دکتر برای درمان نعوظ

اولین و مهم‌ترین نکته‌‌ای که فرد مبتلا به ناتوانی جنسی که به علت عدم یا ناکافی بودن نعوظ و سفتی آلت قادر به انجام عمل جنسی موفقیت‌‌آمیز نمی‌باشد این است که او آگاه باشد که بیمار نیست، ناتوانی جنسی بیماری نیست و علامت بیماری زمینه‌ای او مثل دیابت یا بیماری قلبی می‌باشد.

ناتوانی جنسی حتما باید از ۳ ماه قبل و به تدریج در مرد شروع شده باشد. بنابراین مردی که از ناتوانی جنسی شکایت دارد و هفته‌های اخیر دچار آن شده است، زودگذر بوده و اکثرا بدون تجویز دارو بهبود می‌یابند.

دو دسته بیماری باعث ناتوانی جنسی می‌شوند که شامل:

 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • فشار خون
 • افزایش سن
 • چاقی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • اختلال کار تیروئید
 • بعد از عمل پروستاتخوش خیم
 •  سرطان پروستات
 • اختلال هورمون جنسی خون
 • نارسایی مزمن کلیه
 • اختلال در عملکرد غده هیپوفیز
 • هیپوتالاموس در مغز و بیضه‌‌ها
 • بیماری‌های عصبی (نروژنیک)، ام.اس (S)، پارکینسون، ضایعه و تومور نخاع
 • ضربه و تروما به لگن، جراحی لگن، اشعه درمانی لگن و شیمی درمانی
 • افزایش پرولاکتین خون، نارسایی اولیه بیضه‌ها به علت سرطان
 • عفونت یا ژنتیک می‌باشد.

التهاب پروستات مزمن

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی دیابت نوع ۲ می‌باشد. بیماری دیابت نوع ۲ اغلب بدون علامت هشدار دهنده، پیش می‌رود. ممکن است فرد ۵ سال بعد از ابتلا به دیابت متوجه بیماری خود شود.

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی اولیه

ناتوانی جنسی اولیه به مردانی گفته می‌شود که هرگز در زندگی‌شان نعوظ یا آمیزش جنسی نداشته‌اند.

اختلال نعوظ ثانوی

ناتوانی جنسی ثانوی بسیار رایج است. به مردانی گفته می‌شود که قبلا رابطه جنسی نرمال داشته، سپس ناتوان شده‌اند، حال آنکه تا چه حد ناتوان شده‌اند، مشخص نیست.

ناتوانی جنسی زودگذر

ناتوانی زودگذر و در بعضی مواقع به صورت مزمن و یا به تدریج در زمینه بیماری‌های اورگانیک که نامبرده شد، در فرد اتفاق افتد. ناتوانی جنسی زودگذر بیشتر در دوران جوانی زمانی که مرد در اولین آمیزش جنسی خود با وجود تمام ذوق و شوقی که دارد، نمی‌تواند خوب عمل کند، اتفاق می‌افتد. ناتوانی جنسی همچنین برای مردانی که بنا به دلایل کاری یا مشکلات عاطفی تحت استرس شدیدی هستند هم اتفاق می‌افتد و به محض این که استرس رفع می‌شود، دوباره می‌توانند آمیزش جنسی موفقی داشته باشند.

نکته مهم این است که ناتوانی جنسی زودگذر را نباید جدی بگیرید هر چه اهمیت کمتری به آن بدهید شانس بیشتری برای داشتن یک رابطه جنسی نرمال خواهید داشت.

گاهی اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی بی‌اهمیت و خیلی مختصر چنان ترسی در مردان ایجاد می‌کند که در روابطشان بسیار مضطربانه عمل کرده و مشکل را دو چندان می‌کنند. زنان باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته و از همسرشان انتظار زیادی نداشته باشند.

صبر و درک همسران در درمان ناتوانی جنسی بسیار موثر است. از طرف دیگر مرد باید در این مورد با همسرش گفتگو و مشورت کند، طوری که زن را حامی و پشتیبان خود بداند. اگر مردی برای حل این مشکل به تنهایی تلاش کند، معمولا به نتیجه‌ای نمی‌رسد. گرچه ناتوانی زودگذر نگران کننده نیست، ناتوانی جنسی دائمی نیز با کمک‌های حرفه‌ای قابل درمان نیست. ناتوانی جنسی گاهی ممکن است در دراز مدت یا در بعضی موارد ناگهانی ایجاد می‌شود. در هر دو مورد زوجین نباید در قبال کمک‌های درمانی بی‌توجه باشند، چرا که اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند باعث سستی پایه‌های زندگی زناشویی و حتی از هم پاشیدگی آن و نهایت منجر به تضعیف روحیه و عزت نفس مرد شود.

بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی

آگاهی و دانش از روابط جنسی، بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی می‌باشد. توسط پزشک معالج، درمان اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، پس از بررسی فرد به صورت گرفتن شرح حال دقیق و امتحان بالینی بیمار باید صورت گیرد تا ضمن تشخیص علت ناتوانی جنسی درمان مناسب را تجویز کند. داروهایی نظیر سایمترین و تیازید و بعضی داروهای فشارخون که موجب اختلال جنسی می‌شوند باید استفاده آن قطع شود. فشار خون، چاقی، کلسترول غیر طبیعی خون، اختلال کار تیروئید و استعمال دخانیات اصلاح شود. اختلالات هورمون‌های جنسی مثل کاهش تستوسترون، SH، LH و افزایش پرولاکتین اصلاح شود.

 کاهش ترشح LH که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود که باعث تحریک سلول‌های بیضه (سلول‌های لیدیگ) که مسئول ترشح تستوسترون می‌باشد، اصلاح گردد. بعضی بیماری‌ها نظیر سیروز کبدی، آنمی سیکل سل، تالاسمی، آمینوئیدوز، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و عفونت‌های مزمن، آرتریت روماتوئید باعث کاهش هورمون جنسی می‌شود. چنانچه کاهش توستسترون به علت نارسایی بیضه باشد، تسوسترون خوراکی یا تزریقی به بیمار تجویز شود.

درمان ناتوانی جنسی

قدم اول درمان ناتوانی جنسی

مرحله اول درمان ناتوانی جنسی استفاده از داروهای خوراکی می‌باشد.

۳ داروی خوراکی که به طور رایج در ایران و سایر کشورها تجویز می‌شود، شامل: سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تادالافیل سیترات (CIALIS) و وردنافیل می‌باشند.

تقریبا عوارض هر سه دارو یکسان می‌باشد. عوارض شامل سردرد، احتقان بینی، اختلال گوارشی، اختلال دید (دید آبی رنگ)  درد زانو.

درد عارضه مربوط داروی تادالافیل می‌باشد که گاهی بسیار شدید و غیر قابل تحمل می‌باشد. یک ساعت قبل از عمل جنسی یکی از داروها باید میل شود. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد نعوظ و ارکشن به وجود می‌آید. این داروها ۵۰ تا ۶۰ درصد پاسخ دارویی دیده شده. ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا ۲ سال) درمان با دارو را قطع می‌کنند. مطالعات کلینیکی نشان داده که ۲/۱ درصد از بیماران پس از ۳ سال دارو را قطع می‌کنند و ۱ تا ۳ درصد به علت عوارض جانبی بوده. نوع درمان اختلال نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

 در موارد ذیل استفاده از داروهای نامبرده مجار نمی‌باشد

 • بیمارانی که سکته قلبی یا مغزی (Stroke) در ۶ ماه گذشته داشته‌اند یا از آریتمی و از بی‌نظمی پرخطر رنج می‌برند.
 • درد آنژین صدری هنگام عمل جنسی
 • نارسایی احتقانی قلب (class 2)
 • در افراد مبتلا به فشارخون در حال استراحت
 • فشار خون بالا

در بعضی بیماران ممکن است داروهای خوراکی موثر قرار نگیرد، پس از یک دوره زمانی اثر دارو قطع شود.

 قدم دوم درمان‌ ناتوانی جنسی

استفاده از آمپول‌های پروستاگلندین، پاپاورین و رژنتین می‌باشد. در امریکا این سه آمپول در یک آمپول واحد به نام Trimix وجود دارد ولی در ایران گاهی هر کدام از این آمپول ها در داروخانه‌های تک نسخه‌ای وجود دارد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

31+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر 46 سالم مبتلا به بیماری دیابت و کم کاری تیروئید و اخیرآً نیز به دلیل فشار خون به متخصص قلب مراجعه کردم و در حال حاضر جهت درمان قرص مصرف میکنم . با عرض معذرت مشکل بنده سفت نشدن الت، موقع نزدیکی است.ممنون خواهم شد اگر راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام بنده ۱۲ سال هست ازدواج نمودم ولی تا چند ماه پیش یک رابطه معمولی هر ۴ روز یکبار رو داشته ام ولی الان به مدت ۳ ماه می باشد که کلا توانایی جنسی بنده از بین رفته است البته به موت یکسال گذشه قرص ویاگرا زمان رابطه استفاده میکردم ولی در این چند ماه استفاده ننموده ام وبه دنبال درمان پایدار میباشم.لطفا راهنمایی بفرمایید با توجه به عد م دسترسی بنده به تهران به دلیل بعد مسافت چه درمان ویا به چه پزشکی مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر تیمور جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سی که زودجوابمومیدی فرمودین سونوعروق رابر سی میشوسوالم من اینه آقای دکترفردااگه استرس داشته باشم آیاتأثیری برتست آمپول پاپاورین واسه سونوداپلرمیزاره یاهیچ تأثیری نمیتونه داشته باشه چون من فردامی‌خواند سونوداپلرانجام بدم میترسم استرس کاری کنه جواب نشت وریدی بده چون خودم احتمال میدم 99درصدمشکلم روحیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   استرس اثري ندارد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام استفاده از ویاگرا و یا تزریق آمپول در آلت درمانی هست یا موقت یعنی ویاگرا را همیشه باید استفاده کرد یا برای مدتی بعدبه حالت طبیعی بر می گردیم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   براي مدت كوتاه بايد مصرف كنيد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام، در چهار پنج ماه اخیر میل جنسی من به شدت کاهش یافته به طوری که دو هفته ای یک بار نزدیکی برام جواب میده، الان من چکار باید بکنم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   به روانپزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر داود پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  49سال دارم
  میل جنسی به شدت کاهش یافته
  بیماری و مشکل خاصی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   جنيه فكري دارد

  2. تصویر کاربر داود دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   راه درمان؟
  3. تصویر کاربر داود پنجشنبه ۱۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   سلام
   فرمودید جنبه فکری دارد
   راه حل؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   روانپزشك

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امید چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر
  حدود ۵ ماه از این عارضه میگذره در ابتدای رابطه نعوظ ناقص دارم و هنگام رابطه دیگه نعوظ ندارم این موضوع خیلی سرخورده ام کرده در ضمن ۳۹ سال سن دارم اگر فاصله بین نزدیکی زیاد باشد مثلا ماهی یک یا دو بار باشد در تشدید این حالت تاثیر گذار است. یک سری آزمایش کامل انجام دادم و تمام المانهای آزمایش نرمال بوده است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

  2. تصویر کاربر امید سه شنبه ۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   وقت بخیر دکتر این قرص تا کی باید مصرف بشه
  3. تصویر کاربر امید جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)
   وقت بخیر جناب دکتر میتونم روزی یکی قرص اِل آرژنین میتونم مصرف کنم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   براي دو ماه و ال أرژنين هم ميل شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر پری پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من مدتی است با آقایی نامزد کردم طی این مدت ایشان اصلا نعوظ نداشتن.حتی با اینکه معاشقه داشتیم ولی نعوظی برای ایشان ندیدم و خودشون اعتراف کردن که مشکل دارن و به دکتر کرمانشاه که مراجعه کردن به ایشان گفتن شل بودن آلت تناسلی دارن و ی نوع عقیم بودن محسوب میشه و ی عمل داره که احتمال رفع مشکل ایشان کم هست.میخواستم بدونم آیا با عمل ایشان خوب میشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   اطلاعي از عمل ندارم

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و قت بخیر
  مردی 35 ساله هستم که 12 سال هست ازدواج کردم. همسر بنده میل جنسی بالایی داره و تقریبا هر روز از من تقاضای رابطه جنسی داره که من اینطور نیستم و هفته ای یکبار میل به رابطه پیدا میکنم. و این رابطه زناشویی ما رو تحت تاثیر قرار داده و اذیت کننده هست. مشکل نعوظ و زود انزالی هم ندارم و میانه هستم. بیماری خاصی ندارم و ورزش میکنم. رابطه زناشویی ما در همون لحظه (هفته ای یکبار) هم با کیفیت هست. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید یا دارویی معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   كمكي از من ساخته نيست

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من حدود ۲ سال است مشکل عدم نعوذ و تمایل دارم.ایا میشه مشکلم حل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   مراجعه به اورولوژيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر