علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

9+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حميد شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دكتر من ٦ سال هست كه بيضه راستم از طرف بالا چسبيده به اپيديدم دجار درد شديد هست.
  بعد از ٦ سال و مراجعه به دكتر و مصرف انواع انتي بيوتيك و داروهاي ضداحتقان پروستاتيت ذره اي از درد تسكين نشد.
  در آخر نظرات دكترين بر اين بود كه اپيديدميكتومي بشم.
  دكتر اين كار چه معايبي دارد؟
  برداشتن اپيديدم صفات مردانه رو ميبره؟
  خيلي درد دارم
  ييضه چپ هم احساس ميكنم داره درگير ميشه.
  از تبريز
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام اگر درد مزمن شده و كيفيت زندگي شما را مختل كرده بايد عمل كميد .
  2. تصویر کاربر حميد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   دكتر شرمنده عمل صفات مردانه رو از بين ميبره؟
  3. تصویر کاربر حميد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   دكتر شرمنده عمل صفات مردانه رو از بين ميبره؟
  4. تصویر کاربر حميد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   دكتر شرمنده عمل صفات مردانه رو از بين ميبره؟
  5. تصویر کاربر حميد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   دكتر شرمنده عمل صفات مردانه رو از بين ميبره؟
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   خير اثر ندارد .
  7. تصویر کاربر حميد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   واقعا ممنون از راهنمايي هاي بدون چشم داشتتون
  8. تصویر کاربر حميد پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   واقعا ممنون از راهنمايي هاي بدون چشم داشتتون
  9. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۴ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش میکنم
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر عزیزی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  5 ماه قبل بعد رابطه دچار تب تعریق شدم چند روزی درد بیضه تو ازمایش ادرار و خونم هیچ عاملی پیدا نشد فقط چربی خونم 300 بود حالا هر ماه یه هفنه احساس داغی در تنفس میکنم سردرد شبانه خواب اشفته بیضه هامم لمس خفیف درد ناکی دارن حتی ایدز دادم منفی بود چه ازمایشی بدم مشخص شه گف پاهامم درد میگیره با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۲ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   مشكلي نداريد نگران نباشيد .
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من یه پسر بیست ماهه دارم که از بدو تولد هیدروسل داشت اما تو شرایط معمولی بیضه ش کوچک بود فقط زمانی که گریه میکرد یا موقع تب داخل بیضه ش آب جمع میشد دکتر اطفال براش سونوگرافی نوشت که فتق نداشته باشه تو سونوگرافیفقط داشت اما ازاز یک ماه پیش یه تب ویروسی گرفت به خاطر تب شدید سه روز هم بستری بود بعدازاین مریضیش دیگه بیبیضه ش همونطور بزرگ موند وآب داخلش جمع شده و به حالت معمولی برنمیگرده وازاونوقت بعضی اوقات دستشرو بیضه ش میبره انگاری اذیت میشه به نظر شما باید جراحی بشه یا منتظر بمونیم تا دوسال برطرف میشه دکتر اطفال به ماگفت تا دوسال خودبه خود رفع میشه خیلی خیلی ازتون تشکر میکنم بابت وقتی که میزارین برای جواب دادن سؤالاتم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام تا يك سال بايد صبر كنيد .
 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت شما.
  اقای دکتر بنده حدود یک ماه پیش عمل هیدروسل راست انجام دادم خداروشکر بیضه کوچک شده اما احساس میکنم بیضه اصتلاحا چسبیده به قسمتی که بخیه شده یعنی مانند قبل افتاده و پایین نیست بلکه کنار الت قرار دارد به طوریکه قشنگ از روی شلوار دیده میشه و خیلی بد تو چشمه....
  ممنون میشم راهنمایی کنید آیا طبیعی ست و در اینده خوب میشه یا همیشه این شکلی باقی میمونه...
  اقای دکتر این متن سوالی بود که قبلا ازتون پرسیده بودم که شما درپاسخ گفته بودید گاهی اوقات پیش می اید.میخواستم بدونم کیفیت عمل پایین بوده که باعث شده بیضه اون شکلی باشه یا خیر.و دوم ایکه نگفتید در اینده خوب میشه یا نه...
  چون واقعا روم نمیشه زیر شلواری بپوشم توخونه بد تو چشمه...خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام نگران نباشيد خوب مي شود .
  2. تصویر کاربر امید یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   ممنون...خیلی لطف کردید...خدا پدر و مادرتون رو بیامرزه.
  3. تصویر کاربر امید یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   ممنون...خیلی لطف کردید...خدا پدر و مادرتون رو بیامرزه.
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۹ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   اگر تا يك هفته ديگر بهبودي حاصل نشد ،مراجعه كنيد .
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت شما.
  اقای دکتر بنده حدود یک ماه پیش عمل هیدروسل راست انجام دادم خداروشکر بیضه کوچک شده اما احساس میکنم بیضه اصتلاحا چسبیده به قسمتی که بخیه شده یعنی مانند قبل افتاده و پایین نیست بلکه کنار الت قرار دارد به طوریکه قشنگ از روی شلوار دیده میشه و خیلی بد تو چشمه....
  ممنون میشم راهنمایی کنید آیا طبیعی ست و در اینده خوب میشه یا همیشه این شکلی باقی میمونه...
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام گاهي بعد از عمل پيش مي آيد .
  2. تصویر کاربر امید یکشنبه ۸ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   اقای دکتر ممنون که اطلاعات بسیار با ارزش خود را در اختیار مردم قرار میدهید خداوند یارو نگهدارتان..
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   خواهش مي كنم .
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من امیر هستم ۱۸ ساله حدود چهار روز
  است که عفونت بیضه چپ دارم که به شدت بزرگ شده چه دارویی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام اگر عفونت باشد حتما بايد بستري شويد .
 • تصویر کاربر طاها یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام تروخخدا جواب بدید خیلی واسم مهمه.من یه پسر هفده سالم.سه روز پیش حشری شدم و برای اینکه اذیتم نکنه یکم لیدوکاعین استفاده کردم.حدود یه ساعت بعد دیدم انگار ورم کردن بیضه هام.اول فقط بیضه چپ بود بعد شد جفتش.فک کنم اپیدیدیمیت دارم.الان اگه خودم انتی بیوتیک استفاده کنم امکان داره بهتر بشه؟دکتر رفتن مشکله واسم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱ مرداد ۹۶( 1 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر داییم ناشنوا هستش و به سرطان خون دچار شده بعد از دوسال شیمی در مانی الان بیضه هاش باد کرده وسیاه شده و سوزش شدید و خونریزی داره ،عملش نمیکنند چون پلاکتهاش حدود5000هست بی زبون داره زجر میکشه راهی نیست که درمان بشه ممممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   تست هاى انعقادى براى وى انجام شود و اگر طبيعى بود عمل بيضه براى تخليه لخته از بيضه انجام گيرد
 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده در دی ماه 95 جراحی واریکوسل 2طرفه داشتم البته سمت راست بسیار بیشتربود(4.8)الان 2 ماهی میشه که بالای بیضه راستم ومحل اتصال عروق به بیضه درد شدید دارم بخصوص در مواقع نشستن روی صندلی. ضمنا یک هفته پس از عمل به دکترم مراجعه کردم ایشان موضع را معاینه کردند وگفتند مشکلی ندارد ولی از یک ماه بعد از عمل تا الان این درد بیضه راست شروع وروز بروز شدیدتر میشود .موقع لمس توده بالا ومتصل به بیضه کمی دردناک هست وبا قدم زدن درد کاهش میابد وبا نشستن پشت میز افزایش میابدلطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   درد بيضه شما مربوط به قسمتى از بيضه به نام اپيديديم است كه دچار ورم شده است به پزشك مراجعه كنيد تا التهاب اپيديديم را درمان كند
 • تصویر کاربر خامد یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من مدت. چند روزه که بیضه .سمت چپم سوزش داره و. این سوزش تا کشاله پا و. حتی گاهی کف پا و زیر. شکم و. پهلو میره البته کمه و. هر. از چند گاهی مجرای ادرارم سوزش داره ولی همیشگی نیست رنگ ادرار خوبه مشکلی نداره ممنون میشم بگید از چه چیزی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۵ تیر ۹۶( 1 سال پیش)
   التهاب پروستات دارید به پزشک مراجعه کنید تا دستورات درمان داده شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر