درمان فتق کودکان چگونه است؟

فتق در کودکان پدیده دردناکی است که کودک شما را بی تاب می کند، تشخیص و درمان فتق در کودکان امری پیچیده است به همین علت مراجعه به متخصص اورولوژیست توصیه می شود.

جراحی فتق کودکان چون از نظر تشخیصی و درمان مشکل می باشد، بیشتر توسط اورولوژیست ها انجام خواهد شد، اگرچه جراحان عمومی در این زمینه نیز حاذق می باشند.
فتق بزرگسالان در رشته جراحی اورولوژی نیست و بنابراین از نظر تشخیص و درمان جراحی فتق بزرگسالان در رشته جراحی عمومی می باشد.

چگونگی تشکیل فتق کودکان و نوزادان

در هفته ۱۲ تا ۱۴ هفتگی، رشد جنین، بیضه و تخمدانها در شکم نزدیک کلیه ها تشکیل می شوند. به مرور زمان بیضه ها و تخمدان ها برای قرار گرفتن در محل طبیعی خود بطرف پایین حرکت می کنند.

یک قسمت از پرده شکم، که تمام سطح شکم را می پوشاند و به آن پریتون گفته می شود، به بیضه ها و تخمدان ها متصل شده و با بیضه ها به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) وارد می شوند و باعث تشکیل یک حفره (POUCH) یا ساک (SAC) را می دهد.

این روند جنین دختر به شکل دیگری اتفاق می افتد. این ساک اصطلاحا به آن PROCESSUS VAGINALIS گفته می شود و بطور طبیعی بعد از تولد فورا” بسته می شود. در حقیقت ارتباط بین شکم و حفره کیسه بیضه بسته می شود.

زمانیکه بسته شدن آن پروسس واژینالیس به تاخیر افتد یا ناکامل بسته شود، فتق تشکیل می شود. فتق عبارتست از ورود محتویات شکم (بیشترروده کوچک و مایع شکم) بداخل کیسه بیضه یا ناحیه کشاله ران.

بنابراین بچه ای که مبتلا به فتق می باشد، ممکن است دچار هیدروسل (تجمع مایع اطراف بیضه) نیز باشد. گاهی در معاینه کلینیکی بچه یا نوزاد ممکن است، هیدروسل فقط در معاینه یافت شود، در حالیکه فتق هم وجود دارد. در هنگام عمل جراحی چون این دو بیماری با هم همراه می باشند،

عمل جراحی باید از ناحیه کشاله ران انجام شود که فتق ترمیم شود و هیدروسل هم نیز از بین برود. تقریبا” ۸۰ تا ۹۰ درصد فتق های ناحیه کشاله ران در بچه ها بوجود می آید و بیشتر در طرف راست دیده می شود و در ۱۰ درصد از بچه ها دو طرفه می باشد.

درد فتق

علائم فتق کودک

 1. تورم یا برآمدگی در ناحیه کشاله ران که ممکن است موقع گریه کردن یا زور زدن دیده شود و وقتی نوزاد یا بچه آرام می باشد، این تورم دیده نمی شود.
 2. یک توده نرم که معمولا در لمس توسط پزشک دردناک نیست.
 3. درد در ناحیه فتق

درمان فتق کودکان

فتق ناحیه اینگوینال نیاز به جراحی دارد، برای اینکه گاهی اوقات روده به داخل اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران پیچ می خورد و موجب سیاه شدن روده می شود. در نوزادان نارس ممکن است، عمل جراحی به تاخیر افتد تا عمل ریه ها طبیعی شود.

عمل جراحی فتق کودکان تا یک سالگی به تعویق می افتد، چون در بسیاری از آنها رابطه بین شکم و کیسه بیضه بسته می شود و فتق خوب می شود و نیازی به عمل نخواهد داشت.

بیشتر بچه هایی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، روز عمل مرخص می شوند. بچه های نارس بهتر است یک شب در بیمارستان بمانند. بچه ها چند روز بعد ازعمل می توانند فعالیتهای روزانه خود، حتی ورزش را شروع کنند.

زمانی که فتق  ناحیه کشاله ران بداخل کیسه بیضه کشیده شود، ممکن است بعد از عمل، کیسه بیضه متورم شود و چنان تصور شود که فتق دوباره عود کرده است. این تورم طبیعی است و بعد از مدت کوتاهی (چند هفته) کاملا از بین می رود. فتق کشاله ران بچه ها، در هر سنی اتفاق می افتد، اما ۳/۱ فتق کودکان در ۶ ماه بعد از تولد ظاهر می شوند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

8+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین آقای دکترمن حدود دوماه پیش درد درکلیه راستم بود وبه بیضه راستم هم دردمیکرد بعدازآزمایش سونوگرافی وسی تی اسکن سنگ نداشتم وحتی سونوگرافی بیضه هم انجام دادم چیزی نبود ولی همچنان درد دربیضه راستم هست دردخفیف که به پای راستم هم میزنه ادرارم هم مشکل داشت ویه روز کلاقطع شده بود وسوندانداختم که باسوند قطره قطره میومد ادرارم درد داشتم موقع دفع ادرار وپودر سفید رنگی میومد شبیه پودرلباسشویی وادرارم کمی توب شده ولی درد دربیضه راست دارم والان هم درد دفع مدفوع دچارمشکل میشم و بعضی وقتاهم اسهال دارم راهنماییم کنین توروخدادلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   شبي يك عدد كپسول آمنيك ميل كنيد و عمل جنسي داشته باشيد و كار سنگين انجام ندهيد
 • تصویر کاربر بهنام پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  در یکی از بیضه های من هیدروسل وجود دارد وهیچ دردی ندارد ایا مانع باروری می شود ؟
  واگر راه درمان داشته باشد پس از ان باروری صورت می گیرد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   اگر هيدروسل بزرگ است عمل كنيد و باعث ناباروري نمي شود
 • تصویر کاربر اسماعیل پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  عمل هیدروسل چقدر طول درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   طول درمان يك هفته مي باشد
 • تصویر کاربر شهرام چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشيد از اقاي دكتر خواستم بدونم أيا هيدروسل معافيت پزشكي دارد يا نه و درجه سه تا چه اندازه هست عكس اگه إمكان باشه خيلي ممنون اگه جواب بدين
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   اطلاعي ندارم
 • تصویر کاربر صیاد شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر حدود 10روزه بیضه سمت چ÷م درد میکنه تند تند دستشویی دارم انگار بیضه ام سرده یکم هم ورم داره راهنمایی کنید 40سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم روزي يك عدد ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم روزي يك عدد ميل كنيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سلام شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مریضعتون رضاقراگوزلو هستم که یکشنبه همین هفته اومده بودم درد بیضه داشتم که گفتید بخاط اپی دیدیم هستش دارو شیاف و ویتامین Eبرام نوشتید و گفتید غذاهای تند نخور وکار سنگین نکن اینکارو میکنم ولی باز درد دارم انتی بیوتیک مصرف نکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   آنتي بيوتيك لازم نيست كمي تحمل داشته باشيد تو تنها اين مشكل را نداري بسياري اين مشكل را دارند و خوب مي شوند
 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  حسین میرزائی:
  سلام،14 سال پیش فرزندم 4 ماهه بود وکیسه بیضه اش مختصر آبی داشت که توسط یک دکتر ارولوژی همدان عمل هیدروسل شد البته دکتر بعدا گفت فتق هم داشت من که باور نکردم چون هیچ مشکلی نداشت، متاسفانه بعداز ترخیص از بیمارستان متوجه شدیم بیضه سمت راست مهدی نیست بخاطر ساکن بودن در روستا که مسافت زیادی با همدان داشت وبخاطربی پولی وجهالت پیگیر نشدم، 14 سال با نگرانی گذشت چندماه پیش مهدی زیر شکمش یک برآمدگی حس میکند به سونو رفتیم وسونو نشان داد بیضه با حجم کوچک درداخل کانال اینگوینال قرارداد.لطفا بفرمائید در زمان عمل چه بر سر بیضه فرزندم اومده آیا بیضه آن زمان از بین رفته یا در اثر سهل انگاری دکتر به بالا صعود کرده ودر آنجا ماندگار شده است وهمچنین آیا تا بحال بیضه باروری خودش را از دست داده یا نه؟به جان مهدی قسم قبل از عمل هر دو بیضه سالم بودند ومطالب عین حقیقت است.دکترجان از شما تقاضا دارم بگوئید چی شده فقط می خواهم فکرم آزاد شود.بخاطر اعتماد زیادی که به جنابعالی دارم برای عمل مهدی پیش شما خواهم اومد و دستبوس شما خواهم شد.زرقان همدان 09189128120
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   هيدروسل در بچه ها همراه با فتق مي باشد لذا بايد تا يك سال صبر كرد تا فتق و هيدروسل امكان خوب شدن دارد و نيازي به عمل نيست و اكنون در حين عمل فتق بيضه از اول در همين جاي فعلي است و پزشك كاري انجام نداده به هر حال عمل بايد انجام شود و بيضه در كانال گذاشته شود البته اگر امكان وجود داشته باشد
 • تصویر کاربر امیررضا شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من با توجه به گفته های دیگر دکتران
  مشکل هیدروسل در بیضه دارم

  اما یکی از دکترا به من گفت نیاز به عمل داری اما یکی دیگ گفت نیاری نیست چون خیلی بزرگ نیس اگ دوس داری عمل کن اگ نداری ک هیچی...!!!!!!
  آزمایشات سونوگرافی هم انجام دادم
  وتشخیص داده شده که بیماری هیدروسل است

  سوال من اینه ک الان باید چیکار کنم

  اگ عمل کنم از عوارضش میترسم
  و چون میخوام وارد نیروی انتظامی بشم میترسم ک توی پزشکی رد بشم...'!

  لطفا جواب بدید
  ممنون...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   نيازي به عمل نيست
 • تصویر کاربر غلامرضا چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام بنده 15 سال پیش در بیمارستان لقمان بیمار شما بودم -درآن زمان دچار چرخش بیضه شده بودم البته روی تابلوی بالای سرم تشخصی را نوشته بودند اپیدیدیم-در ساعات اولیه مراجعه به بیمارستان یک دکتر عمومی بیضه را یک دور چرخاند و درد کاملا خوب شد ولی روز بعد بیضه به شدت متورم و دردناک شد من حدود 15 روز بستری شدم در نهایت شما تصمیم گرفتید به همراه دکتر خوشنویس با امپولی که به بیضه زدید مقدار زیادی خون از بیضه بکشید(جراحی ویا خارج کردن صورت نگرفت) بعد از آن تا یک ماه قرص کوتریموکسازول تجویز کردید.بیضه کامل هضم شد و فقط رگهای داخل کیسه بیضه مونده(طرف چپ)
  الان 31 سال دارم و 2 فرزند (خداروشکر) میخوام بدونم اگر بخواهم وازکتومی کنم مشکلی نداره؟؟؟؟
  دردی سراغم نمیاد؟؟؟؟؟؟؟
  یا به نظرتون اگر اطلاعات کافی ندادم حضوری خدمت شما برسم؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   خير اشكالي ندارد
 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک بیمار آزو اسپرمی هستم آزمایش هورمونم نرماله بیوبسی انجام دادم اسپرم پیدا نشده بعد از طرف بیمارستان نوشتن آزمایش کاریوتایپ و ژنتیک ممنونم میشم لطفا مرا راهنمایی کنید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   نمونه برداري از بيضه انجام دهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر