عفونت بیضه

علائم و درمان عفونت بیضه

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمحمدرضا جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۵( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما جناب آقای دکتر

  چند روزی هست که بیضه های من (خصوصا بیضه راست ) تورم و درد داره ، با توجه به اینکه یک فتق رانی هم دارم فکر کردم مربوط به همان فتق باشه که طبق توصیه جراح فعلاً به جراحی نیاز نداره ، سونوگرافی هم انجام دادم فتقی در بیضه مشاهده نشد ، نتیجه سونوگرافی را ضمیمه همین پیام میکنم لطفا ببینید

  قابل ذکره که مجرد هستم ، هیچگونه رابطه جنسی ندارم ، خودارضائی هم سالهاست (بیش از 7 سال ) ندارم ، سوزش ادرار ندارم و نسبت به بهداشت دستگاه تناسلی و لباس زیر هم بسیار حساسم . میخواستم بپرسم درد و تورم بیضه از کجا میتونه باشه ؟ میتونه از عفونت باشه ؟ اگر جواب مثبته راه تشخیص قطعی عفونت چیه ؟ نکته دیگری که شاید گفتنش کمک کننده باشه اینکه گاهی اوقات که در خواب محتلم میشم حس میکنم تمام منی خارج نمیشه و در پوسته بیضه میمونه ، ده سال پیش هم چنین مشکلی داشتم اما هیچوقت به عفونت ختم نشد ، فقط احساس سفتی در بیضه و کمی درد بود که خودبخود رفع میشد .اما مشکل تورم بیضه را تا بحال هیچوقت نداشتم . لطفا با توجه به هیستوری و نتیجه سونوگرافی راهنمایی لازم را بفرمایید .

  سونوگرافی هم در حالت خوابیده و در حالت ایستاده انجام شد ، با درخواست سرفه و ...
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۳۵( 1 هفته پیش)

   نيازي به عمل نداريد

 • تصویر کاربرپوریا سه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۲( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من با تشخیص دکتر ها دچار اپیدیدمیت شده ام به نظر شما بهترین نوع درمان چیست؟
  در هفته دو الی سه بار سکس دارم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۳:۳۲( 1 هفته پیش)

   قرص ولتارن رتارد روزي يك عدد يك هفته ميل كنيد و در أب گرم هم روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز 

 • تصویر کاربرمصطفی یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من بیضه سمت راستم بزرگتر از بیضه چپ هست دکتر رفتم گفت هیدروسل است دارو داد ولی جواب نداد و من وقتی ارضا میشم منی خارج نمیشه چیکار کنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۶( 2 هفته پیش)
   بايد مراجعه كنيد
 • تصویر کاربرهادی یکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام می خواستم بدونم علت اینکه بیضه چپ بیش از حد کوچک بشه چیه و دارویی هست که بشه درمانش کرد و ضمنا موقع ارضا آب منی به شکل آبه با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۳۹( 2 هفته پیش)
   مني طبيعي است و بيضه درماني ندارد
 • تصویر کاربرمهدی دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۰( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام بیضه چپ من از راستی کوچکتر و دو سانتی بالا تر هستش من یه عمل هیدروسل داشتم ایا علائم عمل هیدروسله یا بیماری هست
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۴( 2 هفته پیش)
   بيماري نيست
  2. تصویر کاربرمهدییکشنبه ۸ مهر ۱۳۹۷ ۲۳:۳۳( 2 هفته پیش)
   ببخشید یعنی بخاطر عمله و بعدا مشکلی بوجود نمیاره
  3. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیدوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۰۰( 2 هفته پیش)
   به خاطر عمل نيست و مشكلي نيست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربرامین سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من رابطه جنسی مقعدی داشتم و بعد رابطه بیضم بطور ناگهانی درد گرفت و متورم شد دوماهه بیضم درد میکنه و سه بار به دکتر رفتم انواع انتی بیوتیکها بهم تجویز کردن سه بار امپول سفتراکسیون زدم ولی اصلا بهتر نمیشم و درد دارم و دو ماهه اصلا درد بیضم فروکش نمیکنه دوبارهم ازمایش دادم بار اول عفونت داشتم بار دوم عفونتهم نداشتم تو سونوگرافی داپلر اسکروتوم هم فقط به ریفلاکس غیرطبیعی و طول کشیده بیش از پنج ثانیه حین مانور والسالوا در وریدهای واریثی اشاره شده دو ماهه درد بیضه دارم و اصلا دردش کم نمیشه مثله روز اوله چکار کنم اقای دکتر؟دوماهه انتی بیوتیک مصرف میکنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۱۸( 1 ماه پیش)
   أنتي بيوتيك هر ١٢ ساعت يك عدد شياف ايندومتاسين استعمال كنيد
 • تصویر کاربرAli.rahimi پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من الان حدود یک سال است درد شدید بیضه دارم سمت چپ دکتر رفتم سونوگرافی هم گرفتم میگن همه چی نرمال است اما یه درد بسیار ازار دهنده دارم. وقتی هم که از جا بلند میشم ورید های بیضم ورم میکنه. و بعد از 10 الی 20دقیقه ورمش میره. وقتی راه میرم دردش خیلی بد میشه به خاطر همین مجبورم یواش قدم ور دارم لطفا راهنمایی فرمایید مرسی
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیپنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۳:۳۵( 4 هفته پیش)
   بايد معاينه شويد
 • تصویر کاربرمحمدرضا سه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۲۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بيضه من به حالت نعوظ در نمياد چ كار كنم
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیسه شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۲۷( 1 ماه پیش)
   كاري نمي شود كرد
 • تصویر کاربرحسین جمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکترعزیز وگرامی اگر بیضه نوزاد حدود 5ماهه که عمل هیدروسل وفتق دو طرفه قرارگرفته واز دوطرف کشاله ران نوزاد شکافته شده هر دوبیضه که درکیسه بیضه قرارداشت آیا بعدازعمل فتق وتعمیرهرنی بیضه می تواندخودسرانه به بالا صعود بکند.ممنون از جنابعالی
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامیجمعه ۹ شهریور ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳( 1 ماه پیش)
   خير نبايد صعود كند
 • تصویر کاربرمهدی یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری19 ساله ام یه ساله که دچار عفونت بیضه سمت چپ شده ام ولی هیچ درد یا مشکل دیگه ای ندارم خوشبختانه یه ماه که تورمش کم شده ازتون سوال داشتم که چطوری میتوانم عفونت رو از بین ببرم و دلیل عفونت بیضه چی هست ممنونم خسته نباشید
  1. تصویر کاربردکتر هوشنگ قوامییکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ ۱۱:۴۴( 1 ماه پیش)
   م

   عفونت از پروستات است
درحال دریافت اطلاعات