عفونت بیضه

علائم و درمان عفونت بیضه

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در سمت راست بیضه ام کیست بیضه دارم دکتر رفتم و با تجویز قرص گفتن بر طرف میشه الان بیضه سمت راستم ب شدت داره کوچیک میشه خواستم دلیلشو بدونم ؟ و اینکه آیا موجب ناباروری هم ممکنه بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   موجب ناباروري نمي شود و بيضه كوچك نمي شود درمان طولاني است 

 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر واسه درد بیضه اپیدمیت گفتین شیاف و عمل جنسی واسه تورم و قرمزیش همینا کفایت میکنه یا داروی خاصی داره
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد قرص لوكساسين ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر میثم چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من سال نود جراحی بیض چپ داشتم وبیضه ام رو تخلیه کردن وتحت شیمی درمانی بودم وسال نودویک کاملا بهبود یافتم تاسال نودوپنج الفاپروتیین خونم بالا رفت الان نزدیک یکسال ونیم میشه که شیمی درمانی میکنم ولی نتیجه نمیگیرم دو ماه پیش جراحی غدد لنفاوی هم انجام دادم ولی نتیجه ای نگرفتم همچنان الفاپروتیین بالا میره.درضمن تمام ازمایشاتمو پاتولوژی سالم هستند میخواستم از شما کمک بگیرم آیا راه درمانی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۴ آذر ۹۷( 1 هفته پیش)

   بايد به متخصص سرطان مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.33سال سن دارم شغلم شاطر نان سنگک حدودا 3ماه پیش در طول روز و موقع کار احساس کشش درد در دو طرف پهلوهام شدم بعد از یک ماه درد شدیدی در زمان تقریبی حدودا 5 ثانیه در پشتم گرفت و تمام شد و تا الآن مشکلی نداشتم تا اینکه چند روز پیش بعد از ادرار متوجه چکیدن چند قطره خون همراه با سوزش شدم و هنوز ادامه دارد لطفا راهنمائی کنید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين ٢٥٠ ميلي گرم استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر پویا دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر آقای دکتر
  من چند روزی هست که شاهد یک جوش (التهاب) روی پوست بیضه هستم که زیر این التهاب یک توده نرم قابل لمس است که با قطری حدود ۱ سانتی متر قابل مشاهده هست معاینه بالینی شخصی نشان می دهد که این التهاب از داخل کیسه بیضه نیست بلکه بنظر می رسد روی سطح است اما همزمان با این موضوع درد بین کشاله ران سمت چپ یک نقطه دقیقا درد نقطه ایی (به صورت لمسی و بعضی اوقات حس درد بدون لمس کردن ) دارم به نحوی که شک دارم آخرین غده لنفاوی کشاله باشد
  متاسفانه دسترسی به پزشک ندارم در اروپا هستم و بیمه من چند ماهی است تمام شده لطفاً راهنمایی می کنید با توجه به سیمپتم های بیان شده چه تشخیصی می دهید و چه می توانم بکنم
  ضمنا ۲۹ ساله هستم و متاهل
  روز خوش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   قرص ciprofloxacin 250  هر ١٢ ساعت يك عدد به مدت ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید آقای دکتر من دو ماه پیش عمل تورشن داشتم خوشبختانه سریع عمل کردن بعد عمل دچار عفونت بیضه شدم پنج هفته ای قرص تاوانکس و آنتی بیوتیکای دیگرو مصرف کردم ولی هنوزم درد داشتم به دکتر مراجعه کردم گفتن التهاب اپیدیمیت دارم الان دو هفته قرصو مصرف کردم و آمپول زدم ولی در رگای بیضم در دو طرف احساس گرفتگی میکنم ولی درد بیضه ندارم و کمرم و رگایه بیضم گرفته و درد میکنن درضمن واریکوسل خفیفم در دو طرف دارم آقای دکتر دردم از چیه آیا مال اپیدیمته یا واریکوسل اگه مال اپیدیمیته چه درمانی کنم تا زودتر جواب بده
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)

   از اپيديديم است كه بايد نزديكي داشته باشيد و كار سنگين انجام ندهيد و در أب گرم بنشينيد 

  2. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   خیلی ممنونم از پاسختون آقای دکتر حدودا چن وقت دیگر میتونم ورزش سنگین مثل کشتی انجام بدم
   با تشکر
  3. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)
   خیلی ممنونم از پاسختون آقای دکتر از کی میتون ورزش مثل کشتی انجام بدم
   با تشکر
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   تا بهبودي كامل از انجام كارهاي سنگين خود داري شود 

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ممنون پاسخ دادین به سوالم کد s59zk211196 بهم گفتیم که اپیدمیت هست و درمانم‌ همون داروهاییه ک میخورم من الان بعد ۱۵ روز مصرف بر آمدگی روی بیضم خوب نشده و یه بر آمدگی دیگه هم روی همون بیضه زده یکم بالاتر اون بر آمدگی قبلیه آقای دکتر نگرانم ممکنه تشخیص دکتر اشتباه بوده؟ آیا اپیدمیت ممکنه باعث بشه چندتا دونه بزنه رو بیضه؟ نیاز نیست باز برم دکتر؟ در ضمن من ۳۰ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 3 هفته پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد 

 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر و خدا قوت عرض به خدمت شریفتون که بنده یک مقاربتی داشتم که منجر مسدود شدن ادرار تکرر ادرار درد در بیضه ها و شروع واریکوسل شد که واریکوسل را عمل کردم و یک سال هم هست تحت اورولوژ درمان میکنم که ابتدا امر ایشون به غیر از واریکوسل ورم پروستات تشخیص دادند الان که ۳ هفته پیش رفتم پیششون با همان حالت های اولیه باز آزمایش و نوار ادرار گرفتن گفتند التهاب لگن و پروستات است حال حاضر که اینو مینویسم درد در هر دو بیضه دارم و همچنان تکرر ادرار دارم داروهایی که الان میخورم شامل پروستاتان و سلکوکسیب و فارسنات وتامسولوسین هگزال است و سری پیش که رفتم خدمتشون به بنده سرم با سفکسیم و امپول امیکاسین و قرص سلبرکس و قرص تامزو دادن و سرم ها ۵ روز ادامه داشت بهتر شدم اما همچنان درد در بیضه ها دارم این سری هم گفتن بخاطر التهاب پروستات هست این در حالیه که علاوه بر در در دوناحیه بیضه بنده احساس درد و سوزش و احساس زخم در ناحیه مقعد دارم که حتی چند بار در لباس زیر قطرات خون هم دیدم پیش دکتر رکتوم رفتن گفتن بواسیر یا بیماری در کانال مقعد ندارم سوالاتی که دارم ممنون میشم راهنماییم کنید به عنوان برادر کوچکترتون چون واقعا گرفتار شدم از زندگیم افتادم بنده ۳۱ سالمه احساس چرخش بیضه در کیسه بیضه دارم همش بالا پایین میشن بیضه هام در کیسه بیضه سوالات بنده اینه اولا" درد بیضه ها دلیلش عفونته یا التهاب پروستات؟ دوما مقعد مشکلات مقعد بنده با توجه به سالم بودن کانال رکتوم میشه از عفونت دستگاه تناسلی باشه؟ سوما" چجوری میتونم بفهمم که این باکتری نوعش چی هست چه آزمایشی مشخص میکنه؟ چهارما" من یک ساله که انتی بیوتیک میخورم و داروهای مختلف ولی این درد از بدنم نیفتاده چکار کنم لطفا راهنماییم کنید؟ پنجما" دچار التهاب مفاصل شدم و تمام بدنم به خصو مچ پاها و زانوهام و دستام تق و توق صدا میدن ایا ربط میتونه به باکتری وارد شده داشته باشه؟ ششما" درد زیر شکم دارم و درد در اطراف کشاله از چی هست؟ هفتما" چجوری میتونم بفهمم که باکتری در کدام قسمت من درحال حرکته البته ازمایش خون دادم داخل خون چیزی نشون نداده ولی مطمئنم داخل بدنم وجود داره و با داروها از بین نمیره شاید مقاوم شده نسبت به دارو چجوری بفهمم که داخل بدنم هست یا نه با توجه به این که التهاب پروستات داشتم و الان تبدیل به التهاب لگن و پروستات شده آیا ازمایش خاص یا حتی سیتی اسکن میتونه نشون بده لطفا در این مورد منو خیلی راهنمایی کنید که چکار کنم؟ و مورد آخر سیستم تناسلی با روده بزرگ مردها ارتباطی داره یا نه ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   سوال طولاني است امكان جواب نيست

 • تصویر کاربر میثم شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بیضه راستم یه دردی داشت که نه شدید بود ن خفیف با مراجعه ب سونوگرافی دکتر گفت عفونت در اپیدمیت.پزشک قرص سیپروفلوساسین۵۰۰ به مدت دو هفته تجویز کرده دردش تا حدودی کمتر شده اما یع خورده هوا سرد بودنی بازم دردش میگیره اما تورم هیچ تغییری نکرده بعضی وقتا هم کشاله رانم یه درد خفیف داره آیا این درد طبیعیه؟اگه داروی مکملی هس لطفا راهنماییم کنید مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۶ آبان ۹۷( 4 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد ده روز 

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوبید
  بنده ۲۰ سالمه
  عمل واریکوسل دو طرفه کردم
  چند وقتیه دردم گرفته به طور شدید
  ازمایش اسپرم دادم گفته سالمم
  سونوگرافی کلیه مثانه همش سالم بودم سونوگرافی از بیضمم انجام دادم واریکوسل گرید ۱ سمت چپ هست


  من ب طور شدید درد دارم هم محل عمل هم بیضه و هم کمرم قسمت پایینش کمرم ب طور شدید درد میکنه

  بهم گفتن مجردی تحریک میشی انزال نداری دردت بخاطر اونه حتی خود ارضایی کردم ولی درست نشدم
  روی بیضمم ک نگاه میکنم خیلی واضح رگه های رگ زده بیرون ب طور شدید کلفت شده معلومه همه طرفش اینطوره دو طرف

  تورو خدا کمکم کنید از درس دانشگاه شدید عقب افتادم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آذر ۹۷( 2 هفته پیش)

   كار سنگين انجام ندهيد ، عمل جنسي داشته باشد ،،،، شياف ديكلوفناك روزي يك عدد استعمال كنيد ده روز 

درحال دریافت اطلاعات