علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود. مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که ۹ سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال ۱۹۸۵ به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید ۳ تا ۶ بار در هر ۸ ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز ۷۰ درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی ۳ سانتی متر در قاعده آلت و ۲ سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از ۶۰ درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال ۱۹۸۵ معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق ۴۰ میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از ۲۵ سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای ۳۰ باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به ۷/۰ میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود. دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد. کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  برای زود انزالی مصرف قرص کلومیپراین برای چه مدت و با چه دوزی مصرف شود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سه ماه روزي دو عدد

  2. تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   ببخشید با چه دوزی مصرف کنم
  3. تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۱۴ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)
   با چه دوزی مصرف کنم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   ده ميلي گزم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۳۰ سالم هست مجرد هستم احساس میکنم در هنگام نعوض التم کج هست میشه براتون عکس بفرستم شما نظر بدین که کجی در چه حدی هست من شهرستان هستم راهم دره بیام خدمتتون اگه امکان داره جواب رو برام پیام کنید خدا خیرت بده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 2 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر افشین جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و ارض ادب جناب دکتر.
  بنده ۳۰ روز پیش عملtul یوروتروسل uvjراست داشتم که بعد عمل برام سند دبل جی گذاشتن. بعد ۲۰ روز استراحت کامل رفتم و سند رو خارج کردن. الان بعد ۸ روز وقتی ارضا میشم در لحظه ارضا سوزش متوسطی تو آلتم دارم و بعد از اونم تا یکی دو ساعت در احساس میکنم تو همون مسیر سند و مثانه یه درد خفیفی دارم.دلیلش چی میتونه باشه؟ آیا طبیعیه بعد عمل؟؟

  قرص افلوساکسین ۲۰۰ مصرف دارم بعد عمل
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بمرور بر طرف مي شود

 • تصویر کاربر تیمور جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشی من هفتماه که دچاراختلال نعوظ شدم که یکی دوماهش روتونستم بدون قرص رابطه برقرارکنم آقای دکترجدیدآاسترس شدیدی بهم واردشده طوری که حتی قرص هم میخورم وسط رابطه شل میشه میخوام سونوداپلرباآمپول پاپاورین انجام بدم تاخیالم به طورکامل راحت بشه که مشکلم جسمی یاعصبی آقای دکتراگه استرس داشته باشم احتمال داره سونومنفی جواب بده یاآمپول پاپاورین ربطی به استرس نداره وکارخودشوانجام میده من غلامتم اگه بصورت کامل جواب بدی چون اگه جواب نگیرم میخوام خودکشی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   1. سونوگرافي عروق را بررسي مي كند
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   1. سونوگرافي عروق را بررسي مي كند
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   1. سونوگرافي عروق را بررسي مي كند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر تیمور پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشین آقای دکتر۳۰ سالمه وهیچ بیماری خاصی نداشتم مدتی میشه نزدیک هفت ماهدچاراختلال نعوظ شدم آقای دکترمن پیش پرفسورزرگوش مراجعه کردم که بدون اینکه ازم آزمایشی بگیره به آلتم نگاه کردگفت شماهیچ مشکلی ندارین من وسط رابطه نعوظموازدست میدم دکترحسن کرمی فرمودن دچارنشت وریدی شدم سوالم ازشمااینه چه چیزی باعث نشت وریدی میشود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   نشت وريدي علت أن ضربه به ألت ،،. التهاب  تونيكا ألبو ينه و علت نا معلوم

 • تصویر کاربر K1bh سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  بنده 26 سال سن دارم،متاهل هستم،مشکل من در رابطه این هستش که برای بار اول رابطه نعوظ کامل رو دارم اما اکثرا دچار انزال زودرس میشم و نهایتا یک یا دو دقیقه میتونم رابطه داشته باشم و برای پاسخگویی به نیاز همسرم باید برای مرحله دوم اقدام کنم،در گذشته به مراتب نعوظ بیشتر و بهتری رو در مراحل دوم و سوم رابطع داشتم اما اکنون برای مرحله دوم کاملا ناتوان هستم و این مساله به تهدید جدی توی زندگی مشترکم بدل شده،از شما خواهش دارم که راهنمایی کنید و یا در صورت لزوم امر بفرمایید که برای معاینه خدمت شما بزرگوار برسم،ممنون و متشکرم جناب آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر.متاهل هستم زودانزالی شدید دارم.قرص ترامادول ۲۰۰مصرف میکنم. کبدچرم گرفتم.لطفن جواب را پیامک کنید.باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   پيامك نمي شود

 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من نزدیک به ۳ ساله اختلال نغوظ شدید دارم تو. این ۳ سال به. دکترهای مطرح ایران در هر نقطه مراجعه کردم متاسفانه همشون داروهای مشابه مثل سیدنافل و... دادن تنها یک پزشک تو شهرستان ما نظریه متفاوتی داد گفت چون واریکوسل درجه ۳ داری تو هر دو طرف باعث میشه تستسرون بدنت پایین باشه. وقتی سطح تستسترون پایینه تو هم مشکل نغوظ پیدا میکنی و این باعث میشه کل سیستم بدنت درست عمل نکنه. من بهش گفتم واریکوسل ربطی به اختلال نغوظ نداره تو. اینترنت زیاد خوندم گفت که اخرین یافته های پزشکی رد میکنه این نظریه رو... حالا میخواستم بدونم به نظرتون من چیکار کنم کلا این ۳ سال زندگی من به مشکل جدی برخورده و داره به سمت طلاق میره خواهش میکنم کمکم کنید..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   واريكوسل ارتباطي ندارد

 • تصویر کاربر حمزه یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر26سال سن دارم با وزن 70 قد 175 چند سالی میشه نعوظ صبحگاهیم قطع شده مگه بندرت شایدماهی 1بار.تو رابطه جنسی نعوظم ناقصه و نصفه نیمه وباتحریک دستی ودهانی هم تغییری ایجاد نمیشه طوری که باخود ارضایی به نعوظ نمیرسم مخصوصا تحریک دست که بی اثره خیلی سریع از سفتی درمیادمگر باقرص سیدنافیلد 50چندباراستفاده کردم به نعوظ رسیدم بنده ازمایش خون/دیابت/کلسترول/تستسترون ازاد ومعمولی و سونوگرافی رنگی الت داپلر وهمچنین سونوگرافی بیضه رودادم که همه نتایج و عکساشونو پیوست کردم وسایز التم حدودا 16 سانته با قطرنرمال دکترتورو خدا بگین مشکل من چیه سایز عروقم کمه؟ ساختار التم چی؟یا جریان خونش چطوره.ممنون(دکتر من چند باری که امپول ویتامین c زدم نعوظ صبحگاهی بسیارعالی داشتم)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   مشكل خاصي نداريد به جز مشكلات ذهني، ، فكري

  2. تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   دکتر جان همه مدارک پیوست شده رو دیدین؟همه چی نرمال بود؟ تو سایتا زده بودن که قطر شریانا کمه باید بیشتر از یک میلیمتر باشه/ برای درمان باید چیکار کنم من،اخه وقتایی هم که شهوت دازم و ارومم باز نعوظم ناقصه یا زود مبخوابه و با تحریک دستم هم به نعوظ نمیرسم و حتی تو خواب هم ارضا میشم بدون نعوظه تورو خدا یه راهی جلو پام بزارین
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   به اورولوژي مراجعه كنيد

  4. تصویر کاربر حمزه سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   دکتر جان مراجعه کردم اون ازمایش هارو که پیوست کردم براتون برام نوشت انجام دادم گفت مشکلی نیستش ولی خودم واقعا اذیتم الان جواب ازمایش سونوگرافی داپلر رنگی رو الان پیوست میکنمم ببینین
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   داپلر هم طبيعي است

  6. تصویر کاربر حمزه چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)
   ممنون
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   تشكر

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر عرفان شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  بهترین زمان مصرف قرص روزانه پاروکستبن در طول شبانه روز
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 3 ماه پیش)

   صبح ها

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر