علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

11+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من همونی ام که گفتم بالای بیضه ام غده ای هست ولی رفتم دکتر گفت التهاب اپیدیدمیت است ولی الان 1 ماه هنوز هستش و من سنم 14 ساله آیا این خطر ناکه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   خطرناك نيست به مرور خوب مي شود

 • تصویر کاربر Sina چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من قبل از عید عمل واریکسل انجام دادم و بعد از عمل بیضه سمت چپ که عمل کرده بودم تورم داشت و دکتر میگفت طبیعیه و درد داشتنم چیز مهمی نیس مسکن مصرف کن
  تا یمدت که دکترم رو عوض کردم و سنگرافی انجام دادم گفتن که بیضم التهاب دارد یه دوره خیلی کوتاه دارو مصرف کردم ولی همچنان درد و تورم بیضه را دارم به طوری که بعضی اوقات مایعی که درون بیضه جمع شده و زیر بیضه اویزان است قابل رویت است
  چیکار کنم اقای دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   شياف ديكلوفناك روزي يك عدد استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر مصطفی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .خسته نباشید دکتر بنده ی مدتی بود ک دچار عفونت مجاری اداری شدم و بعد پیش متخصص رفتم گفت ک التهاب گرفتی و یک سری قرص داد خلاصه من دوماه داروهای مختلف رو مصرف کردم رو بیضه راستمم رگها متورم مشاهده مکنم و بیضه هم داغ میشود احساس سوزش دارم خواستم بدونم باید چیکار کنم
  لیست داروهام
  Oflofect200_meloxicam15_ازیترومایسین۵۰۰
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   مشكل خاصي نمي باشد

 • تصویر کاربر مقصود چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان خسته نباشید 37 ساله هستم بنده یکی دو هفته بود احساس درد در کشاله ران میکردم الان دو روز هست که درد بیضه و پهلو و ران پای سمت چپم خیلی زیاد شده به طوری که شب نمیزاره بخوابم سونوگرافی کلیه و مثانه کردم سالم بود آزمایش عفونت ادارم سالم بود ولی درد خیلی دارم ممنون میشم راهنمایی کنید اندازه بیضه ها نرماله فقط بد از نزدیکی و ارضا شد نوک آلت احساس ضربان میکنم هر از گاهی.. ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر مقصود جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   دکتر جان شرمنده میشه شما نظر خودتونو بگید خیلی ممنون میشم جایی هستم که به دکتر فعلا دسترسی ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من در بالای بیضه ام یک غده در آمده رفتم دکتر گفت برو سونوگرافی رفتم توی جواب زده بود التهاب ایپیدیمیم است بعد دکتر بهم سفیکسیم داد ولی الان 3 هفته است ولی خوب نشده و در هنگام ادرار سوزش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يكعدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ،. روزي دو بار در روز در أب گرم نشسته شود و عمل جنسي داشته باشيد

 • تصویر کاربر نوید جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من چندوقت پیش ازتون پرسیدم که در منی لکه خون دیده شده و ازمایش ادرار هم دادم گفتن خون در اون وجود داره
  الان ۳ روزه بیضه سمت چپم باد کرده که به متخصص اورولوژی مراجعه کردم و گفت خبر خوبی نیس بیضت عفونت کرده و باید بستری بشی و انتی بیوتیک تزریق بشه قرص و امپولم داده اما تاکید داشت بستری شدن بیشتر به بهبود کمک میکنه و اگه خوب نشی نابارور میشه بیضت و اینکه گفت بستریت نمیکنن به تین راحتی هرجای
  دکتر شما چه پیشنهادی دارین ؟؟
  ممنون میشم کمکم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   بستري شويد

 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. ۲۳ سالمه. حدودا ۳ هفته قبل به علت اینکه جلوی انزالمو گرفته بودم و منی برگشت کرد بیضم بعد از گذشت یک روز شروع به درد کرد و متورم شد و درد خیلی شدیدی داشت وقتی رفتم اورولوژیست قرص سیپروفلوکساسین تجویز کردن ولی من چون دردم شدید بود دوباره رفتم یه اورولوژیست دیگ ایشون گفتن ک اپیدیدمیت هست و کپسول داکسی سایکلین برام تجویز کردن ، من ۳ هفته ۱۲ ساعتی یکبار داکسی مصرف کردم درد و تورم همون یک هفته اول خوب شد ولی الان بعضی وقتها دوباره یکم درد خفیف دارم .
  از سیپروفلوکساسین استفاده نکردم. نظر شما چیه درمان صحیح بوده یا ن؟ درمان کامل چقد طول میکشه؟ فعالیت بدنی داشته باشم یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان صحيح  ٤  هفته است

 • تصویر کاربر سجاد دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر .من در قسمت بالای بیضه که رگ ها بهش وصل شدن یا همون قسمت اپیدیمیت موقع لمس درد شدیدی دارم هردو طرف ولی سمت راست خیلی کمتره دردش.ولی چپیه لمسش تا کلیه هام دردش میزنه.چیگار کنم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

  2. تصویر کاربر سجاد یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر امروز رفتم پیش متخصص گفت واریکوسله شدید داری .تو اینترنت خوندم لمس دردناک خطرناک و نگران کنندس ولی ربطی به واریکوسل نداره.نطر شما چیه دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۶ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   ربطي به واريكوسل ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر sahar یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم دکتر
  من نامزدم را خیلی دیر به دیر میبینم
  ولی تقریبا میشه گفت بعد از هر بار نزدیکی باهاش من بعدش عفونت میگیرم
  واقعا اذیت میشم بعدش
  نامزدم علایمی از عفونت نداره
  نه درد نه دل درد نه ترشح غیر طبیعی
  و هیچوقت منی رو داخل واژن من نریخته هنیشه جلوگیری طبیعی داریم .
  میشه من به نامزدم حساس باشم و بعد از سکس عفونت بگیرم .؟همیشه با پماد کلوتریمازول و قرص مترونیدازول درمان کردم سوزش و خارشم برطرف شده .
  ولی واقعا نگرانم چرا بدن من اینجوره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   من زن نيستم

 • تصویر کاربر میعاد یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چند ماهی است غده ای روی بیضه راستم به وجود امده. و گاهی اوقات احساس درد خیلی کمی داره،چیست ایا خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر