علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

4+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود دو ماه است پرش زیر بیضه دارم که گاهی اوقات بدون وقفه هست.
  چه اقدامی باید انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر پوریا دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید هی مزاحم شما میشم من پونزده سالمه بخاطر اینکه وقتی به بیضه راستیم دست میزدم درد خفیفی میکرد گفته بودید برم سونوگرافی مگه مشکلم جدیه؟میتونم نرم و تا آخرعمرم همینجوری زندگی کنم؟ ولی الان خوب شده چون نمیخوام کسی بفهمه شما حدس میزنید که مشکلم چی باشه یعنی جدیه برام مشکل ساز میشه لطفا بگید اقای دکتر واقعا موندم که چکار کنم اگه خطر ناک نیست پیگیر این موضوع نشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر پوریا چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ‌ چند روز پیش هم پیام گذاشتم که بیضه راستیمو دست میزدم درد میکنه ولی الان خوب شده شما گفته بودید سونو گرافی انحام بدم ایا الان هم که خوب شده لازم است سونو گرافی انجام بدم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   انجام شود

 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر من الان تقریبا دوما میشه که بیضه سمت چپم درد میکنه سنوگرافی رفتم و دکتر گفته هیچی نداری اما بازم درد دارم میخواستم بدونم این درد چی هست و بعدا به مشکل برنخورم‌در مورد بچه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   درد اپيديديم بيضه مي باشد

  2. تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)
   اقای دکتر من الان‌چیکارکنم دکتر سفیکسیم _ملوکسیکام_بالکوفن ۱۰ داده اما ثری نمیکنن وهمچنان درد دارم درد فقط در بیضه چپ هست
   البته من زمستون‌چون تو مغازه وسایل گرمایشی نداشتم از اجاق پلو پزی کوچیک استفاده میکردم واونم‌می اشتم وسط پاهام وهمچنین خانومم عفونت واژن داشتن میترسم خوب نشه و ناباروری بیاره
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   دستورا پزشك را تكرار كنيد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من بعد از فهميدن عفونت توسط سونوگرافى رنگى و مصرف داروها احساس بر بزرگى بيضه سمت چپ ميكنم ايا اين طبيعى هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   بله طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام محضر اقای دکتر
  نزدیک به یکماه درد خفیف در بیضه راست داشتم که به پزشک مراجعه کردم و برایم سونو گرافی نوشت که دو کیست به ابعاد ۴*۴/۵ میلیمتر و ۲*۴ در اپیدیدیم سمت راست مشاهده شده و داروی مترونیدازول و داکسی ساکلین و پردنیزولون تجویز کرده اما هنوز بعد از سه روز مصرف دارو درد برطرف نشده ایا همچنان مصرف دارو را ادامه دهم یا خیر ؟ ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ فروردین ۹۸( 6 روز پیش)

   دارو را ادامه دهيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دو ماهیه بیضم درد میکنه، اول از سمت چپ زیر شکمم درد شروع شد و رفته رفته رسید به بیضه راستم بخصوص با لمسش حساسه بالا و پشت بیضم، در این دو ماه ب فاصله یکماه دو بار سونوگرافی کلیه پروستات مثانه بیضه و فتق رو انجام دادم سالم بود جواب فقط اسپرماتوسل راست دارم. دکتر معاینه کرد عفونت تشخیص داد بار اول مسکن و انتی بیوتیک داد و بار دوم گفت خوب شده عفونت ، ولی درد همچنان هست و بعضا میزنه ب پهلوم، علت چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   علت التهاب پروستات است ، روزي يك عدد سياف ديكلوفناك به مدت دو هفته استعمال كنيد و عمل جنسي داشته باشيد

  2. تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۱ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)
   ممنون، در ضمن هشت ماه پیش التهاب پروستات داشتم خوب شدم تازه هم سونوی پروستات دادم نرمال بود 21 سی سی
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 1 هفته پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پرهام یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من در ايام عيد ٣/٤ روز آخر دردى در بيضه سمت چپ احساس كردم وقتى به تهران برگشتم به دكتر مراجعه كردم و ابتدا سونو رنگى گرفتم و گفته شد عفونت بيضه وجود دارم اما علتش را نميدانم! و نسخه پنتوپرازول٤٠ ايبوپروفن ٤٠٠ تاوانكس ٥٠٠ و داكسي سايكلين ١٠٠ به من دادند . اين دارو ها كافى هس؟ و مشكل كاملا برطرف ميشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   بله كافي است

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   بله كافي است

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام سال نوتون مبارک، 32سال سن دارم، 8ماهه دچار ورم بیضه چپ شدم درد نداشتم یک ماهه که دچار درد شده ،سونو انجام دادم تشخیص هیدروسل دادن در سونو، الان دکتر میگه توده س و بیضه م باید تخلیه بشه آزمایش خون هم دادم مشکلی وجود نداشته، نگران این موضوع هستم آیا واقعا باید تخلیه بشه؟ چون بچه هم ندارم هنوز
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   اگر سرطان است بايد انجام شود

 • تصویر کاربر پوریا جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من چند روزی میشه که بیضه ی سمت راستیم و وقتی که دست میزنم درد میگیره و احساس میکنم بیضه هام کمی به عقب تر رفتن میشه راهنمایی کنید و بگید چه چیزی باعث این اتفاق شده و ایا خوب میشه.چکارکنم آقای دکتر؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۶ فروردین ۹۸( 2 هفته پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر