کجی آلت مادرزادی چیست؟

درجاتی از کجی آلات تناسلی بطور طبیعی ممکن است وجود داشته باشد. در بسیاری از موارد، آلت بهنگام نعوظ بطور خفیف بطرف راست یا چپ خم یا کج می رود.

کجی آلت تناسلی زمانی مشکل ساز است که باعث درد شود و رابطه جنسی را بعلت کجی زیاد غیر ممکن سازد، بدین معنی که دخول به دستگاه تناسلی زن صورت نمی گیرد.

کجی آلت مادر زادی

انحنای آلت تناسلی مادرزادی ، که به آن “آکوردی” نیز گفته می شود، بیماری است که در بدو تولد پسر وجود دارد. والدین ممکن است در اوایل زندگی کودک خود در هنگام پوشک کردن متوجه انحنا شوند. بعضی از پسران تا پس از بلوغ متوجه مشکل نمی شوند. انحنا معمولاً فقط با نعوظ قابل مشاهده است.

انحنای مادرزادی (انحنای آلت تناسلی مرد از بدو تولد) بسیار نادر است. کمتر از حدود 1٪ از مردان بدون بیماری Peyronie انحنای آلت را تجربه می کنند.

در کجی مادرزادی، کجی به هنگام تولد دیده می شود. بعضی کجی ها بهنگام تولد قابل توجه بوده، بطوری که در همان دوره اولیه زندگی عمل و اصلاح می شود. سایر کجی ها ممکن است بعد از دوران بلوغ خود را نشان دهند و فرد متوجه آن شود. بطور معمول کجی آلت به هنگام نعوظ ، مشخص می شود.

علت کجی آلت نامشخص است ولی عقیده بر اینست که رشد حفره های آلت یکسان نبوده و باعث کجی می شود.

بیماری پیرونی با کجی آلت مادرزادی چه تفاوتی دارد؟

بیماری پیرونی که با کجی الت همراه می باشد، به علت ناشناخته با ایجاد نسج یا بافت غیرطبیعی در یکی از لایه های پوشاننده آلت، باعث کجی آلت می گردد. این بیماری بعد از سن 40 سالگی بعلت نامعلومی که تاکنون مشخص نشده بوجود می آید، اکثر اوقات آلت به طرف پایین کج و خمیده می گردد. این بیماری با گذشت زمان روند پیشرونده ای دارد و در معاینه بالینی بیمار یک نسج سفت (SCAR TISSUE) در یک قسمت از آلت قابل لمس می باشد. در کجی مادرزادی آلت هرگز پلاک غیرطبیعی وجود ندارد و نیز روند پیشرونده هم ندارد و آلت معمولا به طرف پایین و گاهی به طرف چپ و راست ممکن است کج شود.

این عارضه با ایجاد اسکارهایی (جای زخم) بر روی بافتی تشکیل می‌شود که بدنه جسم غاری آلت تناسلی را می‌پوشاند، ساختاری که tunica albuginea (سفید پرده) نام دارد علت بیماری پیرونی نامعلوم است.

 

سرطان بیضه

درمان کجی آلات تناسلی

درمان کجی آلت تناسلی در اغلب افراد با روش جراحی است اما روش های غیر جراحی دیگری نیز وجود دارد. شرایط بیمار مهم ترین دلیل برای انتخاب روش درمان کجی آلت تناسلی است.

در ابتدا این سوال پیش می آید که، عمل جراحی مناسب چه افرادی است؟

در افرادی که انحنای آلت تناسلی آنها بیشتر از ۳۰ درجه است و افرادی که در روابط جنسی خود مشکل دارند یا کسانی که از نظر زیبایی برایشان خوشایند نیست، درمان جراحی انتخاب می شود که شامل چند نوع مختلف است:

 • بریدن و برداشتن قسمت هایی از پوشش اجسام غاری
 • استفاده از پیوند در طرف مقابل کجی
 • چین دادن پوشش اجسام غاری

کجی مادرزادی نیازی به درمان ندارد، مگر اینکه مرد قادر به رابطه جنسی رضایت بخش نباشد، در این حالت اصطلاح کجی توسط عمل جراحی ضرورت پیدا می کند. یکی دیگر از روشهای درمانی که صد درصد نمی باشد استفاده از محلول تستوسترون (DHT) روزانه به مدت 2 تا 3 ماه برروی آلت، باعث اصطلاح کجی آلت تناسلی می شود.

 • اورولوژیست ها تجربه زیادی در مورد روش های ترمیمی انحنای نعوظ مادرزادی دارند. اصلاح انحنای نعوظ مادرزادی با جراحی آلت تناسلی مرد، به منظور کوتاه شدن طرف آلت تناسلی مقابل خمیدگی و مطابقت با طرف دیگر، انجام می شود. این منجر به نعوظ صاف می شود. این روش موفقیت بالایی دارد و می تواند در شرایط سرپایی انجام شود.

انحنای آلت تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک شما یک سابقه پزشکی و جنسی می گیرد که به طور معمول برای تشخیص خمیدگی آلت تناسلی مادرزادی کافی است. همچنین ممکن است برای پزشک مفید باشد که آلت تناسلی مرد شما را در حالت ایستاده معاینه کند. این کار را می توان پس از تزریق داروهای وازوکاتیو برای ایجاد نعوظ انجام داد.

آیا آلت تناسلی خمیده طبیعی است؟

درجه خاصی از خم شدن در آلت تناسلی مرد طبیعی دیده می شود. در بسیاری از موارد  آلت تناسلی مرد هنگام قائم می تواند کمی به چپ یا راست منحنی شود. آلت تناسلی مرد خمیده وقتی مشکل ایجاد می کند که باعث درد و یا جلوگیری از رابطه جنسی مرد شود.

شیوع و شانس گرفتاری کجی مادرزادی آلت (CPC)

مشکل است که کجی آلت تناسلی را پیش بینی و گزارش کرد. بعضی مطالعات بین المللی ، شیوع آنرا 10 درصد در جمعیت دنیا می دانند. بعضی محققین عقیده دارند کاهش هورمون جنسی (تستوسترون) در آلت، باعث کجی آلت می شود. گاهی کجی به طرف پایین در حدود 60 درجه می باشد که در چنین حالتی عمل جنسی ناراحت کننده و دخول به سختی امکان پذیر است.

انواع کجی آلت تناسلی

 1. نوع اول بسیار شدید بوده و بافت های پوشاننده آلت نظیر اسپونژیوم، فاشیای BUCKS و COLLS وجود ندارند.
 2. نوع دوم که کورپوس اسپونژیوم وجود دارد و فاشیای BUCKS وCOLLS وجود ندارد و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.
 3. در نوع سوم فقط لایه یا فاشیای دارتوس (DARTOS) وجود نداشته و جای آنرا نسج غیرطبیعی گرفته است.

کج بودن اندام تناسلی در کودکان

برخی از کودکان پسر و نوجوانان، به دلیل عوامل ژنتیکی، با انحنای آلت تناسلی متولد می‌شوند، با این وجود، این عارضه تنها در دوران بلوغ، با رشد آلت و آغاز زندگی جنسی قابل مشاهده است. برای جلوگیری از عوارض ناشی از کجی آلت تناسلی، تشخیص زود هنگام آن حائز اهمیت است.

 

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Siavash پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من انحنا آلت دارم میخواستم بدونم در آینده مشکلی پیش میاد یا خیر و رابطه جنسی ممکنه و لذتش فرقی با آلت بدون انحنا دارد یا خیر و اینکه نیازی به جراحی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   نيازي به عمل نيست و مشكلي پيش نمي أيد

 • تصویر کاربر Saeed دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام. انحراف آلت دارم. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ نیاز به عمل داره؟ بعد از عمل 100درصد بهبودی کامل وجود داره یا نه ممکنه باز مشکلی وجود بیاد؟ اگه نیاز به عمل نداره برای رابطه مشکلی ایجاد نمیشه؟ امکان شکستگی وجود نداره؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 3 سال پیش)

   نياز به عمل نيست مشكلي در رابطه بوجود نمي أيد

 • تصویر کاربر جلیل چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ۳۰سالمه
  الان ۱۰ ساله که مایع منی با سوزش خیلی زیاد سر الت خارج میشه واین سوزش گاهی اوقات تا۳ روز ادامه دارد البته بعد از ادرار کردن سر الت سوز میگیره وحتی گاهی چندبار چند قطره خون بعداز ادرار خارج میشود
  قبلا پزشک هم رفتم گفت مشکلی نداری یکم التهاب داری وقرص ناپروکسن واموکسی سیلین تجویز کرد
  خواستم بدونم این مشکل رفع شدنی هست یا خیر
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   بله رفع شدني مي باشد ،. روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  دکتر یه 40 روزی هس به صورت خفیف سوزش و درد در آلت تناسلیم دارم. اکثرا بعد از ادرار سوزش زیاد می‌شود. البته یه 50 روز قبل یه تماس جنسی بدون کاندوم داشتم. رفتم دکتر. گف شاید بیماری مقاربتی باشه واسم سه روز داروی آزیترومایسین نوشت. خوردم درس نشد باز رفتم پیشش واسم آزمایش کشت ادرار وهمراه با سونوگرافی مثانه و کلیه و پروستات نوشت. جواب همشون سالم و نرمال بود. الان هم ده روزیه قرص سیپروفکت خوردم بازم درس نشده. سوزش خفیف مخصوصا قسمت ختنه گاه وکلاهک آلت تناسلی دارم. احساس می‌کنم حالت زخم مانندی سر نوک آلت بیشتر دارم. کلا کلافم کرده. آقای دکتر کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  با سلام.نوزاد ۸۰ روزه دارم .سه روز پیش برای ختنه نزد متخصص ارولوژی اقدام کردم .الت نوزادم انحراف به سمت چپ داشت .دکتر همزمان با ختنه به توسط بخیه اصلاحی سعی بر رفع این مورد انجام داد.بعد از عمل همچنان الت به همان سمت انحراف دارد و در زمان ادرار کردن هیچ حرکتی ندارد و بلند نمیشود در صورتی که قبل از ختنه زمان ادرار کردن بلند میشد و حرکت میکرد.ایا این شرایط جدید طبیعی است یا نیاز به پیگیری دارد ( فقط سه روز از عمل گذشته) متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   شرايط طبيعي است و انحراف در سن بلوغ با جراحي اصلاح مي شود

 • تصویر کاربر کامیار پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 298 مشاهده پرسش
  سلام...من در آلتم انحراف دارم...باید چی کار کنم؟وقتی ویاگرا میخورم و موقع نعوظ شدید اگر تکون محکمی بخوره خیلی دردناک میشه...میخوام بدونم پیرونی هست یا مادر زادیه...و آیا میتونم با این انحراف رابطه ی جنسی داشته باشم یا خیر؟لطفا کمکم کنید استرس زیادی دارم....
  1. تصویر کاربر کامیار شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   من عکس هاش رو فرستادم...
  2. تصویر کاربر کامیار شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   اومده براتون؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   كجي مادرزادي است مشكلي در أينده نخواهيد داشت

  4. تصویر کاربر کامیار چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   با تشکر فراوان از پاسخ گویی مجدد شما...در دو جهت انحراف داره..به چپ و بالا...اندازه نگرفتم...مشکلم اینه که نمیتونم به سمت پایین بیارمش بیشتر از یک سانت چون که درد میگیره و میخوابه...میترسم اگر در آینده رابطه ای برقرار کنم یه وقت باعث درد یا خون ریزی در شریکم بشه و البته در هر پوزیشنی که باعث بشه به پایین بیاد نمیتونم رابظه بر قرار کنم....وقتی که ویاگرا مصرف میکنم سمت چپ و بالاش درد میگیره و کلا ویاگرا باعث نعوظ دردناک میشه برام...با توجه به این مشکلات باید چی کار کنم
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   راه حلي ندارد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 327 مشاهده پرسش
  دفع ادرار نسبتا دچار مشکل شده قبلا خیلی روان بود
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام لطفا با توجه به عکس های پیوستی بفرمایید که نیاز به جراحی هست یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل لازم نيست

 • تصویر کاربر Mdd شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام دكتر،
  من مجرد هستم، الت من در حالت نعوظ به سمت پايين كج هست، ايا نياز به عمل داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   خير نيازي به عمل نيست

 • تصویر کاربر مجتبی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 331 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض وقت بخیر
  آقای دکتر فرزند من ۵ ماهشه . بهنگام تعویض پوشک مخصوصا در مواقع خواب که آلت در حالت نعوظ کامله متوجه شدم آلتش کمی کجی به سمت پایین در حدود ۱۰ درجه . میخواستم بدونم که آیا مشکلی براش پیش نمیاد در آینده ؟
  و اینکه امکان اصلاح و تغییر زاویه به سمت بالا وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   در سن بلوغ اگر انحرافي باشد اصلاح مي شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر