علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب جناب دکتر
  جسارتا این آنتی بیوتیک ها که عرض کردین را باید باهم‌مصرف کرد ( تاوانکس و سیپروفلوکسین وافلوکسین)
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   فقط تاوانكس

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 1 سالی میشه صبح که از خواب بیدار میشم انگار ادرارم برگشته و بعد از چند بار رفتن به دستشویی درست میشه
  علتش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت شما
  برادرم با درد بيضه و خس توده اى در بيضه يه اورولوژى مراجعه كرد كه به تشخيص ايشون يك قرص و آمپول آنتى بيوتيك هر ١٢ ساعت يكبار داده شد روز سوم با درد زياد و شكايت از نازك شدن پوشت بيضه خوابيدن صبح با احساس خيس شدن لباس از خواب بيدار شدن خون آبه و مايع از بيضه خارج شده بود ، سوال من از شما اين هست كه آيا خطرناك اين اتفاق؟ و راهاى درمان چى ميتونه باشه از نظر شما ؟ و آيا طبيعى هست اين ترشحات؟ ممنون از شما براى پاسخگويى
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر
  من دو سه ماهی هست که بیضه سمت چپم درد خفیف و کمی رو داره . همون قسمت اپدیمدیم هم هست (رگی که بیضه رو به شیکمم وصل میکنه ) و از طرفی سمت چپ شکم پایین هم درد احساس میکنم . احساس اینکه انگار یک رگ یا عضله ای ورم کرده باشه .
  آزمایش سونوگرافی کلیه و مجاری اداری دادم ولی مشکلی نداشتم . درد هم بصورت گه گاه اتفاق می افته و ربطی به راه رفتن و استراحت نداره . و ظاهر بیضه ها کاملا طبیعی و مثل قبل هستش و اثاری از رگ و ورم و قرمزی یا کدری وجود نداره .
  با تشکر منتظر پاسخ هستم .
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفنا استعما كنيد

  2. تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   با عرض سلام مجدد اولا تا کی استفاده کنم ؟
   دوما آیا با همین شیاف خوب میشم یا فقط تسکین درده؟
   البته یادم رفت بگم گاهی احساس سوزش و خارش و حرارت در ادرار و مقعد حس میکنم .
   با تشکر خیلی ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   يك هفته

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده ۲۰ سال دارم چند وقتی هست که در قسمت نوک و بالای بیضه سمت راست متوجه وجود یک توده سفت به اندازه نخود شدم که از روی پوست بیضه قابله لمس و مشاهده میباشد هیچ دردی ندارد خیلی نگرانم کرده لطفا راهنمایی کنید علت چیست و درمانش به چه صورت هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   كيست است درماني نياز ندارد

 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  جناب دکتر بنده ۳۳ سال دارم و مجرد هستم ۲۰ روز پیش رگ بیضه چپ درد و متورم شده بود که به پزشک مراجعه کردم و سنوگرافی هم نوشت و مشخص شد اپیدمی هست قرص سفالسکین ۵۰۰ و سرم چرک خشک کن داد تا به هفته درست شد ولی باز درد شروع شد چند تا سوال داشتم اول اینکه آیا این مشکل اصلا برطرف میشه یا واسه تمام عمر باید تحمل کرد؟ دوم من که مجرد هستم و در آینده برای بچه دار شدن مشکل پیش نماید؟ سوم اینکه نظر شما با توجه به اطلاعات داده شده چی هست و الان من باید چه کاری انجام بدم واسه بطرف کردن درد و متورم شدن بیضه؟چهارم چه غذای باید استفاده بکنم و چه چیزهای نباید استفاده بکنم؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   دارو ها را ميل كنيد خوب مي شود اثري در بچه دار شدن ندارد

 • تصویر کاربر اسکارفیس پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ابتدا عفونت مثانه و سوزش ادرار داشتم بعد از شروع انتی بیوتیک. سوزش قطع ولی بیضه سمت چپم متورم و‌درد ناک شده ‌باید مسکن بخورم تا آروم شود در ضمن قسمت بیضه ‌چپ دارای تورم تقریبا سفت است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از كليه داده شود

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من رفتم دکتر گفت التهاب ایپیدیدم است و آنتی بیوتیک بهم تجویز کرد اما هنوز خوب نشدم و اون غده هم هست ولی سونوگرافی کردم گفت التهاب ایپیدیدم است من باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   دارو را سه هفته ادامه دهيد

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده 43سالمه رنگ منی ام چرکی و یا سبز رنگ هستش درد زیر ناف دارم همراه با درد مفاصل که زندگی رو جهنم شده واسم ، آمپول اسپکتینو مایسن 14استفاده کردم نوروز بعد مشکلاتم مثه روز اول شد بستری شدم سفتریاکسون و آمیکاسین تزریقی یک هفته دوباره خب نشدم الانم نزدیک به یک ماهه سیپروافلوکساسین 500هردوازده ساعت یکی ،بازم درد دارم ، از شما خواهش میکنم کمک کنید ،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود دارو لازم نيست

 • تصویر کاربر ravi جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید من بیضه سمت راستم موقع تحرک درد میکنه انگار رگی که بهش وصله درد میکنه و همینطور اطراف خوده بیضه ازمایش سونوگرافی گرفتم ک عکسشو فرستادم لطفا نظر خودتونو از روی ازمایش بدید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر