درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

5% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی، از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. با افزایش سن احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری نیز افزایش می یابد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار در مغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

علیرغم اهمیت بیماری بی اختیاری ادرار، کمتر به این بیماری و روش های درمان آن پرداخته شده است. در این مقاله بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک ازقسمتهای فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

درمان بی اختیاری ادرار

 اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

انواع بی اختیاری ادراری

 

✅ درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس sui 

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. 15 میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد.  در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود.

در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا 1 تا 2 ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

✅ درمان بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن urgency

قبل از رسیدن به توالت دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. در سکته مغزی- آسیب عصب مثانه، دیابت، پارکینسون دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت این نوع بی‌ اختیاری انقباضات نامناسب مثانه می‌باشد که علت آن پیام‌های عصبی غیر طبیعی است که باعث اسپاسم مثانه می‌شود.

بعضی غذاها و داروها (مثل داروهای مدر) یا حالت‌های عصبی و عاطفی مثل اضطراب باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود.

هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) و دیابت کنترل نشده، می‌تواند این نوع بی‌ اختیاری را بدتر کند. انقباضات غیر ارادی مثانه می‌تواند به علت آسیب عصب مثانه یا نخاع یا مغز باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار زودگذر transient

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار توتال

دائم و بدون کنترل می‌باشد. علل شامل ارتباط بین مثانه و واژن، ضایعات نخاع شوکی، بیماری ام. اس، افسردگی، بیماری قلبی و آرتریت می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MUI)

استرس + سریع ادرار کردن. معمولا این نوع بی‌ اختیاری مخلوط در زنان دیده می‌شود.

✅ درمان بی اختیاری ادرار لبریز 

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن ( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتر اوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده و پر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

‼️ بی‌ اختیاری ادرار بیماری نمی‌باشد، بلکه علامت بیماری است. اولین قدم برای بهبودی و تسکین آن ویزیت توسط متخصص ارولوژی است که در زمینه درمان تجربه دارد و بداند چه نوع بی‌ اختیاری را به آن مبتلا هستید.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

بی‌ اختیاری ادرار در مردان

BPH (بزرگی پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار را تنگ می کند و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود و باعثت عدم کنترل ادرار در مردان خواهد شد این مورد یکی از علتهای اصلی عدم کنترل ادرار در مردان می باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار و بی اختیاری ادرار، قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتند، ولی بیش از نیمی از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، نیز رنج می برند.

عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری ادراری می­ شوند.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

نکات مهم  درمان بی اختیاری ادرار

اگرمثانه  شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه  احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر 3 ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر 2 ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر 5/2 ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه 2 بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من ۴۴ ساله ام مدت دو هفته است احساس مور مور شدن و کرخی در کشاله ران چپ که در صورت نشستن بر صندلی این احساس به کشیدگی تا سر الت تبدیل میشود و بعد از نشستن طولانی تر احساس سوزش بیشتر و درسمت چپ الت بیشتر است صبح و بعد از استراحت به پشت این کشیدگی و کرخی کمتر میشود دو هفته پیش با دستور پزشک داکسی سایکلین و امپول سفتریاکسون و اکنون مدت یک هفته است قرص سیپرو فلوکستاتین ۵۰۰ مصرف میکنم اما علایم بهبودی زیادی ندارم لطفا راهنمایی کنید مشکل پروستات است یا در گیری عصب سیاتیکاست سونو و آزمایش هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   مشكل پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز. و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   مشكل پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز. و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   مشكل پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز. و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   مشكل پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز. و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   مشكل پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز. و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر داود شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  پدر بنده ۸۰ سال طی دو سال اخیر درگیر تومور پروستات هست. همچنین رادیو تراپی را انجام دادند. آمپول دیفرلین هم مصرف می کردند.
  البته متاستاژ استخوان هم دارند‌.
  به دلیل سن بالا عمل نشدند. اما الان با مصرف قرص جستیران ۴۰ پارامتر PSA نزدیک به صفر هست.
  اما مدتی هست که بی اختیاری ادرار دارند.
  لطف کنید راهنمایی کنید. سپاسگزارم!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  مردی 50 ساله هستم. نزدیک به یک ماه است که به دلیل سردرد های شدید، بتجویز پزشک قرص های توپیرامات، کوئنتیاکس، ریپزاپین و واناتونین مصرف می کنم. حدود یک هفته است که دچار بی اختیاری شدید ادرار شده ام. بطوریکه چند ثانیه بعد از احساس دفع بهیج وجه امکان کنترل ادرار را ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   از مصرف دارو ها مي باشد

 • تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  مادرم فقط در طول روز دو تا سه لیوان چایی دارچین میخوره ولی هر یه ساعت میره توالت و بعدم میریزه عمل حلقه رو هم انجام دادن و مثانشون رو بالا کشیدن ولی تاثیری نداشت قرصای متعددی مصرف کردن ولی تاثیرش کم کم از بین رفت دیابت دارن ولی کنترل شدس الان چی کار کنن که ازین مشکل رها بشن؟چون سنشونم ۵۵ هست و خیلی اذیتن در طول روز بیش از ۱۵ بار دسشویی میرن هر بارم کامل تخلیه میشه نصفش رو زمین میریزه و اصلا مهلت این که بشینن روی سنگ رو نمیده اینجوری نیس که قطره قطره بیاد.ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنند و سيستوسكوپي هم انجام شود

  2. تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   منظور از سیستوسکپی چی هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   منظور ديدن مجرا و مثانه است

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Hamed دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت دکتر عزیز ببخشید عذر خواهی میکنم من مجرای ادرارم عفونت کرده شدید به صورتی که سوزش ادرار پیدا کردم و این که به تازگی حس میکنم قدرت مردانگی ندارم همچین مشکلی برام به وجود امده دکتر جان و این که روم نمیشه برم دکتر نمیدونمم باید چیکار کنم و بعضی اوقات درد شدید در مثانه ام حس میکنم چه اقدامی باید انجام بدهم خیلی ممنونم تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر Hamed شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر عذر خواهی میکنم در ضمن آیا این دستگاه های وکیوم آلت برای افزایش سایز مناسبه و عوارضی نداره خیلی ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   وكيوم اثري ندارد و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود دو هفته و قبل از عمل جنسي بايد يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد

  3. تصویر کاربر Hamed یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 6 روز پیش)
   خیلی ممنون متشکرم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   خواهش مي كنم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختر سه ساله ام موقع ای که میخواد ادرار کنه نرسیده به دستشویی ادرارش می ریزد نمیتونه نگهش دارد همش اینجوریه خواهشن لطفاً راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سونوگرافي از مثانه پر و خالي انجام شود

 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ده روز پیش سوال پرسیدم در مورد شب ادراری پسرم امروز درپاسخ فرمودین ایمی پرامین مصرف کنن ولی نفرمودید چند میلی و تا چه مدت ممنون میشم جواب بدید ضمنا پسرم ۱۷ سالشه و ازبچگی تا امروز شب ادراری داره مشکل جسمی هم نداره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   ٢٥ ميلي گرم يك ماه

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . پدرم چند وقتی هست که تا نزدیک دستشویی که هفت تا پله داره میره و تا میخاد روی توالت فرنگی بشینه نمیتونه. مقداری از ارگدرار رو کنترل کنه و متاسفانه میخوره به شلوارش اما بقیه ادرار رو کامل تخلیه میکنه . البته هشت یال هست که فراموشی داره و یکبار هم سه سال میش سکته خفیف مغزی داشته اما این مشکل رو بصورت خفیف داشته قبلا و برطدگرف شد اما مجدد داره تکرار میشه ..البته نارسایی شدید کلیه هم دارن.. کلیه۲۰ درصد بیشتر کارنمیکنه و دیابت هم دارن که تقریبا کنترله . دکتر ازمایش تخلیه مثانه براشون نوشت و سونوگرافی کلیه و پروستات که همه سالم بودن ..دپاکین۵۰۰ شبها یک عدد وصبح ها نصف استفاده میکند و روزانه تقریبا ۶ میلی پرازوسین ۱ بهشون میدیم .بعلاوه دیلتیازم .. البته داروهدی متعدد دیگه ای هم میخورن .دکتر خودشون تولرین ۱ شبها ۱ عدد معرفی کردن که گاها جواب نمیده ...چه پیشنهاد میفرمایین ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي نصف قرص ده ميلي گرم وزيكر ميل كنند

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده یه پسر ۲۷ ساله هستم که بعد از انجام رابطه ی جنسی و بعد از ارضا شدن سوزش در قسمت جلویی آلت حس می کنم دلیل این سوزش چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   التهاب پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز

 • تصویر کاربر فهیمه دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .مادر اینجانب 81سال سن دارد مدت یکماه دچار بی اختیاری ادرار گردیده.بیماری دیابت دارد.2بار بدلیل عفونت ادراری وقند بالا در این مدت بستری شد که کنترل شد ولی بی اختیاری ادرار برطرف نشده .کلیه ها سالم فقط یک کلیه سنگ دارد.ممنون میشوم راهنمایی بفرمایید .از لحاظ جسمانی سالم و کارهای شخصی خود را انجام میدهد فقط بی اختیاری ادرار موجب آزار شده
  سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر