علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

19+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر متین یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.من 18 سال سن دارم و چند ماه پیش بیضه سمت راستم متورم شده. هیچ گونه درد و تغییر دیگری اتفاق نیفتاده. آیا خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   خطري ندارد

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  همسرم ۳۰ سال سن داره و با معاینه و سونو متوجه غده ۱.۵*۱ سانت در بیضه چپ شد که در هر دو بیضه رسوب کلسیم داره و شدتش در بیضه چپ بیشتره
  ولی آزمایش خونش نرمال بود
  با توجه به نتیجه آزمایش و سونو که برای شما ارسال کردم نظر شما برای روند درمان چیه آیا جراحی یا تخلیه بیضه لازمه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   درماني ندارد


 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یکی دو ماه هست درد بیضه در هر دو طرف دارم و مخصوصا بیضه سمت راستم که متورم میشود به نظرم و رفتم سونوگرافی گفت واریکوسل در بیضه چپ داری و کیست بیضه ۲.۵ میل در سمت راست ولی دکتر گفت نیاز به عمل نداری و الآن درد دارم میشود راهنمایی کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك استعمال كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  احساس گرفتگی رگ های بیضه دارم و دو روز هست که منو اذیت میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   صبر كنيد خوب مي شويد

 • تصویر کاربر ا جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید سوالی پرسیده بودم در مورد تعداد کم اسپرم ازمایش اولم ۱۸ میلیون بعد ۷۵ میلیون ازمایش اخرم ۱۳ میلیون بود ولی در هر سه ازمایش فقط تعداد مشکل داشت گفتیت شاید واریکوسل داشته لاشی سونو گرفتم سمت چپم ۲.۲ میلیمتر بود و ازمایش اسپرم رو تکرار کردم همه چیز طبیعی بود و تعدادش ۳۵ میلیون شده بود چه کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب اقای دکتر بنده پس از مصرف قرص پروستاتان ای باریج و تامسولوسین احساس سنگینی و التهاب در بیضه داشتم که دیدم رگ بیضه سمت چپم بزرگتر از قبل شده پس از سونو دکتر گفتند واریکوسل درجه 3هست ایا ارتباطی بین دارو از لحاظ حساسیتی و عوارض با مقدار واریکوسل بنده وجود دارد چون مطمینم قبل مصرف دارو واریکوسلی که داشتم خیلی کم بود باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   ارتباطي ندارد

 • تصویر کاربر پارسا پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من کارگردان پخش تلویزیون هستندوتحت تاثیراشعه ها موجود دراستودیو کار می کنند.و تمام مدتدر حالت نشسته هستند. درطول چند ماهی بصورت ناپیوسته دردداشتند درناحیه بیضه هاشون.البته بیشتر دربیضه چپ.درپی بچه دار نشدنمون ایشون آزمایش اسپرم دادن و نتیجه آزمایش این بود که اسپرم هاشون حرکت ندارند.در طول یک هفته اخیر دردهای بیضه هاشون بسیار شدید ومداوم شده.نزد اورولوژ رفتن که با معاینه گفته بودن مشکوک به واریکوسل هستن ولی وقتی برای سونو رفتن پزشک گفتن در سونوگرافیشون همه چیز نرمال هست و اثری از واریکوسل دیده نمیشه وتنها کمی تورم در بیضه هست که احتمال داره هیدروسل باشه.و گفتن این درد شدید خیلی عجیبه.آقای دکتر ایندردشدیدعلتش چی میتونه باشه.هنگام نشستن وخم شدن دردشون خیلی زیادمیشه.ممنون میشم راهنماییمون بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سوال كوتاه شود

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۳ سالمه و دو روز پیش صبح که بیرون بودم یهویی در بیضه چپم کمی درد احساس کردم و‌به مرور ورم کرد(تقریبا کمتر از دو برار بیضه راستم) و الان بعد دو‌روز هیچ فرقی نکرده و در حالت ایستاده و راه رفتن کمی درد میگیره و با لمس کردن درد کمی میگیره
  باید چیکار کنم؟؟خیلی نگرانم
  خودش خود به خود خوب میشه یا مشکل جدی هست؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۷ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر sdkh چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  عوارض مصرف آنتی بیوتیکها بر بیضه چی میتونه باشه و چطور قرمزی ناشی رو از بین ببریم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   عوارضي ندارد پوست بيضه خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر جلال جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای کتر من اول تکرر ادرار داشتم ک با انتی بیوتیک رفع شد ی هفته خب بودم باز دوباره دو روز هست مقعدم درد میکنه خفیف بیضه هامم ی درد خفیفی داره با پهلوهام تب هم داشتم زیاد که رفتم دکتر سرمو اینا زد الان تبم بهتره ب نظرتون بیماری من چیه راه درمانش اینا ممنون میشم توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   به اورولوژيست مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر