درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

۵% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی، از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. با افزایش سن احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری نیز افزایش می یابد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار در مغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

علیرغم اهمیت بیماری بی اختیاری ادرار، کمتر به این بیماری و روش های درمان آن پرداخته شده است. در این مقاله بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک ازقسمتهای فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

درمان بی اختیاری ادرار

 اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

انواع بی اختیاری ادراری

 

✅ درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس sui 

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. ۱۵ میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد.  در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود.

در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا ۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

✅ درمان بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن urgency

قبل از رسیدن به توالت دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. در سکته مغزی- آسیب عصب مثانه، دیابت، پارکینسون دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت این نوع بی‌ اختیاری انقباضات نامناسب مثانه می‌باشد که علت آن پیام‌های عصبی غیر طبیعی است که باعث اسپاسم مثانه می‌شود.

بعضی غذاها و داروها (مثل داروهای مدر) یا حالت‌های عصبی و عاطفی مثل اضطراب باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود.

هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) و دیابت کنترل نشده، می‌تواند این نوع بی‌ اختیاری را بدتر کند. انقباضات غیر ارادی مثانه می‌تواند به علت آسیب عصب مثانه یا نخاع یا مغز باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار زودگذر transient

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار توتال

دائم و بدون کنترل می‌باشد. علل شامل ارتباط بین مثانه و واژن، ضایعات نخاع شوکی، بیماری ام. اس، افسردگی، بیماری قلبی و آرتریت می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MUI)

استرس + سریع ادرار کردن. معمولا این نوع بی‌ اختیاری مخلوط در زنان دیده می‌شود.

✅ درمان بی اختیاری ادرار لبریز 

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن ( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتر اوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده و پر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

‼️ بی‌ اختیاری ادرار بیماری نمی‌باشد، بلکه علامت بیماری است. اولین قدم برای بهبودی و تسکین آن ویزیت توسط متخصص ارولوژی است که در زمینه درمان تجربه دارد و بداند چه نوع بی‌ اختیاری را به آن مبتلا هستید.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

بی‌ اختیاری ادرار در مردان

BPH (بزرگی پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار را تنگ می کند و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود و باعثت عدم کنترل ادرار در مردان خواهد شد این مورد یکی از علتهای اصلی عدم کنترل ادرار در مردان می باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار و بی اختیاری ادرار، قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتند، ولی بیش از نیمی از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، نیز رنج می برند.

عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری ادراری می­ شوند.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

نکات مهم  درمان بی اختیاری ادرار

اگرمثانه  شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه  احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر ۳ ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر ۲ ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر ۵/۲ ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه ۲ بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

14+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید بنده جوانی 20 ساله هستم که حدودا سه سال پیش کلیه هام یه حالت سوزش و درد پیدا کردن سونوگرافی و آزمایش دادم گفتن چیزی نیس و بعد یه سال بهتر شد از همون سال احساس میکنم حجم مثانه م کم شده و زوتر از قبل باید برای ادرار اقدام کنم همچنین فشار ادرار کاسته شده و کنترلی روی افزایش فشار ادرارم ندارم قبلا میتونستم فشار ادرار رو زیاد یا کم کنم همچنین موقع شروع اردار چند ثانیه مبشه تا ادرار به بیرون بیاد به این صورت که انگار مانعی جلوش باشه چند بار ادرار پس زده میشه بعدا شروع به تخلیه میکنه خواستم ببینم مشکل از کجاست و راه درمان چیه ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   التهاب پروستات داريد براي درمان به اورولوژي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر من یک ماه پیش بابت بی اختیاری اداری که بعد از بیرون آمدن از دستشویی بود مزاحمتون شدم و شما فرمودید که روز یک عدد کپسول امینک بخورم و خوردم اما اونطور که باید خوب میشدم نشدم خیلی کم بهبود یافتم مشکل بنده هنوز هستش و بعد از بیرون آمدن از دستشویی احساس میکنم که هنوز یک مقدار ادرار از من خارج میشه و بازن هم از نشت برخاست خیلی مشکل دارم لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود بيست روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر sm دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  25 سال سن دارم و تا کنون نیز هیچ رابطه جنسی یا پرخطر نیز نداشته ام حدود دو ماه است موقع ادرار ، ادرارم به صورت دوشاخه بوده و اول صبح یا زمانهایی که در حالت نعوذ میباشم علاوه بر دوشاخه بودن ادرار برای خروج ادرار باید به خود فشار بیاورم و کمی سخت میشود(هیچ گونه سوزش یا درد در مجاری ندارم ولی بعضا در ناحیه سمت راست از
  الت تناسلی تا مثانه و کلیه احساس تیر کشیدگی میکنم) لازم به ذکر است بنده سابقه سنگ کلیه داشتم (3.5 و 5 میل) که هر دو دفع شد ولی سنگ دومی موقع دفع خیلی فشار آورد
  آیا مشکل تنگی مجاری هست و همچنین آیا با دارو مشکل قابل حل میباشد؟
  آیا ممکن هست سنگ کلیه باعث این تنگی شده باشد؟
  این مشکل چقذر خطرناک میباشد؟
  با توجه ب اینکه بنده اصفهان ساکن میباشم و امکان مراجعه به مطب شما را ندارم ذر صورت امکان میخواستم یک همکار در اصفهان که مورد تایید شما میباشد به اینجانب جهت ویزیت معرفی بفرمایید
  ممنون از وقت شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   مجاري تنگ نيست روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد كسي را نمي شناسم

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه و دختر مجردم الان حدود دو هفتست که بی اختیاری ادراری دارم.یه مدت قبل ازاین دستشوییم رو ۱۲ساعت نگه می داشتم به طوری که در شبانه روز دوبار کلا دستشویی می رفتم ولی الان اگر دستشوییم رو از ۴ساعت بیشتر نگه دارم قشنگ می ریزه.صبح ها یه قاشق سرکه سیب با عسل می خورم و دوروز درمیان در اب و سرکه سیب می شینم ،چکار کنم که مثل قبل مثانم حداقل ۶ ساعت رو نگه داره ،ممنون میشم جواب بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

  2. تصویر کاربر سارا جمعه ۱۰ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام وقت بخیر مشکل دیگری که دارم این است که از دستشویی که می ام مدام حس می کنم ادرار به صورت قطره ای از من خارج میشه ،یا برای دفع مدفوع نیز چند قطره ادرار از من خارج شده برای حل این مشکل چه کنم؟ممنون میشم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)

   درماني ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام وقت شما بخیر و نیکی انشالله.
  اقای دکتر پدر بنده 6 سال پیش در اثر بروز سکته مغزی خفیف دچار عارضه عدم کنترل ادرار و مدفوع شده. ضمنا پدر بنده دیابت هم داره و طی آزمایشی که به درخواست پزشک ایشان صورت گرفته مشخص شده پروستات پدرم بزرگ شده.
  حالا سوال بنده اینکه مشکل عدم کنترل ادرار و مدفوع ایشان به کدوم عارضه مربوطه سکته مغزی یا بزرگی پروستات و راه درمانش چیه؟

  در صورت لزوم میتونم شخصا به مطب شما مراجعه کنم.
  با تقدیم احترام باقوت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   علت سكته مغزي است

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر سلام
  من یک فرد ۱۵ساله هستم
  خیلی معذرت میخوام
  من قبلن دچار خود ارضایی بودم اما الان تو ترکش هستم
  من وقتی از دستشویی بیرون میام بعد ۱۰ دقیقه مثلا میشینم یا دلا میشم ناخودآگاه گاه یک قطره الا دو قطره از ادرارم خارج میشه
  یا مثلا وقتی خوابیدم خواب میبینم ناخودآگاه ادرار و اسپرم ازم خارج میشه این هر ۱۰ الا ۱۲ روز برام اتفاق میفته.
  دکتر لطفا کمکم کن🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد بيست روز

 • تصویر کاربر میکاییل پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  بعر از تخلیه ادرار در انتها ادرار کامل دفع نمیشود و قطره قطره می اید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ مرداد ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر یونس یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام و عرض ادب . از اینکه دیدم سوالات مردم را پاسخ میدهید خیلی خوشحال شدم تشکر .
  دکتر من ۳۳ سالم هست بعد از اینکه ادرار کردم و عمل استبرا را انجام دادم چند دقیقه بعد ممکنه بر اثر راه رفتن یا خم شدن یک قطره ادرار خارج شه . یاگاهی حتی یک یا دو ساعت بعد راه رفتن یا خم شدن یک قطره ادرار خارج شه .
  من نمیدونم باید چکار کنم چون نماز میخونم طهارت خیلی برایم مهمه . دکتر جان ممنون میشوم راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر نیکاهنگ سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مشکل تکرر دارم انواع تست ها را دادم و همه چیز نرمال بوده دوماه پیش شما وزیکر و تولتریدین تجویز کردین یه دوره مصرف کردم تاثیری نداشت
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص ده ميلي يوريناسين ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر غبار جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام . دکتر جان مدتی زمان ادرار کردن من زیاد شده و در اخر نیز ادرار بطور کامل تخلیه نمیشه و باید با انگشت از مقعد تا بیضه ها را چهار یا پنج مرتبه بکشم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد يك ماه

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 4 هفته پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد يك ماه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر