عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

24+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من چند روز پیش از تبریز خدمتتون رسیدم بهم پاپاورین و کاورجکت تجویز کردید ،من حتی با تزریق یک آمپول کامل کاورجکت نعوظ کامل ندارم ، ازتون خواهش میکنم اگر مرکز خاصی برای تشخیص علت مشکل من در ایران وجود دارد ،معرفی کنید تا بقول خودتون پول بیمار هدر نرود، خیلی ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام مي توانيد به جاي يك آمپول هر بار دو إمپول استفاده كنيد . حل مشكل شما با همين دارو مي باشد.!
 • تصویر کاربر میرزاخانی جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من یه مشکلی دارم که نمیدونم چی هست اصلا
  بعد از یک خود ارضایی به اندازه یک سکه تقریبا قسمت ران بنده به رنگ سبز شبیه به کوفتگی درامد این قسمت نه دردی داشت نه احساس خاصی فقط به رنگ کبودی بود بعد از چند روز این کبودی کمتر شد و بعد از یک هفته به شکل طبیعی درامد

  ولی بعد از اون زمان تا به الان که بیش از 2 ماه میگذره دچار علایمی شبیه به پروستاتیت شدم و بعضی مواقع بخصوص زمان خواب زیر بیضه ها و کف پای من حالت داغی و گُرگرفتگی داره و تکرر ادرار نیز دارم
  پیش متخصص های مختلفی رفتم اما فایده نداشته آزمایش خون و سونوگرافی دادم مشکل خاصی نبوده فقط یه کیست اپیدمیت دیده شده
  عکس قسمتی که کبودی ایجاد شده بود رو میفرستم
  ممنون میسشم اگه کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   K اگر توسط پزشك متخصص ويزيت شويد بهتر است
 • تصویر کاربر مانی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا درمان دو ماهه زود انزالی با داپوکسیتین عوارضی هم دارد
  مشخصا تاثیر منفی بر کیفیت نعوظ در افرادی که نعوظ مطلوبی هم ندارند ایجاد میکند؟
  و آیا با داروهای نعوظ نظیر سیلدنافیلد تداخل دارویی دارد؟
  داپوکسیتین 30 مناسب این دوره درمان میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام دوره درماني با داپوكستين دو هفته كافي است وروي نعوظ اثر منفي ندارد وتداخل دارويي ندارد .
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. من از 5 ماه پیش که تصمیم جدی به ترک خودارضایی گرفتم دچار یه سری مشکلات شدم. اول کمی انحراف به چپ در التم دیدم بعد از یه مدت احساس کردم در نعوظ دچار مشکل شدم و جالب اینجا بود که اختلال نعوظم وقتی که مثانه ام پر بود ینی ادرار داشتم حل میشد ولی بلافاصله بعد از تخلیه اختلال برمیگشت. الانم چند وقتیه که ادرارم کم فشار شده و تکرر ادرار دارم تو رو خدا کمکم کنید خیلی نگران هستم . خداخییرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام نگران نباشيد زود گذر است وحل مي شود .
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود یک ماه قبل سوزش ادرار داشتم و نوک الت تناسلیم میسوخت بعد از مراجعه به پزشک عمومی گفتن که عفونت ادراری هست و بعد از یک هفته این مشکل با مصرف قرص برطرف شد اما الان که حدود 3 هفته می گذره مجددا سوزش دارم .لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممکنه سوزاک باشه ؟ باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سوزاك نيست مشكل ورم پروستات است به التهاب پروستات در سليت اينجانب مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر بردیا سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من خیلی شهوتیم و موقع سکس َارضا نمیشم و خیلی طولانیه مدت ارگاسمم ایا این طبیعیه مدتش چهل دقیقه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   بله طبيعي مي بلشد .
 • تصویر کاربر سید چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترقرص تادالافیل روی فشارخون چه تاثیری داردقرص قوی ترازتادالافیل هم داریم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۵ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   اثر فاحشي نداردو قوي تر از اين قرص وجود ندارد .
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری 16ساله ام حدود 12سالگی سوزش ادرار گرفتم که اون موقع مادرم اشتباهی شربت دفع ادرار رو جای سرما خوردگی داد نمیدونم شاید از اونه و سوزش طوری بود که وقتی ادرارم بیرنگ بود سوزش نداشت فقط زمانی که زرد بود یعنی اکثر اوقات ,,,همون موقع رفتم دکتر عمومی آزمایش دادم گفت چیزی نیست بعد یکسال آخر ادرارم خون می اومد گاهی به قورت مو مانند رفتم دکتر بعد معاینه گفت تنگی داری باید عمل بشی عمل کردن که شب عمل سوند دراومد ,,,بعد عمل سوزش بدتر شد سر آلت هی بسته میشه خون هم قطع نشد در کل عمل ضرر رسوند الان سه سال میگذره هرموقع ادرار میکنم زجر میکشم سوزش هم ناحیه زیر آلته که میسوزه بعد عمل هی ادرارم قطع و وصل میشه یعنی یکم میاد قطع میشه باز یکم میاد قطع میشه دکتر به دادم برس باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام حتما به مطب بايد مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر محسن چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  بنده فردی 30ساله هستم مدتی بود دچار نعوظ آلت بودم و حین نزدیکی میزان نعوظ کاهش پیدا میکرد.مدت زمان نعوظ خیلی کوتاه بود.
  الان مدتی ست برای تخلیه ادرار هم دچار مشکل شده ام و کامل تخلیه نمیشود.
  جهت بهبود و درمان چه راهی پیشنهاد میکنید.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   با سلام كپسول امنيك شب روزي يك عدد ميل كنيد.
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   كجي ألت نيزي به عمل ندارد رد مورد سزش ادرار به علت التهاب پروستات است به پزك مراجعه كنيد .
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ذبیح چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بطور ناگهانی سست شده شل سفت نمیشه چه نوع قرص لازم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   قرص تادالافيل يك عدد قبل از نزديكي.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر