همه چیز درباره آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک زوج جوان سالم در هردوره قاعدگی زن 20 تا 25 درصد، شانس حاملگی وجود دارد. به زوجی نابارور اطلاق می گردد که با داشتن رابطه جنسی طبیعی 3 بار در هفته در سال اول حاملگی صورت نگیرد. اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه است.

شانس حاملگی در 6 ماه اول ازدواج 60 درصد و در سال اول 84 درصد و در سال دوم 92 درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود. در 50 سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.

معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در 50 درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است.

آزمایش اسپرم چیست؟

آزمایش اسپرم به عنوان تست واحد مفیدترین تست در تشخیص ناباروری مردان می باشد. تجزیه و تحلیل مایع منی، همچنین به عنوان آزمایش تعداد اسپرم شناخته می شود، سلامت و زنده ماندن اسپرم مرد را تجزیه و تحلیل می کند. منی مایع حاوی اسپرم (به علاوه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در هنگام انزال آزاد می شوند. آزمایش اسپرم سه عامل اصلی سلامت اسپرم را اندازه گیری می کند:

 • تعداد اسپرم
 • شکل اسپرم
 • حرکت اسپرم

از کجا بفهمیم اسپرم ضعیف است؟

هنگامی که زوجین در بارداری مشکل دارند، (آزمایش اسپرم) تجزیه و تحلیل مایع منی توصیه می شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که مرد عقیم است یا خیر. این تجزیه و تحلیل به پزشک کمک می کند تا تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم را تشخیص دهد.

ضعیف شدن اسپرم به معنای این است که مایع خارج شده یا همان منی دارای اسپرم کمتری نسبت به همیشه می باشد. ضعیف شدن اسپرم ممکن است به حدی برسد که تقریبا هیچ اسپرمی وجود نداشته باشد که به این وضعیت، آزوسپرمیا می گویند. میزان اسپرم شما در این شرایط کمتر از حد طبیعی است.

مردانی که وازکتومی انجام داده اند، برای اطمینان از عدم وجود اسپرم در مایع منی، تحت تجزیه و تحلیل منی قرار می گیرند. در وازکتومی ، لوله هایی که اسپرم را از بیضه ها به آلت تناسلی مرد می فرستند، بریده و به عنوان یک فرم دائمی کنترل بارداری مهر و موم می شوند. پس از وازکتومی، پزشکان اغلب به مردان توصیه می کنند که هر ماه یک بار و به مدت سه ماه آنالیز اسپرم انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که دیگر اسپرم در منی آنها وجود ندارد.

بهترین زمان برای آزمایش اسپرم

پزشک به شما اطلاع می دهد که برای آماده سازی آنالیز مایع منی باید چه کاری انجام دهید. برای دستیابی به نتایج دقیق بسیار مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

✅ از 24 تا 72 ساعت قبل از آزمایش از انزال خودداری کنید.

✅ دو تا پنج روز قبل از آزمایش از مصرف الکل ، کافئین و داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا خودداری کنید.

✅ مصرف هر داروی گیاهی مانند خار مریم و اکیناسه را متوقف کنید.

✅ از مصرف هر داروی هورمونی خودداری کنید.

✅ در مورد هر دارویی که می خورید با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

شما باید یک نمونه مایع منی را برای تجزیه و تحلیل مایع در دسترس دکتر خود قرار دهید. چهار روش اصلی برای جمع آوری نمونه منی وجود دارد:

 • استمناء
 • استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت
 • انزال از طریق محرک‌های الکتریکی

استمنا به عنوان روش ارجح برای بدست آوردن یک نمونه تمیز در نظر گرفته می شود.

نحوه انجام آزمایش اسپرم

نتایج طبیعی آزمایش اسپرم چگونه است؟

بعد از جمع آوری نمونه منی، بسته به آزمایشگاهی که می روید، نتایج آزمایش شما باید ظرف 24 ساعت تا یک هفته آماده شود. هنگامی که پزشک نتایج آزمایش تجزیه و تحلیل اسپرم را بررسی می کند، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. تجزیه و تحلیل پس از وازکتومی به دنبال وجود اسپرم است، اما تجزیه و تحلیل برای بررسی مسائل باروری عمیق تر است. پزشک شما هر یک از نتایج زیر را در نظر خواهد گرفت:

شکل اسپرم

یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این است که بیش از 50 درصد اسپرم ها به طور معمول شکل می گیرند. اگر مردی بیش از 50 درصد اسپرم داشته باشد که به طور غیر طبیعی شکل گرفته باشد، این قدرت باروری او را کاهش می دهد. ناهنجاری هایی ظاهری ممکن است در ناحیه سر، قسمت میانی یا دم اسپرم وجود داشته باشد. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و بنابراین نتواند تخمک را به طور موثر بارور کند.

نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

حرکت

برای یک نتیجه طبیعی، بیش از 50 درصد اسپرم باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کند. حرکت اسپرم یا تحرک برای باروری مهم است. یک سیستم خودکار اسپرم را برای حرکت تجزیه و تحلیل می کند و آنها را در مقیاس 0 تا 4 درجه بندی می کند. نمره 0 به معنای عدم حرکت اسپرم است و نمره 3 یا 4 نشان دهنده حرکت خوب است.

PH

سطح pH باید بین 7.2 تا 7.8 باشد تا نتیجه طبیعی حاصل شود. سطح pH بالاتر از 8.0 می تواند نشان دهد که اهدا کننده عفونت دارد. نتیجه ای کمتر از 7.0 می تواند آلوده بودن نمونه یا مسدود شدن مجاری انزال مرد باشد.

حجم

حجم منی برای یک نتیجه طبیعی باید بیشتر از 2 میلی لیتر باشد. حجم کم مایع منی می تواند مقدار کمی اسپرم برای لقاح تخمک را نشان دهد.

قبل از مایع شدن اسپرم باید 15 تا 30 دقیقه طول بکشد. در حالی که منی در ابتدا ضخیم است، توانایی مایع شدن، یا تبدیل شدن به قوام آبکی ، به حرکت اسپرم کمک می کند. اگر در عرض 15 تا 30 دقیقه منی مایع نشود، قدرت باروری تحت تأثیر قرار می گیرد.

تعداد اسپرم

تعداد اسپرم در آنالیز مایع منی باید بین 20 تا 200 میلیون باشد. این نتیجه به عنوان تراکم اسپرم نیز شناخته می شود. اگر این تعداد کم باشد، باردار شدن مشکل است.

ظاهر

شکل ظاهری آن باید سفید تا خاکستری یا مایل به شیری باشد. رنگ قرمز قهوه ای نشانگر وجود خون در منی است. در حالی که رنگ زرد ممکن است نشانگر عارضه جانبی دارو باشد.

تعداد اسپرم چگونه بر باروری تأثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم می تواند روی باروری تأثیر بگذارد زیرا احتمال باردار شدن شریک زندگی با کاهش تعداد اسپرم کاهش می یابد. مشکلات مربوط به کیفیت اسپرم نیز می تواند بر احتمال بارداری در یک زن تأثیر بگذارد. علت ناباروری مردان، اغلب به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، دلیل رایجی است که بسیاری از زوجین در بارداری مشکل دارند.

بررسی تعداد اسپرم

بهبود تعداد اسپرم

در حالی که بسیاری از دلایل کم شدن تعداد اسپرم نیاز به مداخله پزشکی دارد، اما انتخاب سبک زندگی نیز می تواند عامل اصلی آن باشد. موارد زیر ممکن است تعداد اسپرم را بهبود بخشد:

✅ لاغر شدن، چاقی یا اضافه وزن می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود. سعی کنید از طریق رژیم غذایی و ورزش یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

✅ از مکمل های ویتامین استفاده کنید. برای بررسی کمبود ویتامین، آزمایش خون بدهید. طبق آزمایش پزشک ممکن است توصیه کند غذاهای جدید به رژیم غذایی شما اضافه شود، یا مکمل هایی برای کمک به بازیابی سطح ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.

✅ از مصرف مواد، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر یا دخانیات خودداری کنید.

✅ لباس های نخی و گشاد بپوشید.

چرا برخی مردان نابارور هستند؟

علل ناباروری

 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط

13 تا 15 درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

در انگلستان از هر 6 زوج 1 زوج دچارناباروری می شود. نقش مرد در ناباروری 50 درصد می باشد. بنابراین یک بررسی جامع و مفید ممکن است باعث تشخیص عوامل قابل درمان و غیر علاج در مرد گردد. بررسی معمولا بصورت انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و انجام آزمایشات هورمونی و ژنتیکی از مرد است.

در 1 درصد افراد ممکن است ناباروری نشان دهنده بیماری های جدی و مرگ آور نظیر سرطان بیضه، سرطان مغز، سرطان نخاع، اختلالات هورمونی، ناهنجاری های سیستم دستگاه تناسلی و بیماری ژنتیک باشد. بنابراین اورولوژیست باید درنظر داشته باشد که ناباروری ممکن است با وضعیت بسیار جدی پزشکی همراه باشد.

در یک بررسی صورت گرفته در کلینیک ناباروری در برزیل، عوامل مهم در ایجاد ناباروری، واریکوسل، عفونت ها، اختلال هورمون های خون، عوامل ناشناخته، عوامل ایمنی(ایمونولوژیک)، انسداد، سرطان، ژنتیک و نارسائی بیضه بوده است.

آزمایش اسپرم یا نطفه

آزمایش اسپرم چیست ؟ در واقع اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه می باشد.

آزمایش اسپرم برای بارداری

معمولا برای سنجش شکل، تعداد و تحرک اسپرم ها، آزمایش اسپرم انجام می شود. نتیجه این تست نشان می دهد که عدم باروری مرد به چه دلیل است. روند اصلی نطفه سازی به این گونه است که هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و بیضه ها بطور منسجم با هم در تولید هورمون های مردانه و تولید نطفه سازی دخالت دارند.

بیضه ها برای تحریک و ایجاد نطفه یا اسپرم نیاز به ترشح LH  و FSH از هیپوفیز دارند که ترشح این دو هورمون نیز تحت تاثیر ترشح  GNRH از هیپوتالاموس می باشند.

LH با اثر روی سلولهای لیدیگ(LEYDIG CELL) باعث ترشح هورمون جنسی(تستوسترون) می شود و این موجب تولید نطفه (اسپرم) در بیضه و همچنین باعث صفات ثانویه در فرد می گردد. FSH،  با تحریک سلول های سرتولی موجب تقویت و حمایت در تولید اسپرم در بیضه می گردد.

تولید اسپرم

تولید اسپرم زمانی صورت می گیرد که غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها سالم باشند. هرگونه بیماری یا اختلال در عمل این محور وجود داشته باشد، نطفه ساخته نمی شود. اگر بیضه دچار اختلال باشد با وجود ترشح هورمون ها، نطفه ساخته نمی شود و در نتیجه مقدار LH و FSH در خون بالا می رود و چنانچه هیپوتالاموس یا هیپوفیز دچار اختلال و بیماری باشند مقدارLH و FSH درخون کاهش می یابد یا ممکن است وجود نداشته باشد.

تولید روزانه نطفه (اسپرم) 40 میلیون می باشد که با افزایش سن مقدار تولید آن کاهش می یابد. محل ذخیره نطفه ها یا اسپرم ها در اپیدیدیم (زائده ای روی بیضه) می باشد و در همین جا نطفه ها به حالت نرمال و طبیعی درمی آیند. نطفه ها پس از 12 روز از این قسمت خارج می گردندو از طریق لوله های دو طرفه برنده نطفه ها که واز(VAS) نامیده می شود، وارد کیسه های منی می شوند.

ناباروری در مردان اسپرم

برای آزمایش اسپرم باید ناشتا بود؟

خیر نیازی به ناشتا بودن برای آزمایش اسپرم نیست.

چه زمانی باید آزمایش اسپرم صورت گیرد؟

برای بررسی یک زوج نابارور، مرد باید دو بار بلافاصله 1 تا 2 هفته آزمایش اسپرم بدهد و آزمایش باید 2 یا 3 روز بعد از عمل جنسی انجام شود. اگر این فاصله طولانی تر شود، حجم منی زیاد خواهد بود و معمولا حرکت نطفه ها کم می شود و آزمایش صحیح نخواهد بود. اگر منی درآزمایشگاه داده شود، بهتر است و اگر در منزل تهیه می گردد، سریعا بمدت 30 دقیقه نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود.

اعداد طبیعی آزمایش اسپرم

طبق گزارش بهداشت جهانی یک آزمایش، در صورتی که اعداد آن به شرح زیر باشد طبیعی خواهد بود:

 1. حجم 5/1 سی سی
 2. غلظت نطفه 15 میلیون در یک سی سی
 3. کل غلظت نطفه 40 میلیون
 4. حرکت کل 40 درصد
 5. حرکت سریع 32 درصد
 6. نطفه های باحرکت یا زنده 58 درصد
 7. شکل نطفه 4 درصد
 8. تعداد گلبول های سفید زیر 10 عدد

این نتیجه بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه در 8 کشور جهان است که از هر کشور قسمتی از جمعیت بارور آن کشور در آن شرکت داشته اند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر وحيد جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من چند سالي هست كه مسابقات بدنسازي انجام ميدم و خيلي استروييد مصرف كردم. حدود يك سال قبل ازمايش اسپرم دادم وضعيت نرمال بود پنج ماه بعدش ازمايش اسپرم دادم اسپرم خيلي خيلي ضعيف بود تقريبا ميشه گفت نزديك به صفر مجرد هستم شما چه پيشنهادي واسم دارين من ساكن مشهد هستم.برگشت داره يا نه خيلي نگران هستم.
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   برگشت پذير نيست

 • تصویر کاربر Farzad جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید ، میخواستم بدونم که اگر در هنگام رابطه ادرار داشته باشیم و رابطه رو ادامه بدیم و به اتمام برسونیم باعث ناباروری نمیشه؟ ینی آسیبی به اسپرم ها یا مجرایی که اسپرم هارو عبور میدن نمیزنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   خير أسيبي نمي رساند

 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر آزمایش اسپرم دادم حدود 6ساله ناباروری ثانویه داریم لطف میکنین آزمایشم بررسی کنین آیا من مشکلی برا باروری دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   تعداد و حركت اسپرم كم است

 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر من بار قبل برای شما آزمایش فرستادم فرمودید تحرک اسپرم ضعیف و شانس باروری طبیعی وجود دارد. ازتون خواهش میکنم دارویی راهنمایی کنید که بتونم این ضعیف بودن تحرک اسپرم درمان کنم. چون من خودم انسان لاغری هستم و حتی یکبار میخواستم تن به آی وی آف بدهم اما بدنم به آمپول ها جواب نداد کم بود بمیرم .حتی توان خوردن یه جرعه آب هم نداشتم . به این خاطر همسرم با آی وی آف کردن مخالف میخواد خودش درمان بشه تا به من آسیبی نرسه ولی بهتون بگم من از نظر رحم و غیره زنان سالم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   دارويي براي ضعيف بودن حركت اسپرم وجود ندارد

  2. تصویر کاربر مهتاب جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام.اقای دکتر پاسخ پرسش من قابل مشاهده نیست برای من.؟لطفا مجدد ارسال نمایید باسپاس
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۴ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   دارويي براي زياد كردن حركت كردن اسپرم وجود ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  با سلام لطفا وضعیت آزمایش پیوست شده را بفرمایید ممنون میشم که آیا امکان باروری وجود دارد و یا باید دارو مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   امكان باروري وجود دارد دارو لازم نيست

 • تصویر کاربر غلام دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید.خدابهتون سلامتی بده.من مشکل ناباروری دارم.سنودادم از نظربیضه مشکلی ندارم ازلگن هام عکس گرفته شده مشکلی نیست.۳۳سن دارم تعداد اسپرمهام روزهای اول دوربر ۵۰۰۰تابود.تحت نظر پزشک بودم.نمیدونم چه طور شد خدا بعداز ۳سال بچه بهم داد.الان بعداز۴سال اقدام کردم گیرم بچه نمیاد.رفتم دوباره آزمایش دادم شده۲میلیون.خاستم منو راهنمایی کنید فکر میکنید باتجربه ای که دارید،کلی میگم اشکال من بیشر ازکجاست .اگه بخاید در یک نگاه اشاره کنید.انشاءالله خدا سایه اتون رو بالای سر بچه های گلتون نگه داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   بايد ivf كنيد

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام 2 بار ازمایش اسپرم دادم و همچنین ازمایش هورمون لطفا نگاه بفرماید واینکه امیدی هست ب باروری
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   أزمايش هاي هورموني غير طبيعي بود و أزمايش اسپرم كاملا غير طبيعي است

 • تصویر کاربر نادری شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  دکتر من مجردم ۲۱ سالمه ( مذکر) در هنگام شهوت به جای آب منی ادرار خارج میشه اونم به سختی خارج میشه یه ذره ادرار توی آلتم میاد تحرک ضعیفه در ضمن بیضه راستم درحد نورمال کمی کوچک تر است ولی بیضه ولی بیضه چپم کاملا سالم است لطف کنید داروی بهم معرفی کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   قبل از عمل جنسي ادرار تخليه شود

  2. تصویر کاربر نادری شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)
   دکتر من رابطه جنسی ندارم مجردم اگه ادرارم خارج بشه دیگه آبم نمیاد آیا گیاه جنسینگ و شنبلیله و خرنوب برای تحریک آب منی خوبه
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهتاب شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر این ازمایش همسرم هست سه سال ازدواج کردیم اسپرم همسرم گفتن ضعیفه الان سه ماه که قرص اوومید 50 مصرف میکنه میخواستم ببین الان اوضاع چطوره آیا به طور طبیعی باردار میشم یانه.؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 5 ماه پیش)

   حركت اسپرم ضعيف است و شانس باروري طبيعي وجود دارد

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ممنون میشم جواب آزمایش من رو تفسیر کنید ۳۱ ساله هستم و یک سال اقدام به بارداری کردیم و منفی بوده است.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 6 ماه پیش)

   حركت اسپرم كم است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر