علت ناتوانی جنسی بیماری روانیست یا جسمی؟

پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید بدون هدر دادن پول بیمار مشکل ناتوانی جنسی وی را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به ناتوانی جنسی ، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود.

بسیاری عقیده دارند که در ناتوانی جنسی چنانچه شرح حال و امتحان بالینی دقیقی از بیمار گرفته و انجام شود، نیازی به آزمایش های پیچیده بعدی نخواهد بود. گرفتن شرح حال و امتحان بالینی باید در یک محیط دوستانه بین پزشک و فرد مبتلا و با برقراری ارتباط نزدیک بین پزشک و بیمار و همسر وی انجام گیرد. اینکه چقدر برای بیمار مهم است که به این بیماری دچار شده و چگونه می تواند سلامتی خود را باز یابد، بسیار با اهمیت است.

هدف پزشک برای رسیدن و دستیابی به علت ناتوانی جنسی ، باید این باشد که پول بیمار بیهوده مصرف نشود و مشکل ناتوانی جنسی بیمار را با حداقل رساندن آزمایشات پیچیده به کمترین مقدار خود رساند. در بسیاری از مبتلایان به اختلال جنسی، نیازی به آزمایشات وسیع و گسترده نخواهد بود. مشکلات روانی یا سایکولوژی ممکن است اولین علامت ناتوانی جنسی باشد و باعث جلوگیری از انجام آزمایشات بعدی شود. باید توجه داشت که ناتوانی جنسی (ED) علامت بیماری می باشد و بیماری نیست.

بررسی علت ناتوانی جنسی

برای مثال فردی که به علت ناتوانی جنسی مراجعه می کند و در شرح حال اظهار می دارد که ۹ سال است که مبتلا به بیماری دیابت یا قند خون یا فشار خون می باشد، اختلال جنسی وی به علت دیابت و فشار خون است. با گرفتن یک شرح حال جامع و دقیق و با کمک گرفتن از امکانات خود می توان علت اختلالات عروقی و عصبی و روانی را در فرد پیدا کرد. ضمن مراجعه زوجین به پزشک در شرح حال چند سوال از مرد باید مطرح شود:

 • تعداد نعوظ شبانه و مدت آن
 • مدت زمانی که فرد به اختلال جنسی مبتلا شده
 • نحوه ظهور آن، ناگهانی یا تدریجی بوده
 • ارتباط جنسی فعلی یا اخیر وی چگونه بوده و هست
 • درمان های انجام شده
 • مشخص کردن ریسک فاکتور مثل چاقی، استعمال دخانیات، کلسترول غیرطبیعی خون، اختلال کار تیروئید، اختلال هورمون های جنسی، فشارخون و دیابت

اختلالات جنسی

تشخیص ناتوانی جنسی

 • آزمایش NPT

ساده ترین روش تشخیص بین ضایعه و اختلال عروقی از سایکولوژیک و روانی، آزمایش NPT  می باشد که در سال ۱۹۸۵ به بازار عرضه شد. این دستگاه تعداد نعوظ شبانه، سفتی، زمان و قطر آلت را ثبت می کند. نعوظ های شبانه باید ۳ تا ۶ بار در هر ۸ ساعت، درخواب باشد و سفتی آلت نباید کمتراز ۷۰ درصد طبیعی باشد.

افزایش قطر آلت در افراد طبیعی ۳ سانتی متر در قاعده آلت و ۲ سانتی متر در جلو آلت می باشد. این دستگاه در بیمارستان وجود دارد و برای تشخیص اینکه فرد به علت بیماری یا مسائل روانی دچار ناتوانی جنسی شده، در بیمارستان بستری و آلت وی موقع خواب به این دستگاه وصل می شود. اگر فرد مبتلا به بیماری قلبی – عروقی شود معمولا این دستگاه چون بیمار نعوظ نخواهد داشت، آزمایش منفی خواهد بود و چنانچه مشکل روانی در فرد باشد، آزمایش مثبت خواهد بود و دستگاه نعوظ های شبانه فرد را ثبت می کند. اگر سفتی آلت کمتر از ۶۰ درصد باشد، آزمایش منفی خواهد بود.

 • سونوگرافی داپلررنگی داپلکس

یکی از آزمایشات با ارزش، دقیق و قابل اعتماد و بی خطر که سریع انجام می شود، سونوگرافی داپلررنگی داپلکس (CDDU) می باشد، که در سال ۱۹۸۵ معرفی شد.

در این آزمایش پس از تزریق ۴۰ میلی گرم داروی پاپاورین که باعث نعوظ می شود، و سپس با سونوگرافی، فشارداخل شریانهای آلت و قطر آنها بررسی می شود. چنانچه  ورود خون از شریان به داخل آلت کمتر از ۲۵ سانتی متردر ثانیه باشد، ناتوانی جنسی فرد نشانه بیماری شدید شریانی است و اگر بالای ۳۰ باشد، دلیل سالم بودن شریان آلت می باشد و در نتیجه نیازی به عکس گرفتن از شریان یا آرتریوگرافی نخواهد بود. در حقیقت همان روشی است که برای شریانهای قلب (کرونر) انجام می شود.

افرادی که مبتلا به ناتوانی جنسی هستند، پس از تزریق پاپاورین یا پروستاگلاندین به داخل آلت، اگر مبتلا به بیماری تنگی شریان آلت باشند به ندرت قطر آلت به ۷/۰ میلی متر میرسد. در افراد جوانی که ناتوانی جنسی دارند و سابقه ضربه به لگن یا پرینه (زیر بیضه) دارند، برای مشخص شدن تنگی شریان، آرتروگرافی شریان پوندال ضروری است، چون اگر این شریان تنگ باشد، خون به شریان آلت نمی رسد و باید عمل جراحی انجام گیرد.

در این بیماران معمولا تنگی در یک ناحیه از شریان دیده می شود که به علت ضربه یا تصادف بوجود آمده، در حالیکه افرادی که به علت سن بالا دچار تنگی عروق قلب و سایر شریانهای بدن از جمله شریان آلت می شوند و به آن آرترواسکلروز گویند، تنگی ها وسیع می باشند. در افراد مسن و مبتلا به قند خون بالا (دیابتیک) ضایعات نسجی فیبروز که باعث تنگی حفره شریانها شده، دیده می شود. اندازه گیری ترومباکسین A2 و پروستاگلاندین خون آلت، بیماری عروقی شریان آلت را نشان می دهد.

تنگی شریان آلت

بیماری های جسمی شامل آرترواسکلوروز می باشد که باعث تنگی شریانها می شود و عواملی که باعث آرترواسکلوروز می شوند شامل:

 • فشارخون
 • کلسترول غیرطبیعی خون
 • سن بالا
 • استعمال دخانیات
 • دیابت

یکی دیگر از بیماریهای اورگانیک، بیماری های عصبی یا نروژنیک می باشد. هر بیماری یا اختلال که مغز، نخاع و اعصاب مربوط به آلت را مختل کند،باعث ناتوانی جنسی می شود. قطع اعصاب آلت در اعمال جراحی رادیکال پروستاتکتومی که برای درمان سرطان پروستات انجام می شود و برداشتن مثانه و روده در سرطانها باعث ناتوانی جنسی می شود. دسته دیگر بیماریهای جسمی شامل مشکلات در دستگاه ژنیتال خارجی نظیر کوچکی آلت، بیماری پیرونی، کجی آلت و کوچک بودن بیضه ها می باشد. و بالاخره دسته دیگر بیماری های جسمی، اختلال هورمون های جنسی خون می باشد. کم کاری یا پرکاری تیروئید، کاهش هورمون جنسی (تستوسترون)، اختلال  درکارهیپوفیز و هیپوتالاموس در مغز، افزایش پرولاکتین خون باعث ناتوانی جنسی می گردد.

التهاب پروستات مزمن

در ادامه به طور مختصر بیماری های جسمی و روانی که باعث ناتوانی جنسی می شود آمده است.

بیماری های جسمی

 1. مشکلات عروقی: شریانی، وریدی، هردو
 2. نروژنیک یا عصبی
 3. آباتومیک مثل کوچکی آلت یا بیضه ها
 4. آندوکرین، مثل اختلالات هورمون های جنسی خون

سایکوژنیک یا اختلالات روانی

 1. فقدان اولیه تمایلات جنسی
 2. کاهش تمایلات جنسی در رابطه با افزایش سن
 3. اختلال مزمن خصوصیت جنسی
 4. فقدان میل جنسی در زن در موارد خاص ارتباطی
 5. تمایل زن به فرد دیگر
 6. کاهش تمایل زن به علت مهار بالای مغزی ناشی از ترس و مجادله

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت اقای دکتر،من چند ماه پیش به دکتر مراجعه کردم و قرص پارکسیتین به من دادن و بعد از مصرف بسیار بسیار نتیجه مطلوبی داشت ولی دوباره که به همون دکتر مراجعه کردم ؛گفت برای اینکه زودانزالی برگشت نداشته باشد قرص فلوکسیتین رو برام تجویز کردند ولی الان زود انزالی من مث روز اول شده وبسیار نگران هستم ،میخواستم بدونم باید الان چه کاری انجام بدم،ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   سه ماه بايد ميل كنيد

 • تصویر کاربر Rayan جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.وقت بخیر.
  موقعی که ارضا میشوم کامل منی خارج نمیشه.دفعه اول یک کم منی خارج میشه بعد دوباره یکم دیگه .بعضی وقتها تا س دفعه هم طول کشیده تا کامل منی ازم خارج بشه.علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 1 هفته پیش)

   زود گذر است

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من یک بار ازدواج کردام بخاطره زود ارضای زندگیم خراب شده حالا به نعوظ ( شالی آلت) دچار شدام بهدکترهم مراجعه کردام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 2 هفته پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمدرضا پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  راهی برای ترک خود ارضایی وجود دارد مانند قرص ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   وجود ندارد

 • تصویر کاربر حسین پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر چند سالی دیابت دارم و مشکل نعوظ قست ازدواج دارم یه راهنمایی درمان میخواستم .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)
   1. وياگرا يك ساعت قبل از نزديكي
 • تصویر کاربر میرا جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  من و همسرم 4سال ازدواج کردیم و تصمیم به بارداری داریم و کلیه آزمایشات رو دادم و همه چی اکی هستش و 4تا خواهر دارم که همشون سریع باردار شدند.من دوماه اقدام کردم وفقط تایم تخمک گذاری من آب منی همسرم اومده و اکثر مواقع با سعی فراوانش آب منی نمیاد و خودش هم میشه و هربار میگیم دفعه بعد میاد ..بعضی مواقع میاد بعضی مواقع نمیاد .چیکار کنم زود باردار بشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر پهلوان شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام چند وقتی است میل جنسی ام کم شده در چند بار اخر که رابطه جنسی داشته ام دیرانزالی صورت گرفته بطوریکه با همسرم ارگاسم نشدم بلکه ادامه کار رابا دست انجام داده ام دراخرین بار با همسرم به ارگاسم رسیدم ولی منی خارج نشد ولی بعداز، از بین رفتن نعوذ منی خارج شد
  ناگفته نماند که چند روزیه که انتی بیونیک سیپروفلوکساسین ۵۰۰ به همراه یک انتی بیوتیک دیگر استفاده میکنم(ترشحاتی از مجرا داشتم بدون سوزش وتکرور ادرار، فقط خروج ترشحات)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكل سما جنبه ذهني ،، فكري دارد وزود گذر است

 • تصویر کاربر nick دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .. در حین رابطه نعوظ از بین میرود و و دیگر به حالت نعوظ برنمیگردد... ولی در اول رابطه نعوظ خوبی دارم ... هیچ دارویی مصرف نمیکنم... بیماری خاصی ندارم... چه دارویی مصرف کنم که درمان بشم تا وابسته به دارو نمانم؟؟؟؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   قرص وياگرا يك ساعت قبل از نزديكي

 • تصویر کاربر عبدل سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام>مدت یک ماه است که بعد از عمل نزدیکی با همسرم پس از یک مکث کوتاه آلت سفتی خود را ازدست داده و شل می شود وروابط زناشویی مختل می گردد. در حالی که قبلا هیچ مشکلی نداشتم.وزود انزالی نیز پیدا کرده ام.لطفا راهنمایی کنید؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  برای درمان زود انزالی فلوکستین موثرتر است یا پاروکستین ایا بطور داعم درمان میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 3 ماه پیش)

   سه ماه ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر