علائم و درمان عفونت بیضه با آنتی بیوتیک

عفونت بیضه و اپی دیدیمیت، التهاب بیضه را شامل می شود . اپی دیدیم، معمولا به علت عفونت و به طور شایع  از ادرار عفونی یا عفونت مقاربتی پدید می آید.

اپی دیدیم زائده ای بالای بیضه است که محل ذخیره نطفه می باشد. با یک دوره درمان با داروی ضد میکروب معمولا عفونت از بین خواهد رفت، درمان و بهبودی بطور معمول و کامل صورت خواهد گرفت. عوارض این بیماری خیلی نادر است. اورکیت به معنی التهاب و عفونت بیضه می باشد. اپی دیدیمیت به معنی زائده  اپی دیدیمیس می باشد، که بالای بیضه قرار گرفته و نقش مهمی  در تبدیل نطفه های نارس به نطفه های طبیعی دارد. بنابراین باید توجه داشت که چنانچه اگر این دو زائده مهم دچار عفونت شود و به موقع درمان  صورت نگیرد، باعث ناباروری مردان خواهد شد.

ناباروری

چون بیضه و اپی دیدیم در کنار هم قرار دارند، گاهی اوقات برای پزشک مشکل است که تشخیص دهد کدامیک دچار التهاب یا عفونت می باشد، به همین علت اصطلاح اپیدیدیمو-اورکیت بکار می رود. شایع ترین علامت این بیماری عفونی( بیضه و اپیدیدیم )،درد می باشد. گاهی اوقات که درمان به موقع یا صحیح انجام نمی شود، ممکن است بیماری عفونی بیضه و اپی دیدیم ، مزمن و طولانی شود و بیمار از درد بیضه یا اپی دیدیم برای مدت طولانی رنج ببرد. نکته مهم دیگری که در خصوص بیضه لازم است متذکر شوم، این است که بعضی افراد از درد بیضه همیشگی و طولانی مدت رنج می برند، در حالی که هیچگونه سابقه بیماری عفونی در بیضه یا اپی دیدیم وجود نداشته است، علت درد بیضه در این افراد نا مشخص است و معلوم نیست به چه علت می باشد، بطوریکه اگر بیضه را هم خارج کنیم ، درد از بین نمی رود.

علل عفونت بیضه و اپی دیدیم و درد بیضه

علت بیماری عفونت است که شامل:

۱) عارضه عفونت ادراری ادرار

عفونی بعلت میکروب ECOLI می تواند از طریق واز(VAS) یا لوله برنده منی وارد اپی دیدیم و بیضه شود و باعث عفونت این دو عضو گردد. این عفونت در هر سنی اتفاق می افتد ولی بطور شایع و فراوان در مردان بالای ۳۵ اتفاق می افتد. بزرگی پروستات که باعث انسداد مجاری ادرار برای خروج ادرار از مثانه می شود، می تواند باعث این عفونت شود. کودکانی که مبتلا به عفونت ادراری هستند، ممکن است به عفونت بیضه یا اپی دیدیم گرفتار شوند.

۲) عفونت مقاربتی (جنسی)

شایع ترین علت عفونت بیضه و اپی دیدیم، عفونت مقاربتی است که در جوانان بیشتر دیده می شود، اگرچه در هر مردی که از نظر جنسی فعال می باشد،اتفاق می افتد.

۳) عفونت ویروسی بیضه(اورکیت ویروسی)

یکی از علل شایع اوریون می باشد، که باعث عفونت بیضه می شود. اوریون هر دو غده بزاقی را گرفتار کرده و متورم می شوند. اوریون در کودک باعث می شود،به عفونت و اپی دیدیم نوع ویروسی مبتلا شود. ویروس از طریق خون، بیضه و اپی دیدیم را گرفتار می کند.

۴) عمل جراحی پروستات و مجرا

عمل پروستات باعث می شود، میکروب های موجود در مجرا وارد اپی دیدیم و بیضه شوند. امروز با بهتر شدن روش های جراحی و دادن  داروهای ضد میکروب قبل از عمل، این عفونت نادر است. عفونت بیضه و اپی دیدیم می تواند به علت مصرف بیش از حد داروی AMIODARONE باشد.

ضربه به اسکروتوم می تواند باعث التهاب و بزرگی بیضه و درد بیضه شود. سل یکی دیگر از عوامل عفونت بیضه می باشد و از راهگردش خون بیضه را مبتلا می کند. در بعضی بیماری ها ، التهاب بیضه و اپی دیدیم ممکن است به وجود آید که علت آن عفونی یا میکروبی نمی باشد.

چه کسانی مبتلا به عفونت بیضه و اپی دیدیم می شوند؟

۱ نفر از ۱۰۰۰ نفر از مردان به عفونت بیضه و اپی دیدیم  مبتلا می شوند. در سنین ۱۵ تا ۳۰ سالگی شایع و فراوان دیده می شود و در بالای ۶۰ سالگی هم شایع است. قبل از بلوغ بطور شایع اتفاق نمی افتد. ۳ نفر از ۱۰ کودکی که به اوریون مبتلا هستند، مبتلا به عفونت ویروسی بیضه و اپی دیدیم می شوند. شانس ابتلا در افرادی که سوند در مجرا دارند، بیشتر است.

علائم عفونت بیضه و اپی دیدیم

علائم سریعا بوجود می آیند، ظرف یک یا چند روز. بیضه و اپی دیدیم سریعا ورم می کندو اسکروتوم بزرگ، حساس و قرمز و بسیار دردناک می شود. اگر علت این بیماری بعلت عفونت در جای دیگر باشد، علائم عفونت در بیضه و اپی دیدیم دیده می شود. اگر چنانچه عفونت ادراری هم داشته باشد، علائم سوزش، تکرر ادرار و ترشح مجرا نیز ممکن است در فرد وجود داشته باشد. برای تشخیص آزمایش کامل ادرار و کشت و همچنین کشت ترشح مجرا ضروری می باشد.

درمان عفونت بیضه

درمان عفونت بیضه واپی دیدیم

پس ازتشخیص سریعا درمان با داروی ضد میکروب( آنتی بیوتیک) باید شروع شود و در نتیجه جواب درمان خوب خواهد بود. درد معمولا پس از چند روز از بین می رود ولی تورم ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد تا برطرف شود. انتخاب درمان داروئی بر حسب علت بیماری می باشد.

اگر درمان سریع و صحیح انجام نگیرد، ممکن است چرک در کیسه بیضه  جمع شود، که باید با جراحی تخلیه شود. ممکن است بیماری مزمن و پیشرونده شود، که معمولا بیمار همیشه از درد بیضه شکایت خواهد داشت و ناباروری نیز درآینده دیده می شود.

معرفی آنتی بیوتیک برای عفونت بیضه

اگر عفونت بیضه به طور حاد به وجود آمده شود، به طوری که بیضه بزرگتر از حد طبیعی شده باشد و پوست بیضه قرمز و مهم­تر از همه بیضه بسیار دردناک باشد، بیمار باید حداقل ۵ روز در بیمارستان بستری و آنتی بیوتیک سیپروفلوکسین از راه رگ خونی به بیمار باید داده شود، ولی چنانچه گاه گاهی بیمار از درد بیضه شکایت داشته باشد، باید به مدت ۴ هفته از داروهای خوراکی ­آنتی بیوتیک نظیر سیپروفلوکسین ۲۵۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد، قرص تاوانکس ۵۰۰ میلی گرم روزی یک عدد به مدت دو هفته و قرص افلوکسین ۲۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت یک عدد به مدت ۴ هفته.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زیر شکم بیضه ها می سوزه و در هنگام‌ ادرار سوزش دارم علت چیه ؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   التهاب پروستات داريد

  2. تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸( 4 روز پیش)
   سلام‌جناب آقای دکتر ارادتمندم‌ممنون از پاسختون التهاب پروستات درمانش چیه با دارو رفع میشه یا باید عمل بشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 3 روز پیش)
   • با دارو به پزشك مراجعه كنيد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بانو دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام ،پسرم سال پیش جراحی بابت تورشن داشت ،بعد از جراحی هرازگاهی احساس درد و تیر کشیدن را داشت، سرباز هست و در محل خدمت هفته پیش درد شدید و ناگهانی را دوباره تجربه کرد که احتمال تورشن دادن،بعد از سونو گفتن اورکیت هست ،درمان را با تاوانکس روزی یک عدد و دیکلوفناک شروع کردند،و چون درد داشت یک آمپول کترولاک و دکتر هم تزریق کردند
  تو این چند روز هیچ تغییری از وضعیت درد و تورم نداشته ضمن اینکه دوروزه دردهای ناگهانی شدیدی هم سراغش میاد ،به تئصسه دکتر روز س ده دقیقه هم در آبگرم مینشیندمی‌کنم،
  ضمنا دکتر در سونو هم واریکوسل گرید دو را هم تشخیص دادندمصلحت،
  لطفا راهنمایی بفرمائید که چه کار کنم برای بهبودی کامل ،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   درمانش ادامه و تكرار دارو مي باشد

  2. تصویر کاربر بانو شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)
   ببخشید آقای دکتر الان حدود یک هفته هست که استراحت مطلق هستند ،و بیشتر از یک هفته هم به ایشون مرخصی ندادند ،مشکلی نداره با همین التهاب به محل خدمت برود
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 روز پیش)

   بايد بستري شوند

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حميد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من زمانى كه بچه بودم عمل كردم و بيضه سمت راستمو كه بالا بود اوردن پايين الان سو و دو سالمه، خيلى وقته كه متوجه شدم يه چيزهاى سفت مثل رگ كه فكنم همون رگه ولى خيلى سفت و ضخيم از اون بالا وارد بيضم شده دست ميزنم هيچ دردى نداره ولى انقدر سفته دست ميزنم ميترسم خودم يدونه هستش فكنم يعنى يدونه رگه كه اونجوريه. يا يكيش بيشتر صفته!!!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر وحید شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  شرمنده من به هنگام ادرار کردن و به هنگام خروج مایع منی دچار سوزش میشم علت چی میتونه باشه.. چه قرصی میتونم استفاده کنم؟
  من متاهل هستم و 31ساله
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. سرعت اسپرمم کمه بعد شستشو زیاد میشن.عفونت در مابع منی هست.وارکوسل ندارم.ولی بیضه هام بزرگن و بالای بیضه ها متورم هستن .از عفونت میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   معاينه بايد انجام شود

 • تصویر کاربر علي شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر ١٧ سال دارم من حدود 4.5 ماهه كه لوله ايپيديمم تورم كرده و هيچ دردي نداره و هيچ درد و مشكلي هم ندارم دليلش چيه چيكار بايد بكنم؟(ضمنا من ٢ هست كه خودارضايي ميكنم )
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 5 روز پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  حدودا چند وقته که وقتی ادرار دارم در پاهای سمت راستم احساس ورم میکنم یه حالتی که انگار پاهام دارن منفجر میشن که بعد از تخلیه رفع میشه و همینطور در پشت بدن در نواحی کلیه سمت راست یه حالتی که انگار یه نفر داره چنگ میزنه میگره رها میکنه ولی درد نداره و در نهایت الان چند روزه در بیضه سمت راستم گاهی اوقات درد خفیف و حالت گزگز به اون مشکلات اضافه شد به بنظرتون مشکل چی میتونه باشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 2 روز پیش)

   به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 2 هفته ای میشه که رنگ اسپرمم زرد رنگ شده.علائم یا دردی هم ندارم.گفتم شاید بخاطر وجودعفونت ادرار باشه قرص فنازومکس مصرف کردم که رنگ ادرار رو نارنجی کرد ولی تو همین حالت بازم رنگ منی زرد بود. بنظرتون وجود ادرار منتفیه؟مشکل چی میتونه باشه؟
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   خود به خود خوب مي شود نگران نباشيد

 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکترقوامی عزیز
  من سال 92 بیضه سمت راستم را عمل کردم و بیضه سمت چپ را سال 96
  بعد از عمل سال 92 مشکل خاصی نداشتم تا اینکه از حوالی سال 94 لایه ی میان بیضه و ران پایم خارش شدید پیدا کرد و بوی بسیار بدی از خودش بوجود میاورد
  من آن زمان پی به این که ممکنه از عمل هیدروسلم باشه نبردم
  ولی بعد از عمل سال 96 که سمت چپ هم شروع کرد به بو دادن و خارش متوجه شدم بخاطر عمل هیدروسله
  یکبار هم به دکتر متخصص رفتم و گفتم نگاه کرد گفت همچین چیزی نداریم و من خودم باید زود زود حموم کنم در حالی که هر روز هم حموم میرم ولی باز اون خارش و بو برطرف نمیشه
  لطفا اگه این مشکل بخاطر عمل هیدرسوله یا اصلا اگه به بیضه من مرتبطه راه حلی به من بگین یا اگه از بیضه نیست من باید به دکتر پوست برم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   راه حلي به نظرم نمي أيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   راه حلي به نظرم نمي أيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر متين چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  اقاى دكتر سلام من دو روز است احساس درد خفيفى در بيضه راستم دارم چيكار كنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   بايد معاينه شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر