همه چیز درباره آزمایش اسپرم یا نطفه

در یک زوج جوان سالم در هردوره قاعدگی زن 20 تا 25 درصد، شانس حاملگی وجود دارد. به زوجی نابارور اطلاق می گردد که با داشتن رابطه جنسی طبیعی 3 بار در هفته در سال اول حاملگی صورت نگیرد. اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه است.

شانس حاملگی در 6 ماه اول ازدواج 60 درصد و در سال اول 84 درصد و در سال دوم 92 درصد می باشد، به شرط آنکه عمل جنسی هفته ای دو تا سه بار انجام شود. در 50 سال گذشته تعداد متوسط نطفه ها به علت عوامل محیطی و تغییر روش و شیوه زندگی، بطور چشمگیر باعث کاهش نطفه ها گردیده است.

معمولا این تغییر در نطفه ها درکشورهای در حال پیشرفت و پیشرفته در 50 درصد جمعیت دنیا دیده شده است و لذا باعث کاهش باروری و بچه دارشدن گردیده است.

آزمایش اسپرم چیست؟

آزمایش اسپرم به عنوان تست واحد مفیدترین تست در تشخیص ناباروری مردان می باشد. تجزیه و تحلیل مایع منی، همچنین به عنوان آزمایش تعداد اسپرم شناخته می شود، سلامت و زنده ماندن اسپرم مرد را تجزیه و تحلیل می کند. منی مایع حاوی اسپرم (به علاوه سایر مواد قندی و پروتئینی) است که در هنگام انزال آزاد می شوند. آزمایش اسپرم سه عامل اصلی سلامت اسپرم را اندازه گیری می کند:

 • تعداد اسپرم
 • شکل اسپرم
 • حرکت اسپرم

از کجا بفهمیم اسپرم ضعیف است؟

هنگامی که زوجین در بارداری مشکل دارند، (آزمایش اسپرم) تجزیه و تحلیل مایع منی توصیه می شود. این آزمایش به پزشک کمک می کند تا تشخیص دهد که مرد عقیم است یا خیر. این تجزیه و تحلیل به پزشک کمک می کند تا تعداد کم اسپرم یا اختلال عملکرد اسپرم و نیز تحرک اسپرم برای بارداری را تشخیص دهد.

ضعیف شدن اسپرم به معنای این است که مایع خارج شده یا همان منی دارای اسپرم کمتری نسبت به همیشه می باشد. ضعیف شدن اسپرم ممکن است به حدی برسد که تقریبا هیچ اسپرمی وجود نداشته باشد که به این وضعیت، آزوسپرمیا می گویند. میزان اسپرم شما در این شرایط کمتر از حد طبیعی است.

مردانی که وازکتومی انجام داده اند، برای اطمینان از عدم وجود اسپرم در مایع منی، تحت تجزیه و تحلیل منی قرار می گیرند. در وازکتومی ، لوله هایی که اسپرم را از بیضه ها به آلت تناسلی مرد می فرستند، بریده و به عنوان یک فرم دائمی کنترل بارداری مهر و موم می شوند. پس از وازکتومی، پزشکان اغلب به مردان توصیه می کنند که هر ماه یک بار و به مدت سه ماه آنالیز اسپرم انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که دیگر اسپرم در منی آنها وجود ندارد.

تأثیر سیگار و الکل بر اسپرم و باروری مردان

بهترین زمان برای آزمایش اسپرم

پزشک به شما اطلاع می دهد که برای آماده سازی آنالیز مایع منی باید چه کاری انجام دهید. برای دستیابی به نتایج دقیق بسیار مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید.

✅ از 24 تا 72 ساعت قبل از آزمایش از انزال خودداری کنید.

✅ دو تا پنج روز قبل از آزمایش از مصرف الکل ، کافئین و داروهایی مانند کوکائین و ماری جوانا خودداری کنید.

✅ مصرف هر داروی گیاهی مانند خار مریم و اکیناسه را متوقف کنید.

✅ از مصرف هر داروی هورمونی خودداری کنید.

✅ در مورد هر دارویی که می خورید با پزشک خود مشورت کنید.

آزمایش اسپرم چگونه انجام می شود؟

شما باید یک نمونه مایع منی را برای تجزیه و تحلیل مایع در دسترس دکتر خود قرار دهید. چهار روش اصلی برای جمع آوری نمونه منی وجود دارد:

 • استمناء
 • استفاده از کاندوم در هنگام مقاربت
 • انزال از طریق محرک‌های الکتریکی

استمنا به عنوان روش ارجح برای بدست آوردن یک نمونه تمیز در نظر گرفته می شود.

نحوه انجام آزمایش اسپرم

نتایج طبیعی آزمایش اسپرم چگونه است؟

بعد از جمع آوری نمونه منی، بسته به آزمایشگاهی که می روید، نتایج آزمایش شما باید ظرف 24 ساعت تا یک هفته آماده شود. هنگامی که پزشک نتایج آزمایش تجزیه و تحلیل اسپرم را بررسی می کند، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. تجزیه و تحلیل پس از وازکتومی به دنبال وجود اسپرم است، اما تجزیه و تحلیل برای بررسی مسائل باروری عمیق تر است. پزشک شما هر یک از نتایج زیر را در نظر خواهد گرفت:

شکل اسپرم

یک نتیجه طبیعی برای شکل اسپرم این است که بیش از 50 درصد اسپرم ها به طور معمول شکل می گیرند. اگر مردی بیش از 50 درصد اسپرم داشته باشد که به طور غیر طبیعی شکل گرفته باشد، این قدرت باروری او را کاهش می دهد. ناهنجاری هایی ظاهری ممکن است در ناحیه سر، قسمت میانی یا دم اسپرم وجود داشته باشد. همچنین ممکن است اسپرم نابالغ باشد و بنابراین نتواند تخمک را به طور موثر بارور کند.

نقش پزشک در درمان ناباروری زوجین

حرکت

برای یک نتیجه طبیعی، بیش از 50 درصد اسپرم باید یک ساعت پس از انزال به طور طبیعی حرکت کند. حرکت اسپرم یا تحرک برای باروری مهم است. یک سیستم خودکار اسپرم را برای حرکت تجزیه و تحلیل می کند و آنها را در مقیاس 0 تا 4 درجه بندی می کند. نمره 0 به معنای عدم حرکت اسپرم است و نمره 3 یا 4 نشان دهنده حرکت خوب است.

PH

سطح pH باید بین 7.2 تا 7.8 باشد تا نتیجه طبیعی حاصل شود. سطح pH بالاتر از 8.0 می تواند نشان دهد که اهدا کننده عفونت دارد. نتیجه ای کمتر از 7.0 می تواند آلوده بودن نمونه یا مسدود شدن مجاری انزال مرد باشد.

حجم

حجم منی برای یک نتیجه طبیعی باید بیشتر از 2 میلی لیتر باشد. حجم کم مایع منی می تواند مقدار کمی اسپرم برای لقاح تخمک را نشان دهد.

قبل از مایع شدن اسپرم باید 15 تا 30 دقیقه طول بکشد. در حالی که منی در ابتدا ضخیم است، توانایی مایع شدن، یا تبدیل شدن به قوام آبکی ، به حرکت اسپرم کمک می کند. اگر در عرض 15 تا 30 دقیقه منی مایع نشود، قدرت باروری تحت تأثیر قرار می گیرد.

تعداد اسپرم

تعداد اسپرم در آنالیز مایع منی باید بین 20 تا 200 میلیون باشد. این نتیجه به عنوان تراکم اسپرم نیز شناخته می شود. اگر این تعداد کم باشد، باردار شدن مشکل است.

ظاهر

شکل ظاهری آن باید سفید تا خاکستری یا مایل به شیری باشد. رنگ قرمز قهوه ای نشانگر وجود خون در منی است. در حالی که رنگ زرد ممکن است نشانگر عارضه جانبی دارو باشد.

تعداد اسپرم چگونه بر باروری تأثیر می گذارد؟

تعداد اسپرم می تواند روی باروری تأثیر بگذارد زیرا احتمال باردار شدن شریک زندگی با کاهش تعداد اسپرم کاهش می یابد. مشکلات مربوط به کیفیت اسپرم نیز می تواند بر احتمال بارداری در یک زن تأثیر بگذارد. علت ناباروری مردان، اغلب به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، دلیل رایجی است که بسیاری از زوجین در بارداری مشکل دارند.

بررسی تعداد اسپرم

بهبود تعداد اسپرم

در حالی که بسیاری از دلایل کم شدن تعداد اسپرم نیاز به مداخله پزشکی دارد، اما انتخاب سبک زندگی نیز می تواند عامل اصلی آن باشد. موارد زیر ممکن است تعداد اسپرم را بهبود بخشد:

✅ لاغر شدن، چاقی یا اضافه وزن می تواند باعث کاهش تعداد اسپرم شود. سعی کنید از طریق رژیم غذایی و ورزش یک سبک زندگی سالم را حفظ کنید.

✅ از مکمل های ویتامین استفاده کنید. برای بررسی کمبود ویتامین، آزمایش خون بدهید. طبق آزمایش پزشک ممکن است توصیه کند غذاهای جدید به رژیم غذایی شما اضافه شود، یا مکمل هایی برای کمک به بازیابی سطح ویتامین و مواد معدنی استفاده کنید.

✅ از مصرف مواد، نوشیدن الکل و مصرف مواد مخدر یا دخانیات خودداری کنید.

✅ لباس های نخی و گشاد بپوشید.

چرا برخی مردان نابارور هستند؟

علل ناباروری

 • چاقی
 • مصرف الکل
 • استعمال دخانیات
 • استرس
 • افزایش حرارت بیضه ها
 • رژیم غذایی نامناسب
 • مواد شیمیایی محیط

13 تا 15 درصد زوجین در دنیا مبتلا به ناباروری می باشند. شیوع ناباروری در کشورهای غیرپیشرفته به علت محدودیت های تشخیص و درمان بیشتر رخ می دهد.

ناباروری و بیماری واریکوسل

در انگلستان از هر 6 زوج 1 زوج دچارناباروری می شود. نقش مرد در ناباروری 50 درصد می باشد. بنابراین یک بررسی جامع و مفید ممکن است باعث تشخیص عوامل قابل درمان و غیر علاج در مرد گردد. بررسی معمولا بصورت انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و انجام آزمایشات هورمونی و ژنتیکی از مرد است.

در 1 درصد افراد ممکن است ناباروری نشان دهنده بیماری های جدی و مرگ آور نظیر سرطان بیضه، سرطان مغز، سرطان نخاع، اختلالات هورمونی، ناهنجاری های سیستم دستگاه تناسلی و بیماری ژنتیک باشد. بنابراین اورولوژیست باید درنظر داشته باشد که ناباروری ممکن است با وضعیت بسیار جدی پزشکی همراه باشد.

در یک بررسی صورت گرفته در کلینیک ناباروری در برزیل، عوامل مهم در ایجاد ناباروری، واریکوسل، عفونت ها، اختلال هورمون های خون، عوامل ناشناخته، عوامل ایمنی(ایمونولوژیک)، انسداد، سرطان، ژنتیک و نارسائی بیضه بوده است.

آزمایش اسپرم یا نطفه

آزمایش اسپرم چیست ؟ در واقع اولین آزمایش برای بررسی فرد نابارور، انجام آزمایش اسپرم یا نطفه می باشد.

آزمایش اسپرم برای بارداری

معمولا برای سنجش شکل، تعداد و تحرک اسپرم ها، آزمایش اسپرم انجام می شود. نتیجه این تست نشان می دهد که عدم باروری مرد به چه دلیل است. روند اصلی نطفه سازی به این گونه است که هیپوتالاموس و هیپوفیز در مغز و بیضه ها بطور منسجم با هم در تولید هورمون های مردانه و تولید نطفه سازی دخالت دارند.

بیضه ها برای تحریک و ایجاد نطفه یا اسپرم نیاز به ترشح LH  و FSH از هیپوفیز دارند که ترشح این دو هورمون نیز تحت تاثیر ترشح  GNRH از هیپوتالاموس می باشند.

LH با اثر روی سلولهای لیدیگ(LEYDIG CELL) باعث ترشح هورمون جنسی(تستوسترون) می شود و این موجب تولید نطفه (اسپرم) در بیضه و همچنین باعث صفات ثانویه در فرد می گردد. FSH،  با تحریک سلول های سرتولی موجب تقویت و حمایت در تولید اسپرم در بیضه می گردد.

تولید اسپرم

تولید اسپرم زمانی صورت می گیرد که غده هیپوفیز، هیپوتالاموس و بیضه ها سالم باشند. هرگونه بیماری یا اختلال در عمل این محور وجود داشته باشد، نطفه ساخته نمی شود. اگر بیضه دچار اختلال باشد با وجود ترشح هورمون ها، نطفه ساخته نمی شود و در نتیجه مقدار LH و FSH در خون بالا می رود و چنانچه هیپوتالاموس یا هیپوفیز دچار اختلال و بیماری باشند مقدارLH و FSH درخون کاهش می یابد یا ممکن است وجود نداشته باشد.

تولید روزانه نطفه (اسپرم) 40 میلیون می باشد که با افزایش سن مقدار تولید آن کاهش می یابد. محل ذخیره نطفه ها یا اسپرم ها در اپیدیدیم (زائده ای روی بیضه) می باشد و در همین جا نطفه ها به حالت نرمال و طبیعی درمی آیند. نطفه ها پس از 12 روز از این قسمت خارج می گردندو از طریق لوله های دو طرفه برنده نطفه ها که واز(VAS) نامیده می شود، وارد کیسه های منی می شوند.

ناباروری در مردان اسپرم

برای آزمایش اسپرم باید ناشتا بود؟

خیر نیازی به ناشتا بودن برای آزمایش اسپرم نیست.

چه زمانی باید آزمایش اسپرم صورت گیرد؟

برای بررسی یک زوج نابارور، مرد باید دو بار بلافاصله 1 تا 2 هفته آزمایش اسپرم بدهد و آزمایش باید 2 یا 3 روز بعد از عمل جنسی انجام شود. اگر این فاصله طولانی تر شود، حجم منی زیاد خواهد بود و معمولا حرکت نطفه ها کم می شود و آزمایش صحیح نخواهد بود. اگر منی درآزمایشگاه داده شود، بهتر است و اگر در منزل تهیه می گردد، سریعا بمدت 30 دقیقه نمونه به آزمایشگاه تحویل داده شود.

اعداد طبیعی آزمایش اسپرم

طبق گزارش بهداشت جهانی یک آزمایش، در صورتی که اعداد آن به شرح زیر باشد طبیعی خواهد بود:

 1. حجم 5/1 سی سی
 2. غلظت نطفه 15 میلیون در یک سی سی
 3. کل غلظت نطفه 40 میلیون
 4. حرکت کل 40 درصد
 5. حرکت سریع 32 درصد
 6. نطفه های باحرکت یا زنده 58 درصد
 7. شکل نطفه 4 درصد
 8. تعداد گلبول های سفید زیر 10 عدد

این نتیجه بررسی آزمایش اسپرم یا نطفه در 8 کشور جهان است که از هر کشور قسمتی از جمعیت بارور آن کشور در آن شرکت داشته اند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 204 مشاهده پرسش
  میتوانم آزمایش اسپرم دو بار در یک روز انجام بدهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر Ali جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  از پزشک محترم سوالی داشتم

  سال نود وهفت بعد از تقریبا 3 ماه اقدام، همسرم باردارشداما متاسفانه اسفند سال پیش همسرم سقط جنین داشت

  جنین در هفته 4 رشدش متوقف شدو سقط انجام شد

  همسرم دچار افسردگی بعد سقط شد اما کم کم رو بهبودی رفت و درمان قطعی بارداری مجدد همسرم بود

  با نظر پزشک اقدام به بارداری رو از ماه خرداد شروع کردیم

  همسرم پریود منظم در روز 24 هر ماه شمسی داشتند و ما در روزهای 12 و 14 و 16 سیکل اقدام کردیم اما همسرم با وجود منظم بودن پریودی روز 20 ماه شمسی پریود شدن این ماه هم در حال اقدام هستیم

  و حالا سوال

  اول اینکه به نظر شما به دلیل اینکه همسرم یکبار باردار شدن باز هم احتیاج به ازمایش اسپرم برای بنده وجود دارد یا خیر

  لازم به ذکر ک بند همیشه نه اما بعضی اوقات سیگار میکشم یه وقتایی هم تریاک میخورم. البته گفتم همیشه نه مثلا هر 20 روز یا 10 روز بعضی اوقات هم چند ماه سمت هیچکدام نمیریم. ممنون میشم برای بارداری ما راهنمایی کنید ک ب دلیل شرایط روحی همسرم زودتر اتفاق بیوفته

  سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   به متخصص زنان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر افشین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من بار اول ازمایش اسپدم تعداد اسپرمم کم بود ۱۸ میلیون ولی بعد از رفتن دکتر ومصرف قرص فرتیل پلاس به دستور دکتر تا ۳ ماه تعداد ۷۴ میلیون شد و بعد از پایان دوره به فاصله بیست روز یه ازمایش دیگه دادم که تعداد اسپرم تو اون ازمایش ۱۳ میلیون شد چه دلیلی وجود داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   شايد واريكوسل داشته باشيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید

  بنده آزمایش اسپرم دادم.متاسفانه چون منی از من خارج نمیشد از مایع دستشویی استفاده کردم.خواستم ببینم مایع دستشویی روی آزمایش تاثیر داره؟

  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   ديابت نداريد

  2. تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)
   نه.خدا رو شکر دیابت ندارم.ارضا شدنم در حالت طبیعی خوب است ولی برای استمنا در زمان آزمایش اسپرم ارضا نمیشم.و برای تحریک از مایع دستشویی استفاده کردم ممکن است این مایع دستشویی اسپرم راصفر نشان دهد؟
   باتشکر و سپاس از شما.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   مايع دستشوشي اثر دارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من 18 ساله ام و واریکوسی گرید 3 در بیضه چپم دارم آزمایش اسپرم دادم که همه چیزش مثل مدت زمان مایع شدن ، حرکت ، رنگ و ... طبیعی بود و فقط تعدادش مشکل داشت نوشته بود تعداد اسپرم در هر میلی لیتر 11.13 میلیونه و چون حجم کل مایع منی 3ml بود تقریبا تو هر انزال برابر میشه با 33 میلیون اسپرم.زمان آزمایش هم با اخرین انزال 3.5 روز فاصله داشت آیا با این اوضاع من باید عمل بشم؟؟ آخه میگن باید تو هر میلی لیتر حداقل 15 میلیون اسپرم باشه. خواهش میکنم راهنمایی کنید ممنون.
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   ببخشید آقای دکتر عکس آزمایش رو هم فرستادم خدمتتون ممنون.
  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۵ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   در ضمن آقای دکتر امروز من رفتم دکتر ارولوژی تو شهرستان تا جواب آزمایش رو نشونشون بدم گفتن چون همه چی خوبه و فقط تعداد کمه برام قرص ال کارنیتین ۲۵۰ نوشتن و گفتن ۳ ماه مصرف کن و بعد آزمایش رو تکرار کن اگه باز تعداد کم بود عمل لازمه ولی فعلا عمل لازم نیست. می خواستم بدونم نظر شما چیه؟؟ با تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل لازم است

  4. تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   ببخشید اقای دکتر با قرص و تغذیه خوب نمیشه تعدادش رو زیاد کرد و عمل نکرد؟ چون motile sperm برابر 43.18% و Progressive Sperm برابر 40.91% و Normal Morphology هم برابر 78% هستش و بقیه موارد هم طبیعیه و ففط تعداد کمه.
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل لازم است

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر majid شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 220 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،خسته نباشید.دکتر اورولوژی معاینه کردن گفتن که باید تست اسپرم بدم. میخوام بدونم مقدمات تست اسپرم چیه؟ یعنی باید ناشتا برم؟ و اینکه دقیقا چند روز باید خروج منی و اسپرم‌ نداشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   فقط سه روز خروج مني نداشته باشيد

 • تصویر کاربر شهره جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  همسر بنده با دو تا آزمایش تشخیص آزو اسپرمیا دادند و ج آز هرمونی همه نرمال فقط fsh=14بود و عمل تسه انجام دادند و اسپرم یافت نشد و طبق شواهد حین عمل دکتر گفتند که بیصه ها احتمال عفونی بودند و چسبندگی وجود داشته .آیا به عمل میکرو تسه امیدی به وجود اسپرم هست ؟ راه درمان سریع و بدون تلف وقت و انرژی و هزینه اضافی چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   تنها درمان ميكرو تسه است

 • تصویر کاربر بهزاد جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  باسلام و عرض خسته نباشید
  چه داروهای برای افزایش سرعت و حرکت سریع اسپرم تاثیر دارن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   وجود ندارد

 • تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت جناب آقای دکتر قوامی
  اینجانب سجاد پودش از شهرکردمزاحم میشوم
  یک سوالی از خدمتتان داشتم.بنده کمی دچار اختلال نعوظ و کاهش میل جنسی هستم
  قرص تادالافیل استفاده کردم خیلی خوب بود تا زمانی که استفاده میکردم ولی موقت بود
  حالا قرص x-ade استفاده میکنم ولی هیچ تاثیری ندارد اگر امکان دارد یک لطفی بفرمایید
  دارویی مانند تادالافیل که خارجی باشد و سریعتر جواب بگیرم و موقت نباشد معرفی کنید که میل جنسی را خیلی زیاد کند واختلال نعوظ را نیز برطرف کند
  از شما کمال تشکر فروان دارم.خیلی خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   قرص سياليس ميل كنيد

  2. تصویر کاربر سجاد جمعه ۷ تیر ۹۸( 4 سال پیش)
   شرمنده قرص سیالیس مصرف کردم برام عوارض داشت خواهشا یک قرص دیگه معرفی کنید
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   وياگرا

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  ببخشید اقای دکتر کسی که دچار کاهش حرکت اسپرم هست چه درمانی باید انجام بده..
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 4 سال پیش)

   دارو ندارد ، ممكن است واريكوسل داشته باشيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر