علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود. مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که ۹ سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال ۱۹۸۵ به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید ۳ تا ۶ بار در هر ۸ ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز ۷۰ درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی ۳ سانتی متر در قاعده آلت و ۲ سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از ۶۰ درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال ۱۹۸۵ معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق ۴۰ میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از ۲۵ سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای ۳۰ باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به ۷/۰ میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود. دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد. کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عبدل سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام>مدت یک ماه است که بعد از عمل نزدیکی با همسرم پس از یک مکث کوتاه آلت سفتی خود را ازدست داده و شل می شود وروابط زناشویی مختل می گردد. در حالی که قبلا هیچ مشکلی نداشتم.وزود انزالی نیز پیدا کرده ام.لطفا راهنمایی کنید؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 6 روز پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعيد پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آقاي دكتر در جواب آزمايش اسپرم من فرموديد (آزمايش غير طبيعي است)

  چه راهي پيشنهاد ميكنيد آقاي دكتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۱ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   مراجعه به پزشك اورولوژيست

 • تصویر کاربر ابوالقاسم جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت یک ماه است که با مشکل روبرو شده ام در ضمن در اثر فوت ناگهانی فرزندم دچار استرس شدم با مراجعه به روان پزشک قرص اسنترا100 مصرف میکنم بمدت نه ماه لطفا مرا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 2 ماه پیش)

   طبيعي است دارو را ادامه دهيد

 • تصویر کاربر رسول دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  مشاوره فرمودن که برای درمان بی میلی جنسی همسرم باید به اورولوژیست مراجعه کنیم هنوز با خودش در میان نذاشتم خواستم ببینم واقعا راهی هست در ضمن از عادت ماهیانه نامرتبی هم داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   درمان مراجعه به روانپزشك است

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  حدود یک سال پیش باتوجه به نمود علایم عفونت پروستات به پزشک مراجعه کردم و همینو تشخیص دادن البته چند ماه قبلش این علایم بود ولی خوب میشد و پیگیر نمی‌شدم دکتر تاوانکس و تامسولوسین نوشتن که این دومی رو به مدت چهار ماه گفتن ادامه بده همون هفت اول علایم کاملا رفع شد ولی تا دوماه من ادامه دادم تا الان که نزدیک یکساله دوباره اون علایم خفیف تر برگشتن که کاملا با شرایط روحی و روانی رابطه مستقیم داره
  دوباره قرص تامسولوسین رو مصرف میکنم ولی علایم وجود داره
  نظر شما البته اینو هم میدونم این بیماری مزمن و طاقت فرسا هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   تامسولوزين را ادامه دهيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۱ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)
   تشکر
   دیکلوفناک چن مصرف شود؟
   ترازوسین رو میشه مصرف کرد به جای تامسولوسین؟
   ایا این بیماری درمان قطعی داره؟ و ورزش و رژیم غذایی تاثیر داره
   سپاس از وقتی که میذارید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 3 ماه پیش)

   بله درمان قطعي دارد و به جاي تامسولوزين مي توانيد از ترازوسين استفاده كنيد 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  میشه بگید در چه صورتی با مصرف ترامادول تشنج رخ نمیده؟با مصرف دوز۵۰ اونم گه گاه رخ میده؟

  اقای دکتر شما میگین سه ساعت قبل از نزدیکی پاروکستین مصرف بشه جواب میده ولی یک متخصص دیگه میگفت۶ ساعت قبل نزدیکی.چرا تفاوت هست بین شما دو متخصص عزیز؟
  اخه یک متخصص دیگه به اسم اقای نوروزی که در تلویزیون هم میاین توی یک سمیناری شرکت کرده بودن و توی کانالی پخش شد و توی اون کانال یک عکسی از همین پاروکستین گذاشته شد که نمودار زمان مصرف و میزان جذب در بدن رو نشون میداد اونجا نشون داده بود وقتی ۶ساعت قبل نزدیکی مصرف بشه بیشترین مقداری هستش که پاروکستین توی بدن جذب شده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   در مورد ترامادول اطلاعي ندارم و ٣ ويا ٦  ساعت تفاوتي ندارد

  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   با تشکر از شما
   اقای دکتر چه طور سه ساعت و شش ساعت تفاوتی نداره؟یعنی در هر دو حالت تاثیرشون یکیه؟!
  3. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۰ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   اقای دکتر تشکر
   ولی چه طور ۳ساعت با ۶ساعت تفاوت نداره؟یعنی تاثیرشون یکیه؟اخه دارو که توی بدن نمیمونه بعد ساعتی دفع میشه
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   ٦ ساعت قبل ميل كنيد در مورد ترامادول اطلاعي ندارم 

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   ٦ ساعت قبل ميل كنيد در مورد ترامادول اطلاعي ندارم 

  6. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۲۵ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)
   تشکر پزشک عزیز
   ولی دفعه ی قبل فرمودین 3ساعت قبل میل کنید الان گفتین6ساعت که!!!!
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ مهر ۹۷( 4 ماه پیش)

   جواب داده شد 

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب جناب اقای دکتر من سال گذشته اشعه درمانی لگن انجام دادم ۳۰ جلسه از اون موقع دچار عدم نعوذ شدم راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید
  ۳۴ سالمه حدودا۱ساله حالت نعوظ رخ نمی ده یامدتش خیلی کمه ،قبلش نعوظ کامل وخوبی داشتم به یکباره این حالت بهم دست داده ۲سال هم هست که ازدواج کردم
  این مسئله یه مقدارزندگیم روتحت تاثیرقرارداده چاره کارچیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 6 ماه پیش)
   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد
 • تصویر کاربر علي پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد.من در رابطه با خانومم زود ارضا ميشم طوري كه دو سه بار دخول انجام ميشه ارضا ميشم واقعا خسته شدم نه خودم نه خانومم از سكس لذت نميبريم لطفا راهنماييم كنين چه كاري انجام بدم من؟ من خودارضايي ميكنم بيشتر از سكس بهم لذت ميده چند پنج شش ساله هروز خود ارضايي ميكنم بد عادت شده واسم خيلي خستم از اين كار ولي نميتونم ترك كنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 7 ماه پیش)
   خود ارضايي را ترك كن
 • تصویر کاربر peim پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .
  من 30 سالمه و مجرد و چند سال قبل زمان نعوظ صبح گاهی زمان تغییر حالت الت صدای شق و کمی درد برای چند ثانیه احساس کردم . بعد از اون زمان فکرم رو مشغول کرده . الت تناسلی نعوظ داره و هم نعوظ صبح گاهی ولی به طرف پایینه و قدرت بالا امدن رو نداره فقط شاید 2-3 میلیمتربا زور , . و بعد از مدت کمی سفتی الت کم می شه .التم رو در حالت نعوظ به سمت پایین قرار میدادم که مشخص نشه .فعالیت ورزشیم هم کمه و لاغر اندام هستم و کمی . دلیلش که نعوظ کم میشه و مشکل پایین بودن الت از چیه و چطوری میشه که مشکل رو حل کرد لطفا راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 7 ماه پیش)
   ،بايد معاينه شويد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر