عدم نزول بیضه در نوزادان چگونه است؟

عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بسیار شایع است. عدم نزول بیضه  عبارتست از عدم نزول بیضه یکطرفه یا دوطرفه به داخل کیسه بیضه یا اسکروتوم. عدم نزول بیضه یا کریپتورکیدیسم بطور شایع درآینده همراه با ناباروری و ابتلا به سرطان بیضه همراه است.

بیشتر اوقات یک نوزاد متولد شده اگر بیضه اش نزول نکرده باشد، در نه ماهگی نزول خواهد کرد. البته نزول در همه در 9 ماهگی صورت نمی گیرد، فقط در درصدی از این نوزادان بیضه نزول می کند.

عدم نزول بیضه شایع ترین مشکل در بچه هاست. علی رغم تحقیقات فراوان انجام شده در زمینه عدم نزول بیضه ، علت آن به خوبی مشخص نشده است. در صورتیکه پایین آوردن بیضه که درمان اصلی ان می باشد، صورت نگیردکار و عملکرد بیضه دچار اخلال می گردد. بنابراین تشخیص و درمان یک مسئله مهم می باشد.تشخیص رادیولوژیکی (تصویری) در سن 9 نه ماهگی باید انجام شود.

پایین آوردن بیضه موفقیت آمیزترین روش درمانی می باشد و نیازی به هورمون تراپی نمی باشد و باید عمل در سن مناسب 9 ماهگی که هنوز ضایعه ای در بیضه ایجاد نشده صورت گیرد. پایین آوردن بیضه در طولانی مدت ، مانع از شانس ابتلا به سرطان و ناباروری در آینده نمی شود، بنابراین پیگیری طولانی مدت و مشاوره، اساسی است.

تشکیل بیضه ها

اولین بارعمل پایین آوردن بیضه  ( ORCHIOPEXY ) در سال1786 توسط  HUNTER  توضیح و توصیف شده است و سپس در سال 1820 نیز این عمل انجام شده است. رشد نرمال بیضه ها در موقع لقاح انجام میگیرد.فاکتور تعیین کننده بیضه با SRY GENE مشخص می شود.

تشخیص بیضه نزول نکرده

سونوگرافی جنین در رحم در 28 هفتگی نزول بیضه ها را نشان نمی دهد ولی حرکت بیضه از شکم به داخل رینگ اینگوینال را نشان می دهد. نزول بیضه ها تحت کنترل اثرات هورمونی می باشد و در 28 تا 40 هقتگی لقاح اتقاق می افتد. نزول بیضه به داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) در آخر حاملگی اتفاق   می افتد. نزول بیضه ترانس ابدومینال رشد مهره ولگن را تا 23 هفتگی لقاح نشان می دهد، بعد از ان کیسه بیضه ها، عروق کورد، پروسسوس واژینالیس و گابرناگولوم موثر هستند.

 70 درصد بیضه های نزول نکرده به روش معاینه بیمار قابل تشخیص می باشد. بهترین روش تشخیصی انجام عکسبرداری MRI که قادر است بیضه های نزول نکرده در کانال اینگوینال و بیضه های خارج کانال و داخل شکم را مشخص کند.

آیا تمام بیضه های نزول نکرده قابل لمسند؟

هشتاد درصد بیضه های نزول نکرده قابل لمس هستند و بیست درصد غیر قابل لمس هستند. بیضه های غیر قابل لمس ممکن است داخل شکم باشند. بیضه های قابل لمس ممکن است نزول نکرده، اکتوپیک یا ERECTILE و فیزیولوژیک باشند. در بیضه های فیزیولوژیک یا ارکتال، بیضه بالا و گاهی به داخل کیسه بیضه وارد می شود. بیشتر بیضه های داخل شکمی در چند سانتی متری رینگ داخلی پیدا می شوند. فقدان بیضه ها ممکن است به دلیل داخل رحمی یا حوادث عروقی دوران حاملگی باشد.  فقط 20 تا 40 درصد بیضه های غیر قابل لمس در حین عمل جراحی وجود ندارند.

شیوع و شانس ابتلا به بیضه نزول نکرده

بطور کلی 3 درصد نوزادان مبتلا به عدم نزول بیضه هستند و 1 درصد در شش ماهگی تا 1 سالگی پایین می آیند. در نوزادان نارس اين احتمال 30 درصد است.

علل عدم نزول بیضه

 • نارس بودن نوزاد
 • وزن کم نوزاد
 • اندازه کوچک سن لقاح
 • در معرض قرار گرفتن نوزاد به استروژن خون مادر
 • دو قلویی
 • فاکتور اصلی نامشخص است
 • فامیلی

نزول خودبخودی در سال  شایع نیست. بچه های دو قلو 7 درصد مبتلا به بیضه نزول نکرده هستند.در امریکا شانس  و شیوع عدم نزول بیضه 7 /3 درصد موقع تولد است و 1/1 درصد از یک سالگی تا جوانی دیده می شود.

عوامل دیگری که در عدم نزول بیضه دخالت دارند، وزن موقع تولد است، که فاکتور مشخص شده‌ای است و مسئله فامیلی قابل ذکر است، بطوریکه فامیلها سه تا شش بار بیشتر مبتلا هستند. دو قلوها 9/6 درصد دچارعدم نزول بیضه می شوند، و اگر پدر گرفتار بوده فرزند 6 / 4 درصد شانس ابتلا به عدم نزول بیضه را خواهد داشت.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمود چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ِ خسته نباشید ِ از خوزستان هستم جوان 24 ساله ای هستم که در حین ورزش 3 سال پیش بیضه ام ضربه خورد نه ورم داشت نه اب اورد ولی درد بسیار شدیدی گرفت خیلی شدید ِ. الان هنوز که هنوزه بعد از سه سال درد میره و بر میگرده یعنی ممکنه ماهی یکی دوبار درد بره و بیاد با لمس مخصوصا . سونو دادم متاسفانه اصلا پزشک نگاه نکرد . ولی من مطمانم چیزی شده چون از اون موقع هرمون های جنسی ام خیلی بهم ریختن میل جنسی ام بسیار کاهش یافت و ازمایش دادم تستسترونم پایین بود در ضمن سینه هام بزرگ شدن و خیلی هم چاق شدم . لطفا راهنمایی کنید این درد لعنتی رو که حتی با مسکن اروم. نمیشه رو چکارش کنم ؟ با تشکر .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   اهواز به دكتر جاسمي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ع یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد
  ميخواستم علت كوچك شدن اندازه بيضه ها و همچنين سرد بودن كيسه بيضه نسبت به بدن را بپرسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   بيضه كوچك نمي شود

 • تصویر کاربر امین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  دو هفته پیش کتفم در رهفته بود بعد یه ساعت بعدش به دکتر مراجع کردم و دکتر برای جا انداختن کتفم منو بی هوش کرده بود فک کنم در حد یه دیقه شاید کم نه خواب و نه بیدار بودم و بعدش سه بسته قرص ایبوپروفن داد بهم گفته هر هشت ساعت بخور و بعد از یه روز شروع کردم بخوردن نه هشت ساعت مثلا در روز بعدش دوتا خوردم و بعدش یکی و برای و روز بعد که امیزش داشتم و موقعی که منی از التم بیاد بیرون تپش قلب گرفتم و سرم گیج رهفته و استرس گرفتم اینم بگم یخورده تاخیر داشتم در حد ۳۰ثانیه به قبل ولی منی از التم بیرون نیامد و از ترس و استرس ادامه ندادم
  بنده ۲۲ و خوزستانیم

  میشه بگید چطور رفع میشه یا این مسئله جدی هس پیگیر باشم یا نه ؟!زود تر جواب بدین مرسی و ممنان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   خود به خود رفع ميشه

  2. تصویر کاربر امین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   کلا میل جنسیم افت کرده بعد اون حادثه تداخل جنسی پیدا کردم مربوط به تزریق امپول بیهوشیه ؟!دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   جنبه فكري دارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اروین جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.پسرم ۹ماهه هست و هنوز بیصه هاش پایین نیومده.یه جراح گفته هردو رو با هم طی یک جراحی پایین میاوریم ولی دکتر دیگری گفتن دو مرحله جراحی بشه چون کییه هنوز کوچیک هست و ممکنه بعد عمل متورم بشه و بیثه ها ب هم فشار بیاره و درصد باروری در آینده رو کم کنه.بنطرتون میشه در یک جلسه بی ریسک جراحی بشه پسرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   در يك جلسه مي شود

 • تصویر کاربر کتایون چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام جناب آقای دکتر همسر من به تازگی نگران شده و می گوید احساس میکنه بیضه هاش کوچک تر شده و موقع ارضا شدن دردمیگیرد اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشم و دستور بفرمایید برای معاینه به مطب شما مراجعه کنیم سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  4. تصویر کاربر کتایون سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   باسپاس فراوان
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما آقای دکتر.من فرزندم 12روز است که بدنیا آمده و دیدیم که بیضه سمت راست در جای خود قرار ندارد و در کناره سیستم تناسلی اش قرار دارد و با گریه کردنه نوزاد بهتر بیضه دیده میشود.چه کار باید انجام بدم.راهنمایی کنید لطفا.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   تا يك سال صبر كنيد

  2. تصویر کاربر سعید جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   باز هم سلام جناب آقای دکتر.احتیاجی هست برای معاینه یا خیر اگر احتیاج هست نوبت بگیرم خدمت برسم که فرزندم ویزیت بشه.
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)
   • لازم نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mahsa شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پسرم 4ماهشه بیضه سمت چپش داخل کیسه بیضه نبود سونو انجام دادم که عکسشو پیوست میکنم.ایا درمان داره مشکلی که براش در اینده پیش نمیاد؟عوارضش چیه؟خیلی نگرانشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   • بايد عمل جراحي شوند
 • تصویر کاربر نیما سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب، اقای دکتر امکان دارد اسپرماتوسل ۵ میلیمتری خود بخود از بین بره؟
  ۲۵خرداد سونو برام اسپرماتوسل چپ زد، امروز ۱۵ تیر گفت از بین رفته یجورایی ترکیده و کیستی وجود نداره... همچین چیزی امکان پذیر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   سونوگرافي اشتباه كرده

  2. تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   اقای دکتر حتی جواب قبلی رو نشونش دادم تو سیستمش هم نگاه کرد سونوی قبلی رو، گفت توش اب بوده ترکیده، دو بار چک کرد ها ?
  3. تصویر کاربر نیما پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   اقای دکتر قوامی این تو مقاله شما پیدا کردم (اسپرماتوسل احتمالاً خود به خود بهبود می‌یابد، ولی بیشتر نیاز به عمل جراحی پیدا خواهد کرد) پس اسپرماتوسل میتونه خود ب خود طبق گفته شما بهبود پیدا کنه دیگه، اما شما میگین سونوگرافی اشتباه کرده اخه، این دو در تعارضا باهم
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   پيگيري نكنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر morteza شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من دو سال هست ازدواج کردم ۳۰ سال سن دارم و هنوز صاحب فرزند نشدیم خانمم مشکلی نداره.آزمایش اسپرم من هم خوب هست.من توی هردو بیضه کیست دارم و کشاله رانم بعضی مواقع که فشار روش هست بیضه هام درد میگیرن و موقع رابطه دقیقا بالای مثانه ام حالت شکستن انگشت دست صدا میده و بعد از رابطه داخل لوله مجاری احساس خارش داره.بهم گفتن احتمال داره واریس بیضه یا همون واریکوسل داشته باشی.نظر شما رو هم میخواستم بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   بله ممكن است

 • تصویر کاربر Mm چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر درسونوگرافی پسر من که ۸سالش تمام شده است ابعاد بیضه راست ۸*۱۲میلیمتر وبیضه چپ ۸*۱۴میلیمتر نوشته شده باتوجه به سنش این اندازه طبیعیه؟...واین تفاوت انداه بین دو بیضه اشکالی ندارد؟ممنون ازشما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   طبيعي است

  2. تصویر کاربر Mm شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   بسیار ممنونم آقای دکتر
   ولی متاسفانه گفتم که بعداز عمل فتق پسرم، بیضه چپ داخل کانال اینگوینال رفته و یک دکتر میگوید پایین نمی اید وباید هرچه زودتر عمل بشه یک دکتر میگوید تاسه ماه صبر کنید ممکنه پایین بیاید ما هم گیج شدیم خیلی نگرانم اقای دکتر نظر شما چیست؟
  3. تصویر کاربر Mm شنبه ۱۵ تیر ۹۸( 2 سال پیش)
   بسیار ممنونم آقای دکتر
   ولی متاسفانه گفتم که بعداز عمل فتق پسرم، بیضه چپ داخل کانال اینگوینال رفته و یک دکتر میگوید پایین نمی اید وباید هرچه زودتر عمل بشه یک دکتر میگوید تاسه ماه صبر کنید ممکنه پایین بیاید ما هم گیج شدیم خیلی نگرانم اقای دکتر نظر شما چیست؟
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   صبر كنيد

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر