درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار در مردان و زنان

۵% درصد جمعیت دنیا مبتلا به بی اختیاری ادرار هستند. معمولا پزشکان درمان بی اختیاری ادرار را با روش های ساده شروع می کنند. اولین روش درمان بی اختیاری ادرار تغییر و اصلاح روش زندگی روزانه و تقویت عضلات کف لگن می باشد.

تخلیه ادرار از مثانه بطور طبیعی در روز و شب تحت کنترل و نظارت مرکز ادرار در مغز، نخاع شوکی، مثانه، حلقه عضلانی در مجرا (اسفنگتر خارجی کنترل ادرار) و عضلات کف لگن می باشد.

وقتی مثانه از ادرار پر می شود و فرد احساس ادرار کردن پیدا می کند، مرکز ادرار درمغز با ارسال پیام که از طریق نخاع شوکی به مثانه منتقل می شود، مثانه منقبض شده، سپس حلقه غضلانی مجرا و عضلات کف لگن شل شده و ادرار کاملا تخلیه می شود. هر گونه ضایعه در هر قسمت از اعضاء فوق باعث بی اختیاری ادرار می شود.

برای مثال چنانچه مرکز ادرار کردن در مغز به دنبال سکته مغزی یا بیماری پارکینسون و سایر بیماری های عصبی دچار ضایعه شود، فرد دچار بی اختیاری ادرار می گردد و تا زمانی که بیماری های فوق بهبود پیدا نکند، فرد همچنان با بی اختیاری ادرار درگیر خواهد ماند. اگر نخاع شوکی فرمان های صادره از مغز را به علت ضربه نخاعی یا غده نتواند به عضله مثانه و حلقه عضلانی در مجرا منتقل کند، فرد مبتلا به بی اختیاری ادرار خواهد شد.

ضعیف شدن عضله مثانه بدنبال انسداد مجرا، به علت بزرگی پروستات ، بعد از عمل ممکن است باعث بی اختیاری شود. حاملگی و زایمان های متعدد باعث ضعف عضلات کف لگن و بی اختیاری ادرار می شود. بر حسب اینکه ضایعه در کدامیک ازقسمتهای فوق باشد، نوع بی اختیاری ادرار فرق خواهد داشت.

بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

 اکثر بیماران بعلت خجالت مسائل خود را از بستگان و اطرافیان مخفی می کنند و به پزشک مراجعه نمی کنند، در حالیکه مراجعه به پزشک اولین قدم برای کمک گرفتن می باشد.

دور از خجالت و بی پرده باید مشکل خود را با پزشک در میان گذاشت و بگویید که مشکل مثانه دارید. سوالات پزشک از شما این است که، چه مدتی است که مشکل دارید و به چه صورت می باشد و تا چه اندازه بی اختیاری ادرار باعث اختلال در زندگی شما شده است. در اکثر بیماران با تربیت مثانه، ورزش برای تقویت عضلات کف لگن (KEGEL EXERCISE) و اصلاح روش زندگی، بهبودی و درمان بی اختیاری ادرار ظرف چند هفته بدست می آید.

درمان بی اختیاری ادرار نوع استرس

این نوع بی اختیاری ادرار، خروج غیر ارادی ادرار با فعالیت هایی که باعث افزایش فشار روی مثانه و شکم شود و یا با سرفه، خندیدن و عطسه کردن بوجود می آید. این نوع بی اختیاری شایع ترین نوع بی اختیاری می باشد. ۱۵ میلیون نفر در ایالات متحده به این نوع بی اختیاری ادرار مبتلا هستند. این نوع بی اختیاری در هر سنی در زندگی اتفاق می افتد. حاملگی های متعدد، بعد از یائسگی (منوپاز) که عضلات کف لگن که مسئول نگهداری مثانه در محل طبیعی خود می باشد، ضعیف شده و فرد دجار بی اختیاری ادرار می شود. در خانم های یائسه به علت قطع ترشح استروژن از تخمدان ها، از علل دیگر آن می باشد. این نوع بی اختیاری در زنان بیشتر از مردان و در جوانان و افراد میانسال بیشتر دیده می شود. در بسیاری از مردان هم بعد از عمل پروستات دیده می شود که معمولا ۱ تا ۲ ماه بعد از عمل بهبودی حاصل خواهد شد. درمان  بی اختیاری ادرار نوع استرس ، تقویت عضلات کف لگن، گذاشتن یک حلقه ( PE SSARY ) در واژن که باعث می شود مجرا در حالت اولیه خود قرار گیرد، می باشد. تزریق بعضی مواد به داخل گردن مثانه و یا اسفنگتر خارجی تا حدی کمک کننده است. بالا کشیدن مجرا و مثانه از اهداف دیگر درمانی می باشد.

بی اختیاری

درمان بی اختیاری ادرار سریع به توالت رفتن

در این نوع قبل از اینکه فرد به توالت برسد، دچار خروج ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در سندرم ۰AB شایع و زیاد دیده می شود. خانم ها دو برابر بیشتر از آقایان به این نوع بی اختیاری مبتلا هستند و بیشتر با سن ارتباط دارد. ۱۲ میلیون نفر در آمریکا به آن مبتلا هستند. علت آن پیام عصبی غیرطبیعی به مثانه یا ضایعه عضله مثانه می باشد. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار در زنان اگر با دارو موثر نباشد، استفاده از روش تحریک اعصابی است که از نخاع به مثانه می روند، می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار زودگذر

این نوع بی اختیاری ادرار زود گذر بوده و معمولا”به علت یبوست های شدید که باعث تحریک یا التهاب مثانه، مجرا و واژن می شود و یا کسانی که از عمل جراحی در حال بهبودی هستند، دیده می شود. بعضی داروهای خواب آور و داروهای زیادکننده ادرار(مدر) باعث آن می شود. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار شامل بهبودی یبوست و قطع داروها می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار توتال

این نوع بی اختیاری ادرار بدون کنترل و دخالت مثانه بوجود می آید. بیشتر در اعمال جراحی لگن مثل برداشتن رحم یا سرطان های تخمدان که توسط متخصصین زنان انجام می شود، بوجود می آید. جراح زنان ممکن است، حالب(ادرار را ازکلیه به مثانه وارد می کند) یا مثانه را در ضمن دوعمل جراحی فوق به واژن بدوزد و دو هفته بعد ادرار از طریق مثانه یا حالب وارد واژن بیمار شود و مرتب ادرار از واژن خارج شود. درمان عمل جراحی و جدا کردن مثانه از واژن یا حالب از واژن می باشد. در ضایعات نخاع و بیماری ام اس این نوع بی اختیاری ادرار دیده می شود. در بعضی ناهنجاری های مادرزادی که حالب به داخل واژن وصل شده، این نوع بی اختیاری ادرار نیز دیده می شود که بسیار نادر می باشد. در بیماری های قلبی، افسردگی، آرتریت، دیابت و بیماری های مزمن انسدادی ریه بندرت دیده می شود.

درمان بی اختیاری ادرار جسمی پزشکی

برعکس سایر فرمهای بی اختیاری ادرار، در اینجا هیچگونه بیماری در مغز یا سایر قسمت های سیستم دستگاه ادراری وجود ندارد، بلکه بی اختیاری ادراردر فرد به علت عوامل و مشکلات پزشکی است که در فرد وجود دارد. فردی که دچارآرتریت زانوها بطور شدید یا دچار زوال عقلانی (DEMENTIA ) می باشد، قادر نیست خود را به موقع به توالت برساند و دچار بی اختیاری ادرار می شود. این نوع بی اختیاری ادرار درافراد پیرشایع می باشد و دربیماری هایی نظیرآلزایمر، پارکینسون و آرتریت دیده میشود. درمان بی اختیاری ادرار شامل درمان داروئی و روان درمانی می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار مخلوط (MIXED)

بیشتراوقات فردممکن است دچار دو نوع بی اختیاری ادرار استرس و URGE (سریع به دستشوئی رفتن) باشد. عواملی که در بی اختیاری استرس و URGE درگیر هستند، در اینجا نیز دخالت دارند. ضعف عضلات کف لگن فرد را مستعد به این نوع بی اختیاری می کند. در این نوع درمان بی اختیاری ادرار فیزیوتراپی، درمان عفونت ادراری و داروئی ضداسپاسم مثانه می باشد.

درمان بی اختیاری ادرار لبریز

وقتی مثانه بطور کامل تخلیه نشود وگاهی مثانه پر از ادرار شود، بعلت لبریز شدن( OVERFLOW INCONTINENCE )  مثانه ادرار خارج می گردد. در بیشتراوقات فرد حس نمی کند مثانه وی پر از ادرار است و بدون آگاهی وی خارچ می شود. این نوع بی اختیاری ادرار در زن و مرد دیده می شود ولی این بی اختیاری در مردان بیشتر است. شایع ترین علت آن در مردان ، بزرگی پروستات می باشد و هرچه انسداد ناشی از بزرگی پروستات طولانی تر شود، مثانه حجیم تر و بزرگتر شده و پر از ادرار می شود، در این حالت چون به مدت طولانی مثانه با انسداد رو به رو بوده وپر از ادرار می باشد، قدرت انقباضی خود را از دست می دهد و بعد از رفع انسداد و خارج کردن پروستات بیمار ممکن است قادر به ادرار کردن نباشد و گاهی دچار بی اختیاری ادرار بعد از عمل می شود. در زمان ضعف عضله مثانه، پرولاپس و بیرون زدگی واژن، رحم، سنگ های کلیه، از علل ان می باشند. درمان عمل پروستات در مردان و ترمیم سیستوسل، رکتوسل در زنان می باشد.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

نکات مهم بی اختیاری ادرار

 • زمانی که مثانه خیلی شدید و پشت سرهم ( جمع شدن) شود، بی اختیاری ادرار بوجود می آید.
 • چنانچه عضلات کف لگن دچار ضعف شده باشد(حاملگی-پیری)، بی اختیاری ادرار بوجودمی آید.
 • زمانی که در طولانی مدت به علت انسداد مجرا ناشی از پروستات یا تنگی مجرا، قدرت عضله مثانه کاهش یابد، بی اختیاری ادرار بوجود می آید.
 • اگر عضلات اطراف مجرا ضعیف شوند یا دچار آسیب شوند، بی اختیاری ادرار بوجود می آید.

نکات مهم  درمان بی اختیاری ادرار

اگرمثانه  شما خالی باشد، هرگز دچار بی اختیاری ادرار نمی شوید. قبل از اینکه  احساس سریع به توالت رفتن پیدا کنید، مثانه خود را تخلیه کنید، بنابراین دچار حالت URGE  نمی شوید. اگر فکرمی کنید هر ۳ ساعت دچار URGE می شوید، شما هر دو و نیم ساعت یک بار ادرار کنید. سعی کنید دفعات ادرار کردن را زیادتر کنید، که دچار URGE نشوید، به این حالت تربیت مثانه گویند. این هفته هر ۲ ساعت ادرار کنید، هفته بعدهر ۵/۲ ساعت یک بار ادرار کنید.

گذاشتن PESSARY  درواژن، تا حد زیادی از بی اختیاری ادرار در زنان جلوگیری می کند. اغلب برای زنان تامپون توصیه می کنند. روزانه ۲ بار تامپون را تعویض کنید تا مانع از سندرم یا بیماری شوک سپتیک(عفونی) نشوید. چاقی درایجاد بی اختیاری استرس موثر است. پس کاهش وزن باید صورت گیرد.

از خوردن مواد کافئین دار، داروهای ضد افسردگی، آرام بخش ها و الکل خودداری کنید. ورزش عضلات کف لگن و تقویت آنها در درمان بسیاری موثر است. یک مثانه بی اختیار چنان مسئله پیچیده ای نمی باشد. روشهای ساده برای خوب شدن وجود دارد. تزریق مواد در گردن مثانه و اسفنکتر خارجی تا حدی در درمان موثر است.

بالا بردن گردن مثانه با روش های جراحی بالا بردن گردن مثانه در زنان موثر می باشد. مردان بیشتر مبتلا به بی اختیاری ادرار و URGE می شوند. هر چه سن بالا می رود، مثانه و حلقه عضلانی مجرا(اسفنکتر خارجی) ضعیف می شود و بی اختیاری ادرار ایجاد می شود، که یک وضعیت از دوران پیری می باشد.

سریع توالت رفتن یا URGE در افرادی که سابقه سکته مغزی یا بیماری مزمن( دیابت، آلزایمر، پارکینسون و ام اس) داشته اند، دیده می شود. سیگارکشیدن طولانی مدت، بی اختیاری نوع استرس را شدیدتر می کند. داروی وزیکر برای درمان URGE موثر است.

داروهای تامولوزین برای درمان پروستات در ۴۰ درصد موارد موثر بوده و در کسانی که بیماری قلبی، فشارخون، هیپرتیروئید و یا گلوکوم دارند، نباید تجویز شود. سروتونین ممکن است درایجاد نوع استرس و URGE  دخالت داشته باشد که می توان با داروی ایمی پرامین آن را تنظیم کرد. برای درمان URGE از خوردن مایعات بعد از ساعت ۴ خودداری کنید.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمهین سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر.همسر من ۶۰ ساله است .دقیقا دو سال پیش با تشخیصTCCتحت عمل TUR BTقرار گرفت و بدنبال آن یک دوره تزیق BCGو سیستوسکوپی طبق برنامه ای که پزشک معالج ایشان در نَر داشتند که طبق برنامه شش ماهه درآبانماه میبایست مجددا سیستوسکوپی شوند.حدود یکماه است که ادرار به مدت یک روز تغییر رنگ دادند که یک سنگ دفع کردند .دوباره از هفته گذشته رنگ ادرارشون مثل چای شده همرا با مختصری تب و درد در قیت تحتانی کمر و لگن.در سونوگرافی و سی تی اسکن بدون تزریق هیچ چیز دیده نشده است ولی در آزمایس ادرار گلبول قرمز و هموگلوبین سه پلاس دیده شده است.پزشک معالج دلیل این وضعیت را احتمال عفونت مجاری ادراری میدانند..میخواستم بدانم نظر سما چیسن
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۲۳( 1 هفته پیش)

   فورا سيستوسكوپي انجام شود

 • تصویر کاربرمهدی پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. مدتی بود شبها احساس سردی مختصری می کردم . تا اینکه بعد از ده روز احساس سردی و ضعف شدید در پاهام داشتم و دچار تب و لرز شدم و موقع دستشویی احساس درد و سوزش ادرار. به دکتر مراجعه کردم سیپروفلوکساسین تجویز کرد و آزمایشی هم نگرفتن. 3 روز هست که مصرف دارو دارم اما رنگ ادرار تقریبا زرد مایل به قرمز شده و فکر میکنم خون باشه هر چند وقتی مایعات زیاد مصرف میکنم کمی بهتر میشه.آقای دکتر نگرانم.... با تشکر از شما
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۰( 4 هفته پیش)
   دوباره به پزشك مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرمجید پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۰( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ضخامت جدار مثانه افزایش یافته،
  حجم مثانه پر ۲۶۱ سی سی و مس از تخلیه ۲۲ سی سی میباشد.
  پروستات حجم ۱۹ سی سی دارد،
  مشکل دارد؟؟
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۲:۴۰( 4 هفته پیش)
   خير مشكلي نداريد
 • تصویر کاربرحاجی یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت جناب دکتر بنده ۲۳ سال دارم و در ادرار خود خون زیاد بدون دردو سوزش دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۱۵( 1 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي كنيد
 • تصویر کاربرمحمد جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده یکماهی هست که ادرارم به طور کامل دفع نمیشود و وبعضی مواقع به صورت قطره قطره خارج میشود برای همین شبها قبل از خواب مجبورم چندین بار پشت سرهم به دستشویی بروم و مقداری ادرار در آلت تناسلی ام باقی میماند البته روزها اینگونه نمیشوم 23 سال دارم و خیلی کم ماهی یکبار خودارضایی میکنم لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۹( 1 ماه پیش)
   شبي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد
 • تصویر کاربربهرنگ شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده ۳۹ سال دارم و آزمایش خونی که چندروز پیش در طب کار دادم،گفتن درادارت خون دیده شده وچربی خونت هم بالاست و ازمن پرسیدن سیگار میکشی؟گفتم بله،گفت حتما به دکتر متخصص مراجعه کن و بگو که سیگار هم میکشی.و حال اینکه از ان به بعد خودم خون را دوبار در اول ادرارم و یکبار هم در آب منی دیدم واینکه حدود ۲ سال است که درحالت شدید ادرار که مثانه کاملا پرشده،ادرارم به جای اینکه مثل قبل با فشار بیاد خیلی کم فشار میاد وبعضی وقتها احساس میکنم مثانه کاملا تخلیه نشده.لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید.باسپاس
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ۱۲:۰۶( 2 ماه پیش)
   بايد سيستوسكوپي شويد
 • تصویر کاربرعلیرضا دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۱( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشین
  بنده بیست سالمه
  بعد از استبرا ادرار ازم خارج نمیشه و احساس میکنم اگر مدفوع نکنم ادرار به طور کامل تخلیه نمیشه. پس از استبرا و حین مدفوع کردن مقداری ادرار ازم خارج میشه و اگر مدفوع نکنم چند قطره باقی میمونه
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۳:۲۱( 2 ماه پیش)
   اطلاعي ندارم
 • تصویر کاربرمجید دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پسر 28 ساله ای هستم حدود دو هفته پیش در حمام زمین خوردم بعد آن در هنگام انزال شاهد خون بسیار در منی هستم.هیچ درد و سوزشی در هیچ جا ندارم.
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ ۱۶:۴۹( 2 ماه پیش)
   خوب مي شود
 • تصویر کاربرکیا دوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۲( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر‌ پسر ۲۲ ساله هستم الان ۲ روز‌هستش که وقتی ادرار‌میکنم حس میکنم ادرارم به صورت کامل خارج نمیشه و زمانی که از‌دستشویی بیرون میام حس میکنم در‌حد چند قطره از ادرارم‌در‌هنگام نشستن خارج میشه ، و اینکه من دیسک کمر خفیف هم دارم خیلی نگرانم کرده خواهش میکنم کمکم کنید آیا به مرور زمان این مشکل بر طرف میشه یا نیاز‌به پیگیری داره ؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۷ ۱۶:۰۲( 3 ماه پیش)
   جواب سوال شما طولاني است به اورولوژيست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربراحمدی چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۵( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  چندسالی هست که یک مو داخل آلتم رشد کرده و چند وقت یکبار پیدا و پنهان میشه
  دلیلش چیه؟
  امکان از بین بردنش هست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیچهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۵( 3 ماه پیش)
   علت نا معلوم ولي قابل درمان
درحال دریافت اطلاعات