درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان جوان

۵% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

بی اختیاری ادراری در هر گروه سنی، از بچه­ تا مرد و زن در سنین بالا دیده می­ شود. با افزایش سن احتمال ابتلا به بی اختیاری ادراری نیز افزایش می یابد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار در مغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

علیرغم اهمیت بیماری بی اختیاری ادرار، کمتر به این بیماری و روش های درمان آن پرداخته شده است. در این مقاله بطور خلاصه ضمن تقسیم بندی انواع بی اختیاری، اشاره کوتاهی به درمان آن خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک ازقسمتهای فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

درمان بی اختیاری ادرار

 اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

انواع بی اختیاری ادراری

 

✅ درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس sui 

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. ۱۵ میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد.  در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود.

در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا ۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

✅ درمان بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن urgency

قبل از رسیدن به توالت دچار بی‌اختیاری ادرار می‌شوند. در سکته مغزی- آسیب عصب مثانه، دیابت، پارکینسون دیده می‌شود.

شایع‌ترین علت این نوع بی‌ اختیاری انقباضات نامناسب مثانه می‌باشد که علت آن پیام‌های عصبی غیر طبیعی است که باعث اسپاسم مثانه می‌شود.

بعضی غذاها و داروها (مثل داروهای مدر) یا حالت‌های عصبی و عاطفی مثل اضطراب باعث بدتر شدن این وضعیت می‌شود.

هیپرتیروئیدیسم (پر کاری تیروئید) و دیابت کنترل نشده، می‌تواند این نوع بی‌ اختیاری را بدتر کند. انقباضات غیر ارادی مثانه می‌تواند به علت آسیب عصب مثانه یا نخاع یا مغز باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار زودگذر transient

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار توتال

دائم و بدون کنترل می‌باشد. علل شامل ارتباط بین مثانه و واژن، ضایعات نخاع شوکی، بیماری ام. اس، افسردگی، بیماری قلبی و آرتریت می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

✅ درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MUI)

استرس + سریع ادرار کردن. معمولا این نوع بی‌ اختیاری مخلوط در زنان دیده می‌شود.

✅ درمان بی اختیاری ادرار لبریز 

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن ( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتر اوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده و پر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

‼️ بی‌ اختیاری ادرار بیماری نمی‌باشد، بلکه علامت بیماری است. اولین قدم برای بهبودی و تسکین آن ویزیت توسط متخصص ارولوژی است که در زمینه درمان تجربه دارد و بداند چه نوع بی‌ اختیاری را به آن مبتلا هستید.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

یکی از علائم پراضطراب و خجالت آور و پردردسر که بسیاری از خانم‌ها به آن مبتلا هستند، بی‌ اختیاری ادرار در زنان می باشد ، بی‌ اختیاری در خانم‌ها انواع مختلف دارد. یکی از انواع آن بی‌ اختیاری استرس نامیده می‌شود و نام دیگر آن SUI می‌باشد، بر حسب شدت بی‌ اختیاری این نوع را به درجه ۱ تا ۳ یا به گرد ۱ تا ۳ تقسیم‌بندی می‌کنند.

بعضی از خانم‌ها با توصیه متخصصان زنان با ترمیم سیستوسل یا رکتوسل و به طور کلی واژینوپلاستی زیر بار چنین اعمال جراحی برای بهبودی بی‌ اختیاری ادرار می‌روند و متحمل هزینه‌های هنگفت می‌شوند، در حالیکه این اعمال جراحی هیچ گونه نقشی در بهبودی بی‌ اختیاری ادراری در زنان ندارد و گاهی آن را تشدید می‌کند.

معمولا بی‌ اختیاری گرد یا درجه ۱ و ۲ با تغییر روش زندگی (Life style) و ورزش عضلات پرینه (عضلات دستگاه تناسلی) و سایر راهکارهای درمانی بهبودی حاصل می‌شود. انجام تست نوار مثانه (مطالعه یورودینامیک) یکی از اصولی‌ترین روش‌هایی است که باید برای تشخیص انجام شود. در این حال معاینه دقیق و انجام تست BONY از سایر موارد تشخیصی می‌باشد.

افراد مبتلا به این نوع بی‌ اختیاری زنان جوان هستند که معمولا دارای چند فرزند می‌باشند و به دنبال حاملگی‌ های متعد عملکرد زاویه گردن مثانه مختل گردیده است. در بی‌ اختیاری درجه ۳ معمولا عمل جراحی با روش‌های جدید خوشبختانه قابل درمان می‌باشد.

بی‌ اختیاری ادرار در مردان

BPH (بزرگی پرستات خوش خیم). پروستات به طور شایع با افزایش سن بزرگ می­ شود، این حالت بزرگی خوش خیم پروستات نامیده می­ شود. وقتی پروستات بزرگ می­ شود ضمن فشار آوردن به مجرا خلفی، مجرای خروجی ادرار را تنگ می کند و در این حالت مانعی در مقابل مثانه برای تخلیه ادرار می ­شود و باعثت عدم کنترل ادرار در مردان خواهد شد این مورد یکی از علتهای اصلی عدم کنترل ادرار در مردان می باشد.

بی اختیاری ادرار در مردان

هیپر پلازی خوش­خیم پروستات و علائم مربوط به آن شامل تکرر ادرار، کاهش فشار ادرار و بی اختیاری ادرار، قبل از ۴۰ سالگی بندرت اتفاق می­افتند، ولی بیش از نیمی از مردان در سن ۶۰ سالگی و ۹۰ درصد در سن ۷۰ – ۸۰ سالگی درجاتی از علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات را تجربه خواهند کرد. این بیماران از قطع و وصل ادرار، ادرار قطره قطره و بی­ اختیاری ادرار قبل از رسیدن به توالت، نیز رنج می برند.

عمل رادیکال پروستاتکتومی برای درمان سرطان پروستات. بعضی از این بیماران بعد از عمل دچار اختلال جنسی و بی­ اختیاری ادراری می­ شوند.

لذا نتیجه‌گیری این است که تشخیص کمتر، درمان کمتر و ادامه بیماری، این بیماری در هر دو جنس مرد و زن اتفاق می‌افتد. هر چه سن بالاتر می‌رود بیشتر می شود. در زنان طبق گزارشات متعدد از ۳ تا ۴۳ درصد می‌باشد.

نکات مهم  درمان بی اختیاری ادرار

اگرمثانه  شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه  احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر ۳ ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر ۲ ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر ۵/۲ ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه ۲ بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر . من یک جوان 27 ساله هستم. جدیدا بیشتر شب ها زمانی که خوابم چند بار در طول شب برای دفع ادرار بیدار میشم . ولی چند شب گذشته در خواب اصلا متوجه پر بودن مثانه نشدم و اختیارش رو از دست دادم. آقای دکتر بنظرتون این مشکل چی میتونه باشه؟ خیلی از این موضوع نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 روز پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد علت التهاب پروستات است ده روز

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب آقای دکتر ۳۰روز که رحم برداشتم و۱۰روزکه ادرارم بی اختیار شده خیلی نگرانم فقط ۲۰روز اول خوب بودم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 4 روز پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد خوب نشديد به اورولوژيست مراجعه كنيدغ

 • تصویر کاربر ناهید شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام ،۵۷ ساله هستم و چند وقت است که گاهی اوقات به خصوص در خواب و هنگام صبح زود بدون اختیار مقدار خیلی کمی ادرار از من خارج میشود ضمنا ادرار خود را در بیشتر مواقع نگه می دارم و داروهایی ضد افسردگی و اظطراب- فشارخون -میگرن ،کم کاری تیروئید و ویتاگنوس نیز مصرف می کنم، لطفا راهنمایی فرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ آذر ۹۸( 6 روز پیش)

   روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ادب و خسته نباشید خدمت آقای دکتر ، پدر من 65 ساله حدود 10 ماه پیش تحت عمل جراحی تومور مغزی لنفوم gbm قرار گرفته است ولی بعد از عمل ، قسمت راست بدن ( دست و پا ) بدون حرکت شده و مشکل بی اختاری ادار نیز گردیده است لطفا در این خصوص راهنمایی بفرمایید که آیا مشکل ادار قابل رفع شدن است یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   قابل درمان نيست

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام.. حدود سه روز پیش سردرد شدید و لرز همراه با عرق کردن زیاد داشتم ولی بدون تب.. وهنگام ادرار سوزش خفیف فقط از سر آلت تناسلی احساس می‌کردم ولی فرصت نمی‌داد تا به دستشویی برسم و جاری میشد... بعداز مراجعه به دکتر حالم خوب شد ولی بی اختیار ادراری باعث آزارم شده وهمچنان. بدون سوذش ادامه دارد.. خواهش دارم بگید چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر مهتاب شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاى دكتر
  من دوهفته پيش در شرايطى بودم كه مجبور به نگه داشتن ادرارم به مدت چند ساعت شدم و بعد از اون دچار تكرر ادرار شدم و اخر ادرارم همراه با سوزشه و همش احساس ميكنم ادرار دارم و وقتى ميرم مقدار خيلى كمى با سوزش دفع ميشه بوى ادرارم هم تند شده،ممنونم از پاسخگويى شما🙏🏼
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ١٠ ميلي گرم ميل كنيد ده روز

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من در کلاس نشسته بودم یک دفعه احساس کردم ادرار داره ازم میاد بیرون که هیچی نبود و وقتی میرم دستشویی خیلی طول میکشه برای این که هی ادرار میاد کم ولی میاد ادرار چی کار کنم همون شیاف کافیه و ایا این شیاف سرگیجش برای روز اول ایا
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

  2. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)
   برای تشنجم مشکلی نداره و اقای دکتر وقتی که خوابم از مجرام تا بیاد ادرار جلوشو میگیرم علت چیه و ادراریم بیرون نمیاد ولی اون احساس اول برای چیست و چی کار کنم و اقای دکتر التم میره تو بدنم علت چیست
  3. تصویر کاربر محسن سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)
   سلام اقای دکتر برای تشنجم مشکل نداشته باشه
   و وقتی که در شب خوابم یا در روز در بعضی مداقع ادرار از مجرام حرکت میکنه ولی جلوشو میگیرم و بیرون نمیاد علت چیست و این التم میره تو بدنم وبا دستمیارمش بیرون علت چیست و این قرصی که گفتید تا چه مدت و چه زمانی بخورم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

  5. تصویر کاربر محسن پنجشنبه ۲۳ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)
   این دو قرص ایا برای تشنجم ایراد نداره چون قرص فنو باربیتال و لامورتیژین و تگنوتل میخورم با این تعارض نداشته باشه مشکل ایجاد بشه برام و اقای دکتر ایا این مشکلات مشکلات فکری نیست چون روش فکر میکنم این اتفاق میفته یا واقعا مشکل دارم
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 2 هفته پیش)

   قرص ها اشكال نداره و جنبه فكري هم دخالت داره

  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر نیلیش سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ وتشکر از سایت مفیدتان. من مردی ۷۳ ساله ام. پروستاتم در سونو گرافی ۲۵ سی سی نشان داده شده.‌ولی هنگام دفع ادرار چنان سوزش ودرد در دست وپاهایم می پیچد که خیلی عذابم میدهد درضمن از قرص اکسابین هم استفاده میکنم وتکرر ادرار دارم. سپاسگزار میشوم از راهنماییتان.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص فنازوپيريدين ميل كنيد و براي نكرر ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر سعيد دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقاي دكتر ، من تقريبا سه هفته پيش اخرين باري بود كه رابطه جنسي داشتم و بعد از اون ديگه رابطه نداشتم ، الان تقريبا نزديك به دوهفته هستش كه سوزش ادرار دارم و ترشحاتي از آلت بنده به بيرون منتقل ميشه به صورت رنگ سفيد دكتر عمومي رفتم چنتا قرص چرك خشك كن دادن كه هيچ فرقي نكردم اگه امكانش هست راهنماييم كنيد ، با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   ترشهات طبيعي پروستات است ،، روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد يك هفته ،. و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر امید جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقت بخیر خسته نباشید من ۳۲ سال دارم متاهل الان حدود ۳ هفته احساس کمی دردو حساس به لباس رو در سر الت وبعضی اوقات احساس میکنم که از قسمت ادراری چیزی خارج شده ولی وقتی کنترل میکنم هیچی نیست وخشک است.هیگونه ضایعه ویا تغییر رنگ و التهابی رو نمیبینم . سنوگرافی مثانه وکلیه هم دادم سالم نرمال وبدون سنگ .لطفا راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ آبان ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥دقيقه در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد ده روز

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر