سرطان مثانه | علت، علائم، تشخیص و درمان

سرطان مثانه یا (Bladder cancer) معمولا در افراد با سنین بالا به وجود می آید، اگر چه ممکن است در هر سنی اتفاق بیافتد. از هر ۱۰ سرطان مثانه ۷ مورد آن در مراحل اولیه که قابل درمان است، تشخیص داده می شوند.

در این مقاله علل و فاکتورها، علائم، تشخیص، جلوگیری از عود و چگونگی درمان سرطان مثانه آمده است.

علل سرطان مثانه

✳ یک فرد سیگاری ۵۰ برابر شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان مثانه دارد.

✳ سرطان مثانه، بیشتر در مردان سفیدپوست بالای ۴۰ سال دیده می شود. وجود سابقه سرطان مثانه یا مجاری ادراری در خانواده‌ی نزدیک، احتمال ابتلا سایر اعضا را تشدید می‌کند.

✳ شغل هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند. افرادی که در آزمایشگاه ها کار می کنند و یا افرادی که در قسمت های نفتی شرکت نفت کار می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به کانسر مثانه قرار دارند.

✳ در صورتیکه عفونت مثانه عود کند یا عامل دیگری در دراز مدت باعث تحریک مثانه شود، احتمال ابتلا به کانسر مثانه افزایش میابد.

✳ اگر بیشتر از یک سال است که داروی پیگلیتازون (اکتوز) را مصرف می کنید، متأسفانه در خطر بیماری کانسر مثانه قرار دارید. سایر داروهای دیابت نیز که حاوی این ماده‌ی دارویی می باشند، خطر ابتلا به کانسر مثانه را افزایش می دهند.

✳ اگر ناحیه‌ی لگن شما تحت پرتودرمانی قرار گرفته است، امکان بروز کنسر بلیدر یا سرطان مثانه در شما زیاد است. شیمی‌درمانی و مصرف داروهای سیکلوفسفامید نیز ممکن است موجب ایجاد سرطان در مثانه شوند.

✳ انگل شیستوزوما، باعث ایجاد سرطان در مثانه می شود.

احساس درد در مثانه

علائم سرطان مثانه

ادرار خونی که به دو صورت دیده می شود: یا فرد از ادرار خونی و دفع لخته خون شکایت دارد یا در آزمایش ادرار، خون گزارش می شود. از هر ۱۰ نفر مبتلا به سرطان مثانه ۸ نفر ادرار خونی دارند. ادرار خونی معمولاً بدون درد است.

✳ ادرار دردناک یا سوزش ادرار

✳ گاهی تکرر ادرار

✳ عفونت های ادراری

✳ اگر تومور از مثانه خارج شده باشد، بیمار ممکن است از درد پشت اطراف مثانه شکایت داشته باشد.

✳ ورم اندام تحتانی

✳ کاهش وزن

✳ کم خونی

✳ توده در لگن

✳ درد مقعد و لگن

علائم سرطان مثانه در مردان

در ایران مردان بیشتر از زنان به سرطان مثانه دچار می شوند اگر سرطان مثانه در مراحل اولیه تشخیص داده شود و فرم پیشرفته نباشد اورگانها را گرفتار (متاستاز) نکرده باشد به صورت:

سوزش ادرار

ادرار خونی

تکرر ادرار

می باشد و اگر نوع دوم سرطان مثانه که ممکن است استخوانها ، کبد و یا ریه را گرفتار کرده باشد علائم ریوی ، کبدی و درد استخوانی می باشد.

علائم سرطان مثانه در زنان

بطور شایع و بیشتر سرطان مثانه در دو طرف جدار مثانه بوجود می آید و محل شایع دیگری که سرطان بوجود می آید ، کف مثانه می باشد در نوع اول علائم سرطان مثانه بیشتر ادرار خونی و دفع لخته می باشد و چنانچه تومور نزدیک سوراخ مثانه ایجاد شده باشد باعث کاهش فشار ادرار ، تکرر ادرار ، سوزش ادرار و احتباس ادراری می باشد.

انواع سرطان مثانه

۳ نوع سرطان در مثانه وجود دارد. شایع ترین نوع سرطان مثانه، نوع ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) می باشد که در حدود ۹۲ درصد سرطان های مثانه را تشکیل می دهند.

ترانزیشنال (Transitional Cell Carcinoma) : سرطانی است که در سلول‌های موجود در درونی‌ترین لایۀ پوشش دستگاه ادراری مربوط به مثانه ایجاد می‌شود. بیش‌تر سرطان‌های مثانه در این سلول‌های ارتجاعی ایجاد می‌شوند.

دو نوع سرطان دیگر مثانه آدنوکار سینوما و اسکاموس هستند که تومورهای بسیار بدخیم هستند و بعد از درمان بیمار طول عمر زیادی نخواهد داشت.

نوع اول سرطان مثانه خود به دو دسته تقسیم می گردد. دسته اول که ۷۰ تا ۸۰ درصد تومورهای مثانه را تشکیل می دهند، تومورهایی هستند که از نظر درجه یا گرید به داخل مثانه نفوذپذیری ندارند و این نوع سرطان ها را سرطان های سطحی می گویند. دسته دوم سرطان هایی هستند که درجه و یا گرید آنها بالا بوده و به داخل مثانه نفوذ کرده اند.

آیا سرطان مثانه کشنده است ؟

۱۵۰ نوع سرطان در بدن انشان وجود دارد. هر سرطانی که در مرحله پیشرفته تشخیص داده شود، بیمار طول عمر چندانی نخواهد داشت و منجر به مرگ می شود. سرطان مثانه به ۲ فرم دیده می شود.نوع اول کشنده نبوده و نوع دوم که سرطان از مثانه خارج شده و اورگانها را گرفتار کرده باشد باعث می شود طول عمر کاهش یابد و بعد از حداکثر ۲ سال منجر به مرگ می شود.

 

نحوه تشخیص سرطان مثانه

 • آزمایش ادرار
 • معاینه فیزیکی که در آن به کمک انگشت، ناحیه مقعد و یا واژن مورد بررسی قرار گرفته و وجود هرگونه توده غیر طبیعی تشخیص داده می شود.
 • سیستوسکوپی که در آن دوربین کوچکی از طریق میزراه وارد مثانه میشود و پزشک می تواند توسط آن وجود هر گونه بدخیمی را مشاهده کند.
 • بیوپسی که در آن، از بافت دیواره مثانه از طریق وارد کردن لوله ای کوچک به داخل میزراه، نمونه برداری میشود.
 • سی تی اسکن
 • عکس برداری از مثانه بوسیله ی تزریق ماده حاجب
 • ایکس ری

سیستوسکوپی

درمان سرطان مثانه

درمان سرطان های شایع سطحی مثانه

برای تشخیص این نوع از کانسر مثانه از سیستوسکوپی استفاده می شود. این نوع سرطان ممکن است یک عدد یا چند عدد باشد. پس از تشخیص، یک دستگاه مخصوص را وارد مثانه کرده و سرطان را خارج می کنیم.

پس از خارج کردن سرطان، شیمی درمانی داخل مثانه ای هفته ای یک بار با ب ث ژ بمدت ۶ هفته باید صورت گیرد.

این سرطان ها بعد از عمل شانس عود دارند، لذا باید هر سه ماه یکبار به مدت ۲ سال، مثانه را با دستگاه برای تشخیص عود سرطان بررسی کنیم و پس از ۲ سال هر ۶ ماه یکبار به مدت ۵ سال مثانه را مورد بررسی قرار دهیم. اخیراً برای جلوگیری از عود سرطان داروی ب ث ژ را برای چند ماه ادامه می دهیم.

آیا سرطان مثانه قابل درمان است؟

سرطان مثانه یکی از سرطان های سیستم دستگاه ادراری است، که اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود. درمان آن صد درصد است اگر سرطان پیشرفته باشد درمان سرطان رضایت بخش نمی باشد و طول عمر چند ساله با شیمی درمانی امکان پذیر است . وقتی پیشرفته باشد سرطان از مثانه خارج می شود و و به ترتیب استخوانها، کبد و ریه را گرفتار می کنند و طول عمر زیادی ندارد.

درمان سرطان های غیر سطحی و نفوذ پذیر در عضله مثانه

این سرطان ها بر خلاف سرطان های قبلی، بزرگتر و قسمت وسیعی از مثانه را گرفتار می کنند و سرطان به داخل عضله مثانه پیشرفت می کند. برای تشخیص این نوع از سرطان مثانه، از سیستوسکوپی استفاده می شود و باید سرطان با دستگاه کاملاً خارج شود و با دستگاه قسمتی از عضله مثانه را هم خارج می کنیم تا مشخص شود تا چه مقدار از دیواره ی مثانه گرفتار سرطان شده است.

این سرطان به علت درجه و گرید بالا و گرفتاری عضله مثانه، درمان آن خارج کردن مثانه و پروستات و درست کردن مثانه از روده کوچک است به این صورت که انتهای مثانه مصنوعی را به جدار پوست شکم وصل می کنیم.

 

درمان گیاهی درد مثانه

شایع ترین علت درد مثانه که همراه با تکرر ادرار می باشد.، التهاب و عفونت مثانه می باشد که در دو حالت تحویز داروی آنتی بیوتیک و داروی ضد درد ضرویی می باشد. در حال حاضر هیچ دارویی گیاهی برای درد مثانه وجود ندارد و کاربردی ندارد

پیشگیری

 • در معرض قرار نگرفتن با مواد شیمیایی صنعتی
 • از شغل هایی که با مواد رنگی، کابل، رنگ آمیزی سرو کار دارند خودداری شود.
 • خودداری از خوردن غذاهای پر چرب، کلسترول زیاد
 • خوردن سبزیجات و میوه فراوان
 • خوردن مایعات فراوان

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

0
منبع ویکی پدیا فارسی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ملاویسه شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر نتیجه سیستوسکوپی پدرم رو که به دلیل هماچوری گرفته شده بود براتون ارسال کردم میشه لطفا بفرمایید ایا مثانه یا پروستاتشون مشکل خاصی داره ممنون از راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ اسفند ۹۷( 3 روز پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام 35 سال سن دارم چند سال پیش دچار سوزش ادرار و تکرر ادرار مخصوصا شبها ودرد خفیف در ناحیه زیر شکم و زور زدن جهت خروج ادرار شدم پس ازدادن سونو و همچنین آزمایش دکتر تشخیص پروستاتیت داد و پس از مصرف دارو علایم از بین رفت ولی بعد از گذشت چندسال کماکان جهش منی و ادرار من کم هستش و بعضی مواقع سالی یک یا دوبار سوزش ادرار تکرار ميشه و بعد از سه یا چهار روز خودش خوب ميشه تو فصل سرد اینطور ميشه آیا نیاز به پیگیری داره یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۰ اسفند ۹۷( 1 هفته پیش)

   نياز به پي گيري ندارد

 • تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من پسری ۱۹ ساله هستم که الان به مدت چند ماهی است تقریبا هر روز صبح به خاطر یک درد در زیر ناف که البته مطمئن نیستم از مثانه است یا نه از خواب بیدار میشم و به خاطر احساس ادرار شدید به دستشویی میرم (معمولا در هنگام خواب با نفس عمیق این درد بد تر میشه)، بلافاصله بعد از ادرار این درد از بین میرود لازم به ذکر است ادرارم کاملا عادیه و هیچ سوزش یا سختی در زمان ادرار حس نمیکنم. من راستش یک چند باری به طور خیلی عادی خود ارضایی داشتم یعنی چند بار شد که در زمان ادرار سعی در خود ارضایی داشتم که بعد انزال مقداری ادرار هم بیرون میامد میشه بگین که ایا ارتباطی بین این موضوع و این مدل از خودارضایی وجود داره یا نه؟ و این که مشکل جدی دارم یا نه؟ ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 2 ماه پیش)

   مشكل جدي وجود ندارد نگران نباشيد

 • تصویر کاربر رحیمی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشید,آقای دکتر پدرم 54 سالشه و حدود10 سال هست که دچار افتادگی مثانه شدن و برای هربار تخلیه ادرار باید از سند دستی( نلاتون) استفاده کنن وبسیار ازاین بابت رنج میبرن( دچار عفونت مثانه,کلیه,) شدن میخواستم راهنمایم کنید ک چه راهی برای درمان هست.ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   عبايد مراجعه كنند
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سه سالی هست که شب ها نمی تونم ادارم رو کنترل کنم تا حالا دوبار هم آزمایش دادم ولی در آزمایش هیچ چیزی دیده نشده و همچنیین شب ها وقتی می خوابم فشار ناگهان به قدری زیاد میشه که نمی تونم کنترل کنم لطفا راه حلی بهم بگید دکتر هم رفتم فایده ای نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   مراجعه كنيد درمان طولاني است
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  بنده هنگامی که همه اهساس گرما دارند با کمترین جریان هوا مانند کولر و پنکه در ناحیه مثانه و کلیه احساس سردی شدید و ناراحتی می کنم لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ خرداد ۹۷( 9 ماه پیش)
   اهميتي نداره
 • تصویر کاربر بهار جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانمی 33 ساله هستم و متاهل به مدت چند روزه که تکرر ادرار دارم و احساس خالی نشدن مثانه و درد شدید و سوزش بعداز ادرار کردن دارم .این درد در انتهای ادرار کردن ایجاد میشود و برای یک یادو ساعت ادامه دارد.آیا رابطه ج باعث ایجاد این مشکل و درد میشه؟؟؟
  قصد بارداری هم دارم و به مدت چند روزی هست که صبح ناشنا قرص آهن و فولیک اسید میخورم.لطفا راهنمایی بفرمایید بهترین زمان مصرف قرص کی میتونه باشه.و برای مشکلم هم چکار کنم.با تشکر و قدردانی فراوان
  1. تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۷ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر
   متاسفانه جواب ندادید.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۵ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   مربوط به نزديكي است به پزشك مراجعه كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مثانه عصبی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 8 ماه پیش)
   درمان سونداژ به خود است
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  پدر من حدود 10 سال پیش سرطان پروستات داشت که طبق نظر پزشک تراش دادن و از بین رفت ولی از اون زمان بی اختیاری ادرار داره و هنوز خوب نشده .میخ استم ببینم راهکاری و یا درمانی داره یا نه .با تشکر
  سن پدرم الان 65 سال هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   يك پزشك كه درجه پروفسوري دارد براي انجام و عمل پروتز براي جلوگيري از بي اختياري از آلمان به ايران مي آيد اگر مايل به بهبودي بي اختياري هستند اعلام كنيد
  2. تصویر کاربر احمد دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   باسلام .هزینه عمل چقدره ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 1 سال پیش)
   ٨٠ ميليون تومان
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  دکتر یه سوال داشتم.
  هنگام لمس زیر شکم دقیقا جلوی مثانه احساس میکنم یه چیزی مثل طناب قابل لمس و ملموس هست . خواستم بدونم این طبیعیه یا ماهیچه ست یا غیرطبیعیه؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   ماهيچه مي باشد
  2. تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   ممنون از وقتی که گذاشتید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر