همه چیز درباره بیماری هیدروسل

هیدروسل عبارتست از مایع اطراف بیضه که باعث تورم در بیضه می شود. بیماری هیدروسل در بچه های زیر یک سال زیاد دیده می شود و معمولا بدون درمان در سال اول زندگی، خود به خود از بین می رود.

سایر کودکان و بالغین، معمولا به دنبال التهاب و ضربه و تروما به بیضه مبتلا به هیدروسل می شوند. افراد مبتلا به سرطان بیضه، ۱۰ درصد در خطر ابتلا به هیدروسل قرار دارند.

بیماری هیدروسل چیست؟

هیدروسل یک ساختمان ایجاد شده از مایع آب مانند، اطراف یک یا دو بیضه می باشد که باعث می شود اسکروتوم، پوست بیضه یا ناحیه کشاله ران متورم شود. این بزرگی و تورم، ناراحت کننده و معمولا بدون درد است و بطور کلی خطرناک نیست. اگر چه هیدروسل بیشتر در بچه های زیر یکسال دیده می شود، ولی در هر سنی از زندگی ممکن است اتفاق افتد.

علت بیماری هیدروسل

علت اکثر هیدروسل ها نامشخص است. هیدروسلی که در بچه های زیر یکسال بوجود می آید، به معنای باز بودن ارتباط شکم با اسکروتوم می باشد و قبل از یکسالگی و یا موقع تولد بطور طبیعی این ارتباط بسته می شود و هیدروسل خود به خود محو می گردد.

هیدروسلی که بعدا در طول زندگی بوجود می آید به علت ضایعه، ضربه و جراحی اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران می باشد و ممکن است به علت التهاب یا عفونت بیضه یا اپی دیدیم بوجود می آید.

بیماری هیدروسل ممکن است ۱۰ درصد به علت سرطان بیضه یا سرطان کلیه بوجود  آید. این فرم از هیدروسل در هر سنی بوجود می آید ولی بیشتر در سنین بالای ۴۰ سالگی بوجود می آید.

عدم خروج منی

علائم بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا علامت خاصی ندارد. هنگامیکه هیدروسل بزرگ شود، از نظر شکل و ظاهر بدشکل می شود و احساس سنگینی در بیضه فرد ایجاد می کند و راه رفتن فرد را با اشکال مواجه می کند. گاهی باعث درد، تورم و قرمزی پوست بیضه شده و باعث فشار در قاعده آلت می شود.

راه های تشخیص بیماری هیدروسل

تشخیص بر اساس معاینه بالینی می باشد. در معاینه بیضه، بزرگی آن قابل مشاهده است و پزشک از پشت بیضه نور به پوست بیضه می تاباند که به آن (TRANSILLUMINATION) گویند. این معاینه به منظور بررسی وجود توده در بیضه (سرطان بیضه) صورت می گیرد. وقتی نور به پوست بیضه تابیده می شود، مایع اطراف بیضه روشن می شود و وجود توده در این حالت رد می گردد. اگر توده یا سرطان وجود داشته باشد، نور از مایع رد نمی شود و مایع روشن نمی شود. تشخیص قطعی با انجام سونوگرافی بیضه می باشد.

عوارض هیدروسل

بطور کلی هیدروسل خطرناک نیست و معمولا بر باروری تأثیر نمیگذارد. با این حال، ممکن است هیدروسل با یک بیماری زمینه‌ای در بیضه مرتبط باشد و منجر به عوارض جدی شود. بیماری‌های زمینه‌ای بیضه عبارتند از:

# عفونت یا سرطان بیضه

در هر دو صورت ممکن است تولید اسپرم کاهش یابد.

# فتق مغبنی

اگر بخشی از روده در دیواره شکم گیر کرده باشد، می‌تواند به عوارض مهلک و کشنده‌ای منجر شود.

جراحی پروستات

درمان بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا خطرناک نیست و درمان زمانی صورت می گیرد که بیماری باعث ایجاد درد، اضطراب و خجالت شده باشد. در صورت کم کردن گردش خون بیضه نیز درمان باید انجام شود. اگر هیدروسل از نظر اندازه تغییر نکند یا کوچک شود، درمان ضرورتی ندارد.

تخلیه مایع هیدروسل از فرم های درمانی نمی باشد، چون اگر با سوزن مایع کشیده و هیدروسل کاملا تخلیه شود، مجددا عود می کند. چند دهه قبل هر مقدار مایع را تخلیه می کردند به همان مقدار داروی تتراسیکلین وارد ساک بیضه می کردند، ولی چون اثر درمانی بالایی نداشت و عود می کرد، این روش درمانی ادامه پیدا نکرد.

روش استاندارد و رایج امروزه، باز کردن پوست بیضه و لایه های مختلف روی بیضه و تخلیه مایع و لایه ای که در آن مایع جمع شده است می باشد. دوره استراحت بعد از عمل ۲ روز بوده و عمل به طور سرپایی انجام می شود.

بیماری هیدروسل در افراد کمتر از ۶۵ سال نیازی به درمان ندارد، اما در افراد مسن تر نباید از نظر درمان بی توجه گذشت. کشیدن مایع هیدروسل فقط در مردانی که از نظر جسمانی ضعیف اند و قادر به عمل جراحی نیستند، باید صورت گیرد. اگر هیدروسل بزرگتر شود و موجب ناراحتی بیمار گردد، عمل جراحی هیدروسلکتومی باید صورت گیرد.

مراقبت‌های بعد از هیدروسلکتومی

پس از جراحی هیدروسل، شما احتمالا به مدت چند روز نیاز به درناژ و تخلیه مایع و پانسمان خواهید داشت. برای تسکین درد و ناراحتی، پزشک ممکن است این موارد را به شما توصیه کند:

❇ استفاده از محافظ بیضه

❇ برای کمک به کاهش تورم، اعمال بسته‌های یخ بر منطقه تحت درمان

پزشک معمولا معاینه بعدی را به شما توصیه می‌کند، زیرا هیدروسل ممکن است مجددا برگردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

8+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زکریا شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب مردی هستم 29 ساله دارای یک فرزند که دچار تورم بیضه گردیدم لذا یکبار حدود و یک ماه پیش به این عارضه دچار شدم ولی بعد یک هفته خوب شدم ام الان دوباره از دیروز متورم شده ممنونم اگه بنده رو راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر زکریا جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اینجانب هنگام پوشیدن شلوار فاق کوتاه یا زیر پوش پادار دچار گرم در ناحیه بیضه همراه با درد خفیف میشوم آیا دچار بیماری هيدروکسل میباشم یا مشکل دیگه ای ميباشد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)
   • به دكتر مراجعه كميد
 • تصویر کاربر نجفی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر
  بنده با مریضی هیدرسل مواجه هستم که حدود ۱۰ سال پیش عمل واریکسل انجام دادم بعد از عمل دچار این بیماری شدم دکتر متخصص گفتن که عمل نمی خواد ولی خودم فکر میکنم باید عمل بشم چون دیگه نمی تونم لباس مورد نظرم را بخرم وقتی هم که لباس را می پوشم احساس خوشایندی ندارم و در سر کار هم مورد تمسخر قرار می گیرم و خجالت میکشم نظر شما چیست؟؟و مدت زمان استراحت بعد عمل چند روز هست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   عمل كنيد سه روز استراحت

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۷ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   عمل كنيد سه روز استراحت

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر m. جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من 2 روز پیش هیدروسل 2طرفه عمل کردم،امروز بعداز 2روز پانسمان راعوض کردم و شورت طوری که بیمارستان داده بود را پوشیدم، حدود1ساعت بعدازتعویض، بالای بیضه چپم نزدیک آلت دردی احساس کردم و متوجه قرمزی که به کبودی میزنه پیداکردم، کمی یخ گذاشتم تاحدودی بهتر شد، و سردم شده لرز گرفتم،،، درضمن سفیکسیم و مسکن مصرف میکنم، 1.آیاممکن عفونت گرفته باشم؟ 2.کی میتوانم حمام روم؟ 3.من بعلت درد زیادنمیتوانم راه بروم ولی اطرافیانم میگویند راه بروی برایت خوب است؟، درسته؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   از پزشك معالج سوال شود

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  وقتی هوا سرده کیسه بیضه من خیلی جمع و سفت میشه پوستش به حدی که ضمخت میشه و حتی احساس میکنم نصف بیضه ها میره تو شکمم و وقتی گرم میشه شل میشن
  حالا سوالم اینه دکتر این جمع شدن بیش از حد نگران کننده اس؟؟ چیکار باید بکنم نکنه بیضه هام بره داخل شکمم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   جاي نگراني نيست

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید دکتر من حدود20سال قبل به تشخیص پزشک واریکسل درسمت چپ داشتم و عمل جراحی کردم بعدازمدتی بیضه سمت چپ قدری بزرگترشد اما اخیرا قدری درد خفیف در همان بیضه سمت چپ دارم و مقداری حس می کنم بزرگتر شده و علاوه بر آن درمحل برش جراحی هم گاها دردخفیف دارم سنو گرافی داده ام عنوان کردهیدروسل خفیف دارم و یک کیست 2میلیمتری درهمان بیضه چپ من به خاطر دردهای خفیفم وترس از سرطان بیضه نگرانم وازطرفی نمیدانم واریکسلم عودکرده یانه از هرگونه راهنمایی شما بسیار بسیارسپاسگزار خواهم شد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   اصلا نگران سرطان نباشيد و براي عود به پزشك خود مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر امیر جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده حدود 20 روزه هیدروسل عمل کردم الان مقداری درد و مقداری ترشح از ناحیه بخیه دارم با دکترم مشورت کردم گفتن از پماد تتراسیکیلین برا رفع عفونت استفاده کن اما چون بخیه ها جذبیه مقداری اذیت میشم البته دکتر گفت هنگام عمل داخل بیضه از داروی تتراسیکیلین استفاده کردم ایا امکان عود کردن هیدروسل وجود دارد و بعد اینکه برا رفع عفونت بخیه پماد تترا جواب میدهد یا باید از داروی دیگری استفاده کنم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   شانس عود وجود دارد تتراسيكلين نيازي نيست

 • تصویر کاربر Sami جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام یه پسر دو ساله دارم سونوگرافی گفته داخل اسکرتوم چپ کیست ساده هست آیا باید عمل جراحی بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   لازم نيست

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر،میخواستم ببینم آیا آزواسپرمی بیضوی درمان داره یانه؟واینکه ایا با مصرف دارو یاعمل جراحی میتونم اسپرم داشته باشم.ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   خير راهي نيست

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ایا الت پرده دار از نوع خفیف نیاز به جراحی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۹ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   خير

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر