علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

12+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سلیمان چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  بنده در حدود یک ماه پیش بعد از حدود چند ساعت پیاده روی شاهد درد در قسمت کمر(ستون فقرات نزدیک به لگن) و بیضه بودم.ولی بعد از چند روز شدت درد کاهش پیدا کرد و الان فقط احساس درد جزئی در کف بیضه راست و گاهی در نقاط متفاوت در مسیر بیضه به زیر کلیه ها هستم.با لمس بیضه هم درد خاصی حس نمی کنم.قبل از این اتفاق هم پس از ازمایش ادرار و ادرار بیست و چهار ساعته دکتر اعلام کرد که مقداری عفونت وجود دارد ولی به علت کم بودن عفونت هیچ داروی تجویز نکردن.سنوگرافی کلیه ها هم مشکلی نداشت.تخلیه مثانه هم اعلام شد که عادی است.ممنون میشم راهنمایی کنید.گاهی در صبح و اولین ادرار مقداری برامدگی نرم بالای بیضه راست احساس میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   اين برأمدگي طبيعي است اگر ناراحت كننده است به اورولوژي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مجتبی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  طبق دستور شما که فرمودید رفتم پیش دکتر و پس از معاینه گفت مشکلی ندارد فقط کمی عفونت داره که قرص سیپروفلوکسین 500برای من تجویز کردکه حدود یک هفته دارم گصرف میکنم فقط تنها مشکلی که وجود دارد حالت چسبندگی ما بین بیضه و پا وجود داره که نظر شما چیست برای درمان
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر Hkzo چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من در اسپرم عونت مشاده کردم
  از چه آنتی بیوتیکی باید استفاده کن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   اسپرم عفونت نمي كند

 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من چند روزی یکم ترشح سبز رنگی داشتم چند روز هست بیضه سمت راستم یکم درد میکنه امروز معاینه کردم دیدم یه برامدگی ریزی چسبیده به بیضه و تقریبا چسبیده به اپی دیدیم هست وقتی فشارش میدم درد رو احساس میکنم و سفت هست.ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۹ سالمه و بیضه سمت راستم یکم بزرگتر از سمت چپ است الان چند روزی هستش که تقریباً بیضه سمت راست من درد و تقریباً زیر شکم و بغل ران من تیر می کشد و اکثر مواقع در حالت که خوابیده و پاهام بسته است ودر حال در حالت فشار است درد میگیرد میخواستم بدونم مشکل خاصی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   به اورلوژي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من سونوگرافی رفتم و بیضه سمت راستم کیست ۲ میلی متر داشتم رفتم دکتر بهم گفت عفونت داری چون درد می کند و الآن مدت یک هفتست سیپروفلوکساسین مصرف میکنم ولی بخبودی کامل پیدا نکردم. می شود راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   دارو را ادامه بدهيد بهبودي طول مي كشد

 • تصویر کاربر محمدرسول جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من دوهفته ای هست بیضه چپ م درد میکنه بعضی وقتها دردش خیلی شدید میشه که دست نمیتونم بهش بزنم بعضی وقتها هم آروم تر میشه میخواستم بپرسم علت درد چیه؟ با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۱ خرداد ۹۸( 4 هفته پیش)

   التهاب پروستات است

 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب حدود یک ماه است ما بین بیضه ها و پاها حالت چسبندگی ایجاد شده که پس از مراجعه پیش همکارتون قرض سیپروفلوکسالین ۵۰۰ و یک عدد اسپری ژل تاخیری تجویز کردن که پس از مصرف کمی خوب شدم ولی باز همکن اعلام باز ایحاد شده چی کار کنم
  مجرد هستم و۲۷ سال سن
  با تشکر از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   درمان دوباره تكرار شود

 • تصویر کاربر Ilya پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود 1 الی ۲ ساله که بیضه ی سمت چپم پس از تحرک درد میگیره و هرچه به مدت زمان فعال بودنم اضافه میشه شدت درد بیشتر میشه
  به دکتر رفتم و آزمایش واریکوسل و هیدروکسل رو انجام دادم و بیضه ها کاملا سالم بودند
  آیا احتمال عفونت بیضه وجود داره یا شاید سنگ کلیه ؟ لطفا زود جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   اين حالت طبيعي است

 • تصویر کاربر شهاب پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من دو ماهی هست در بیضه چپم احساس درد میکنم البته خود بیضه نیست قسمت بالایی ان که رگ ها به اون وصل شدن و بنظر خودم اپیدیمیت هست چقدر طول میکشه تا خوب بشه این درد واقعا رو اعصابم هست.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   يك ماه

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر