عدم نزول بیضه در نوزادان چگونه است؟

عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بسیار شایع است. عدم نزول بیضه  عبارتست از عدم نزول بیضه یکطرفه یا دوطرفه به داخل کیسه بیضه یا اسکروتوم. عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بطور شایع درآینده همراه با ناباروری و ابتلا به سرطان بیضه همراه است.

بیشتر اوقات یک نوزاد متولد شده اگر بیضه اش نزول نکرده باشد، در نه ماهگی نزول خواهد کرد. البته نزول در همه در 9 ماهگی صورت نمی گیرد، فقط در درصدی از این نوزادان بیضه نزول می کند.

عدم نزول بیضه شایع ترین مشکل در بچه هاست. علی رغم تحقیقات فراوان انجام شده در زمینه عدم نزول بیضه ، علت آن به خوبی مشخص نشده است. در صورتیکه پایین آوردن بیضه که درمان اصلی ان می باشد، صورت نگیردکار و عملکرد بیضه دچار اخلال می گردد. بنابراین تشخیص و درمان یک مسئله مهم می باشد.تشخیص رادیولوژیکی (تصویری) در سن 9 نه ماهگی باید انجام شود.

پایین آوردن بیضه موفقیت آمیزترین روش درمانی می باشد و نیازی به هورمون تراپی نمی باشد و باید عمل در سن مناسب 9 ماهگی که هنوز ضایعه ای در بیضه ایجاد نشده صورت گیرد. پایین آوردن بیضه در طولانی مدت ، مانع از شانس ابتلا به سرطان و ناباروری در آینده نمی شود، بنابراین پیگیری طولانی مدت و مشاوره، اساسی است.

تشکیل بیضه ها

اولین بارعمل پایین آوردن بیضه  ( ORCHIOPEXY ) در سال1786 توسط  HUNTER  توضیح و توصیف شده است و سپس در سال 1820 نیز این عمل انجام شده است. رشد نرمال بیضه ها در موقع لقاح انجام میگیرد.فاکتور تعیین کننده بیضه با SRY GENE مشخص می شود.

تشخیص بیضه نزول نکرده

سونوگرافی جنین در رحم در 28 هفتگی نزول بیضه ها را نشان نمی دهد ولی حرکت بیضه از شکم به داخل رینگ اینگوینال را نشان می دهد. نزول بیضه ها تحت کنترل اثرات هورمونی می باشد و در 28 تا 40 هقتگی لقاح اتقاق می افتد. نزول بیضه به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) در آخر حاملگی اتفاق   می افتد. نزول بیضه ترانس ابدومینال رشد مهره ولگن را تا 23 هفتگی لقاح نشان می دهد، بعد از ان کیسه بیضه ها، عروق کورد، پروسسوس واژینالیس و گابرناگولوم موثر هستند.

 70 درصد بیضه های نزول نکرده به روش معاینه بیمار قابل تشخیص می باشد. بهترین روش تشخیصی انجام عکسبرداری MRI که قادر است بیضه های نزول نکرده در کانال اینگوینال و بیضه های خارج کانال و داخل شکم را مشخص کند.

آیا تمام بیضه های نزول نکرده قابل لمسند؟

هشتاد درصد بیضه های نزول نکرده قابل لمس هستند و بیست درصد غیر قابل لمس هستند. بیضه های غیر قابل لمس ممکن است داخل شکم باشند. بیضه های قابل لمس ممکن است نزول نکرده، اکتوپیک یا ERECTILE و فیزیولوژیک باشند. در بیضه های فیزیولوژیک یا ارکتال، بیضه بالا و گاهی به داخل کیسه بیضه وارد می شود. بیشتر بیضه های داخل شکمی در چند سانتی متری رینگ داخلی پیدا می شوند. فقدان بیضه ها ممکن است به دلیل داخل رحمی یا حوادث عروقی دوران حاملگی باشد.  فقط 20 تا 40 درصد بیضه های غیر قابل لمس در حین عمل جراحی وجود ندارند.

شیوع و شانس ابتلا به بیضه نزول نکرده

بطور کلی 3 درصد نوزادان مبتلا به عدم نزول بیضه هستند و 1 درصد در شش ماهگی تا 1 سالگی پایین می آیند. در نوزادان نارس اين احتمال 30 درصد است.

علل عدم نزول بیضه

 • نارس بودن نوزاد
 • وزن کم نوزاد
 • اندازه کوچک سن لقاح
 • در معرض قرار گرفتن نوزاد به استروژن خون مادر
 • دو قلویی
 • فاکتور اصلی نامشخص است
 • فامیلی

نزول خودبخودی در سال  شایع نیست. بچه های دو قلو 7 درصد مبتلا به بیضه نزول نکرده هستند.در امریکا شانس  و شیوع عدم نزول بیضه 7 /3 درصد موقع تولد است و 1/1 درصد از یک سالگی تا جوانی دیده می شود.

عوامل دیگری که در عدم نزول بیضه دخالت دارند، وزن موقع تولد است، که فاکتور مشخص شده‌ای است و مسئله فامیلی قابل ذکر است، بطوریکه فامیلها سه تا شش بار بیشتر مبتلا هستند. دو قلوها 9/6 درصد دچارعدم نزول بیضه می شوند، و اگر پدر گرفتار بوده فرزند 6 / 4 درصد شانس ابتلا به عدم نزول بیضه را خواهد داشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پری شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .همسرم برای برداشت اسپرم یک‌ماه پیش عمل بیوپسی بیضه چپ راانجام داد.بخیه اش جذبی بوده .الان کمی بنظر جذب شده می اید ولی نه بصورت کامل .نگرانیشون از توده ایی هست که زیر بخیه به اندازه ی یک فندق کوچک حس میشه ومیگن بعد از عمل نبوده.آیا جای بخیه از داخل عفونت کرده؟مشکلی وجود دارد؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر ارش یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز خسته نباشید دکتر جان اخیر پی بردم بیضه سمت راست ندارم با مراجه به پزشک اورژلیست سونگرافی برای بنده نوشتن ک متاسفانه در سونوگرافی بیضه مشخص نشد و دکتربرای روند رسیدگی به وضع حالم ام ار ای نوشتن ک پیگیری نکردم حال با این وضع درجه واریکسول من چند است ؟آیا فردی به دلایلی یکی از بیضه های خود را از دست دهند معاف رزم شناخته میشود یا معاف دایم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سربازي را اطلاع ندارم

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۷سالمه میک ماهی میشه یک تودهکوچک بالای بیضه سمت راستم حس می کنم واز وقتی که ای توده ایجاد شده کمی بیضه هایم کوچک شده می خواستم ببینم چکار کنم ایا سرطانه یانه لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   بيضه ها هيچ وقت كوچك نمي شود و سرطاني نمي شود

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  نوزاد من شش ماهه است وزمان تولد هر دو بیضه نزول نکرده بود بیضه راست در ۴ماهگی پایین امد برای بیضه چپ کی باید عمل کند؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   تا يك سالگي

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام. من مدت طولانیه که بیضه سمت راستم درد میکنه چندتا دکتر اورولوژی رفتم و همشون گفتن التهاب چیزه خاصی نیست. ازمایش اسپرم ازمایش ادرار و سونگرافی های زیادی دادم که میگن مشکلی نیست همه چی نورماله. اما دردش خوب نمیشه.نه تورم داره نه قرمز شده نه سیاه فقط درد داره.البته بیضه سمت راست یکم بالاتراز سمت چپی است. میشه راهنماییم کنید چکارباید کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   التهاب پرستات داريد طول مي كشد خوب شويد

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما
  بنده شنبه در جلسه باشگاه کاراته هنگام فایت تمرینی ضربه ای به بین پاهایم وارد شد که وقتی به منزل رفتم مشاهده کردم که بیضه سمت راستی به سمت شکم رفته است و بالاتر از سمت چپی است.
  لطفا نظرات خود را بیان کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر کریم پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید
  مدتیه درد بیضه راست و بعضي وقتا بیضه چپ ولی بیشتر بیضه راست درد شدید دارم طوری که درد از بیضه تا بغل ناف سمت راستم تیر یا درد میکشم و حس میکنم رگی داخل شکمم باده میکنه چه در حالت فعالیت یا درحال استراحت باشم بازم درد دارم فقط موقع فعالیت بیشتر میشه سونو رنگی و ازمایش اسپرم دادم و به چند متخصص مراجعه کردم همگی گفتن که سالم هستم در صورتی که اصلا دردم از بین نرفته و جدیدا بیشترم شده و احساس میکنم بیضه راستم کوچکتر شد و یه دونه به اندازه نخود رو بیضه راست هست
  مجرد ..28 ساله...
  لطفاً راهنمایی کنید و تشخيص جنابعالي چیه حداقل از درد بیضه راحت شم زندگی م رو مختل کرد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر کریم سه شنبه ۲۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   سلام مجدد
   اقای دکتر بنده ساکن خوزستان م بخاطر شغل م نمیتونم مراجعه کنم
   اقای دکتر درد از بیضه شروع میشه و تا زیر ناف ادامه داره که کلا قسمت شکمم از زیر ناف در گیر درد هست
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پسرم شش ماهشه. یک سمت بیضه نزول نکرده. هفته قبل عمل شد و دکتر بعد از عمل گفته تورشن داشته و عکس بیضه را به من نشان داد و گفته رنگ بیضه از حالت طبیعی تیره تره. این سوال از شما داشتم که آیا احتمال دارند رنگ و وضیعت بیضه به حالت طبیعی برگردد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   بله

 • تصویر کاربر ایلیا پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یکی ازبیضه هایم بعضی وقت ها بزرگتر از یکی دیگه میشود دلیل آن چیست؟و آیا ممکن است در آینده دچار ناباروری مشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   مشكلي نخواهيد داشت

 • تصویر کاربر یاس شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشید من الان 10روزه ک این علایمی رو ک بهتون میگمو دارم
  درد زیر شکم وکمر
  درد شدید توبیضه مخصوصا سمت چپ
  تکرر ادرار
  ادرار بصورت دوشاخه و با حجم کم
  ادرار بصورت مقطعی قطع و وصل میشه در هنگام خروج
  سوزش در ادرار
  و درسن کودکی ام در اثر ضربه به بیضه عمل جراحی داشتم
  رفتم سونگرافی و ازمایش ادرار انجام دادم و بردم پیش متخصص،متخصص بهم گفتن که ازمایشو سونگرافیم هیچ مشکلی نداره ومن واریکوسل خفیف دارم و از لحاظ دیگه سالمه سالمم وباید یسری چیزارو رعایت کنم و برام فقط مسکن دادن ک منتها من اصلااااا دردم کم نشده و همچنان درد شدید دارم و تیر میکشه،اون متخصص گفتن چیز خاصی نیست و رد میشه اما من واقعا درد کلافم کرده چون شدیده و نمیدونم باید چیکار کنم دوهفته دیگم جشن عقدمه و بسیار بخاطر این موضوع استرس دارم ک مشکلی پیش نیاد برام و چیز خاصی نباشه
  به نظر شما مشکلم چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   التهاب پروستات داريد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر