درمان تنگی مجرا چیست؟

مجرا یک تیوب(لوله) است که ادرار را از مثانه به خارج هدایت می کند. مجرا معمولا به اندازه کافی، عریض و پهن است که ادرار  به راحتی و آزاد از آن به خارج جریان یابد. زمانی که مجرا باریک و تنگ شود به طوریکه خارج شدن ادرار محدود و کند شود، به آن تنگی مجرا(urethral stricture )گویند.

تنگی مجرا یک حالت و وضعیت پزشکی است که اساسا مردان را مبتلا می کند.

چه عواملی باعث تنگی مجرا می شوند؟

تنگی مجرا باعث می شود که مجرا باز نشود، این حالت معمولا به علت التهاب بافت مجرا و ایجاد بافت غیر طبیعی در مجرا به نام اسکار باعث تنگی می گردد. بافت اسکار می تواند به علت های متعددی بوجود آید. بچه هایی که جراحی برای عمل هیپوسپادیاس (مجرا در محل غیر طبیعی) داشته اند و مردانی که سابقه عمل جراحی گذاشتن وسیله نعوظ در آلت داشته اند، شانس ابتلا به تنگی مجرا را خواهند داشت. کسانی که از ارتفاع بلند می افتند، در معرض تنگی مجرا هستند. از مثال های فوق می توان از روی زین اسب افتادن یا ضربه به نزدیک کیسه بیضه (اسکروتوم) را نام برد.

سایر علل تنگی مجرا

 1. شکستگی لگن به علت تصادف
 2. گذاشتن سوند در مجرا بمدت طولانی
 3. اشعه درمانی به ناحیه لگن
 4. جراحی پروستات

 

عوامل تشدید کننده تنگی مجرا کدامند؟

بعضی مردان شانس بیشتری برای ابتلا به تنگي مجرا دارند، بخصوص آنهایی که:

 • دارای یک یا چند بار بیماری مقاربتی بوده اند.
 • اخیرا سوند در مجرا گذاشته باشند، برای تخلیه ادرار از مثانه
 • عفونت مجرا، احتمالا به علت عفونت که باعث التهاب و تحریک مجرا می شود.
 • بزرگی پروستات

علایم تنگی مجرا

تنگی مجرا باعث علائم متعددی می شود. این علائم از خفیف تا شدید می باشند. بعضی علائم تنگی مجرا شامل:

 • کاهش فشار ادرار یا کاهش حجم ادرار
 • بطور ناگهانی برای ادرار کردن به توالت رفتن
 • درد یا سوزش موقع ادرار کردن
 • درد در ناحیه لگن یا پایین شکم
 • ترشح مجرا
 • تورم و درد آلت
 • وجود خون در منی یا ادرار
 • عدم توانایی در ادرار کردن که نیاز به دخالت پزشکی ضروری می باشد

در معاینه بیمار، پزشک ممکن است چند نکته را متوجه شود، ترشح مجرا، وجود سفتی در آلت(مجرا)، قرمزی پوست آلت در محل تنگی

آزمایشات تشخیصی تنگی مجرا

بمنظور دست یابی به تشخیص تنگي مجرا در بیمار، پزشک ممکن است چند آزمایش را انجام دهد که شامل:

 1. آزمایش برای وجود میکروب سوزاک (گنوره) و کلامیدیا که باعث تنگی مجرا می شود.
 2. بررسی میزان خروج ادرار در ثانیه در مجرا
 3. بررسی وجود میکروب و خون در ادرارو معاینه بالینی آلت برای بررسی تنگی مجرا
 4. دیدن مجرای ادرار با دستگاه دوربین دارکه دقیقا تنگی مشخص می شود.
 5. عکس گرفتن از مجرا(رتروگردیورتروگرافی)، تنگی و طول آنرا نشان می دهد.
تنگی مجرا در بیمار
این عکس مربوط به پسر ۱۸ ساله ای است که ۳ بار مبتلا به تنگی مجرا شده بود. بار چهارم مجرا را باز کردم و برای جلوگیری از عود مجدد تنگی استنت در مجرا گذاشته شد که ان را در ردیف اخر عکس سمت راست مشاهده می کنید. فیلم جراحی تنگی مجرا در ادامه مطلب گذاشته شده است.

روش های درمان تنگی مجرا

اولین قدم تنگی مجرا، روش غیرجراحی می باشد. در این روش طول تنگی را مشخص باید کرد و درصورت امکان با وسایل دیلاتاتوزتنگی آن را بازکرد. این روش بطور سرپایی انجام می شود و معمولا بستگی به شدت تنگی و تعداد دفعات ابتلا فرد به تنگی مجرا دارد. روش دیگر رد کردن یک وایر(سوند باریک) از محل تنگی  وسپس باز کردن تنگی مجرا با دستگاهی که دوربین داردکه به این کار یورتروتومی (URETHROTOMY) گویند.

پس از باز کردن تنگی که معمولا این نوع تنگی ها که با این روش باز می شوند، تنگی های شدید هستند و برای جلوگیری از تنگی مجرا چند روز سوند در مجرا باید گذاشته شود و پس از خارج کردن سوند مجرا، برای جلوگیری از تنگی مجدد در آینده، بیمار هفته ای دو بارخودش سوند را ازمحل تنگی رد کند که مجددا تنگی ایجاد نشود و اینعمل به مدت 6 ماه، هفته ای دو بار  انجام شود.

دو عکس بالا مجرای ادرار بیمار میباشد که یکی دچار تنگی مجرا و دیگری سالم است. مجرا از ۲ قسمت تشکیل شده: قسمت جلو یا قدامی و مجرای عقب یا خلفی . بیشتر تنگی ها در قسمت جلوی مجرا ایجاد می شود مثلا به علت گذاشتن سوند در مجرا. ولی قسمت خلفی مجرا به علت شکستگی لگن باعث تنگی مجرا می شود. ضمنا بزرگی پروستات هم باعث تنگی مجرای خلفی می شود.

عکس ها مربوط به بیماری است که به علت گذاشتن سوند فولی به مدت یک هفته در مجرا بعد از یک سال دچار تنگی مجرا شده که این تنگی با دستگاه باز گردیده است.

عمل تنگی مجرا بوسیله جراحی

در این روش تنگي مجرا باید مشخص شود و سپس تنگی را باید کاملا برداشت و دو قسمت سالم مجرا به هم دوخته شود و سپس یک سوند بمدت 7 تا 10 روزدر مجرا گذاشته می شود تا محل عمل (آناستاموز) جوش بخورد. پیش آگهی این نوع درمان بسیار عالی است و غالبا تنگی مجدد ایجاد نمی گردد.

مجرا دو قسمت دارد:

 • قسمت قدامی(جلو)
 • قسمت خلفی(عقب)

قسمت خلفی مجرا از گردن مثانه شروع و تا مجرای ممبرانوس ادامه دارد. تنگی این قسمت معمولا به دنبال عمل پروستات و افتادن از ارتفاع، در حالیکه پاها باز می باشند که به آن SRADDLE گویند و شکستگی لگن رخ می دهد. اگر تنگی به دنبال شکستگی لگن و یا به روش SREADDLE باشد ممکن است مجرا کاملا قطع شود و فرد در این صورت قادر به ادرار کردن نخواهد بود که در این صورت باید داخل مثانه برای خروج ادرار سوند گذاشته شود.

در تنگی های بدنبال عمل جراحی پروستات، الزاما باید از روش یورتروتومی و یا وسیله دیگری به نام TUR  استفاده کرد. در تنگی های جلو یا قدام مجرا که بعد از مجرای ممبرانوس بوجود می آیند، معمولا به علت سوند گذاشتن در مجرا و ضربه مستقیم به آلت و در حالت سوم ضربه مجرا به صورتی که فرد روی جسمی از ارتفاع بیافتد رخ می دهد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام وقت بخیر.پدرم 80سالشه کنسل پروستات هست البته چیزی که دکترش میگه امپول ماهیانه میزنه. دکا پپتیل.واریو پپتیل 3.75هر کدوم که گیرمون بیاد یه دو ماهی هست که سوزش ادرار داره بردیم دکترش کلی آزمایش آخرش گفت دچار تنگی مجرا شده و عملش کرد بیست روزه از عملش میگذره ولی هیچ فرقی نکرده شبا تا صبح از سوزش و درد نمیخوابه تا یه لیوان آب میخوره صد بآر میره دستشویی دکترش میگه مثانه اش منقبض شده دیگه نمیدونم چیکار کنیم این چند وقته خیلی بردیمش پیش دکترش اما هیچ فرقی نکرده قرص فنازو مکس هم استفاده میکنه اما سوزشش کم نمی‌شه خواهش میکنم راهنمایی کنید. ممنونم از تون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شونند و روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنند دو هفته و سيستوسكوپي هم انجام دهند

 • تصویر کاربر امیرمحمد شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پسری ۲۵ ساله هستم که حدودا سه ماه پیش عمل سیستوسکوپی کردم دوتنگی در مجاری ادرار من بود که یکیش مادر زاد در دهانه مثاله من بود
  دکتر معالج من تنگی مجاری ادراری منو گشاد کرد ولی تنگی مادرزاد دهانه مثانه منو تا جایی که عوارض نداشته باشه باز کرد


  علایم من به مدت سه ماه رفع شده بود اما جدیدا مشکل در ادرار کردن پیدا کردم که دکتر معالج دو قرص به نام تامسولوسین و فینوپروست برام تجویز کردن که حدودا ۱۰ روزه دارم می خورم ادرار کردن برام راحت تر شده اما مشکلم هنوز حل نشده و ادرارم کامل خالی نمی شده. یا سخت خالی می شه که با آب گرم خودمو می شورم تا راحت تر ادرار کنم


  دکتر من چکار باید کنم این قرص ها جواب می ده من فلوکسیتین هم مصرف دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۸ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   فلوكستين ميل نكنيد و دارو خود را ادامه دهيد

 • تصویر کاربر Emad شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و خسته نباشید
  جناب دکتر سه روزه که هنگام ادرار سوزشی رو تو نوک آلت تناسلیم یعنی محل خروج ادرار احساس میکنم، میشه راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر
  نزدیک زنم میشم راست نمیشه و و بیشتر وقتها ابم نیاد و اگرم بیاد کامل و درست نمیاد.
  این ی مشکل و نزاعی شده برامون.
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد دو هفته

 • تصویر کاربر عبدالله جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  با سلام من ۳۵ ساله هستم از کرمان مشکلم مثانه کامل خالی نمیشه ادرار خیلی ضعیف دوشاخه باریک میاد دکتر سیتسکوپی کردو گفت شما تنگی پروستات وتنگی دریچه مثانه داریدوبعدسوندشماره ۲۴ گداشت به مدت یک هفته بعددراوردم شب اول ادرار خیلی فشارزیاد داشت عالی عالی بود شب خوابیدم صبح بیدار شدم دوباره تنگی مجرا پیدا کردم فشار ضعیف باریک دوشاخه میاد دکتر میگه دیگه راهی ندارید باید دریچه مثانه و پروستات عمل بشه و مصرف دارو امنیک روزی یکی ایندومتاسین۲۵وشیاف دیکلوفناک۱۰۰م شبی یکی وسیپروفلوکساسین ۵۰۰ ده روز در اب گرم بشینیم همه را انجام دادم به مدت ۱۰ روز بازهم درست نمیشه هنوز هم اداررم ضعیف میاد دوشاخه میشه باریک باریک میاد دستم به دامنت دکتر جان کاری برایم بکن زندگی ام بخدا داغون شده خواهشا مصرف داروها را به من دقیق بگو برایم بفرست یک چاره ای فکری به حالم بکن بد جور اذیت هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  بسمه تعالی
  آقای دکتر با سلام و عرض ادب
  بنده مرد 46 سالم هست و یک ماه پیش سونوگرافی کردم و آزمایشهای مختلف دادم به لطف خدا همه چی طبیعی بودپروستاتم طبیعی بود،مثانه و.......... فقط یک سنگ چهار میل در کلیه چپم داشتم که دکتر به دلیل محل قرار گیری سنگ ،سنگ شکن را تجویز کرد و سنگ دفع شد.حالا مشکلی که دارم اینکه ادرارم به طور کامل در یک مرحله تخلیه نمی شود و حتما باید بعد از مرحله اول تخلیه دو سه دقیقه بشینم تا مرحله دوم تخلیه که مقدار اندکی هم هست تخلیه شود.واگر نشینم و تخلیه هم نکنم احساس ادرار ندارم.و با شب ادرای هم مواجه نمی شم.و مشکل بعدی هم این است که در زیر دلم درد دارم ضمنا در حدود دو ماه هست که با مشکل نعوذ مواجه شده و نزدیکی هم نداشتم.عذر خواهی می کنم سوالم طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد و يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر ضیغمی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من ۶۲ سال سن دارم پروستات بنده به ابعاد ۴۵×۴۹×۵۴ و حجم تقریبی ۶۳ داره. برای عمل اقدام کردم بعد از بیهوشی در اتاق عمل، دکتر تشخیص داد که به پروستات دست نزنه و مجرای ادرار را تراش داد. از اولین تراش یک سال میگذرد که در طول این یک سال سه مرتبه تراش داده ام و باز به سرعت مجرا بسته میشود.
  لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 3 سال پیش)

   عمل صحيح انجام نمي شود

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام ف دختر9 ساله معلول ذهنی و حرکتی شدید. 8 سال تنفس با دستگاه، عفونت ادراری مکرر داره و تحت کنترل . الان چند وقتی هست عفونت نداره و لی برای یک قطره ادرار درد بسیار بسیار شدیدی میکنه و از حال میره ، در حجم زیاد ادرار این طور نیست. لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   هر ١٢ساعت يك عدد قرص فنازوپيريدين ميل كنند

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 295 مشاهده پرسش
  آقای دکتر پسرم 16 سالش است 4سال پیش یک عفونت ادراری که با ترشحات زرد رنگ و سوزش ادرار همراه بود گرفت باخوردن انتی بیوتیک علایم تخفیف پیدا کرد ولی هیچوقت خوب نشد همیشه کشت ادرارش منفی بود و میکروسکوپی ادرارش 12-15 گلبول سفید دیده می شد انواع انتی بیوتیک مصرف کرد ولی سوزش هنگام دفع ادرار ودفع یک قطره ادرار هر از گاهی از مجرای ادرار همیشه وجود داره 4 ماه پیش به علت تنگی مجرا عمل کرد ولی هنوز التهاب مجرا و سوزش ادرار و دفع قطراتی ادرار غیر ارادی و وجود گلبول سفید 12-15 هنوز وجود دارد لطفا دکتر راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قوامی عزیز مدتی است که اصلا میل جنسی ندارم آلت تناسلی ام بلند نمیشه همیشه با همسرم نزاع دارم خواهش میکنم کمکم کنید یعنی آلتم بلند نمیشه که بتونم نزديکی کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر