علل، علائم و درمان پیچ خوردگی بیضه

یکی از شایع ترین علت بیماری های اورژانسی سیستم دستگاه ادراری که بسیار دردناک است، پیچ خوردگی بیضه می باشد.  پیچ خوردگی بیضه در نوجوانان شایع است، اگرچه در سنین بالا و بچه ها نیز ممکن است اتفاق بیافتد.

هر مرد دو بیضه دارد، که در کیسه بیضه ها قرار گرفته اند و گردش خون بیضه ها توسط بندی که به آن کورد گفته می شود و دارای شریان است، خون رسانی می شود. وقتی فردی دچار پیچ خوردگی بیضه می شود، کورد به دور خود می چرخد و در نتیجه گردش خون به بیضه قطع می گردد و بافت بیضه کم کم از بین می رود. طبق گزارش انجمن اورولوژی آمریکا این بیماری شایع نمی باشد و 1 نفر در 4000 نفر به آن مبتلا می شوند.

علل پیچ خوردگی بیضه

بیشتر مردانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، با شانس و ریسک بالای این بیماری متولد شده اند، در حالیکه خود آنها از آن بی خبرند.

بیضه ها نمی توانند بطور آزاد در داخل کیسه بیضه (اسکروتوم) حرکت کنند. نسوج و بافت های  اطراف بیضه ها قوی و نقش محافظتی از بیضه ها را دارا می باشند. بچه یا فرد بزرگسالی که  بافت محافظتی بیضه نداشته باشد دچار پیچ خوردگی (تورشن) بیضه می شود. در این حالت بیضه خوب از طریق نسوج اطراف محافظت نمی شود و براحتی بیضه ها در کیسه (اسکروتوم) حرکت می کنند.

این حرکت بیضه یا بیضه ها باعث افزایش شانس و ریسک چرخیدن بند بیضه می شود. گاهی پیچ خوردگی به علت ضربه به ناحیه کشاله ران بوجود می آید. رشد سریع در سن بلوغ ممکن است باعث پیچ خوردگی  بیضه شود. به هر حال این وضعیت ممکن است در هر زمانی اتفاق افتد و نیز ممکن است که فرد موقع خواب یا زمانی که در حال انجام فعالیت فیزیکی و جسمی می باشد، اتفاق افتد. آسیب های در ضمن ورزش نیز باعث تورشن می شود. پیچ خوردگی معمولا در یک بیضه اتفاق می افتد. پیچ خوردگی هر دو بیضه همزمان بسیار نادر است.

علائم پیچ خوردگی بیضه

علامت اصلی و شایع، درد و تورم کیسه بیضه (اسکروتوم) می باشد. وقوع درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است کاملا ناگهانی و بسیار شدید باشد. تورم کیسه بیضه (اسکروتوم)  ممکن است در همان طرفی باشد که پیچ خوردگی بوجود آمده است و یا ممکن است تمام کیسه بیضه دچار تورم شود. باید توجه داشت که در معاینه ای که از بیمار بعمل می آید، بیضه ای که چرخیده است از بیضه دیگر بالاتر می باشدو در لمس کاملا  دردناک و سفت است، و در مشاهده پوست بیضه متورم و قرمز می باشد. بعضی مبتلایان ممکن است از موارد ذیل شکایت داشته باشند:

تشخیص پیچ خوردگی بیضه بر اساس امتحان بالینی بیمار، آزمایش ادرار به منظور وجود عفونت، سونوگرافی داپلر رنگی جهت بررسی قطع جریان و یا کاهش گردش خون به بیضه می باشد. پزشک در ضمن معاینه متوجه تورم اسکروتوم خواهد شد و بیضه پیچ خورده بالاتر از بیضه دیگر قرار گرفته است.

اختلالات جنسی

درمان پیچ خوردگی بیضه

تورشن یا پیچ خوردگی بیضه یک  بیماری و وضعیت پزشکی اورژانس در رشته اورولوژی می باشد. بسیاری از نوجوانان مبتلا به این بیماری از مراجعه به پزشک و درمان، تردید و خودداری می کنند. در حالیکه هرگز نباید به درد شدید بیضه بی توجه بود و آن را نادیده گرفت.

بعضی اوقات بعضی افراد دچار پیچ خوردگی متناوب می شوند، یعنی یک بار کورد به دور می چرخد و باعث درد بیضه می شود و خود به خود دوباره این چرخش از بین می رود و کورد به حالت اول برمی گردد، در این حالت نیز فرد برای درمان حتما باید به پزشک مراجعه کند.

کوچک شدن بیضه به چه دلیل است؟

معمولا درمان پیچ خوردگی بیضه ، عمل جراحی است. در موارد خیلی نادر پزشک ممکن است، بند ناف بیضه  را که چرخیده به حالت اول برگرداند. جراحی هر چه سریعتر برای برقراری گردش خون  به بیضه باید صورت گیرد. اگر عمل جراحی بیش از 6 ساعت به تاخیر افتد، نسج بیضه کم کم از بین میرود و در این حالت بیضه باید درآورده شود. عمل برگرداندن چرخش بند بیضه زیر بیهوشی امکان پذیر است. با شکاف کوچک  روی اسکروتوم، کورد را برمی گردانیم و گردش بیضه طبیعی می شود و برای جلوگیری از چرخش مجدد، بیضه را به پوست بیضه فیکس می کنیم. 95 درصد افرادی که زیر 6 ساعت عمل جراحی می شوند، نیازی به خارج کردن بیضه نخواهد داشت. 90 درصد اگر بعد از 48 یا بیشتر برای درمان مراجعه کنند، بیضه آنها باید خارج شود.

خارج کردن بیضه، ممکن است در آینده باعث ناباروری شود و اگر بدن به علت پیچ خوردگی بیضه ، ماده ضد اسپرم در بدن تولید کند، باعث کاهش حرکت اسپرم می شود.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر Mohsen یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام دكتر چند روزه ك ميل جنسيم كم شده و جديدا به نعوظ كامل نميرسم ممنون ميشم راهنماييم كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  بی حس بدون بیضه سمت چپ ربطی به مشکل ناباوری دارد؟ایا میتونم بچه دار شم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   ربطي ندارد

  2. تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 5 سال پیش)
   اخه همیشه سرده یکم میترسم دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   نترس

  4. تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 5 سال پیش)
   مرسی بابت راهنماییتون
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۵ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   تشكر

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر m سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام چن روزی هست بیضه سمت راست من یک درد خفیفی دارد و کمی به زیر شکمم تیر میکشد گاهی اوقات بیشتر مواقع وقتی در حالت خوابیده ک پاهایم روی همه و تحت فشاره این درد ظاهر میشه میخواستم بدونی مشکلی هستش من 19 سالمه و اندازه بیضه سمت راست من بزرگتر از چپ هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید یک سال هست رگ بیصه سمت چپ متورم میشه همراباکمی درد وبیضه سمت چپ گاهی اوقات نسبت به سمت راستی پایین تره وچندوقتی تلاش برای بچه دارشدن انجام شده اما بچه دارنشدم ایا قطعی بیماری واریکوسل واگردرمان کنم قدرت اسپرم بالا میره یانه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   با عمل بچه دار مي شويد

 • تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر، من ۳۴ سالمه و هفته پیش بصورت ناگهانی دچار درد و سفتی و گرفتگی در طنابهای اسپرم شدم، درد و سفتی در تمام طول طنابها و اپیدرم و بیضه ها در دو طرف قابل لمس بود، بعد از ۴ روز خود به خود خوب شدم و الان هیچ مشکلی ندارم، آیا نیازی به اقدامی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   خير

 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 236 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر چند هفته ای میشه که یه توده سفت به اندازه لویبا در قسمت میانی اپیدیدیم بیضه سمت راست احساس میکنم
  درد خیلی کمی هم داره از چند روز بعد یه مقدار سوزش ادرار و درد در مثانه هم دارم
  الان چند روز که اپیدیدیم سمت راست یه مقدار ملتهب شده.
  دکتر بهم گفت فعلا مسکن و سپروفلاکساسین مصرف کنم.
  ولی احتمال توده سرطانی هم داده.
  نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   نظري ندارم مگر معاينه شويد

 • تصویر کاربر بردیا چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام
  من دردی تا دیروز نداشتم و یک مرتبه درد از ناحیه بالای بیضه سمت راستم احساس کردم که هرگاه به آن دست می زنم درد شدید تر می شود نمی دانم چه کنم و چرا این طور شد؟ ۱۶سال دارم و تا الان همچین چیزی پیش نیامده بود.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر وحید چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 219 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  من عمل هرنی دو طرفه کشاله ران حدود یک ماه پیش انجام دادم و از شدت درد زیاد مجدد سونو دادم و در جواب سونو امده که من واریکوسل دو طرفه دارم در صورتی که من قبل از عمل اصلا واریکوسل نداشتم و به دکترم مراجعه کردم و دکتر میگا که من واریکوسل تو رو موقع عمل هرنی عمل کردم و الان سونو نمیتونه نشون بده که من موقع عمل چیکار کردم و تشخیص واریکوسل بده
  من جواب سونو را برای شما ارسال میکنم ممنون میشم نظر خودتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   واريكوسل داريد

 • تصویر کاربر قباد جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 838 مشاهده پرسش
  با سلام چند روزی است که بین کشاله ران و کیسه بیضه خود احساس گرما می کنم هیچ دردی یا تورم یا قرمزی هم نداره اون قسمت. بنده به سبب شغلم مجبورم زیاد بنشینم به شدت هم گرمایی هستم.آیا مشکلی هست ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   مشكلي نيست

 • تصویر کاربر کیوان پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  با عرض سلام.
  بنده حدود دو ماهه که دردی خفیف و موذیانه در زیر شکم قسمت چپم احساس می کنم . ازمایش خون و سونو گرافی هیچ مشکلی نشون نداد . دو بار به دکتر گوارش مراجعه کردم گفتن فتقم سالمه ولی جهت اطمینان کلونوسکپی می بایست بشوم. ولی بنده با توجه به اینکه دفع اجابت مطلوبی دارم و یبوست و خون در مدفوع ندارم احساس میکنم مشکل روده ای ندارم . این درد در زیر شکمم جای مشخص نداره و بعضا نمیتونم مکان خاصی براش تصور کنم گاهی با کشیدن بدنم بصورت نقطه ای بعضی از قسمت های زیر شکمم درد میگره . الان یک هفته میشه کشاله رانم یه مقدارد درد و سوزش داره که بعضی وقتا به زیره بیضم میزنه. با لمس بیضم هیچگونه دردی و یا تغییر حالتی مشاهده نمیکنم . لطفا” منو راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   به رشته من ارتباطي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر