عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

33+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ممنون که به سوالات مخاطبان سایت پاسخ میدید انشاالله موفق باشید
  من همیشه قند خونم روی 70 یا کمتر از اون هست و اکثر مواقع بی حالی و سستی دارم و گاهی حتی بعد از کمی پیاده روی یا فعالیت به طوری خسته گی شدید دارم که گاها یک ساعت دراز میکشم و نه حرکت میکنم و نه حرف میزنم چون احساس میکنم انرزیم به صفر رسیده و گاهی با این ها عرق کردن هم همراه هست. از لحاظ تغذیه کم و کاستی ندارم و هر چی دم دستم بیاد میخورم! رنگ کف پاهام هم همیشه همیشه زرد هست و گاهی زیاد میشه گاهی کم و همیشه هم سرد هست. به نظرتون چیکار کنم و این که یه سوال هم دارم آیا با این حال و احوال من میتونم معافیت سربازی بگیرم؟ ممنون, منتظر پاسخ شما هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   خیر معاف نمیشوید
  2. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام از بنده هست
   آقای دکتر؟! خب نمیخواین جواب اون یکی سوالم رو هم بدین!؟ (سوال قبلیم: چیکار کنم؟) برای حل این مشکل چیکار میشه کرد
  3. تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام از بنده هست
   آقای دکتر؟! خب نمیخواین جواب اون یکی سوالم رو هم بدین!؟ (سوال قبلیم: چیکار کنم؟) برای حل این مشکل چیکار میشه کرد
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   به متخصص غدد مراجعه كنيد
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید شوهرم بعداز نزدیکی مقدار زیادی منی ازش خارج میشه و من نگرانم..تقریبا حدود نصف استکان یا بیشتر..میخاستم اندازه طبیعی منی بدونم و اینکه اگر این اندازه زیاد هست مشکل چیست.و به چ عواملی بستگی دارد؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   ممكنه احتقان پروستات داشته باشد يا دير به دير نزديكى داشته باشد و مقدار طبيعى ترشحات منى ٥ سى سى است
 • تصویر کاربر لاله دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر همسرم مدتیه که از سوزش خیلی خفیف سر الت گاهی بعد از ادرار ناراحته دکتر رفته دارو هم مصرف کرده آزمایش داده پروستات هم نیست خدارو شکر احتمال داره با پمادی درمان سطحی بشه شما دکترید ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   به متخصص پوست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر منصور دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا افزایش دز قرص فروزماید باعث افزایش کراتین خون میشود وبا کم کردن دز قرص کراتین خون به حالت طبیعی بر میگردد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   خير نمى شود
 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۰ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام من پدرم 51سالشون هست و برای بیمه عمر اقدام کردند ک بعد از ازمایشات و چکاپ معلوم شد ک اوره و کراتینشون بالاست و دوباره باید ازمایش بدن نگران شدم ک ویا مشکلی هست یا ن ممنون میشم منو از نگراونی در بیارن خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   كراتين طبيعي ١/٤دهم و اوره ٥٢ مي باشد اگر بالاتر از اين اعداد هست به پزشك نفرولوژيست مراجعه شود
 • تصویر کاربر سپیده شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام
  من دخترهستم 20 سالمه نامزد کردم چند ماه دیگه عقد میکنیم مشکلم اینه هنگام نزدیکی یاخودارضایی.. ارضا میشم ولی آب منی ازم خارج نمیشه..مشکلم چیه ؟راه درمانشم بگین اگه میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   فيزيولوژى عمل جنسى زنان با مردان تفاوت دارد و لذا وقتى شما به اوج لذت جنسى ميرسيد عمل جنسى را تجربه كرده ايد و نياز به ترشح ندارد و لزج شدن واژن شما همان ترشحات است
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام مدت 10 سال می باشد که عمل قلب باز انجام دادم ودارو استفاده میکنم و مدت 5 ماه می باشد که بعلت تیروئید پرکار دارو استفاده کردم وسه ماه قبل ید درمانی شدم ودر حال نگران کم شدن قدرت جنسی ونعوظ ضعیف می باشم لطفا راهنمایی بفرمائید .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   مشكل قطعي شما بيماري قلبي مي باشد اگر هيچ گونه علايم قلبي نداريد از قرص سيلدنافيل پنجاه ميلي گرم يك ساعت قبل از عمل جنسي استفاده كنيد
 • تصویر کاربر حامد شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام بنده تقریبا 10روز پیش به علت درد پهلوی سمت چپ به دکتر متخصص اورولوژی مراجعه کردم تشخیص این بود که ممکنه سنگ کلیه باشه.عکس وداروتجویز شدوالان تقریبا یک هفتست که دارو مصرف میکنم از این تاریخ تا به حال بعد از هر رابطه هیچ آبی از بنده خارج نمیشود.ممنون میشم راهنمایی ام کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   اولين قدماين است كهبعد از عمل جنسى ادرار خود را براى تعيين وجود اسپرم در مثانهبه آزمايشگاه تحويل دهيد و جواب را گزارش كنيد
 • تصویر کاربر هاشمی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر سخته نباشید.بنده فردی هستم ساله24 حدود شش سال دچارمشکل انحراف جنسی الان سه سالی هست که ترک کردم وگهکاهی و ن همیشه که نعوظ میکنم مایع منی از بدنم خارج میشه بدون اینکه ب التم دست بزنم فک کنم دچار انزال برگشتی شدم خواستم بدونم از جسمی برای بدن عوارضی هم داره در ضمن ذهنم خیلی درگیره منظورم و نمیتونم خودمو کنترل کنم و دچار نعوظ میشم همیشه و بشدت هم لاغر هستم چهار ماه دیگه هم میخوام ازدواج کنم.لطف خیلی بزرگی میکنید اگه بنده رو راهنمایی کنید .مرسی باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   بهترين راهنمايي حظور شما در مطب و مراجعه حضورى است
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   ممشكل ظاهرا پيچيده است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شهرام سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدود 3 هفته است روی سر آلت تناسلی یه حالت تو رفتگی و قرمزی بوجود اومده که این قسمت با برخورد به شلوارم احساس سوزش داره تو این مدت سوزش کمتر شده ولی تو رفتگی شبیه به له شدگی همچنان هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   مسئله مهمی نیست اگر نگرانید به متخصص پوست مراجعه کنید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر