دکتر برای درمان نعوظ

اولین و مهم‌ترین نکته‌‌ای که فرد مبتلا به ناتوانی جنسی که به علت عدم یا ناکافی بودن نعوظ و سفتی آلت قادر به انجام عمل جنسی موفقیت‌‌آمیز نمی‌باشد این است که او آگاه باشد که بیمار نیست، ناتوانی جنسی بیماری نیست و علامت بیماری زمینه‌ای او مثل دیابت یا بیماری قلبی می‌باشد.

ناتوانی جنسی حتما باید از ۳ ماه قبل و به تدریج در مرد شروع شده باشد. بنابراین مردی که از ناتوانی جنسی شکایت دارد و هفته‌های اخیر دچار آن شده است، زودگذر بوده و اکثرا بدون تجویز دارو بهبود می‌یابند.

دو دسته بیماری باعث ناتوانی جنسی می‌شوند که شامل:

 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • فشار خون
 • افزایش سن
 • چاقی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • اختلال کار تیروئید
 • بعد از عمل پروستاتخوش خیم
 •  سرطان پروستات
 • اختلال هورمون جنسی خون
 • نارسایی مزمن کلیه
 • اختلال در عملکرد غده هیپوفیز
 • هیپوتالاموس در مغز و بیضه‌‌ها
 • بیماری‌های عصبی (نروژنیک)، ام.اس (S)، پارکینسون، ضایعه و تومور نخاع
 • ضربه و تروما به لگن، جراحی لگن، اشعه درمانی لگن و شیمی درمانی
 • افزایش پرولاکتین خون، نارسایی اولیه بیضه‌ها به علت سرطان
 • عفونت یا ژنتیک می‌باشد.

التهاب پروستات مزمن

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی دیابت نوع ۲ می‌باشد. بیماری دیابت نوع ۲ اغلب بدون علامت هشدار دهنده، پیش می‌رود. ممکن است فرد ۵ سال بعد از ابتلا به دیابت متوجه بیماری خود شود.

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی اولیه

ناتوانی جنسی اولیه به مردانی گفته می‌شود که هرگز در زندگی‌شان نعوظ یا آمیزش جنسی نداشته‌اند.

اختلال نعوظ ثانوی

ناتوانی جنسی ثانوی بسیار رایج است. به مردانی گفته می‌شود که قبلا رابطه جنسی نرمال داشته، سپس ناتوان شده‌اند، حال آنکه تا چه حد ناتوان شده‌اند، مشخص نیست.

ناتوانی جنسی زودگذر

ناتوانی زودگذر و در بعضی مواقع به صورت مزمن و یا به تدریج در زمینه بیماری‌های اورگانیک که نامبرده شد، در فرد اتفاق افتد. ناتوانی جنسی زودگذر بیشتر در دوران جوانی زمانی که مرد در اولین آمیزش جنسی خود با وجود تمام ذوق و شوقی که دارد، نمی‌تواند خوب عمل کند، اتفاق می‌افتد. ناتوانی جنسی همچنین برای مردانی که بنا به دلایل کاری یا مشکلات عاطفی تحت استرس شدیدی هستند هم اتفاق می‌افتد و به محض این که استرس رفع می‌شود، دوباره می‌توانند آمیزش جنسی موفقی داشته باشند.

نکته مهم این است که ناتوانی جنسی زودگذر را نباید جدی بگیرید هر چه اهمیت کمتری به آن بدهید شانس بیشتری برای داشتن یک رابطه جنسی نرمال خواهید داشت.

گاهی اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی بی‌اهمیت و خیلی مختصر چنان ترسی در مردان ایجاد می‌کند که در روابطشان بسیار مضطربانه عمل کرده و مشکل را دو چندان می‌کنند. زنان باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته و از همسرشان انتظار زیادی نداشته باشند.

صبر و درک همسران در درمان ناتوانی جنسی بسیار موثر است. از طرف دیگر مرد باید در این مورد با همسرش گفتگو و مشورت کند، طوری که زن را حامی و پشتیبان خود بداند. اگر مردی برای حل این مشکل به تنهایی تلاش کند، معمولا به نتیجه‌ای نمی‌رسد. گرچه ناتوانی زودگذر نگران کننده نیست، ناتوانی جنسی دائمی نیز با کمک‌های حرفه‌ای قابل درمان نیست. ناتوانی جنسی گاهی ممکن است در دراز مدت یا در بعضی موارد ناگهانی ایجاد می‌شود. در هر دو مورد زوجین نباید در قبال کمک‌های درمانی بی‌توجه باشند، چرا که اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند باعث سستی پایه‌های زندگی زناشویی و حتی از هم پاشیدگی آن و نهایت منجر به تضعیف روحیه و عزت نفس مرد شود.

بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی

آگاهی و دانش از روابط جنسی، بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی می‌باشد. توسط پزشک معالج، درمان اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، پس از بررسی فرد به صورت گرفتن شرح حال دقیق و امتحان بالینی بیمار باید صورت گیرد تا ضمن تشخیص علت ناتوانی جنسی درمان مناسب را تجویز کند. داروهایی نظیر سایمترین و تیازید و بعضی داروهای فشارخون که موجب اختلال جنسی می‌شوند باید استفاده آن قطع شود. فشار خون، چاقی، کلسترول غیر طبیعی خون، اختلال کار تیروئید و استعمال دخانیات اصلاح شود. اختلالات هورمون‌های جنسی مثل کاهش تستوسترون، SH، LH و افزایش پرولاکتین اصلاح شود.

 کاهش ترشح LH که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود که باعث تحریک سلول‌های بیضه (سلول‌های لیدیگ) که مسئول ترشح تستوسترون می‌باشد، اصلاح گردد. بعضی بیماری‌ها نظیر سیروز کبدی، آنمی سیکل سل، تالاسمی، آمینوئیدوز، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و عفونت‌های مزمن، آرتریت روماتوئید باعث کاهش هورمون جنسی می‌شود. چنانچه کاهش توستسترون به علت نارسایی بیضه باشد، تسوسترون خوراکی یا تزریقی به بیمار تجویز شود.

درمان ناتوانی جنسی

قدم اول درمان ناتوانی جنسی

مرحله اول درمان ناتوانی جنسی استفاده از داروهای خوراکی می‌باشد.

۳ داروی خوراکی که به طور رایج در ایران و سایر کشورها تجویز می‌شود، شامل: سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تادالافیل سیترات (CIALIS) و وردنافیل می‌باشند.

تقریبا عوارض هر سه دارو یکسان می‌باشد. عوارض شامل سردرد، احتقان بینی، اختلال گوارشی، اختلال دید (دید آبی رنگ)  درد زانو.

درد عارضه مربوط داروی تادالافیل می‌باشد که گاهی بسیار شدید و غیر قابل تحمل می‌باشد. یک ساعت قبل از عمل جنسی یکی از داروها باید میل شود. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد نعوظ و ارکشن به وجود می‌آید. این داروها ۵۰ تا ۶۰ درصد پاسخ دارویی دیده شده. ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا ۲ سال) درمان با دارو را قطع می‌کنند. مطالعات کلینیکی نشان داده که ۲/۱ درصد از بیماران پس از ۳ سال دارو را قطع می‌کنند و ۱ تا ۳ درصد به علت عوارض جانبی بوده. نوع درمان اختلال نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

 در موارد ذیل استفاده از داروهای نامبرده مجار نمی‌باشد

 • بیمارانی که سکته قلبی یا مغزی (Stroke) در ۶ ماه گذشته داشته‌اند یا از آریتمی و از بی‌نظمی پرخطر رنج می‌برند.
 • درد آنژین صدری هنگام عمل جنسی
 • نارسایی احتقانی قلب (class 2)
 • در افراد مبتلا به فشارخون در حال استراحت
 • فشار خون بالا

در بعضی بیماران ممکن است داروهای خوراکی موثر قرار نگیرد، پس از یک دوره زمانی اثر دارو قطع شود.

 قدم دوم درمان‌ ناتوانی جنسی

استفاده از آمپول‌های پروستاگلندین، پاپاورین و رژنتین می‌باشد. در امریکا این سه آمپول در یک آمپول واحد به نام Trimix وجود دارد ولی در ایران گاهی هر کدام از این آمپول ها در داروخانه‌های تک نسخه‌ای وجود دارد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

12+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Kaka پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  لا سلام خدمت شما. من ٤٥ ساله هستم در حدود دو ماه پيش متوجه شدم كه ميل جنسيم بشدت افت كرده بصورتي كه اصلا احساس نياز نميكنم در حالي كه هميشه از نظر جنسي در حد فوق العاده ايده عالي بودم. الان مشكل نعوظ ندارم مشكل ميل جنسي هست. مثل كسي كسي كه بهترين غذا رو در اختيارش بزاري واي ميلي به خوردنش نداشته باشه ممنون ميشم پاسخ بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدود 8 سال پیش بر اثر نا اگاهی در هنگام انزال با دست از خروج منی جلوگیری می کردم و بعد از ان اتفاقات تا به امروز دچار زود انزالی شدم به طوری که در هر شب دچار انزال میشم و حتی از اون زمان تا به امروز یه سوزشی بین بیضه و مقعد احساس می کنم و در حالت عادی هم در هنگام خودارضایی منی بعد از کمتر از یک دقیقه از بدنم خارج می شود.
  قبل از به وجود امدن مشکل منی با جهش از من خارج می شد ولی در حال حاضر جهش منی از بین رفته.
  می خواستم بدونم ایل درمانی برای این موضوع وجود داره؟
  ایا بدن من دچار اسیب شده؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درماني ندارد و أسيبي وارد نشده

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام آیا روغن خراطین و روغن زالو باعث افزایش طول و قطر آلت میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام یه سوال قبلا پرسیدم با این عنوان که آبان ۹۷ همزمان قرص فیناستراید ۱ میلی برای ریزش مو و سیبلیوم برای میگرن مصرف کردم.فیناستراید رو بعد از ۲۵ روز قطع کردم و سیبلیوم رو بعد از ۶ ماه.از همون اوایل مصرف این قرصها میل جنسیم و نعوظم به شدت کم شد.الان هم که همه قرصها رو ترک کردم باز میل جنسی و نعوظم خیلی خیلی کمه.شما جواب دادین جنبه فکری دارد حالا میخوام بدونم پیش چه دکتری برم تا این جنبه فکری رو برطرف کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   روانپزشك

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من 43 ساله هستم و مدت یکسال هست که مشکل نعوظ دارم و مشکل زود انزالی که از جوانی هم داشته ام در حال حاضر در زمان نزدیکی و تلاش برای نعوظ احساس سر گیجه به من دست میدهد و هیچ وقت نمیتوانم نعوظ پایدار و کامل داشته باشم راه حل شما برایم چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه به اورولوژيست

 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  باید این توضیح رو بدم که وقتی ارتباط برقرار میکنم و نعوظ انجام میشه ولی به انزال ختم نمیشه، چند وقتی این اتفاق افتائد و به انزال نرسید و باعث شد هر بار که این اتفاق میوفته، درد در دو طرف شکم به سمت بیضه ها ایجاد میشه . این دردها باعث شد که حدس بزنم بخاطر عدم انزال بوده که باعث شد متاسفانه خود ارضایی انجام بدم که مشاهده کردم که منی رنگ قهوه ای داره و احتمالا خون باشه. به دکتر مراجه کردم تشخیص داد که عفونت هستش و دارو داد که یک هفته ای مصرف کردم. بعد از یک هفته از مصرف دارو ارتباطی که برقرار کردم و به انزال انجامید خوشبختانه رنگ منی حالت طبیعی داشت و خیالم راحت شد. پس از اون یک رابطه بدون انزال داشتم که حین رابطه یکم درد مجدد حس کردم که باعث شد انزال انجام بدم حین رابطه که رنگ منی طبیعی بود. چند وقت بعد، کنجکاوی خوب شدن مشکل باعث شد خود ارضایی انجام بدم که باز خون در منی مشاهده کردم بصورتی که مقداری در ابتدا منی به رنگ طبیعی بوده و در ادامه خروج منی، رنگ کاملا خونی با اسپرم بیرون اومد. این باعث شد که یکم بترسم و توو اینترنت بگردم دنبال علل این موضوع که مشکلاتی مثل سرطان و توده بیضه و ... یکم ترس ایجاد کرده. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   خون در مني خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر عبدالله شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده۳۲سال دارم ۳ ماه هستش که ازواج کردم مشکل زود انزالی دارم خیلی زود انزال میشم ومشکل اختلال نعوظ دارم که هنگام نزدیک شدن التم خیلی شل شده و عمل دخول رو نمیتوان انجام بدم لطفا راهنمایی نمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص فلوكستين ميل كنيد و براي نعوظ يك ساعت قبل از نزديكي قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر آهنگانی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.میل جنسی بسیار شدیدی داشتم قبلا.کم کم طوری شده که الان میشه گفت تو این ۷ یا ۸سال به شدت کم شده.داروهای استریید بدنسازی هم زیاد استفاده کردم.پزشکهای زیادی رفتم هم غدد هم روانپزشک هم مجاری ادرار.آزمایشهای زیادی هم دادم و جالب اینکه داروهای زیادی هم واسه درمانش برام تجویز کردن.همه دکترها اول میگن هیچی نیست راحت درمان میشه ولی آخرش میگن نشد برو فلان دکتر.متاهلم و ۴۳ سالمه.چه کنم؟ حتی واسه بچه دار شدن هم مشکل پیدا کردم تو زندگیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكل شما جنبه فكري دارد

  2. تصویر کاربر آهنگانی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   نیازی به ارسال مستندات پزشکی اعم از آزمایش و نسخ دارین؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   خير

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۲ ساله ازدواج کردم از همون اول قرص سیلدنافیل . ارکتو . تالدانافیل و ویزارسین مصرف میکردم الان یک ماهی هست که مشکل نعوظ دارم این اواخر ویزارسین مصرف می‌کردم .ولی الان همون قرص را مصرف میکنم ولی تاثیر نداره نعوظم کامل کامل نمیشه ایا درمان دیکه ای هست .داروی دیگری هست . راهنمایی کنید ممنون .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   أمپول تزريقي در ألت

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مدت تقریباطولانی است که مشکل اختلال نعوظ دارم هنگام نزدیکی نعوظ ام باسفتی کامل همراه نیست ویااینکه تداوم نداره ودرهنگام رابطه بدون انزال ازبین میره البته گاهانعوظ شبانه ودرحین خواب دارم ولی درحین رابطه بااختلالات شدیدی روبرو هستم به تجویزپزشک هم قرص تادافیل خوردم وهم سیالیس ه نتیجه خاصی ندیدم البته گاهاقرص ارکتومصرف میکنم که اونهم اوایل خوب بوداماالان خیلی موثرنیس میخاستم ببینم امپولی هست نتیجه بهتری ازاین دست قرصهاداشته باشه ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   أمپول  تزريقي پاپاورين در ألت استفاده كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر