دکتر برای درمان نعوظ

اولین و مهم‌ترین نکته‌‌ای که فرد مبتلا به ناتوانی جنسی که به علت عدم یا ناکافی بودن نعوظ و سفتی آلت قادر به انجام عمل جنسی موفقیت‌‌آمیز نمی‌باشد این است که او آگاه باشد که بیمار نیست، ناتوانی جنسی بیماری نیست و علامت بیماری زمینه‌ای او مثل دیابت یا بیماری قلبی می‌باشد.

ناتوانی جنسی حتما باید از ۳ ماه قبل و به تدریج در مرد شروع شده باشد. بنابراین مردی که از ناتوانی جنسی شکایت دارد و هفته‌های اخیر دچار آن شده است، زودگذر بوده و اکثرا بدون تجویز دارو بهبود می‌یابند.

دو دسته بیماری باعث ناتوانی جنسی می‌شوند که شامل:

 • دیابت
 • بیماری‌های قلبی
 • فشار خون
 • افزایش سن
 • چاقی
 • مصرف بیش از حد الکل
 • اختلال کار تیروئید
 • بعد از عمل پروستاتخوش خیم
 •  سرطان پروستات
 • اختلال هورمون جنسی خون
 • نارسایی مزمن کلیه
 • اختلال در عملکرد غده هیپوفیز
 • هیپوتالاموس در مغز و بیضه‌‌ها
 • بیماری‌های عصبی (نروژنیک)، ام.اس (S)، پارکینسون، ضایعه و تومور نخاع
 • ضربه و تروما به لگن، جراحی لگن، اشعه درمانی لگن و شیمی درمانی
 • افزایش پرولاکتین خون، نارسایی اولیه بیضه‌ها به علت سرطان
 • عفونت یا ژنتیک می‌باشد.

التهاب پروستات مزمن

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی

شایع‌ترین علت ناتوانی جنسی دیابت نوع ۲ می‌باشد. بیماری دیابت نوع ۲ اغلب بدون علامت هشدار دهنده، پیش می‌رود. ممکن است فرد ۵ سال بعد از ابتلا به دیابت متوجه بیماری خود شود.

اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی اولیه

ناتوانی جنسی اولیه به مردانی گفته می‌شود که هرگز در زندگی‌شان نعوظ یا آمیزش جنسی نداشته‌اند.

اختلال نعوظ ثانوی

ناتوانی جنسی ثانوی بسیار رایج است. به مردانی گفته می‌شود که قبلا رابطه جنسی نرمال داشته، سپس ناتوان شده‌اند، حال آنکه تا چه حد ناتوان شده‌اند، مشخص نیست.

ناتوانی جنسی زودگذر

ناتوانی زودگذر و در بعضی مواقع به صورت مزمن و یا به تدریج در زمینه بیماری‌های اورگانیک که نامبرده شد، در فرد اتفاق افتد. ناتوانی جنسی زودگذر بیشتر در دوران جوانی زمانی که مرد در اولین آمیزش جنسی خود با وجود تمام ذوق و شوقی که دارد، نمی‌تواند خوب عمل کند، اتفاق می‌افتد. ناتوانی جنسی همچنین برای مردانی که بنا به دلایل کاری یا مشکلات عاطفی تحت استرس شدیدی هستند هم اتفاق می‌افتد و به محض این که استرس رفع می‌شود، دوباره می‌توانند آمیزش جنسی موفقی داشته باشند.

نکته مهم این است که ناتوانی جنسی زودگذر را نباید جدی بگیرید هر چه اهمیت کمتری به آن بدهید شانس بیشتری برای داشتن یک رابطه جنسی نرمال خواهید داشت.

گاهی اختلال نعوظ و ناتوانی جنسی بی‌اهمیت و خیلی مختصر چنان ترسی در مردان ایجاد می‌کند که در روابطشان بسیار مضطربانه عمل کرده و مشکل را دو چندان می‌کنند. زنان باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته و از همسرشان انتظار زیادی نداشته باشند.

صبر و درک همسران در درمان ناتوانی جنسی بسیار موثر است. از طرف دیگر مرد باید در این مورد با همسرش گفتگو و مشورت کند، طوری که زن را حامی و پشتیبان خود بداند. اگر مردی برای حل این مشکل به تنهایی تلاش کند، معمولا به نتیجه‌ای نمی‌رسد. گرچه ناتوانی زودگذر نگران کننده نیست، ناتوانی جنسی دائمی نیز با کمک‌های حرفه‌ای قابل درمان نیست. ناتوانی جنسی گاهی ممکن است در دراز مدت یا در بعضی موارد ناگهانی ایجاد می‌شود. در هر دو مورد زوجین نباید در قبال کمک‌های درمانی بی‌توجه باشند، چرا که اگر این مشکل درمان نشود، می‌تواند باعث سستی پایه‌های زندگی زناشویی و حتی از هم پاشیدگی آن و نهایت منجر به تضعیف روحیه و عزت نفس مرد شود.

بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی

آگاهی و دانش از روابط جنسی، بهترین راه جلوگیری و کنترل مشکلات جنسی می‌باشد. توسط پزشک معالج، درمان اختلال نعوظ یا ناتوانی جنسی، پس از بررسی فرد به صورت گرفتن شرح حال دقیق و امتحان بالینی بیمار باید صورت گیرد تا ضمن تشخیص علت ناتوانی جنسی درمان مناسب را تجویز کند. داروهایی نظیر سایمترین و تیازید و بعضی داروهای فشارخون که موجب اختلال جنسی می‌شوند باید استفاده آن قطع شود. فشار خون، چاقی، کلسترول غیر طبیعی خون، اختلال کار تیروئید و استعمال دخانیات اصلاح شود. اختلالات هورمون‌های جنسی مثل کاهش تستوسترون، SH، LH و افزایش پرولاکتین اصلاح شود.

 کاهش ترشح LH که از غده هیپوفیز ترشح می‌شود که باعث تحریک سلول‌های بیضه (سلول‌های لیدیگ) که مسئول ترشح تستوسترون می‌باشد، اصلاح گردد. بعضی بیماری‌ها نظیر سیروز کبدی، آنمی سیکل سل، تالاسمی، آمینوئیدوز، بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) و عفونت‌های مزمن، آرتریت روماتوئید باعث کاهش هورمون جنسی می‌شود. چنانچه کاهش توستسترون به علت نارسایی بیضه باشد، تسوسترون خوراکی یا تزریقی به بیمار تجویز شود.

درمان ناتوانی جنسی

قدم اول درمان ناتوانی جنسی

مرحله اول درمان ناتوانی جنسی استفاده از داروهای خوراکی می‌باشد.

۳ داروی خوراکی که به طور رایج در ایران و سایر کشورها تجویز می‌شود، شامل: سیلدنافیل سیترات (ویاگرا)، تادالافیل سیترات (CIALIS) و وردنافیل می‌باشند.

تقریبا عوارض هر سه دارو یکسان می‌باشد. عوارض شامل سردرد، احتقان بینی، اختلال گوارشی، اختلال دید (دید آبی رنگ)  درد زانو.

درد عارضه مربوط داروی تادالافیل می‌باشد که گاهی بسیار شدید و غیر قابل تحمل می‌باشد. یک ساعت قبل از عمل جنسی یکی از داروها باید میل شود. ۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد نعوظ و ارکشن به وجود می‌آید. این داروها ۵۰ تا ۶۰ درصد پاسخ دارویی دیده شده. ۱۲ درصد بیماران ممکن است به علت عدم تاثیر دارو در درازمدت (معمولا ۲ سال) درمان با دارو را قطع می‌کنند. مطالعات کلینیکی نشان داده که ۲/۱ درصد از بیماران پس از ۳ سال دارو را قطع می‌کنند و ۱ تا ۳ درصد به علت عوارض جانبی بوده. نوع درمان اختلال نعوظ را با توجه به عوارض جانبی، پاسخ دارو و بررسی خود بیمار باید انتخاب کرد.

 در موارد ذیل استفاده از داروهای نامبرده مجار نمی‌باشد

 • بیمارانی که سکته قلبی یا مغزی (Stroke) در ۶ ماه گذشته داشته‌اند یا از آریتمی و از بی‌نظمی پرخطر رنج می‌برند.
 • درد آنژین صدری هنگام عمل جنسی
 • نارسایی احتقانی قلب (class 2)
 • در افراد مبتلا به فشارخون در حال استراحت
 • فشار خون بالا

در بعضی بیماران ممکن است داروهای خوراکی موثر قرار نگیرد، پس از یک دوره زمانی اثر دارو قطع شود.

 قدم دوم درمان‌ ناتوانی جنسی

استفاده از آمپول‌های پروستاگلندین، پاپاورین و رژنتین می‌باشد. در امریکا این سه آمپول در یک آمپول واحد به نام Trimix وجود دارد ولی در ایران گاهی هر کدام از این آمپول ها در داروخانه‌های تک نسخه‌ای وجود دارد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

13+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهنام چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقاي دکتر،مدتي قبل تو فوتبال به کمر افتادم زمين و به نظر دنبالچه اسيب ديده، ارتوپد رفتم دارو داد...بهم...کارتيژن فورت، استئو کويين وان و موبيک ملوکسيکام داد، از اونموقع نعوظ بسيار ضعيف دارم. از قديم زودانزالي و شايد سالي يکبار نعوظ ضعيف داشتم ولي از موقع ارتوپد رفتن خيلي ضعيف شده....مدتي هم هست بدهکارم.....ميخاستم ببينم مشکل را چطور بايد برطرف کنم و علت چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   خوب مي شود

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید
  جناب دکتر من حدودا ۳ماهه که ازدواج کردم و تو این مدت هنوز موفق به برقراری ارتباط جنسی کامل نشدم.(هنوز دختر هستم)
  همسرم به شدت عصبی میشه وقتی میبینه که نمیتونه کاری انجام بده‌ و اینکه حاضر به مراجعه به مشاور هم نمیشه.بنظر شما کم حوصله ایم؟و باید زمان بیشتری داد؟یا مشکلی وجود دارد؟
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   يك عدد قرص وياگرا قبل از نزديكي ميل كند

 • تصویر کاربر ناصر پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید . بنده قبل از نعوظ کامل دچار انزال می شوم ودیگر نعوظ کامل صورت نمی گیرد از داروهای سیالیس - ویزارسین وویاگرا هم استفاده کردم خیلی اثر نداشت . دیابت ندارم . مشکل تیروئید هم ندارم فشار خون 14 تا 15 می باشد .سن حدود 59 سال است ازداروی فشار خون هم استفاده نکرده ام از شما تقاضای کمک ودمان دارم . صمیمانه از شما تشکر می نمایم . تندرست وپایند باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   از أمپول تزريقي در ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر نادر پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر .مشکل زود انزالی دارم .کمتر از یک دقیقه انجام میشه .لطفا راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد سه ماه

 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام مجدد و پوزش از اینکه مجددا مزاحم اوقات شریف شدم . جناب دکتر شما فرمودید که سیلدنا دچار سکته نمی کند . خواستم از محضرتون سئوال کنم که من همان نصف قرص سیلدنا ۱۰۰ را مصرف کنم یا میتوانم یک عدد هم استفاده کنم . و دیگر اینکه همین سیلدنا خوبه یا قرص بهتری هم هست که استفاده کنم . منظورم اینه که قرص تادالافیل بهتره یا همین سیلدنا را مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   يك عدد و خوب است

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من بعضی اوقات از شل بودن الت رنج میبرم
  به نظر شما باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   جنبه فكري دارد

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من به مدت 10روز هست که اعتیاد از نوع تریاک وشیره رو کنار گذاشته ام احساس میکنم که دارم ارضامی‌شوم به طور خلاصه آب منی از آلت تناسبی خارج می‌شود ودرون آلتم احساس تب ‌حرارت دارد از شما خواهش میکنم که راهنمایم کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   طبيعي است

  2. تصویر کاربر حمید شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)
   سلام دکتر خسته نباشید داروی تجویز نمیکنید؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   دارو لازم نيست

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ترک اعتیاد داشتم چطور باید زود انزالیم رو درمان کنم
  اگر میشه از همکارانتون درکرمان کسی رو برام معرفی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكسيتن ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكسيتن ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید آقای دکتر من ۲۴سالمه یه مقدار مشکل نعوظ دارم واریکوسلمم عمل کردم الان دو ماهه دارم فین پشیا مصرف میکنم برای جلوگیری از ریزش مو دکتر بهم گفته سه ماه مصرف کنم ولی میل جنسی نعوظم خیلی کم شده به نظر شما عوارضی داره که جبران نشه الان قطع کنم یا ادامه بدم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   قطع نكنيد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر قوامی امیدوارم حالتون خوب باشه
  من مدت دو ساله دیسک کمر عمل کردم الان الت تناسلیم بی حس شده و دچار زود انزالی شدید و نعوظ ضعیف شده ام باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر