علائم و درمان عفونت بیضه

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار  و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر،خسته نباشین
  اقای دکتر من یه بازیکن فوتبالم و ساکن شیراز هستم.الان چن ماهی هس یه دردی تو کشاله پام احساس میکردم و به پزشک فیزیوتراپی مراجعه کردم و بعد از گذشت ۵ جلسه به من گفت که من مشکل داخلی دارم.رفتم پیش متخصص داخلی و مجاری ادرار و یه سری ازمایش ادرار و خون و اسپرم برام نوشت و سونو زیرشکم و بیضه.اینارو انجام دادم و رفتم پیششون گفت ک بیضه چپت عفونت داره و راه های مجاری منی ـت عفونت کرده به من یه قرص مسکن و انتی بیوتیک معرفی کرد ک دارم مصرف میکنم.بعد بهم گف که روزی بیست دیقه بشینم تو اب ولرم و دوبار در هفته خود ارضایی کنم تا خوب شم.میخاسم بپرسم ببینم ینی دردی ک من حس میکردم کشالم بوده مال همین عفونت بیضم بوده؟؟ و دکتر به من گفت بعد دو هفته خوب میشی.میخاسم ببینم علائم اینکه عفونت بیضم داره خوب میشه و کامل خوب شد چیه.چون بهم گفتن ک تا دو هفته ای ک خوب شی نباید باشگاه بری و به خودت فشار بیاری وگرنه بدتر میشه.حالا میخاسم ببینم از کجا باید بفهمم ک خوب شدم
  ممنون میشم اگه به سوالم پاسخ بدین.مدت اسفاده از دارو هاهم سه روزه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۸ بهمن ۹۷( 1 هفته پیش)

   دستورات پزشك كاملا درست است

 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من تز کودکی بیضه چپم کوچیکه علتشو بین علت هایی که گفتین پیدا نکردم
  آیا به بچه دار شدن ربطی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   اگر بيضه راست طبيعي باشد مشكل باروري نخواهيد داشت

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. من بیضه راستم درد میکنه یه رگ مانند سفتی بالای بیضه راستم به وجود اومده گاهی وقتی سوزش ادرار دارم میخوام بدونم چه دارویی خوبه ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 2 هفته پیش)

   هر ١٢ ساعت يك عدد قرص سيپروفلوكساسين ميل كنيد دو هفته 

 • تصویر کاربر omid شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، من 14-15 سال هست که خودارضایی دارم و الان 27 سالمه. اندازه بیضه هام مثلا از 20 سالگی به بعد که دقت کردم احساس میکنم تغییر نکرده اما چیزی ک جدیدا متوجه شدم اینه که بعد از ترک خودرارضایی مثلا بعد یکی دوماه بیضه هام کوچیک شدن مثلا 60% اندازه سابق. این طبیعیه؟ ایا بعد ترک خودرارضایی کوچیک میشه بیضه؟ همین عامل باعث شده خودارضایی رو ترک نکنم و ادامه بدم احساس میکنم پوچ میشه بیضه هام!!! سوالم اینه ایا ترک خودارضایی باعث کاهش اندازه بیضه میشه؟ و اصلا اندازه مناسب بیضه برای سن من چقد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۶ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   بيضه ها كوچك نمي شود 

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  من ۲۳ سال دارم و ۱۱۰ کیلو وزن
  در حدود ۱ سالی هست که ورزش میکنم.
  چند روز پیش پس از جنب شدن در خواب متوجه شدم که منی رقیقی دارم و سایز بیضه هام حدودا نصف شده.
  میخواستم بپرسم که ممکنه به علت عوارض جانبی دارو های بدنسازی باشه؟
  استانازول مصرف میکنم.
  درمانی داره؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 3 هفته پیش)

   خير نيست اما بايد سونوگرافي كنيد

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من سه هفته پیش برا معاینه اومدم که فرمودید التهاب اپیدیدیم بیضه چپ دارم.سه هفته سیپروفلوکساسین 250 استفاده کردم و ده روز شیاف ایندومتاسین.علاعمم بهتر شده ولی کامل خوب نشدم و زمان انزال درد دارم.چه دارویی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   دارو را تكرار كنيد 

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همه این داروها را باید همزمان مصرف کرد؟ مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۹ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   فقط قرص اوفلوكساسين ادامه يابد

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر قوامی،
  خیلی ممنون که وقت می گذارید.
  من حدود 4 سال پیش ابتدا متوجه شدم که هر موقعه کمی تحریک (در حد یک بوسه) می شوم، خیلی زود مایعی از من خارج می شود، بدون اینکه واقعا انزال صورت گرفته باشد. بعد از مدتی در ناحیه بالای بیضه چپ درد داشتم و بزودی این درد غیر قابل تحمل شد، به دکتر ارولوژیست مراجعه کردم، تشخیص او به کمک آزمایش تیتر آنتی بادی برای بیماریهای STI که در آن تیتر آنتی بادی برای اوره پلاسما اوره لوتیکم مثبت بود. عفونت این باکتری بود. در آن زمان من با مصرف کلاترومایسن به مدت 15 روز درمان شدم.
  دیگر خبری از درد و آن ترشح کم نبود ولی التهاب بسیار ناچیزی بالای بیضه چپ حس می کردم که چون اذیتی نداشت و درد هم نداشتم به دکتر مراجعه نکردم، ولی حدود یک سال پیش دوباره همان درد بدون ترشح سراغ من آمد، این هم خودم و هم همسرم آنتی بیوتیک مذکور را مصرف کردیم ولی دوباره حدود 2 ماه پیش دردم و التهاب برگشت و این التهاب گاهی تمام پشت بیضه چپ را فرا می گیرد. دوباره با تجویز پزشک آنتی بیوتیک ولی این بار داکسی سیلین را به مدت 15 روز هر دو استفاده کردیم. ولی الان دوباره برگشته و فقط من (قبلا هم همسرم مشکلی ظاهرا نداشت) پشت بیضه چپ و بالای آن دوباره التهاب و کمی درد دارم. ضمنا توی دو سال اخیر هر چه آزمایش کشت ادرار و حتی pcr از نمونه خون برای اوره پلاسما دادم، جواب منفی بوده و ظاهرا هیچ عامل عفونی پیدا نشده است. اگر ممکن است لطفا راهنمایی کنید. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   مدت ٤ هفته قرص سيپروفلوكساسين ٢٥٠ ميلي گرم ميل كنيد

 • تصویر کاربر افشين دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام؛ پدر بنده ٧١ سال دارند و حدود ٩ روز قبل بدليل سنگ حالب و تورم كليه راست مورد عمل سرپايي گذاشتن دابل جي قرار گرفتند. از دو روز قبل بيضه سمت چپ ورم كرده كه به تشخيص پزشك معالج عفوني شده و از امروز در بيمارستان بستري شده اند.
  منشاء عفونت بيضه چه ميتواند باشد؟ آيا عوارضي خواهد داشت؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۷ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   گاهي بعد از عمل پيش مي أيد و عوارضي ندارد

 • تصویر کاربر Akbar یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب من چند مدتی هست که یک توده سفت حالت تقریبا مثل غده در بیضه سمت چپم احساس می کنم و گاهی متوجه می شوم که پوسته بیضه قرمز و متورم شده و همچنین و به زیر بیضه سمت چپم فشار وارد می کنم احساس درد دارم و بعد از ارضا شدنم هم دچار تورم بیشتر میشه و همچنین در لوله مجاری هم دچار درد می شوم ممنون میشم جوابم رو بدین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 1 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر