همه چیز درباره سرطان بیضه

سرطان بیضه، زمانی که سلولهای بیضه غیرطبیعی(سرطانی) شوند، به عنوان یک بیماری ظاهر می شود. سرطان ممکن است در یک یا دو بیضه بوجود آید. سن ابتلا به سرطان بیضه 30 تا 35 سالگی است. دو نوع سرطان وجود دارد، سمی نوما و غیرسمی نوما.

علائم سرطان بیضه

علت سرطان در بیضه ها ناشناخته است ولی عواملی که فرد را در شانس و ریسک ابتلا به سرطان بیضه قرار می دهد، بیضه های نزول نکرده، موارد غیرطبیعی مادرزادی در کلیه و آلت تناسلی و سابقه سرطان بیضه در فامیل می باشند. سرطان در بیضه ها اغلب توسط بیمار بصورت یک توده یا تورم در بیضه تشخیص داده می شود.

 • از مشخصه های سرطان بیضه ، بزرگی بیضه، معمولا بدون درد می باشد ولی گاهی درد در بیضه، درد ناحیه کشاله ران و تجمع مایع در کیسه بیضه(اسکروتوم) دیده می شود. تشخیص سرطان بیضه توسط بیمار و انجام سونوگرافی می باشد.
 •  درجه نفوذپذیری سرطان در بدن به غدد لنفاوی شکم و سینه می باشد که با سی تی اسکن و MRI قابل تشخیص است.
 • بعضی سرطان های بیضه از خود ماده ای ترشح می کند که وارد خون شده و با اندازه گیری این ماده در خون نوع سرطان را قبل ازعمل می توان تشخیص داد و به آن (TUMOR MARKER)گویند.
 • تقسیم بندی درجه بندی سرطان از صفر تا سه می باشد. درجه 3 سرطان بسیار پیشرفته است.
 • علائم بیمار به صورت درد پایین شکم یا کشاله ران، احساس سنگینی در کیسه بیضه(اسکروتوم)،بزرگی و تورم بیضه و از بین رفتن بیضه می باشد.

سرطان بیضه

 • درمان بر حسب نوع سرطان تفاوت می کند. 4 نوع درمان استاندارد شامل اشعه درمانی، شیمی درمانی، پیگیری بیمار . جراحی وجود دارد.
 • چون بعد از درمان شانس عود سرطان وجود دارد، بیمار باید مورد پی گیری قرار گیرد، در صورت عود سرطان، شیمی درمانی و جراحی تواما ” باید صورت گیرد.
 • پیش آگهی بر حسب نوع سرطان، درجه نفوذپذیری(دست اندازی سرطان) و تعداد و اندازه غدد لنفاوی گرفتارشده شکم دارد.

آیا سرطان بیضه کشنده است؟

سرطان بیضه از دسته سرطان هایی است که در صورت تشخیص در مراحل اولیه به راحتی قابل درمان است و بیمار می تواند طول عمر عادی داشته باشد. این سرطان حتی در مراحل پیشرفته نیز قابل درمان است اما تاثیرات دائمی بر کیفیت زندگی جنسی بیمار می تواند بگذارد.

بقای سرطان بیضه

میزان بقا در بیماران مبتلا بیش از 96 درصد است که همین امر نشان دهنده درصد بسیار کم مرگ بر اثر سرطان بیضه است.

سرطان بیضه و ناباروری

درمان ممکن است باعث اختلال جنسی شود و چنانچه بیمار نیاز به پرتو درمانی یا شیمی درمانی داشته باشد،عوارض این مورد جداگانه است. پس از تشخیص سرطان در بیضه و در صورت خواست بیمار برای تولید مثل در آینده می توان اسپرم وی را در بانک اسپرم ذخیره کرد تا در آینده بتواند برای فرزندآوری اقدام کند.

همچنین در صورت لزوم مراحل درمان ممکن است به سمت برداشتن یک بیضه به طور کامل ختم شود. از این رو توصیه می شود که فرد پیش از اقدام به درمان راهکار های پیشنهادی برای باروری را به کمک پزشک متخصص مدنظر بگیرد.

از مشکلات دیگر گزارش شده پس از درمان سرطان، ناتوانی یا ضعف جنسی در بیمار است که در گام اول ریشه در مشکلات روانشناختی و ضعف ناشی از درمان های طولانی مدت دارد. همچنین در صورت برداشته شدن بخشی از بافت بیضه و نتاحیه اطراف ممکن است باعث گشاد شدن عروق خونی ناحیه تناسلی و ضعف در توانایی جنسی بیمار بشود.

مراحل سرطان در بیضه ها

تمام سرطان های بیضه از سلول های زاینده در بیضه شروع می شود. دو نوع سرطان سلول های زاینده (سلول ژرم) وجود دارد که سمی نوما و غیر سمی نوما نامیده می شود. این دو نوع سرطان بطور متفاوتی رشد کرده و باعث دست اندازی و متاستاز می شوند و درمان آنها نیز متفاوت است. نوع غیر سمی نوما در مقایسه با سمی نوما بسرعت رشد و پیشرفت می کند. سرطانهای سمی نوما به اشعه درمانی بخوبی پاسخ درمانی نشان می دهند.

ممکن است سرطان بیضه مخلوطی از سمی نوما و غیر سمی نوما باشد، بنابراین در چنین مواردی درمان سرطان غیر سمی نوما باید صورت گیرد.

 • شخصی که شانس مبتلا شدن به یک بیماری را داشته باشد، به آن ریسک فاکتور می گویند. داشتن ریسک فاکتور بمعنی این نیست که شخص مبتلا به سرطان می شود و نداشتن ریسک فاکتور هم به معنی این نیست که مبتلا به سرطان نمی شود.

اگر شانس ابتلا به این سرطان  را در خود می بینید در موارد ذیل با پزشک خود مشورت کنید:

 1. اگر سابقه عدم نزول بیضه نکرده داشته اید.
 2. اگر رشد بیضه بطور غیرطبیعی داشته اید.
 3. اگر سابقه سرطان بیضه داشته اید.
 4. اگر سابقه سرطان بیضه در فامیل، بخصوص پدر یا برادر سرطان داشته اند.
 5. اگر بزرگی بیضه یا تورم بیضه پیدا کنید.
 6. درد مبهم در پایین شکم حس کنید.
 7. تجمع مایع بطور ناگهانی در کیسه بیضه(اسکروتوم)

سرطان بیضه

تشخیص سرطان بیضه

 1. معاینه بیمار به منظوربررسی بزرگی بیضه و یا وجود غده در شکم
 2. انجام سونوگرافی بیضه و سی تی اسکن شکم و ریه
 3. انجام آزمایش خون برای بررسی بعضی مواد که از بعضی از سرطان ها ترشح می شود و وارد خون می شود و به آن مارکر سرطان گویند نظیر:
 • آلفا فیتو پروتئین (AFP)
 • بتا گونادوتروپین کوریونیک (B-HCG)

این دو آزمایش قبل از خارج کردن بیضه باید انجام شود و سپس عمل جراحی با شکاف دادن در ناحیه کشاله ران و خارج کردن بیضه از کشاله ران صورت گیرد. پس از خارج کردن بیضه بمنظور بررسی دست اندازی و متاستاز سرطان به سایر قسمتهای بدن باید عکس سینه، سی تی اسکن و ام آرای شکم انجام شود. چنانچه غدد لنفاوی شکم گرفتار شده باشد، در سرطان های غیر سمی نوما باید غدد لنفاوی از طریق عمل جراحی خارج شوند، در صورتیکه در نوع سمی نوما غدد لنفاوی گرفتار باشد، اشعه درمانی کفایت می کند.

برای پی گیری بیمار به منظور اینکه آیا درمان جراحی موفقیت آمیز بوده یا خیر، باید آزمایش خون برای آلفافیتوپروتئین و کوریونیک گونادوتروپین انجام شود. چنانچه آزمایش خون موارد فوق را نشان دهد بیانگر این است که بعد از عمل، سرطان عود کرده و یا عمل بخوبی انجام نشده و سرطان در جای دیگری از بدن وجود دارد، که باید مشخص شود.

وقتی سرطان به جاهای دیگر بدن دست اندازی کند، به آن متاستاز گویند. اگر بعد از عمل، آزمایش خون مثبت شود ممکن است سرطان به ریه متاستاز داده است.

چه کسانی بعد از درمان سرطان پیش آگهی خوبی دارند؟

در مورد سرطان های غیر سمی نوما اگر موارد زیر وجود داشته باشد

 1. سرطان محدود به بیضه یا در غدد لنفاوی شکم (رتروپریتون) باشد.
 2. سرطان به ریه متاستاز نداده باشد.
 3. مواد ترشح کننده سرطان به مقدار کم در خون وجود داشته باشد.

در مورد سرطان سمی نوما موارد زیر باشد

 1. سرطان به اورگانها متاستاز نداده باشد.
 2. مقدار AFP در آزمایش خون طبیعی باشد و BHCG و LDH هر مقدار که در خون وجود داشته باشد.

درمان سرطان بیضه

در مراحل اولیه سرطان یا STAGE 0 شامل:

 1. اشعه درمانی
 2. پی گیری بیمار
 3. خارج کردن بیضه (اورکیکتومی)

در مرحله بعدی یا STAGE 1

بر اساس اینکه نوع سرطان سمی نوما یا غیرسمی نوما باشد، درمان فرق می کند.

اگر سمی نوما باشد شامل:

 1. برداشتن بیضه با پی گیری دقیق بیمار
 2. اگر بیمار درمان بسیار جدی بخواهد، برداشتن بیضه و شیمی درمانی می باشد

و اگر غیر سمی نوما باشد شامل:

 1. برداشتن بیضه و پی گیری طولانی مدت
 2. برداشتن بیضه و غدد لنفاوی شکم (رتروپریتون) با پی گیری طولانی
 3. بعد از جراحی، شیمی درمانی برای بیمارانی که شانس عود سرطان در آنها وجود دارد.

STAGE 2 سرطان بیضه

اگر سرطان سمی نوما باشد درمان شامل :

 1. اگر تومور 5 سانتی متر یا کوچک تر باشد، جراحی برداشتن بیضه و اشعه درمانی به غدد لنفاوی لکن وشکم و یا جراحی برداشتن بیضه و غدد لنفاوی شکم.
 2. اگر بزرگتر از 5 سانتی متر باشد برداشتن بیضه با اشعه درمانی و شیمی درمانی و پی گیری طولانی مدت است.

درمان غیر سمی نوما STAGE 2 :

 1. برداشتن بیضه و غدد لنفاوی و پی گیری طولانی
 2. برداشتن بیضه و غدد لنفاوی و سپس اشعه درمانی و شیمی درمانی

درمان عود سرطان در بیضه

 1. اشعه درمانی و شیمی درمانی
 2. تجویز مقدار زیاد شیمی درمانی
 3. برداشتن سرطان عود شده، اگر پس از دو سال عود کرده باشد و یا سرطان در یک محل عود کرده باشد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با سلام، من ۵۰ سال دارم، دوماه پیش عمل فتق کشاله ران انجام دادم با مش، ضمنا برای دریچه قلب وارفارین مصرف میکنم و لوزارتان، الان صبها بعداز کمی راه رفتن بیضه راست شروع به درد میکند و بعداز مدتی که درد شدید تر شد کمرم هم در قسمت پایین درد میگیرد، که با خوردن یک استامینوفن ۵۰۰ درد قطع و تا صبح فردا خوب هست. نمیدونم به عمل فتق ارتباط دارد یا خیر.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   مربوط به عمل مي باشد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من ۳۱ سالمه مجرد چند وقته بیضه سمت راستم درد خفیفی داره با مراجعه به پزشک متخصص بعد از معاینه فرمودند مشکلی نیست دو بسته قرص یکی ولتادک ۱۰۰ و یکی لووفلوکساسین ۵۰۰ دادند موثر نبودند بعد از گذشت ی ماه هنوز درد خفیف دارم ایا نیاز به سنوگرافی هست یا نیاز نیست با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سونوگرافي لازم نيست روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر حاتمی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید .
  اقای دکتر پسر من ۳۶ سال دارد نزدیک ۳ سال پیش یکی از بیضه اش سرطانی شد از نوع classic seminoma
  PT1 .که بیضیه در گیر را خارج کردن .در مدت تقریبا سه سال که از جراحی گذشته چندین بار سونوگرافی ودوبار سی تی اسکن خوراکی تزریقی انجام داده وخدا را شکر همه چی نرمال بوده
  مدتی است وقتی سرفه یا عطسه میکند دنده اش در قسمت زیر سینه در سمت راست درد میگیرد و وقتی با دست ان ناحیه را فشار میدهد درد میکند هم چنین دست راستش از ناحیه ارنج به پائین دردمیکند وگاهی از درد پشت پاشنه شکایت دارد .
  در ضمن ورزشکارو درشت هیکل است .میخواستم از حضور مبارکتان سوال کنم ایا این درد ها ممکن است به بیماری که داشته ربط داشته باشد.لطفا مرا راهنمایی کنید .
  ممنون از توجهتون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   اسكن هسته اي استخوانها انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   اسكن هسته اي استخوانها انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عسگری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام علیکم.
  خسته نباشید،باعرض معذرت،بنده بیضه هام هردوتاشون بالا هستن ویادم نمیاد اونارو پایین دیده باشم ولی مادرم میگه بچه که بودی سر جاشون بودن(همون پایین داخل کیسه)الانم ۲۸ سالمه جای ام دکتر مراجعه نکردم چون اهمیت نمیدادم چون نمیدونستم خطریه نه درد داره نه ورم داره بطور عادی ام جنب میشم چه تو خواب چه تو بیداری جدیدا ازدواج کردم،بنظر شما امکان داره سالم باشن یا امکان داره باعمل جراحی بیان پایین؟
  اگه راهنمایی بفرماییدخیلی ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   بايد با عمل جراحي پايين أورده شوند به شرطي كه قابل لمس نباشند

 • تصویر کاربر ARASH سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  جناب دکتر خسته نباشید. ممنون از سایت خوب و اطلاعات که فراهم اوردید.
  راستش راجع به سرطان بیضه یک سوالی داشتم خدمتتون: من هیچ زمینه ای برای سرطان ندارم و حتی تو خانواده هم کسی سرطان رو نداره. ولی به شکل اتفاقی متوجه توده ای روی یکی از بیضه ها شدم که مثل شکل سرطان بیضه است. درسته درد یا علائمی رو که گفتید ندارم، ولی این توده شدیدا نگرانم کرده. اگه می شه یکمی راهنماییم کنید که چطور مطمئن شم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باوعرض سلام و خسته نباشید . دکتر من تغریبا۱۴/۷ماهمه یعنی چهارده سال ۷ماه تو خرداد سال ۱۴۰۰میشم پانزده ساله من تا ۱۲سالگی لاغر بودم اما از دوازده سال به اینور شکم اوردم الان التم در حالت شق ۵-۶هست ابمم نمیاد درضم ۲سال هم هست خود ارضایی میکنم رفتم دکتر برام سنو گرافی نوشت برا بیضه هام اونوقت تو ازمایش نوشته بود هر دو بیضه ها سالم هستند لطفا کمکم کنید حتی تو خواب ابم نمیاد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   جواب دادم

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   جواب دادم

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   جواب دادم

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   جواب دادم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده 20 سال دارم چند ماهی میشه که بیضه سمت راستم بزرگ و سفت شده آزمایش خون دادم تومور مارکرهام نرماله آیا سرطان دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد ممكن سرطان باشد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقا دکتر من چن مدت احساس میکنم بیضه سمت چپم یه ورمی برداشته و الان بزرگتر شده بعضی اوقات هم رگ هایی ک وصل میشن به بیضه ورم میکنن و درد میگیرن شما راهنمایی میکنید ایا سرطان هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آبان ۹۹( 4 ماه پیش)

   سرطان نيست روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من دوهفته قبل دچار قرمزی تورم و درد بیضه بدن تب و .. شدم .دکتر مراجعه کروم که انتی بیوتیک تجویز شد ولی الان یک توده به اندازه یک گردو که موقع لمس دردناک است داخل کیسه بیضه و بالای بیضه لمس میشود. به نظر شما ابسه شده؟ یا روند درمان است؟ با انتی بیوتیک درمان میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   ممكن است أبسه باشد

 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  اقای دکتر سلام.من سرطان بیضه داشتم و بیضه سمت چپمو برداشتم و سه جلسه شیمی درمانی کردم. چن تا سوال داشتم ایا سیگار یا قلیون باعث شد به این بیماری مبتلا بشم بعد اینکه میتونم سیگار یا قلیون بکشم و وجود داره دوباره عود کنه این بیماری یانه
  باتشکر 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 5 ماه پیش)

   سيگار و قليون ارتباطي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر