همه چیز درباره بیماری هیدروسل

هیدروسل عبارتست از مایع اطراف بیضه که باعث تورم در بیضه می شود. بیماری هیدروسل در بچه های زیر یک سال زیاد دیده می شود و معمولا بدون درمان در سال اول زندگی، خود به خود از بین می رود.

سایر کودکان و بالغین، معمولا به دنبال التهاب و ضربه و تروما به بیضه مبتلا به هیدروسل می شوند. افراد مبتلا به سرطان بیضه، ۱۰ درصد در خطر ابتلا به هیدروسل قرار دارند.

بیماری هیدروسل چیست؟

هیدروسل یک ساختمان ایجاد شده از مایع آب مانند، اطراف یک یا دو بیضه می باشد که باعث می شود اسکروتوم، پوست بیضه یا ناحیه کشاله ران متورم شود. این بزرگی و تورم، ناراحت کننده و معمولا بدون درد است و بطور کلی خطرناک نیست. اگر چه هیدروسل بیشتر در بچه های زیر یکسال دیده می شود، ولی در هر سنی از زندگی ممکن است اتفاق افتد.

علت بیماری هیدروسل

علت اکثر هیدروسل ها نامشخص است. هیدروسلی که در بچه های زیر یکسال بوجود می آید، به معنای باز بودن ارتباط شکم با اسکروتوم می باشد و قبل از یکسالگی و یا موقع تولد بطور طبیعی این ارتباط بسته می شود و هیدروسل خود به خود محو می گردد.

هیدروسلی که بعدا در طول زندگی بوجود می آید به علت ضایعه، ضربه و جراحی اسکروتوم یا ناحیه کشاله ران می باشد و ممکن است به علت التهاب یا عفونت بیضه یا اپی دیدیم بوجود می آید.

بیماری هیدروسل ممکن است ۱۰ درصد به علت سرطان بیضه یا سرطان کلیه بوجود  آید. این فرم از هیدروسل در هر سنی بوجود می آید ولی بیشتر در سنین بالای ۴۰ سالگی بوجود می آید.

عدم خروج منی

علائم بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا علامت خاصی ندارد. هنگامیکه هیدروسل بزرگ شود، از نظر شکل و ظاهر بدشکل می شود و احساس سنگینی در بیضه فرد ایجاد می کند و راه رفتن فرد را با اشکال مواجه می کند. گاهی باعث درد، تورم و قرمزی پوست بیضه شده و باعث فشار در قاعده آلت می شود.

راه های تشخیص بیماری هیدروسل

تشخیص بر اساس معاینه بالینی می باشد. در معاینه بیضه، بزرگی آن قابل مشاهده است و پزشک از پشت بیضه نور به پوست بیضه می تاباند که به آن (TRANSILLUMINATION) گویند. این معاینه به منظور بررسی وجود توده در بیضه (سرطان بیضه) صورت می گیرد. وقتی نور به پوست بیضه تابیده می شود، مایع اطراف بیضه روشن می شود و وجود توده در این حالت رد می گردد. اگر توده یا سرطان وجود داشته باشد، نور از مایع رد نمی شود و مایع روشن نمی شود. تشخیص قطعی با انجام سونوگرافی بیضه می باشد.

عوارض هیدروسل

بطور کلی هیدروسل خطرناک نیست و معمولا بر باروری تأثیر نمیگذارد. با این حال، ممکن است هیدروسل با یک بیماری زمینه‌ای در بیضه مرتبط باشد و منجر به عوارض جدی شود. بیماری‌های زمینه‌ای بیضه عبارتند از:

# عفونت یا سرطان بیضه

در هر دو صورت ممکن است تولید اسپرم کاهش یابد.

# فتق مغبنی

اگر بخشی از روده در دیواره شکم گیر کرده باشد، می‌تواند به عوارض مهلک و کشنده‌ای منجر شود.

جراحی پروستات

درمان بیماری هیدروسل

بیماری هیدروسل معمولا خطرناک نیست و درمان زمانی صورت می گیرد که بیماری باعث ایجاد درد، اضطراب و خجالت شده باشد. در صورت کم کردن گردش خون بیضه نیز درمان باید انجام شود. اگر هیدروسل از نظر اندازه تغییر نکند یا کوچک شود، درمان ضرورتی ندارد.

تخلیه مایع هیدروسل از فرم های درمانی نمی باشد، چون اگر با سوزن مایع کشیده و هیدروسل کاملا تخلیه شود، مجددا عود می کند. چند دهه قبل هر مقدار مایع را تخلیه می کردند به همان مقدار داروی تتراسیکلین وارد ساک بیضه می کردند، ولی چون اثر درمانی بالایی نداشت و عود می کرد، این روش درمانی ادامه پیدا نکرد.

روش استاندارد و رایج امروزه، باز کردن پوست بیضه و لایه های مختلف روی بیضه و تخلیه مایع و لایه ای که در آن مایع جمع شده است می باشد. دوره استراحت بعد از عمل ۲ روز بوده و عمل به طور سرپایی انجام می شود.

بیماری هیدروسل در افراد کمتر از ۶۵ سال نیازی به درمان ندارد، اما در افراد مسن تر نباید از نظر درمان بی توجه گذشت. کشیدن مایع هیدروسل فقط در مردانی که از نظر جسمانی ضعیف اند و قادر به عمل جراحی نیستند، باید صورت گیرد. اگر هیدروسل بزرگتر شود و موجب ناراحتی بیمار گردد، عمل جراحی هیدروسلکتومی باید صورت گیرد.

مراقبت‌های بعد از هیدروسلکتومی

پس از جراحی هیدروسل، شما احتمالا به مدت چند روز نیاز به درناژ و تخلیه مایع و پانسمان خواهید داشت. برای تسکین درد و ناراحتی، پزشک ممکن است این موارد را به شما توصیه کند:

❇ استفاده از محافظ بیضه

❇ برای کمک به کاهش تورم، اعمال بسته‌های یخ بر منطقه تحت درمان

پزشک معمولا معاینه بعدی را به شما توصیه می‌کند، زیرا هیدروسل ممکن است مجددا برگردد.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

23+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابوالفضل چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دکتر من یک مشکلی برای آلتم پیش اومده و حدود 7 الی 8 سالی میشه که این مشکل را دارم
  مشکل این است که زیر کلاهک دو پوست حساس است که توسط یک خط از هم جدا شده این دو قسمت خیلی نازک شده و پوستش همیشه قرمز است. این باعث میشه من با کوچک ترین تصور یا حرکتی حالت نعوذ بهم دست بده
  و حتی باعث شده میل جنسی شدیدی پیدا کنم و فکر آن از سرم بیرون نمیرفت و داخل اتوبوس بودم اینقدر این اتوبوس تکان خورد و لباس زیر هم یکم گشاد بود باعث شد ارضا بشم بدون اینکه نعوظ داشته باشم!
  تا به حال رابطه جنسی با جنس مخالف نداشتم و میترسم فردا در زندگی زناشویی به مشکل بخورم.
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   به متخصص پوست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  رنگ قهوهای در منی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   نگران نباشيد خود به خود خوب مي شود
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   نگران نباشيد خود به خود خوب مي شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر الت من خیلی باریک هست لطفا راه حلی بهم نشون بدین 21سالم هست دور التم11هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۱ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   خير راهي وجود ندارد
 • تصویر کاربر مــحــمــدمــهدے پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ســلــام 22ســال دارم بــیــضــه ســمــت چــپ ڪــوچــیــڪ تــراز حــدمــعــمــول هســت ولــے ســالــمــه آب مــنــے درحــد 2یــا3قــطــره بــیــشــتــر نــمــیــاد آزمــایــشــات مــخــتــلــفــے مــشــهدانــجــام دادم مــشــگــلــے مــشــاهده نــشــده ونــتــیــجــه اے هم نــگــرفــتــم چــڪــار ڪــنــم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   راهي براي زياد شدن مني شما وجود ندارد
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا قرص های تاخیری بر اسپرم اثر میزاره و باعث ناباروری میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   خير اثري ندارد
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از جوابتون سوال قبلیم این بودکه میخوام تو ارتش ثبت نام کنم. مقعدم بیرون اومدگی داره وشما گفتین معاف میشین ایا درمانی داره که مقعدم به حالت اولیه برگرده اگه هس لطف کنید بگید ممنون میشم .مرسی از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   درمان دارد
 • تصویر کاربر محمدرضا چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر برای من گفتین قرص تادالافین یک ساعت قبل از نزدیکی بخورم و روزی یک عدد پاروکستین برای زود انزالی ولی اقای دکتر خواستم بگم که من سه ماهه که متاهل شدم و اینکه فقط یکبار اب منی شیری رنگ امد و ارضا شدم ولی این دو و نیم ماهه که اب منی نمیاد و خیلی من و خانمم اذیت هستیم و اینکه مثانم تا ادرارم بیاد نمیتونم زود کتترل کنم با اینکه به دکتر هم مراجعه کردم و اگه لازم باشه مراجعه کنم هم لطفا ادرس بدید ممنون میشم خودم هم یه پای معلول دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   با تلفن ٨٨٥.١٠٨٣ براي گرفتن وقت تماس بگيريد
 • تصویر کاربر صمصام سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  می خواهم التم هم کلفت وهم طولش بیشتر بشه میتونم از وکیوم استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   اثري ندارد
 • تصویر کاربر محمدرضامرادي سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد.مدتيه دچار اختلال نعوظ شدم و مثل قبل نعوظ ندارم و ٢٢ سال سن دارم .تقريبا ٢٠ روز ميشه كه مثل گذشته توان نعوظ ندارم.تو فوتبال توپ به التم برخورد كرد ايا ميتونه دليلش باشه؟ ايا اين ناتواني دايمي هستش يا رفع ميشه؟ چه توصيه هايي داريد شما كه انجام بدم. ممنون ميشم پاسخ بدهيد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   شبي يك عدد كپسول آمنيك ميل كنيد
 • تصویر کاربر علیرضابابایی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری هستم 19 ساله حدود دوسال پیش چند خال گوشتی روی آلت تناسلی من به وجود آمد پیش چند دکتر هم رفتم ولی جواب قابل قبولی ندادند و باگذشت زمان بیشتر شدند و خارش هم دارند میخواستم بدونم آیا زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   يكي از زگيل ها را به آزمايشگاه بدهيد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر