سرطان مثانه | علت، علائم، تشخیص و درمان

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

✳ یک فرد سیگاری ۵۰ برابر شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان مثانه دارد.

✳ سرطان مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه سرطان مثانه یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.

✳ شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.

✳ در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به کانسر مثانه افزایش میابد.

✳ اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری کانسر مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به کانسر مثانه را افزایش می دهند.

✳ اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان بروز کنسر بلیدر یا سرطان مثانه در شما زیاد است. شیمی‌درمانی و مصرف داروهای سیکلوفسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.

✳ انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

احساس درد در مثانه

علائم سرطان مثانه

ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان مثانه ۸ نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.

✳ ادرار دردناک یا سوزش ادرار

✳ گاهی تکرر ادرار

✳ عفونت های ادراری

✳ اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.

✳ ورم اندام تحتانی

✳ کاهش وزن

✳ کم خونی

✳ توده در لگن

✳ درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به سرطان مثانه دچار می شوند اگر سرطان مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد اورگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت:

سوزش ادرار

ادرار خونی

تکرر ادرار

می باشد و اگر نوع دوم سرطان مثانه که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را گرفتار کرده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی می باشد.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم سرطان مثانه بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد. دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند. دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انشان وجود دارد. هر سرطانی که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان مثانه به ۲ فرم دیده می شود.نوع اول کشنده نبوده و نوع دوم که سرطان از مثانه خارج شده و اورگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

 

نحوه تشخیص سرطان مثانه

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری میشود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از کانسر مثانه از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و سرطان را خارج می کنیم.

پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

این سرطان ها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم. اخیراً برای جلوگیری از عود سرطان داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

سرطان مثانه یکی از سرطان های سیستم دستگاه ادراری است، که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود. درمان آن صد درصد است اگر سرطان پیشرفته باشد درمان سرطان رضایت بخش نمی باشد و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . وقتی پیشرفته باشد سرطان از مثانه خارج می شود و و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و طول عمر زیادی ندارد.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطان ها بر خلاف سرطان های قبلی، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و سرطان به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این نوع از سرطان مثانه، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید سرطان با دستگاه کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار سرطان شده است.

این سرطان به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

 

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در دو حالت تحویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضرویی می باشد. در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد

پیشگیری

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سه سالی هست که شب ها نمی تونم ادارم رو کنترل کنم تا حالا دوبار هم آزمایش دادم ولی در آزمایش هیچ چیزی دیده نشده و همچنیین شب ها وقتی می خوابم فشار ناگهان به قدری زیاد میشه که نمی تونم کنترل کنم لطفا راه حلی بهم بگید دکتر هم رفتم فایده ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   مراجعه كنيد درمان طولاني است
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده هنگامی که همه اهساس گرما دارند با کمترین جریان هوا مانند کولر و پنکه در ناحیه مثانه و کلیه احساس سردی شدید و ناراحتی می کنم لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 11 ماه پیش)
   اهميتي نداره
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانمی 33 ساله هستم و متاهل به مدت چند روزه که تکرر ادرار دارم و احساس خالی نشدن مثانه و درد شدید و سوزش بعداز ادرار کردن دارم .این درد در انتهای ادرار کردن ایجاد میشود و برای یک یادو ساعت ادامه دارد.آیا رابطه ج باعث ایجاد این مشکل و درد میشه؟؟؟
  قصد بارداری هم دارم و به مدت چند روزی هست که صبح ناشنا قرص آهن و فولیک اسید میخورم.لطفا راهنمایی بفرمایید بهترین زمان مصرف قرص کی میتونه باشه.و برای مشکلم هم چکار کنم.با تشکر و قدردانی فراوان
  1. تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر
   متاسفانه جواب ندادید.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   مربوط به نزديكي است به پزشك مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مثانه عصبی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 10 ماه پیش)
   درمان سونداژ به خود است
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من مدام دوچار عفونت مثانه ميشدم در آزمايشها عفونت نبود نوار مثانه عكس رنگي انجام دادم در نهايت سيستسكوپي انجام دادم دكتر شريف اقدس گفتن لوله خروج ادرار تنگ شده اون رو گشاد كردن همون موقع الان ١سال و ٩ ماه ميگذره الان چند روز هست كه مجددا احساس سوزش ميكنم دارم قرص ميخورم انتي بيوتيك و قرص و فنازوپريدين

  ولي هنوز اون حالت هست و اينكه دفعات ادرارم زياد شده
  اذيتم ميكنه عصبي ميشم همش نگرانم آرامش ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص يوريناسين ميل كنيد

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من حدود 10 سال پیش سرطان پروستات داشت که طبق نظر پزشک تراش دادن و از بین رفت ولی از اون زمان بی اختیاری ادرار داره و هنوز خوب نشده .میخ استم ببینم راهکاری و یا درمانی داره یا نه .با تشکر
  سن پدرم الان 65 سال هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   يك پزشك كه درجه پروفسوري دارد براي انجام و عمل پروتز براي جلوگيري از بي اختياري از آلمان به ايران مي آيد اگر مايل به بهبودي بي اختياري هستند اعلام كنيد
  2. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   باسلام .هزینه عمل چقدره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   ٨٠ ميليون تومان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر یه سوال داشتم.
  هنگام لمس زیر شکم دقیقا جلوی مثانه احساس میکنم یه چیزی مثل طناب قابل لمس و ملموس هست . خواستم بدونم این طبیعیه یا ماهیچه ست یا غیرطبیعیه؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   ماهيچه مي باشد
  2. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   ممنون از وقتی که گذاشتید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اعظم سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر . وقت بخیر
  دختری 21 ساله هستم که از کودکی مشکل شب ادراری داشتم . چندین بار تحت نظر پزشکان مختلف بودم و دارو مصرف کردم اما هیچ تاثیری نداشته . دو برادر من همین مشکل رو داشتن اما در سن نوجوانی مشکلشون حل شد..داروهایی از قبیل مینیرین ملت ، ایمی پرامین ، تولرین ، و نوع اسپری مینیرین رو هم استفاده کردم. در حال حاضر هم از یوریناسین 5 استفاده میکنم اما روز به روز بدتر میشم ... گاهی شبا با فشار شدید مثانه برای تخلیه ادرار بیدار میشم اما بیشتر شبا اصلا متوجه نمیشم. جواب آزمایش کشت ادرار و سونو هیچ مشولی نداشتم. اندازه مثانه و تخلیه بطور طبیعی هست عروسیم نزدیکه و استرسم رو خیلی بیشتر کرده. خواهشمندم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر سن شما بالاي ١٥ سال است ديگه درمان نمي شويد
 • تصویر کاربر سید شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من 73 سال دارم وروزی یک عدد کپسول تامسولوسین میخورم ، روزها مشکل کمتری برای دفع ادرار دارم ( در حالت مثانه پر تا 400 سی سی ادرار می کنم ) ولی شب هنگام اغلب دو بار برای دفع ادرار بیدار می شوم و هر بار کمتر از 200 سی سی ادرار می کنم " از اینکه شبها بیدار می شوم عذاب می کشم " پزشک معالج من دکتر ... معتقد است من باید با این وضعیت را تحمل کنم و هرگونه عمل جراحی چاره شب بیداری را نمی کند . نتیجه سونو و آزمایش خون را به شرح زیر :
  نتیجه آزمایش خون
  T.S.H ( ECLIA) 1.53 µlU/ml
  P.S.A (ECLIA) 0.8 ng/mL
  Free PSA ( ECLIA) 0.1 ng/mL
  Free PSA/P.S.A 12.5 %
  نتیجه سونوگرافی پروستات
  Prostate 41Χ38 Χ38 m m
  Volume 30.7 ml
  نتیجه سونوگرافی مثانه
  Wall measure 2.3-2.7 m m
  Being examined the bladder contained 200 ml of clear urine
  Volume.Post-void residual urine about 18 ml

  خواهشمندم بفرمائید مشکل من از مثانه است یا پروستات وآیا احتیاج به عمل دارم . با تقدیم احترام سید جواد احدی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر عمل كنيد شانس بر گشت شب ادراري زياد است
 • تصویر کاربر sara جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام.سپاسگزارم از وقتی که برای پاسخ به سوالات میگذارید.
  آقای دکتر مدت ۳ سال است مرتب به عفونت مثانه مبتلا میشوم ؛پزشکان هیچ دلیلی برای مشکل من پیدا نمیکنند.باکتری ها هر بار متفاوت هستند و با انتی بیوتیک از بین میروند اما باکتری (انتروکوکوس)مرتب بر میگردد به سیپرو و اموکسی سیلین مقاوم شده است پزشکان اینجا هیچ انتی بیوتیک دیگری برای من تجویز نمیکنند و نظرشان این است که ممکن است به دیگر انتی بیوتیک ها مقاوم شود.برای درمان و خلاص شدن از این وضعیت چه درمانی پیشنهاد میدهید؟به دلیل عفونت های مکرر؛ مثانه را نمیتوانم کامل تخلیه کنم و اخر ادرار را باید با زور زدن دفع کنم موقع زور زدن درد تیزی در مجرا دارم و ادرار قطع و وصل میشود. در تست یورودینامیک برای تخلیه مثانه پرستار از سوند بزرگ استفاده کردنند حس میکنم مجرا ملتهب و زخم شده است اما بعد از برداشت سوند خون در ادرار ندیدم. بعد از سوند گذاری در هنگامی که برای تخلیه اخر ادرار زور میزنم در قسمتی از مجرا احساس درد تیزی دارم.البته در زمان وارد کردن سوند درد و سوزش بسیار زیاد داشتم و مقاومت میکردم که ایشون بدون توجه به درد من ؛سوند را با فشار و زور وارد کردند.
  متاسفانه به نظر من؛ پزشکان اینجا حاذق نیستند و تا به حال مشکل من را حل نکرده اند.
  ایا امکان اسیب در سوند زدن بدون خون ریزی وجود دارد؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید من با شرایطی که در اینجا دارم از چه انتی بیوتیکی برای درمان استفاده کنم؟
  متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   از كپسول سفالكسين هر ٦ ساعت يك عدد ٢٥٠ ميلي گرم يك هفته
  2. تصویر کاربر sara شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   سلام.
   از سفالکسین ۵۰۰ هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ روز استفاده کردم بر طرف نشد از ماکروبید هر ۱۲ ساعت استفاده میکنم به مدت ۱۴ روز بر طرف میشود و بعد از ۲ هفته عود میکند.
   متشکرم.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   مدتي دارو مصرف نكنيد
  4. تصویر کاربر sara یکشنبه ۱۲ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   چند ماه پیش با قطع دارو عفونت شدید کلیه کردم و خون ریزی بسیار زیاد داشتم و به مدت ۶ روز انتی بیوتیک تزریقی قوی تجویز کردند.لطفا بفرمایید با این شرایط راه درمان بیماری من چیست؟
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   همه كاري براي شما انجام شده ومن از راه دور بدون دسترسي به شما چكار كنم ، مراجعه كنيد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر