علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

12+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عماد چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین ببخشید من یه در طول دو سه ما دوه سه بار این اتفاق برام افتاده و بعد از رابطه جنسی با جنس مخالف به قدری بیضه هام و مثتانم درد میگیره که به سختی راه میرم رفتم رادیولوژی گفت مشکلی نداره ولی من فکر میکنم شاید به خاطر عفونت باشه ،خیلی میترسم چیکار کنم من ۲۰سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۶ تیر ۹۸( 3 روز پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 17سال دارم ،در دو طرف بیضه ها تورم و پشت بیضه ها یه توده نرم وجود دارد من به دکتر مراجعه کردم و سونوگرافی انجام دادم ولی دکتر هیچ چیزی تشخیص نداد ولی خودم حس میکنم این عفونت باشه ولی من هیچ دردی حس نمی کنم و انگار التهاب پشت بیضه وجود دارد در هر دو بیضه لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   نگران نباشيد

 • تصویر کاربر روزبه پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . من ۲ سالی خیلی خفیف درد بیضه داشتم با خودم میگفت بخاطر لباس پوشیدن ، که رعایت میکردم بهتر شدم ولی الات چند وقتی بعد یه رابطه کنترل شده ، احساس سنگیتی و التهاب و قرمزی و خصوصا گرمی در سرتاسر بیضه هام دارم در ضمن چند تا جوش سر سفید روی بیضه ها زده که البته بعضی هاشون رفع شدن و بعضی هنوزم هستن . راهنمایی کنید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر عباس چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر تخمام چندسال پیش درد میکرد رفتم دکتر سونوگرافی نوشت رفتم سونوگرافی گفت عفونت کرده و دارو داد خوب شد.ولی دوباره بعد از چندسال دوباره دردش شروع شده و اویزون شدن لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   به پزشك مراجعه شود

 • تصویر کاربر نوید پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴۰روز پیش عمل هرنی با هیدروسل انجام دادم بعد از چند بار مراجعه به دکتر قرص ازیترومایسن ۵۰۰دادن بالای بیضه ام یه ورم داره بیضه ام هم بزرگتر از حالت طبیعی هست نظر شما چیه ممنون میشم بگین درد کمی هم بالای بیضه دارم البته عمل هیدروسل رو با سوزن انجام دادن خطری داره برام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   بزرگي بيضه بمرور خوب مي شود

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   بزرگي بيضه بمرور خوب مي شود

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر نوید پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۴۰روز پیش عمل هرنی با هیدروسل انجام دادم بعد از چند بار مراجعه به دکتر قرص ازیترومایسن ۵۰۰دادن بالای بیضه ام یه ورم داره بیضه ام هم بزرگتر از حالت طبیعی هست نظر شما چیه ممنون میشم بگین درد کمی هم بالای بیضه دارم البته عمل هیدروسل رو با سوزن انجام دادن خطری داره برام
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۰ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده بوی نامطبوع شبیه به تخم مرغ گندیده در منی خود احساس میکنم آیااین بو نشانه عفونته؟ و اگر هست لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم برای بهبودی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر مشکل اپیدیدیمیت پیدا کردم چهل ساله هستم با نود و هفت کیلو وزن و صدوهشتاد سانت قد که جهت سایر بیماریها داروهای متوهگزال لوزار گاباپنتین و فلوکستین هم مصرف میکنم با توجه به شرح فوق آیا مجاز به استفاده از سفتریاکسین پونصد هر دوازده ساعت و سلبرکس دویست روزی یک عدد هستم ؟ شما چه دارویی رو مناسب میدونید ؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   بله مصرف كنيد

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من چند روزی هست به صورت خیلی گذرا و در حد درد خفیف چند ثانیه ای در ناحیه بیضه چپ و کشاله ران حس می کتم. شاید جنس این درد بیشتر شبیه سوزش لحظه ای باشه.هیچ گونه سوزش ادرار یا تکرر ادرار ندارم.بیضه ها ظاهرا متورم و قرمز نیستند. دردناک هم نشدن. اما در شبانه روز چند باری در حد چند ثانیه به صورت اتفاقی این درد رو حس می کنم. به نظر می رسه درد از بیضه چپ شروع میشه و سریع به کشاله ران منتقل و تمام میشه. این مساله هم قابل بیان هست که من شغلم به گونه ای هست که از 7 صبح تا 3 عصر مدام پشت صندلی نشستم. آیا نیاز به اقدام خاص و یا درمان خاصی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   جدرمان خاصي ندارد

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.اقای دکترمدتی ست بیضه سمت چپم بزرگتراز اون یکی شده.ولی هیچ دردوسوزشی ندارم.ولی همسرم میگویدهرموقع نزدیکی میکنم باهات عفونت میگیرم.لطفاراهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر