عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

“چرا آب من نمیاد؟” امروزه برخی از مردان با این مشکل دست و پنجه نرم میکنند. عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در 1 تا 4 درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

✔ به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

✔ انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

✔ انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال 1674 توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال 1779 ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

علت نیامدن اب مردان

پزشکان عوامل مختلفی را شناسایی کرده اند که ممکن است بر انزال تأثیر بگذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

✅ بالا رفتن سن

ممکن است انزال انسان با افزایش سن از نظر قدرت و حجم کاهش یابد. پزشکان غالباً این را به سطح پایین تری از هورمونهای جنسی مرد نسبت می دهند.

✅ الکل

نوشیدن الکل ممکن است جریان خون داخل آلت تناسلی را کاهش داده و سیستم عصبی مرکزی را تحت فشار قرار دهد. این ضربه ها منجر به کاهش هیجان جنسی می شوند.

✅ آسیب عصبی

آسیب به اعصاب نخاع ، مثانه یا سایر نواحی که بر انزال تأثیر می گذارد می تواند بر جریان مایع منی تأثیر بگذارد.

✅ دیابت

مردان مبتلا به دیابت ممکن است مستعد ابتلا به مشکلات عصبی ناشی از انزال باشند.

✅شرایط پروستات

بزرگ شدن سرطان پروستات یا سرطان پروستات می تواند بر انزال تأثیر بگذارد. علاوه بر این ، افرادی که جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است به دلیل آسیب عصبی ناشی از جراحی دچار تغییر در انزال شوند.

✅ عوامل جنسی

پوزیشنی که فرد هنگام انجام رابطه جنسی اتخاذ می کند و یک دوره کوتاه تحریک جنسی ممکن است بر شدت ارگاسم آنها تأثیر بگذارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

علت نیامدن اب مردان در زمینه روانی بیشتر میتواند موارد زیر باشد:

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

تامسولوسین و انزال

گاهی یکی از عوارض جانبی تامسولوسین میتواند انزال غیرطبیعی و کاهش میل جنسی باشد.

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع 2
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع 2 اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. 60 درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

10 علت اصلی انزال دردناک در مردان

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

لوله های مختلفی که اسپرم را حمل می کنند ممکن است به دلایل مختلف مسدود شوند، برخی از عوامل شامل: آسیب ناخواسته ناشی از جراحی، عفونت های قبلی، ضربه یا رشد غیرطبیعی مانند فیبروز کیستیک یا شرایط ارثی مشابه. انسداد می تواند در هر سطح از بیضه، در لوله هایی که بیضه را تخلیه می کنند، در اپیدیدیم، در مجاری انزال یا مجرای ادرار رخ دهد.

در بعضی از مردان، اپیدیدیم مسدود می شود و از ورود اسپرم به مجاری دفع و داخل لوله انزال جلوگیری می کند. انسداد می تواند در یک طرف یا در هر دو طرف ایجاد شود. اگر مردی از یک طرف انسداد اپیدیدمی داشته باشد ، ممکن است از تعداد اسپرم کمتری برخوردار باشد. اگر مردی از هر دو طرف انسداد اپیدیدیمی داشته باشد، منجر به آزواسپرمی (تعداد اسپرم صفر) می شود.

عدم تخلیه اسپرم یا آزاد نکردن مایع منی، معمولاً بی ضرر است، اما باز هم خطرات ناشی از آن به علت آزاد نکردن منی  بستگی دارد. برخی از انواع عملکرد جنسی می تواند باعث عدم تخلیه اسپرم  و باعث ناباروری شود.

عوارض ماندن اسپرم در بیضه

علت خالی شدن آب کمر

کاهش سطح تستوسترون یکی از علت های کم بودن مایع منی هنگام انزال است. مردان وقتی با تغییر در مقدار منی خود مواجه می شوند، این موضوع برایشان نگران کننده است. باید توجه داشته باشید ه این موضوع تاثیری در به ارگاسم رسیدن و انزال در مردان ندارد. خالی شدن آب کمر ممکن است به دلیل به دلیل کم بودن تعداد اسپرم، عوامل سبک زندگی و کمبودهای غذایی رخ دهد. البته این مشکل دلیل قطعی ندارد و بهتر است توسط متخصص اورولوژی بررسی شود.

درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

1- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که 60 درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

2- روان درمانی

3- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

4- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین 20-10 میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش 90 درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان 7-5 دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

عوارض جلوگیری از انزال

به یاد داشته باشید که جلوگیری از انزال میتواند برای پروستات ضرر داشته باشد زیرا پروستات در تولید مایع منی نقشی اساسی دارد. هیچ مدرکی نشان نمی دهد که انسداد اسپرم می تواند باعث آسیب یا عوارض جانبی منفی شود. اسپرم اگر تخلیه نشود برای بدن مضر نیست. بدن اسپرم هایی را که از طریق انزال خارج نمی شوند دوباره جذب می کند. این هیچ عارضه جانبی در میل جنسی یا باروری ندارد.

با این حال، ممکن است عوارض جانبی احتمالی در افرادی که هنگام تحریک جنسی، انزال را به تأخیر می اندازند یا از آن اجتناب می کنند، وجود داشته باشد.

عوارض جلوگیری از انزال می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • لذت جنسی شما و همسرتان را کاهش داده است
 • ایجاد استرس یا اضطراب در مورد عملکرد جنسی
 • مشکلات زناشویی یا روابط به دلیل زندگی نامناسب جنسی
 • ناتوانی در باردار شدن شریک زندگی خود (ناباروری مردان)

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر هادی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 282 مشاهده پرسش
  نعوض کامل ندارم
  نمیدونم مشکلم چیه قبلا اینجوری نبود ولی الان دوسال نعوض آلتم ضعیف و ضعیفتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   شايد مشكلات فكري داريد روزي يك عدد قرص وياگرا يك ساعت قبل از نزديكي
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  ایا قرص هایی داریم که بافت های الت تناسلی رو قوی کنه...منظورم اگه بافت های الت تناسلی ضعیف یا دچار شلی شده باشن
  ببا تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   خير وجود ندارد
 • تصویر کاربر میلاد دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  ایا قرص هایی داریم که بافت های الت تناسلی رو قوی کنه...منظورم اگه بافت های الت تناسلی ضعیف یا دچار شلی شده باشن
  ببا تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   خير وجود ندارد
 • تصویر کاربر مقداد شنبه ۴ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود ۵ ماه است ازدواج کردم
  در ۲ماه اخیر به سختی به ارگاسم( خروج منی ) میرسم و در یکی دو مورد حتی بعد از رسیدن شریک جنسی به ارگاسم ارگاسم نرسیدم.
  در چند مورد که از کاندوم تاخیری استفاده کردم نیز به ارگاسم نرسیدم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۴ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   همسرتان بيشتر شما را تحريك كند
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  روشهایی برای افزایش کراتین خون در کودکان دچار ضعف عضلانی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   به متخصص نفرولوژيست مراجعه كنيد
  2. تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   آیا خوردن غذای خاصی ،به طور مستقیم سبب افزایش کراتین میشود؟
   ممنونم از راهنماییتون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   اطلاعي ندارم به نفرولوژيست مراجعه كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سیدمهدی چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام. مدت 4 ماه است به دلیل بزرگ بودن پروستات ، باتجویز پزشک از داروهای پروترال 4/ و فینوپروست 5 و قطره گیاهی روغن کدو استفاده میکنم و دراین مدت در بیشتر مواقع بعد از عمل جنسی ، انزال منی ندارم سن من 59 سال است لطفا راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   به علت كپسول پروترال مي باشد
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من واریکسل گرید دو عمل کردم بعد دوسال آزمایش اسپرم دادم که ببینم مشکلی دارم یا نه میخواستم شما لطف کنید ازمایش رو برسی کنید اگه مشکلی هست به من بگید و راه درمان بدید چون رفتم دکتر گفت هروقت ازدواج کردی بیا برسیش کنم من نگرانم که در اینده به مشکل بخورم درضمن من خودارضایی داشتم خودارضایی دلیل بر ضعف اسپرم و مشکل نعوظ هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   با اين آزمايش نمي شود قضاوت كرد در آزمايشگاهي ديگر انجام دهيد
  2. تصویر کاربر احسان یکشنبه ۲۸ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   قبل این به آزمایشگاه دیگه ای رفتم یکی فروردین ماه دومی تیر ماه آزمایشاش با این که تو یه ازمایشگاه بود با هم فرق داشت دکتر گفت برم یه ازمایشگاه دیگه شهر ما کلا دوتا ازمایشگاه داره موندم چیکار کنم دوتا ازمایشو براتون میفرستم اگه میشه راهنماییم کنید ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ آذر ۹۶( 6 سال پیش)
   آزمايش سوم بايد انجام شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر کریم جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 701 مشاهده پرسش
  با سلام،دکتر من حدود یکماه پیش رابطه جنسی با کاندوم داشتم و از اول رابطه کاندوم استفاده کردم و حین رابطه پاره نشد،وقتی میخواستم کاندوم را بیرون بکشم از دستمال کاغذی استفاده کردم و از همان دستمال کاغذی سر آلتم را پاک کردم دو هفته بعد درط سر آلت ،بعد از چند روز سوزش ادارار و چند روز بعد درد بیضه گرفتم،میخواستم بدونم نام بیماری من چیست،ضمنا در کشت ادرار همه چیز منفی بود ولی تست CRP ++ بود.آیا از بیماری مقاربت جنسی است یا عامل دیگر باعث این بیماری شده است؟انتقال ویروس HIV از طریق قابل انتقال است؟ممنون از پاسخگوی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   هيچگونه بيماري نداريد عمل نزديكي داشته باشيد
  2. تصویر کاربر کریم پنجشنبه ۲۵ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   ضمن عرض سلام مجدد،پیرو سوال قبلی به دکتر ارولوژیست در شهرمان مراجعه کردم و معاینه شدم تشخیص دکتر عفونت بیضه تشخیص داده شد،الان هم دارم روزی یه قرص سفیکسیم 400 و شبی یکعدد قرص ترازوسین میخورم با توجه به تست خون++CRP و معاینه دکتر، من هیچ مشکلی ندارم و داروها را قطع کنم و عمل نزدیکی انجام دهم؟ممنون از وقتی که میگذارید.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   بله دارو ها را قطع كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  مادرزادی آلتم کج و بهتر است بگویم شکسته است رو به پایین.
  ظاهرا جراحی تنها راه اصلاح آن است.
  لطفا بفرمائید:
  آیا امکان جراحی بدون بیهوشی (بی حسی موضعی) هست؟
  حدود هزینه را هم بفرمایید

  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   بله با بيحسي انجام مي شود هزينه ٦ ميليون مي باشد
 • تصویر کاربر مجید جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 229 مشاهده پرسش
  با سلام
  نعوظ ناقص دارم وگاهی بسختی نعوظ انجام میگیردودرحین رابطه هم نعوظ از دست رفته درضمن مشکل زود انزالی هم دارم(آیا استفاده مداوم ازاسپری جنسی مضراست)37 سال وسابقه هیچگونه بیماری ندارم.
  در دوبار مراجعه به دکتر تجویز: اورامین اف-قطره آفرودیت-آیا دانه های قرمزتیره برروی بیضه که با ترکیدن آن خون بسیاری می آید درمان دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ آبان ۹۶( 6 سال پیش)
   قرص پاروكستين روزي يك عدد به مدت دو ماه براي زود انزالي وقرص وياگرا يك ساعت قبل از نزديكي
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر