همه چیز درباره سرطان بیضه

سرطان بیضه، زمانی که سلولهای بیضه غیرطبیعی(سرطانی) شوند، به عنوان یک بیماری ظاهر می شود. سرطان ممکن است در یک یا دو بیضه بوجود آید. سن ابتلا به سرطان بیضه 30 تا 35 سالگی است. دو نوع سرطان وجود دارد، سمی نوما و غیرسمی نوما.

علائم سرطان بیضه

علت سرطان در بیضه ها ناشناخته است ولی عواملی که فرد را در شانس و ریسک ابتلا به سرطان بیضه قرار می دهد، بیضه های نزول نکرده، موارد غیرطبیعی مادرزادی در کلیه و آلت تناسلی و سابقه سرطان بیضه در فامیل می باشند. سرطان در بیضه ها اغلب توسط بیمار بصورت یک توده یا تورم در بیضه تشخیص داده می شود.

 • از مشخصه های سرطان بیضه ، بزرگی بیضه، معمولا بدون درد می باشد ولی گاهی درد در بیضه، درد ناحیه کشاله ران و تجمع مایع در کیسه بیضه(اسکروتوم) دیده می شود. تشخیص سرطان بیضه توسط بیمار و انجام سونوگرافی می باشد.
 •  درجه نفوذپذیری سرطان در بدن به غدد لنفاوی شکم و سینه می باشد که با سی تی اسکن و MRI قابل تشخیص است.
 • بعضی سرطان های بیضه از خود ماده ای ترشح می کند که وارد خون شده و با اندازه گیری این ماده در خون نوع سرطان را قبل ازعمل می توان تشخیص داد و به آن (TUMOR MARKER)گویند.
 • تقسیم بندی درجه بندی سرطان از صفر تا سه می باشد. درجه 3 سرطان بسیار پیشرفته است.
 • علائم بیمار به صورت درد پایین شکم یا کشاله ران، احساس سنگینی در کیسه بیضه(اسکروتوم)،بزرگی و تورم بیضه و از بین رفتن بیضه می باشد.

سرطان بیضه

 • درمان بر حسب نوع سرطان تفاوت می کند. 4 نوع درمان استاندارد شامل اشعه درمانی، شیمی درمانی، پیگیری بیمار . جراحی وجود دارد.
 • چون بعد از درمان شانس عود سرطان وجود دارد، بیمار باید مورد پی گیری قرار گیرد، در صورت عود سرطان، شیمی درمانی و جراحی تواما ” باید صورت گیرد.
 • پیش آگهی بر حسب نوع سرطان، درجه نفوذپذیری(دست اندازی سرطان) و تعداد و اندازه غدد لنفاوی گرفتارشده شکم دارد.

آیا سرطان بیضه کشنده است؟

سرطان بیضه از دسته سرطان هایی است که در صورت تشخیص در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است و بیمار می تواند طول عمر عادی داشته باشد. این سرطان حتی در مراحل پیشرفته نیز قابل درمان است اما تاثیرات دائمی بر کیفیت زندگی جنسی بیمار می تواند بگذارد.

بقای سرطان بیضه

میزان بقا در بیماران مبتلا بیش از 96 درصد است که همین امر نشان دهنده درصد بسیار کم مرگ بر اثر سرطان بیضه است.

سرطان بیضه و ناباروری

درمان ممکن است باعث اختلال جنسی شود و چنانچه بیمار نیاز به پرتو درمانی یا شیمی درمانی داشته باشد،عوارض این مورد جداگانه است. پس از تشخیص سرطان در بیضه و در صورت خواست بیمار برای تولید مثل در آینده می توان اسپرم وی را در بانک اسپرم ذخیره کرد تا در آینده بتواند برای فرزندآوری اقدام کند.

همچنین در صورت لزوم مراحل درمان ممکن است به سمت برداشتن یک بیضه به طور کامل ختم شود. از این رو توصیه می شود که فرد پیش از اقدام به درمان راهکار های پیشنهادی برای باروری را به کمک پزشک متخصص مدنظر بگیرد.

از مشکلات دیگر گزارش شده پس از درمان سرطان، ناتوانی یا ضعف جنسی در بیمار است که در گام اول ریشه در مشکلات روانشناختی و ضعف ناشی از درمان های طولانی مدت دارد. همچنین در صورت برداشته شدن بخشی از بافت بیضه و نتاحیه اطراف ممکن است باعث گشاد شدن عروق خونی ناحیه تناسلی و ضعف در توانایی جنسی بیمار بشود.

مراحل سرطان در بیضه ها

تمام سرطان های بیضه از سلول های زاینده در بیضه شروع می شود. دو نوع سرطان سلول های زاینده (سلول ژرم) وجود دارد که سمی نوما و غیر سمی نوما نامیده می شود. این دو نوع سرطان بطور متفاوتی رشد کرده و باعث دست اندازی و متاستاز می شوند و درمان آنها نیز متفاوت است. نوع غیر سمی نوما در مقایسه با سمی نوما بسرعت رشد و پیشرفت می کند. سرطانهای سمی نوما به اشعه درمانی بخوبی پاسخ درمانی نشان می دهند.

ممکن است سرطان بیضه مخلوطی از سمی نوما و غیر سمی نوما باشد، بنابراین در چنین مواردی درمان سرطان غیر سمی نوما باید صورت گیرد.

 • شخصی که شانس مبتلا شدن به یک بیماری را داشته باشد، به آن ریسک فاکتور می گویند. داشتن ریسک فاکتور بمعنی این نیست که شخص مبتلا به سرطان می شود و نداشتن ریسک فاکتور هم به معنی این نیست که مبتلا به سرطان نمی شود.

اگر شانس ابتلا به این سرطان  را در خود می بینید در موارد ذیل با پزشک خود مشورت کنید:

 1. اگر سابقه عدم نزول بیضه نکرده داشته اید.
 2. اگر رشد بیضه بطور غیرطبیعی داشته اید.
 3. اگر سابقه سرطان بیضه داشته اید.
 4. اگر سابقه سرطان بیضه در فامیل، بخصوص پدر یا برادر سرطان داشته اند.
 5. اگر بزرگی بیضه یا تورم بیضه پیدا کنید.
 6. درد مبهم در پایین شکم حس کنید.
 7. تجمع مایع بطور ناگهانی در کیسه بیضه(اسکروتوم)

سرطان بیضه

تشخیص سرطان بیضه

 1. معاینه بیمار به منظوربررسی بزرگی بیضه و یا وجود غده در شکم
 2. انجام سونوگرافی بیضه و سی تی اسکن شکم و ریه
 3. انجام آزمایش خون برای بررسی بعضی مواد که از بعضی از سرطان ها ترشح می شود و وارد خون می شود و به آن مارکر سرطان گویند نظیر:
 • آلفا فیتو پروتئین (AFP)
 • بتا گونادوتروپین کوریونیک (B-HCG)

این دو آزمایش قبل از خارج کردن بیضه باید انجام شود و سپس عمل جراحی با شکاف دادن در ناحیه کشاله ران و خارج کردن بیضه از کشاله ران صورت گیرد. پس از خارج کردن بیضه بمنظور بررسی دست اندازی و متاستاز سرطان به سایر قسمتهای بدن باید عکس سینه، سی تی اسکن و ام آرای شکم انجام شود. چنانچه غدد لنفاوی شکم گرفتار شده باشد، در سرطان های غیر سمی نوما باید غدد لنفاوی از طریق عمل جراحی خارج شوند، در صورتیکه در نوع سمی نوما غدد لنفاوی گرفتار باشد، اشعه درمانی کفایت می کند.

برای پی گیری بیمار به منظور اینکه آیا درمان جراحی موفقیت آمیز بوده یا خیر، باید آزمایش خون برای آلفافیتوپروتئین و کوریونیک گونادوتروپین انجام شود. چنانچه آزمایش خون موارد فوق را نشان دهد بیانگر این است که بعد از عمل، سرطان عود کرده و یا عمل بخوبی انجام نشده و سرطان در جای دیگری از بدن وجود دارد، که باید مشخص شود.

وقتی سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی کند، به آن متاستاز گویند. اگر بعد از عمل، آزمایش خون مثبت شود ممکن است سرطان به ریه متاستاز داده است.

چه کسانی بعد از درمان سرطان پیش آگهی خوبی دارند؟

در مورد سرطان های غیر سمی نوما اگر موارد زیر وجود داشته باشد

 1. سرطان محدود به بیضه یا در غدد لنفاوی شکم (رتروپریتون) باشد.
 2. سرطان به ریه متاستاز نداده باشد.
 3. مواد ترشح کننده سرطان به مقدار کم در خون وجود داشته باشد.

در مورد سرطان سمی نوما موارد زیر باشد

 1. سرطان به اورگانها متاستاز نداده باشد.
 2. مقدار AFP در آزمایش خون طبیعی باشد و BHCG و LDH هر مقدار که در خون وجود داشته باشد.

درمان سرطان بیضه

در مراحل اولیه سرطان یا STAGE 0 شامل:

 1. اشعه درمانی
 2. پی گیری بیمار
 3. خارج کردن بیضه (اورکیکتومی)

در مرحله بعدی یا STAGE 1

بر اساس اینکه نوع سرطان سمی نوما یا غیرسمی نوما باشد، درمان فرق می کند.

اگر سمی نوما باشد شامل:

 1. برداشتن بیضه با پی گیری دقیق بیمار
 2. اگر بیمار درمان بسیار جدی بخواهد، برداشتن بیضه و شیمی درمانی می باشد

و اگر غیر سمی نوما باشد شامل:

 1. برداشتن بیضه و پی گیری طولانی مدت
 2. برداشتن بیضه و غدد لنفاوی شکم (رتروپریتون) با پی گیری طولانی
 3. بعد از جراحی، شیمی درمانی برای بیمارانی که شانس عود سرطان در آنها وجود دارد.

STAGE 2 سرطان بیضه

اگر سرطان سمی نوما باشد درمان شامل :

 1. اگر تومور 5 سانتی متر یا کوچک تر باشد، جراحی برداشتن بیضه و اشعه درمانی به غدد لنفاوی لکن وشکم و یا جراحی برداشتن بیضه و غدد لنفاوی شکم.
 2. اگر بزرگتر از 5 سانتی متر باشد برداشتن بیضه با اشعه درمانی و شیمی درمانی و پی گیری طولانی مدت است.

درمان غیر سمی نوما STAGE 2 :

 1. برداشتن بیضه و غدد لنفاوی و پی گیری طولانی
 2. برداشتن بیضه و غدد لنفاوی و سپس اشعه درمانی و شیمی درمانی

درمان عود سرطان در بیضه

 1. اشعه درمانی و شیمی درمانی
 2. تجویز مقدار زیاد شیمی درمانی
 3. برداشتن سرطان عود شده، اگر پس از دو سال عود کرده باشد و یا سرطان در یک محل عود کرده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو هفته پیش خدممتون رسیدم..درد بیضه سمت راست به دلیل ضربه و فشار که با دست انجام داده بودم داشتم.. بعد از معاینه فرمودین بیضه سمت راستت ورم داره و شیاف ایندومتاسین 100 روزی یکبار و قرص سیپروفلوکساسین 250 برام نوشتین..آقای دکتر خییییییلی دردمو خوب کرد.. خیییییلی ممنونم..من نمیتونستم از شدت درد راه برم و الان خوب شدم..اما یکمم درد دارم و احساس میکنم یکم از ورمش مونده..چی دستور میفرمایین همین ها رو بازم ادامه بدم یا دوز شونو زیاد کنم؟؟ ببخشید چون رفتم شهرستان نتونستم خدمتتون برسم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   يك بار ديگر تكرار كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   يك بار ديگر تكرار كنيد

  3. تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
   پس ینی ایندومتاسین رو دو بار در روز نکنم و همون یه بار رو مصرف کنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   يك بار

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر تایسون چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۰ سالمه چند هفته پیش بخاطر سرفه های خشکم در اثر سینوزیت به پزشک مرجعه کردم و اون برای داروی کورتیزون تجویز کرد بعد تزریق یک روز کامل بدنم کرخت بود و دچار اختلال خواب شدم دقیق مطعا نیستم از عوارض این دارو بوده باشه یا صرفا مشکل من همزمان با تزریق این دارو به وجود اومده باشه ولی مدتیه بشدت میل جنسی من کاهش پیدا کرده و خیلی بی حال شدم بطور تقریبا ناگهانی و بخاطر درد خفیف به ارولوژیست مراجعه کردم و منو معاینه و برا سونوگرافی از بیضه ها فرستاد نتیجه این بود که بیضه چپ واریکوسل گرید یک داره و بیضم رو معاینه کرد هرچند از نظر خودم بیضه راستم نسبت به چپ کمی بزرگتره و یا هم بالا پایین ترن نمیدونم طبیعیه یا نه میخواستم بدونم که ایا احتمال داره این درد ها و بی حالی و بی میلی شدید جنسی من در اثر کورتیزون بوده باشه؟؟؟در مایع منی چیز خاصی دیده نشده ۳ ماه پیش هم چکاب کلی شدم قبل این اتفاق چون من ادم گرم مزاجی بودم این اتفاق بشدت نگرانم کرده.
  درکل- بی حالی-بی میلی جنسی- درد خفیف ناحیه بیضه روی منطقه بیضه گاها این اتفاق تا جایی که یادم میاد سریع اتفاق افتاد و همزمان با تزریق کورتیزول و اختلا نعوض ندارم و گرو گاهی نعوض صبح گاهیی دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)

   بالا و پايين بودن بيضه ها طبيعي است و روزي يك عدد قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

 • تصویر کاربر Ahmad چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من 17 سال دارم و حدودا دو ماه است در بیضه راست ام که از جلوی سطح بیضه تا سطح پشت بیضه یک رگ سفت وجود دارد ( درون کیسه بیضه نیست از سطح جلوی بیضه تا پشت سطح بیضه است در قسمت پایین بیضه است ) و هیچ دردی هم در بیضه و کیسه بیضه و کشاله ران و کمر و شکم ندارم و بیضه هام احساس میکنم یک مقداری سفت شده اند ولی اندازه بیضه ها تغیری نکرده است وزن ام چهار کیلو کم شده امروز وزن کردم البته دو ماه بود وزن نکرده بودم وکبد چرب گرید دو هم دارم خیلی نگرانم به نظرتان چیه امکان سرطان هست.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سرطان در اين سن وجود ندارد أن رگ هم قسمتي از بيضه است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سرطان در اين سن وجود ندارد أن رگ هم قسمتي از بيضه است

  3. تصویر کاربر Ahmad سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای دکتر پس چرا در بیضه چپ وجود ندارد و بیضه ها یک مقداری سفت است پس این مشکلی نیس
  4. تصویر کاربر Ahmad سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای دکتر خواهشا جواب بدید هم به سوال بالایی هم به این سوال ببخشید اگر زیاد سوال پرسیدم خیلی ممنون میشم اگر به هر دو تا جواب بدید
   اگر آن رگ برآمدگی یا برجستدگی باشد چطور
   با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر نگران هستيد توسط اورولوژيست  ويزيت شويد

  6. تصویر کاربر Ahmad چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   اقای دکتر شما فقط این را بگید به نظرتان یک رگ برجسته همراه با یک مقداری سفتی بیضه جای نگرانی داره امکان سرطان هست به خدا بد جوری نگران هستم فقط نظرتان را می خوام
  7. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سرطان ،،سرطان ،، سرطان ، سرطان نيست

  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  با سلام
  اینجانب حدود ۳سال پیش دچار تومور مختلط امبریونال و سمینوما در مرحله یک شدم که بعداز تخیله و دودوره شیمی درمانی کمکی ۶ماهی یکبار در دو سال اول و سالی یکبار از سال سوم پیگیری میکنم چند وقتی دچار استرس شدیدی شدم چقدر احتمال دارد که بیضه دیگرم هم دچار تومور شود آیا شیمی درمانی باعث میشود که تومور برای همیشه در بیضه دیگر بوجود نیاد و آیا امکان رابطه جنسی برای افراد بدونه بیضه وجود دارد
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   گرفتاري بيضه ديگر خيلي كم است وبا شيمي درماني تومور كاملا از بين ميرود و عمل جنسي هم مي توانيد داشته باشيد

    

  2. تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   ببخشید دکتر جان آیا بدون دوتا بیضه هم میتوان رابطه داشت ‌یا بامصرف داروی تستوسترون بصورت مصنوعی
   ‌‌
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   بايد تستوسترون تزريق كنيد

  4. تصویر کاربر احسان چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)
   جناب دکتر یعنی وقتی تستوسترون تزریق شود با وجود نداشتن هردو بیضه مشکلی در نعوظ بوجود نمی آید و وقتی که هردوبیضه از بدن خارج شوند چطور آلت بحالت نعوض میرسد و آیا منی برای تخلیه هم وجوددارد لطفا توضیح کامل بدهید
   باتشکر فراوان از لطف شما
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   خير مشكلي پيش نمي أيد و مني هم خارج مي شود

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر
  حدود دوسال پیش در اثر خودارضایی بیضه چپم شروع به درد گرفت و بعد بیضه چپم بزرگ شد
  الان که چند سال گذشته درد ندارم، احساس سنگینی نمی کنم، و.... هیچ علامی در بیضه ام نیست و فقط بیضه ام بزرگ مونده
  و در ادرار و منی هم هیچ گونه اثری از خون نیست
  فقط نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود و به متخصص اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید جناب اقای دکتر قوامی عزیز من پسری ۲۰ ساله هستم داستان برمیگرده به ۵ ماهه پیش زمانی که من حالت سر زانو نشسته بودم و بلند شدم و دردی در بالای بیضه راست احساس کردم البته من از روز های پیشش هم دچار درد خفیف در هر دو بیضه بودم متاسفانه اقای دکتر به خاطر دوستان ناباب گرفتار عمل خود ارضایی از سن ۱۳ یا ۱۴ سالگی شدم و من حتی از ۱۹ به بعد این عمل را کم کرده بودم و یا حتی فراموش هم کرده بودم بعضی وقتا به ۴ بار در روز هم میرسید راستیتش الان هم خجالت میکشم به خانواده بگم در صورتی که این درد اوایل خفیف زیاد بود بعد کم شدو برمیگرده دوباره خوب میشه اگه بهش فکر کنم برمیگرده دکتر من سر التم هم میسوزه و موقعی که باشگاه میرفتم انگار سوزش ادرار از مقعد و یه چیزی که بالای بیضه راستم بود میسوخت و بیضه راست من انگار بالاتر میاید پوست بیضه شل و سرد است دکتر شما اولین نفری بودید که این ماجرا گفتم تر خدا امسال کنکور دارم استرس اون یه طرف استرس این هم یک طرف با تشکر از شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   اگر خود ارضايي را ترك كني تمام مشكلات حل مي شود

 • تصویر کاربر ارش سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده یک شب درد شدیدی در بیضه راست ام احساس کردم بعد دکتر رفتم و سونو انجام دادم سه بار
  بار اول نوشته بود کانون اموژن خطی به اندازه ۳ میل در اثر میکروتروما یا عفونت قبلی در کنار اسکروتوم راست
  بار دوم نوشته بود که اکوژن سالید به اندازه سه میل در کنار بیضه راست که با کرانولوم مطابقت دارد در درجه اول
  بار سوم نوشته توده اکوژن حاوی کانون های کلسیفیکاسیون در ابعاد*2* ۵
  در جدار اسکروتوم که احتمالا گرانولوم است

  تومور مارکت ام دادم خوب بود ولی یکیش رو مرز بود freebetahcg
  ۰/۱بود که طبق بازه مجازش زیر ۰/۱ باید باشد ولی دقیق روی ۰/۱ هستش
  ما بقی همه سالم هستن
  الان من باید چیکار کنم برم برا برسی مجدد یا دارو خاصی دارد
  یا سرطان ایجاد میکند راسی درد مبهم و کمی ام دارم
  ممنون میشم جواب بدین نگرانم
  نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   هيچ مشكلي نداريد

  2. تصویر کاربر ارش جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   ممنون اقای دکتر
   پس این درد برای چیه؟
   امکانش هی به صورت کامل برطرف بشه این گرانولوم؟
   ایا امکان داره به توده بدی تبدیل بشه ؟
   نیاز به چی هس برای درمان ویا دارویی چیزی ؟
   چکاب نیاز دارم ؟
   این ازمایش ایا روی مرز نیس ؟ ونیاز به تکرار ندارد؟
   ببخشید سوال زیاد کردم لطفا جواب بدین همشو دعا گو هستم
  3. تصویر کاربر ارش جمعه ۲۷ دی ۹۸( 1 سال پیش)
   راسی اقای دکتر جواب پاسخ هارو شخص شما میدین ؟؟؟؟

   با ادمین دارین وب سایت برای مشتاقیان هست
   لطفا اگر ادمین جواب میده بگین
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   به توده يا سرطان تبديل نمي شود اگر ممكن است مراجعه كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  من ۱۸ سالمه هفته گذشته جراحی واریکوسل گرید ۲ به روش سنتی داشتم.
  اما از اون روز تا به حال از تورم بیضه چپم کم نشده و انگار یه چیزی بالای بیضه چپ هست لمس که میشه شبیه رگ هست.
  و خود بیضه هم سفت شده
  میخواستم بدونم این عادیه بعد از عمل یا از علائم سرطان بیضه هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   سرطان نیست ورم بیضه است روزی دو بار هر بار یک عدد شیاف ایندومتاسین استعمال کنید

 • تصویر کاربر یاسر شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید. من یه کیست ۶ سانتی در بیضه چپ دارم به همراه هیدروسل. درد مبهمی هم در بیضه چپم دارم اما مشکل اصلی من درد بسیار شدید بیضه سمت راستم می باشد که به مثانه و کشاله ران پام میزنه و از پا میفتم. در طول روز تقریبا یک یا دو بار این درد سراغم میاد.در ضمن احساس میکنم بیضه سمت راستم کوچکتر شده است.باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر یاسر سه شنبه ۲۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)
   آقای دکتر لطف میکنید اگر جوابمو بدین
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   روزی یک عدد شیاف دیکلوفناک استعمال کنید ۷ روز و ۲ هفته روزی دو بار هر بار ۱۲ ساعت قرص سیپروفلوکساسین میل کنید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بعضی وقتها هنگام نزدیکی درد زیادی بخصوص در بیضه چپ بوجود میاد و تا زیر شکم میکشه البته یک کیست 9 میلیمتری کنار بیضه دارم . ولی درد تا ساعتها طول میکشه و حتی راه رفتن را برام سخت میکنه من 50 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 1 سال پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد ،،. روزي دو بار در أب گرم نشسته شود و هر ١٢ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ميل كنيد :٤. هفته

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر