۱۰۰تا ۱۶۰ نگاه داشتم قندمو ولی مشکل نغوظم حل نشد واینکه پیش ی دکتر رفتم پاپا وری تزریق کرد ولی مشکلم حل نشد و گفت الکی هزینه نکنم باید پروتز کنم آیا راه دیگیری داره تا مشکل حل بشه البته آمایس اسپرنم دادم مشکلی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   با سلام بايد از أمپول پروستاديل تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر كاظم دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  ٢٨ سال سن دارم مجرد هستم و يه رابطه جنسي چند ماه پيش داشته ام
  ٢،٣ ماه هستش كه از آلتم ترشحاتي مثل مني خارج ميشه ، ادارم چند شاخه اي شده ، و هنگام انزال سوزش دارم و حس كاملي نسبت به خروج مني ندارم ولي هيچگونه دردي ندارم
  چه تجويزي ميفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب اقای دکتر و عرض خسته نباشید

  مدتی است نامزد شدم و در این مدت متوجه شدم دچار زود انزالی هستم و شدت آن نیز (احساس میکنم) زیاد است به طوری که 30 ثانیه پس از لمس الت بنده دچار انزال می شوم

  مشکل نعوذ ندارم

  در مورد ریشه این امر هم مطلبی رو عرض میکنم شاید در مشاوره ای که لطف میفرمائید تاثیر داشته باشد بنده اکنون 33 سال دارم و عملا از 16 سالگی یعنی به مدت 18 سال دچار خود ارضایی بودم.

  شخصا فکر میکنم این امر باعث زود انزالی بنده شده

  با تشکر
  1. تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سوالم رو کاملتر عرض میکنم

   با سلام خدمت جناب اقای دکتر و عرض خسته نباشید

   مدتی است ( 1 ماه ) نامزد شده ام و در این مدت متوجه شده ام که دچار زود انزالی هستم و شدت آن نیز (احساس میکنم) زیاد است به طوری که 30 ثانیه پس از لمس الت بنده دچار انزال می شوم (دخول نداشته ام )

   در مورد ریشه مشکل خودم مطلبی رو عرض میکنم شاید در مشاوره ای که لطف میفرمائید تاثیر داشته باشد بنده اکنون 33 سال دارم و عملا از 16 سالگی یعنی به مدت 18 سال دچار خود ارضایی بودم شخصا فکر میکنم این باعث شده مبتلا به زود انزالی شوم

   مشکل نعوذ ندارم
   دچار بیماری خاص جسمی و روحی و افسردگی نیستم
   چاق نیستم مشکل اضافه وزن ندارم
   احساس درد در ناحیه الات یا بیضه ها ندارم ( چه در حالات عادی چه موقع انزال)

   با تشکر
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميل كنيد سه ماه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  من 25ساله هستم وهنگام خودارضایی هیچ دردی در سر الاتم احساس نمیکنم
  ولی هنگام رابطه با جنس مخالف بعد از ارضا شدن(خارج شدن منی)هنگامی که به سر کلاهک الات کششی صورت میگیرند یا سرالات لمس می شود احساس سوزش میکنم جوری که باید از رابطه جنسی دست بکشم این موضوع منو خیلی اذیت میکنه لطفا علت این مشکلو به من بگویید وچگونه این بیماری رو درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   ورم پروستات است بايد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   ورم پروستات است بايد روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام ..آقای دکتر .44 سال سن دارم داشته 88 عمل توموانجام دادم بعداز آن زمان در پای چپم حالت لخته ایجاد شد 3بار عمل کردم .از آن زمان کم کم میل جنسی پیدا کردم.و التم. زود می خوابه آیا داروی هست.من قبلا.وارفارین می خوردم دوسال است استفاده نمی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر امید شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام،مردی50ساله هستم،مدتی است که کاهش میل جنسی و اختلال نعوظ دارم،درهنگام نعوظ آلت خوب سفت نیست وگاهی اوقات بابک خوای پرتی نعوظ ازبین میرود ونعوظ مجدد پیش نمی آید،هیچ بیماری ندارم وداروی هم مصرف نمیکنم.لطفاراهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميلي ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر ساعد جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام
  جن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سوال را مطرح كنيد

 • تصویر کاربر محمدعبدی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام.من تقریبأ سه ماه است که نعوظ کامل ندارم ویااصلأتحت هرشرایطی هم باشدتکان نمی خوردچه برسدنعوظ ناقص.وگاهی درصورت نعوظ نسبی وسفتی نسبی سرآلت بزرگ نشده وشل است البته عمل واریکوسل کردم ونسبی بزرگی پروستات دارم سن ام 37 پروستات 35 میباشدالبته تا قبل سه ماه بااین شرایط هم رابطه جنسی داشتم همه اینها درطول مدت اتفاق نیفتاده یهویی شده.علت ودرمان رامرحمت نمایید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد يك ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر