عدم نزول بیضه در نوزادان چگونه است؟

عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بسیار شایع است. عدم نزول بیضه  عبارتست از عدم نزول بیضه یکطرفه یا دوطرفه به داخل کیسه بیضه یا اسکروتوم. عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بطور شایع درآینده همراه با ناباروری و ابتلا به سرطان بیضه همراه است.

بیشتر اوقات یک نوزاد متولد شده اگر بیضه اش نزول نکرده باشد، در نه ماهگی نزول خواهد کرد. البته نزول در همه در 9 ماهگی صورت نمی گیرد، فقط در درصدی از این نوزادان بیضه نزول می کند.

عدم نزول بیضه شایع ترین مشکل در بچه هاست. علی رغم تحقیقات فراوان انجام شده در زمینه عدم نزول بیضه ، علت آن به خوبی مشخص نشده است. در صورتیکه پایین آوردن بیضه که درمان اصلی ان می باشد، صورت نگیردکار و عملکرد بیضه دچار اخلال می گردد. بنابراین تشخیص و درمان یک مسئله مهم می باشد.تشخیص رادیولوژیکی (تصویری) در سن 9 نه ماهگی باید انجام شود.

پایین آوردن بیضه موفقیت آمیزترین روش درمانی می باشد و نیازی به هورمون تراپی نمی باشد و باید عمل در سن مناسب 9 ماهگی که هنوز ضایعه ای در بیضه ایجاد نشده صورت گیرد. پایین آوردن بیضه در طولانی مدت ، مانع از شانس ابتلا به سرطان و ناباروری در آینده نمی شود، بنابراین پیگیری طولانی مدت و مشاوره، اساسی است.

تشکیل بیضه ها

اولین بارعمل پایین آوردن بیضه  ( ORCHIOPEXY ) در سال1786 توسط  HUNTER  توضیح و توصیف شده است و سپس در سال 1820 نیز این عمل انجام شده است. رشد نرمال بیضه ها در موقع لقاح انجام میگیرد.فاکتور تعیین کننده بیضه با SRY GENE مشخص می شود.

تشخیص بیضه نزول نکرده

سونوگرافی جنین در رحم در 28 هفتگی نزول بیضه ها را نشان نمی دهد ولی حرکت بیضه از شکم به داخل رینگ اینگوینال را نشان می دهد. نزول بیضه ها تحت کنترل اثرات هورمونی می باشد و در 28 تا 40 هقتگی لقاح اتقاق می افتد. نزول بیضه به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) در آخر حاملگی اتفاق   می افتد. نزول بیضه ترانس ابدومینال رشد مهره ولگن را تا 23 هفتگی لقاح نشان می دهد، بعد از ان کیسه بیضه ها، عروق کورد، پروسسوس واژینالیس و گابرناگولوم موثر هستند.

 70 درصد بیضه های نزول نکرده به روش معاینه بیمار قابل تشخیص می باشد. بهترین روش تشخیصی انجام عکسبرداری MRI که قادر است بیضه های نزول نکرده در کانال اینگوینال و بیضه های خارج کانال و داخل شکم را مشخص کند.

آیا تمام بیضه های نزول نکرده قابل لمسند؟

هشتاد درصد بیضه های نزول نکرده قابل لمس هستند و بیست درصد غیر قابل لمس هستند. بیضه های غیر قابل لمس ممکن است داخل شکم باشند. بیضه های قابل لمس ممکن است نزول نکرده، اکتوپیک یا ERECTILE و فیزیولوژیک باشند. در بیضه های فیزیولوژیک یا ارکتال، بیضه بالا و گاهی به داخل کیسه بیضه وارد می شود. بیشتر بیضه های داخل شکمی در چند سانتی متری رینگ داخلی پیدا می شوند. فقدان بیضه ها ممکن است به دلیل داخل رحمی یا حوادث عروقی دوران حاملگی باشد.  فقط 20 تا 40 درصد بیضه های غیر قابل لمس در حین عمل جراحی وجود ندارند.

شیوع و شانس ابتلا به بیضه نزول نکرده

بطور کلی 3 درصد نوزادان مبتلا به عدم نزول بیضه هستند و 1 درصد در شش ماهگی تا 1 سالگی پایین می آیند. در نوزادان نارس اين احتمال 30 درصد است.

علل عدم نزول بیضه

 • نارس بودن نوزاد
 • وزن کم نوزاد
 • اندازه کوچک سن لقاح
 • در معرض قرار گرفتن نوزاد به استروژن خون مادر
 • دو قلویی
 • فاکتور اصلی نامشخص است
 • فامیلی

نزول خودبخودی در سال  شایع نیست. بچه های دو قلو 7 درصد مبتلا به بیضه نزول نکرده هستند.در امریکا شانس  و شیوع عدم نزول بیضه 7 /3 درصد موقع تولد است و 1/1 درصد از یک سالگی تا جوانی دیده می شود.

عوامل دیگری که در عدم نزول بیضه دخالت دارند، وزن موقع تولد است، که فاکتور مشخص شده‌ای است و مسئله فامیلی قابل ذکر است، بطوریکه فامیلها سه تا شش بار بیشتر مبتلا هستند. دو قلوها 9/6 درصد دچارعدم نزول بیضه می شوند، و اگر پدر گرفتار بوده فرزند 6 / 4 درصد شانس ابتلا به عدم نزول بیضه را خواهد داشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 369 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما
  بنده شنبه در جلسه باشگاه کاراته هنگام فایت تمرینی ضربه ای به بین پاهایم وارد شد که وقتی به منزل رفتم مشاهده کردم که بیضه سمت راستی به سمت شکم رفته است و بالاتر از سمت چپی است.
  لطفا نظرات خود را بیان کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر کریم پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  مدتیه درد بیضه راست و بعضي وقتا بیضه چپ ولی بیشتر بیضه راست درد شدید دارم طوری که درد از بیضه تا بغل ناف سمت راستم تیر یا درد میکشم و حس میکنم رگی داخل شکمم باده میکنه چه در حالت فعالیت یا درحال استراحت باشم بازم درد دارم فقط موقع فعالیت بیشتر میشه سونو رنگی و ازمایش اسپرم دادم و به چند متخصص مراجعه کردم همگی گفتن که سالم هستم در صورتی که اصلا دردم از بین نرفته و جدیدا بیشترم شده و احساس میکنم بیضه راستم کوچکتر شد و یه دونه به اندازه نخود رو بیضه راست هست
  مجرد ..28 ساله...
  لطفاً راهنمایی کنید و تشخيص جنابعالي چیه حداقل از درد بیضه راحت شم زندگی م رو مختل کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر کریم سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)
   سلام مجدد
   اقای دکتر بنده ساکن خوزستان م بخاطر شغل م نمیتونم مراجعه کنم
   اقای دکتر درد از بیضه شروع میشه و تا زیر ناف ادامه داره که کلا قسمت شکمم از زیر ناف در گیر درد هست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 231 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پسرم شش ماهشه. یک سمت بیضه نزول نکرده. هفته قبل عمل شد و دکتر بعد از عمل گفته تورشن داشته و عکس بیضه را به من نشان داد و گفته رنگ بیضه از حالت طبیعی تیره تره. این سوال از شما داشتم که آیا احتمال دارند رنگ و وضیعت بیضه به حالت طبیعی برگردد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   بله

 • تصویر کاربر ایلیا پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یکی ازبیضه هایم بعضی وقت ها بزرگتر از یکی دیگه میشود دلیل آن چیست؟و آیا ممکن است در آینده دچار ناباروری مشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   مشكلي نخواهيد داشت

 • تصویر کاربر یاس شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید من الان 10روزه ک این علایمی رو ک بهتون میگمو دارم
  درد زیر شکم وکمر
  درد شدید توبیضه مخصوصا سمت چپ
  تکرر ادرار
  ادرار بصورت دوشاخه و با حجم کم
  ادرار بصورت مقطعی قطع و وصل میشه در هنگام خروج
  سوزش در ادرار
  و درسن کودکی ام در اثر ضربه به بیضه عمل جراحی داشتم
  رفتم سونگرافی و ازمایش ادرار انجام دادم و بردم پیش متخصص،متخصص بهم گفتن که ازمایشو سونگرافیم هیچ مشکلی نداره ومن واریکوسل خفیف دارم و از لحاظ دیگه سالمه سالمم وباید یسری چیزارو رعایت کنم و برام فقط مسکن دادن ک منتها من اصلااااا دردم کم نشده و همچنان درد شدید دارم و تیر میکشه،اون متخصص گفتن چیز خاصی نیست و رد میشه اما من واقعا درد کلافم کرده چون شدیده و نمیدونم باید چیکار کنم دوهفته دیگم جشن عقدمه و بسیار بخاطر این موضوع استرس دارم ک مشکلی پیش نیاد برام و چیز خاصی نباشه
  به نظر شما مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر حدود 3 4 روز در ناحیه سمت راست احساس درد خفیفی میکنم.
  البته خیلی کم شده و وقتی به بالای بیضه سمت راستم دست میزنم احساس درد بهم دست میده.
  دوشنبه سونو دادم که براتون ارسال میکنم.
  من مجرد هستم و 23 ساله.
  ققط من در سمت راست احساس درد میکنم.
  باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام دکتر...
  من مردی ۲۸ ساله هستم و شهرستان هستم رفتم پیش فوق تخصص اورولوژی و طی معاینه گفت واریکوسل سمت چپ داری از نوع شدید و سمت راست نداری بعد برام سونوگرافی کالر داپلر نوشت..حالا خواستم دلیلش بدونم چرا برام سونوگرافی واریکوسل کالر داپلر نوشته؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   براي تشخيص واريكوسل

  2. تصویر کاربر امین جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)
   دکتر ببخشید منظورم اینه دکترا چرا علاوه بر معاینه سونو کالر داپلر مینویسن؟؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)
   • براي تشخيص صد درصد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر من 7 اردیبهشت عمل هرنی دو طرفه کشاله ران انجام دادم وهنوز در ناحیه بیضه هام اکثر اوقات درد شدیدی رو حس میکنم که حتی مواقعی فقط میخواهم زیر دلم و بیضه ها را گرم نگه دارم میخواستم ببینم طبیعی است ؟ من در این مواقع چه باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   طبيعي است مسكن بخور

 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 308 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز آقای دکتر من دو روز ه بیضه سمت راستم درد میکنه و همین طور رنگ منی تغییر یافته و به رنگ زرد در اومده مثل چرک می خواستم ببینم چه بلایی سرم اومده و راه درمانش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   رنگ مني خطري نداردو روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر، درود بر شما، من بیست و نه ساله هستم و حدودا دو ماه پیش احساس سختی و مشکل در ادرار کردن داشتم و همینطور بعد از انزال درد شدیدی در بیضه چپ من به وجود آمد و دکتر تشخیص پروستاتیت دادند و ابتدا آزمایش ادرار و اسپرم دادم که عفونت باکتریایی در هیچ کدام مشاهده نشد، سپس بیست و پنج روز آنتی بیوتیک لوو فلوکساسین پانصد میلی گرم دریافت کردم و همینطور در ویزیتی که متخصص ارولوژی داشتند پروستات در حالت نرمال قرار داشت و تنها درد در بیضه ها هنگام معاینه داشتم. درمان با آنتی‌بیوتیک حدود پانزده روز پیش تمام شد اما همچنان درد بیضه ی چپ ادامه پیدا کرد. سپس سونوگرافی کردم و مشخص شد که کیستی به قطر دو میلیمتر در قسمت سر بیضه راست وجود دارد که دکتر گفتند خطری ندارد و کاملا بی اثر است . درد بیضه چپ من اما همچنان ادامه دارد و گاهی کم است و گاهی بسیار طاقت فرسا می‌شود. میخواستم نظر شما را راجع به این درد و راه درمان آن بپرسم. همچنین برای مدت دو هفته طبق تجویز ارولوژیست شیاف بکلومتازون استفاده کردم. چند روز دیگر هم باید مجددا آزمایش ادرار و اسپرم بدهم و حدودا دو ماه دیگر آزمایش uroflowmetry.
  متشکرم از توجه شما.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 5 سال پیش)

   درمان صحيح است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر