عدم خروج منی و انزال بعد از رابطه جنسی

عدم خروج منی یا انزال ممکن است با لذت جنسی (orgasm) همراه باشد یا نباشد. این مشکل از علل نادر در ناباروری می‌‌باشد. عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان که در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود.

این بیماری با برگشت منی به  داخل مثانه که علل دیگری در ایجاد آن دخالت دارد، اشتباه گرفته می شود. از علل برگشت منی به داخل مثانه، می‌توان عمل پروستات و گردن مثانه و بعضی داروها که برای درمان دارویی پروستات خوش خیم استفاده می‌شود نام برد. برای تشخیص برگشت منی به داخل مثانه می‌توان از آزمایش ادرار بعد از عمل جنسی و وجود نطفه یا اسپرم در آزمایش کمک گرفت

انواع مختلف عدم خروج منی

عدم خروج منی در ۱ تا ۴ درصد مردان در امور جنسی فعال هستند، دیده می‌شود. این بیماری مادام‌العمری یا اکتسابی می‌باشد و می‌تواند از علل ناباروری باشد و یک اختلال مهم و قابل توجه می‌باشد.

به طور گسترده و وسیعی حس سلامت عمومی و قوه ادراک و آگاهی از رضایت جنسی زندگی را تحت تاثیر می‌‌گذارد.

انواع مختلف عدم خروج منی ناشی از عوامل سایکولوژیک (روانی)، بیماری‌ها و دارو می‌باشد.

انسان پیوسته با مسائل مربوط به انزال و یا مایع منی درگیر بوده این مسائل شامل رنگ، بو، مقدار، قوام و فشار انزال بوده است. کیفیت کل منی در انسان در دوره و طول زندگی فرض شده، اگر چه این فرضیه یا تئوری مشخص نشده است.

نطفه انسان اولین بار در سال ۱۶۷۴ توسط میکروسکوپ در مایع منی (انزال) دیده شد و به طور علمی این که قادر به حاملگی می‌‌باشد که در سال ۱۷۷۹ ثابت شد.

عدم خروج منی

اختلالات شایع عدم خروج منی و انزال

 • زود انزالی
 • انزال دیررس
 • برگشت منی به داخل مثانه
 • قطع و عدم انزال

عدم خروج منی اگر به علت سایکولوژیک باشد، معمولا همراه با لذت جنسی (اورگاسم) نمی‌باشد. گاهی فرد مبتلا با یک زن بعد از عمل جنسی دچار عدم خروج منی می‌شود ولی با زن دیگر ممکن است این اتفاق پیش نیاید و ممکن است همین فرد بعد از انجام استمناع (خود ارضایی) منی از وی خارج شود.

در مواقعی که فرد تحت تاثیر استرس شدید است، ممکن است این حالت اتفاق افتد. عدم انزال توتال زمانی است که در هیچ وضعیتی بعد از عمل جنسی انزال صورت نمی‌گیرد.

عدم انزال وضعیتی که در بالا به آن اشاره شد، زمانی است که منی از فرد بعد از یک عمل جنسی خارج می‌شود و در هنگامی که تحت شرایط اضطراب و استرس می‌باشد، بعد از عمل جنسی منی خارج نمی‌گردد. در نوع توتال در هیچ شرایطی حتی موقع خواب انزال خارج نمی‌گردد که در اینجا سناریو مربوط به مسائل سایکولوژیکال بوده و ارتباطی به بیماری ام.اس (M.S) یا ضایعه نخاع شوکی ندارد.

عوامل مهم روانی عدم خروج منی و انزال

 • عقاید مذهبی شدید
 • اضطراب
 • استرس
 • عدم جذابیت و عاطفی جنسی به همسر
 • ناآگاهی و رفتار در خصوص رابطه جنسی
 • سطح پایین تمایل جنسی
 • ترس از حاملگی

عدم خروج منی

بیماری‌های زمینه‌ای

 • بیماری ام.اس (S)
 • ضایعه نخاع شوکی
 • انسداد خارج کننده ترشحات منی در مجرا
 • بیماری دیابت نوع ۲
 • جراحی شکم- لگن (مثل پروستات- مثانه)
 • پروستاتیت

خروج ترشحات به مجرا

یک جزء اصلی انزال یا خروج منی بعد از عمل جنسی، امیشن (Emission) می‌باشد که بعضی عوامل نظیر بیماری‌های اورگانیک، انسداد، بیماری روانی یا داروها باعث اختلال خروج یا امیشن می‌گردد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که مجاری خارج کننده ترشحات پروستات یا کیسه‌های منی به علت عمل جراحی پروستات با لیزر یا مادرزادی مسدود باشد.

هیچگونه ترشحی وارد مجرا نمی‌گردد که باعث انزال شود. چنانچه فردی دچار مسائل روحی- روانی باشد ممکن است ترشحات پروستات و کیسه‌های منی وارد مجرا نشود که به آن Dry Ejaculation می‌گویند. بعضی داروها که برای درمان پروستات خوش خیم در افراد استفاده می‌شود مانع خروج ترشحات پروستات، کیسه منی به داخل عدم انزال مجرا شده و در نتیجه انزال صورت نمی‌گیرد.

از بیماری‌ها می‌توان به بیماری دیابت نوع ۲ اشاره کرد، که باعث پدیده فوق می‌شود. اعمال جراحی لیزر پروستات یا روش عمل دیگر پروستات (رزکسیون پروستات)، عمل جراحی سرطان بیضه و مثانه باعث انسداد داکت‌های خروجی ترشحات به مجرا شوند. بیمارانی که مبتلا به سرطان پروستات هستند و تحت درمان با هورمون می‌باشند، دچار عدم انزال می‌شوند. افراد دچار ضایع نخاعی (SCI) نیز دچار عدم انزال می‌شوند ولی اورگاسم در آن ها وجود دارد. ۶۰ درصد افرادی که دچار ضایعات نخاعی هستند دارای انزال می‌باشند.

انزال خشک (Dry Ejaculation)

در این گروه افراد، ناتوانی فرد در ایجاد انزال است که می‌تواند همراه با اورگاسم باشد یا نباشد. علت اصلی آن عدم خروج ترشحات از پروستات، کیسه‌های منی و VAS به داخل مجرا می‌باشد.

این بیماری علاوه بر ناباروری مردان باعث مشکلات و اثرات منفی روحی- روانی در مرد شده و باعث استرس و مسائل عاطفی و اعتماد به نفس شود، به طوری که بعضی مردها کاملا از اعمال جنسی خودداری و جلوگیری می‌کنند.

این بیماری ثانوی بستگی به عوامل زیر دارد:

 • مهار عمل جنسی که رضایت جنسی و انزال به وجود نمی‌آید.
 • مصرف داروهای ضد افسردگی و عصبی
 • پروستاتکتومی که باعث ضایعه عصب می‌شود.
 • آسیب به رکورد- نخاعی که باعث انقباض عضلات برای خروج انزال می‌شود.

درمان عدم خروج منی

 درمان عدم خروج منی و انزال

راهکارهای درمانی متعدد برای عدم خروج منی وجود دارد ولی طبق گزارشات، درصد موفقیت درمانی قابل قبول و امیدوارکننده می‌باشد.

۱- تحریک ارتعاشی و لرزشی آلت (PVS) که ۶۰ درصد باعث به وجود آمدن رفلکس انزال می‌شود. آنهایی که ضایع رکورد بالای T10 دارند، شانس بهبود بالایی دارند.

۲- روان درمانی

۳- درمان مدیکال با استفاده و تجویز داروی ایمی پرامین

۴- تحریک انزال از راه مقعد

# بیمارانی که ضایعه نخاعی زیر سطح T10 داشته باشند.

پیش آگهی خوبی ندارند و افراد مبتلا به اتونومیک دیس رفلکسیا، ممکن است با استفاده از قرص نیفیدین ۲۰-۱۰ میلی گرم زیر زبانی پاسخ درمانی بگیرند.

اگر این موارد جواب نداد، تحریک الکتریکی از راه مقعد با گذاشتن پروپ در مقعد و تحریک عصب پری پروستاتیک استفاده می‌شود، با این روش ۹۰ درصد انزال صورت می‌گیرد که یک سوم آنها دچار انزال به داخل مثانه می‌شوند، طول درمان ۷-۵ دقیقه می‌باشد.

اگر لنف آدنکتومی شده باشند یا نروپاتی وجود داشته باشد، درمان موثر نمی‌باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

25+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر كاوه سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بنده مشكل زود انزالي دارم كه از اولين روزي كه به بلوغ رسيدم همين مشكل را داشتم راه درمان چيست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت دو ماه ميل كنيد
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با درود فراوان از سالها قبل شدیدا دچار زود انزالی بودم و متاسفانه از رابطه با جنس مخالف میترسیدم و به همین دلیل خود ارضایی میکردم حدود سه سال قبل ارابطه ای رو شروع کردم و با مشورت با یک پزشک ( عمومی و از اشنایان ) فلوکستین تجویز کردند که تا مدتی خوب بود ولی بعد اثر خودشو از دست داد و الان مشکل نعوط هم دارم خلاصه بشدت در عذاب هستم و از رابطه با جنس مخالف طفره میرم لطفا کمکم کنید تا مشکل من حل شود ضمنا سیگار نمیکشم و الکل هم خیلی خیلی کم در حد سالی دوبار
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   از قرص پاروكستين روزي يك عدد به مدت دو ماه استغاده كنيد
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  عدم نعوظ من ٣ ساله كه نعوظ ندارم نعوظ صبحگاهي هم ندارم ضمنا ديابت هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   اگر در سن متوسط هستيد بايد به فكر مسايل ذهني- فكري باشيد به روانپزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر کامل دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مد تی است که در زمان نزدیکی اسپرم خارج نمیشود یا خیلی کم هست البته دیابت دارم و قرص گلوکوفاژ 500 استفاده میکنم قابل ذکر است که مدتی هم همین قزص ولی 1000 استفاده کردم 41 سال هم دارم ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   علت نيماري ديابت شما مي باشد
 • تصویر کاربر قاسم چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  اینجانب قاسم طاهری 42 سال و مجرد میباشم. در 13 سالگی سر کلاس درس مدرسه ناخواسته دچار ارضا شدم و ندانسته تا چند سال هر روز خود ارضایی نمودم و بعد از اینکه دانستم چه کاری میکنم معتاد اینکار شده بودم در 19 سالگی از مقعدم خونریزی شد و از خونریزی، خیلی ترسیدم و همان لحظه احساس کردم غریزه جنسی ام پرید و دیگر توان نعوظ ندارم. و دیگر مثل هر روز نعوظ طبیعی نداشتم. با مراجعه به پزشک متخصص داخلی و معاینه و کولونوسکوپی مشخص شد هموروئید دارم و خونریزی از همورئید است. و فتق سراه مغبنی هم دارم. متاسفانه دیگر نعوظم بخوبی نبود و کم بود. در سال 91 متوجه واریس پاهایم شدم. اکنون یکسال است که متوجه شده ام واریس به آلت و بیضه ها هم سرایت کرده است. نعوظ میشوم اما نه مثل زمان 15 سالگیم اکنون با ونوگرافی از اندام تحتانی پای چپ یکی از پزشکان فوق تخصص عروق طبق فیلم ونو میگوید در محل عبور شریان ایلیاک تنگی مختصری روی ورید ایجاد شده و باید فنر گزاری نمایم. و پزشک فوق تخصص قلب و عروق دیگری میگوید گرفتگی وجود ندارد و فقط واریس های طنبی ایجاد شده را با فلبکتومی و رادیو فرکانسی درمان می نمایم. فیلم ونو و mrv و گزارش های داپلرهای رنگی از وریدهای اندام تحتانی هر دوپا، ریپورت تزریق پاپارین به آلت تناسی و ریپورت داپلر از بیضه ها موجود است.
  سوال: طبق مطالب فوق و مدارک موجود در صورت تنگی ورید و درمان آن با فنر، نعوظ آلت تناسلی به حالت طبیعی باز میگردد؟؟ یا پس از درمان گرفتگی ورید، تاثیر و ربطی به نعوظ آلت تناسلی ندارد؟؟
  آیا مشکل ترک زیاد پای چپ که سالهاست دارم، ارتباط و نشانه ای به اختلال در رگها دارد؟؟؟ همچنین علاوه بر هموروئید و فیستول، دریچه میترال قلبم نیز سالهاست بصورت جزئی افتادگی دارد اما دارویی مصرف نمیکنم.
  لطفا راهنمایی فرمایید
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   سوال مربوط به رشته اينجانب كه اورلوژي مي باشد پرسيده شود داستان ننويسيد
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ۳۶ سالمه چن سال بود هرماه از ۶ بار نزدیکی حدودا یک یا دو بار مشکل عدم نعوظ داشتم کم کم داشت زیاد میشد که با تمرکز ذهنی یک شخص سوم حین رابطه کنترلش میکردم ولی الان چن ماهه که اون تمرکز رو هم از دست دادم و کارساز نیست. اوائل وسط رابطه نعوظ رو از دست میدادم ولی اینروزها اصلا نعوظ اولیه رو هم ندارم مشکل عصبی و افسردگی هم دارم لطفا راهنمائیم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   مشكلات فكري خود را بايد بطور جدي حل كنيد و فعلا از قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد
 • تصویر کاربر نارسیس دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وتشکر
  در سوال قبل علت بیماریم ورم پا که تیروئید ، کلیه وکبد را چک کردم باتوجه به اینکه اوره ادرار بالا بود ولی شما فرمودید به متخصص قلب مراجعه کنم که مراجعه کردم ولی مربوط به قلب هم نبود نمی دانم برای این عارضه به چه دکتری مراجعه کنم ممنون می شوم راهنماییم فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   به متخصص عروق مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر صادقی سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 28 سالمه در سن 22 سالگی به یکباره حجم منی و میل جنسی کم شد تا سن 28 سالگی مشکل نعوظ نداشتم اما الان مشکل نعوظ پیدا کردم و نعوظ ناقص دارم همچنین اخر ادرار هم به صورت قطره قطره میاد اگر ممکنه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   براي رفع ادرار قطره قطره شبي يك عدد كپسول آمنيك ميل كنيد و يك ساعت قبل از نزديكي از قرص تادالافيل ٢٠ ميل كنيد
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  یا عرض سلا م و خسته نباشید. جناب دکتر من گاهی اوقات. با مشکل نعوظ مواجه هستم به طوری که نمیتوانم عمل نزدیکی انجام دهم و البته همیشه اینطور نیستم.در ضمن خیلی زود ارضا میشوم .لطفا اگر درمان خاصی هست راهنمایی کنید .ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   براي درمان زود انزالي روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت دو ماه ميل كنيد و نعوظ هم خوب مي شود
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت شریف تان بخیر ...
  آقای دکتریکی از دوستانم منی همراه با خون ودرد وسوزش دارد خون شان هم خیلی زیاد است مشکل چیست ؟متاسفانه ایشان در سنین جوانی دچار مرض خود ارضایی بوده است که گاهی به گفته خودشان منی را دروقت خروج وخودارضایی منع میکرده وبرمیگشته واجازه خروج نمیداده ...الان مشکل وراه حل شان چیست ؟
  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ مهر ۹۶( 2 سال پیش)
   خون در مني خود به خود خوب مي شود جاي نگراني نيست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر