علت درد بیضه چپ در مردان چیست؟ علائم و درمان

درد بیضه سمت چپ و راست یکی از مشکلات دردناک در آقایان است که در این مقاله سعی شده است به موضوع درد بيضه سمت چپ و تير كشيدن بيضه سمت چپ پرادخته شود.

در این قسمت شایع‌ترین علل درد بیضه‌ سمت چپ و راست را مطرح کرده و به صورت مختصر درباره‌ی روش درمان هر کدام صحبت خواهیم کرد.

ضربه یا آسیب دیدگی

به دلیل این که بیضه ها بسیار حساس هستند، هر نوع ضربه مستقیم می تواند باعث ایجاد درد شود. در بسیاری از موارد، حتی اگر بیضه ها متورم و کبود شده باشند، هیچ آسیب جدی یا دائمی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

با این حال گاهی اوقات یک بیضه ممکن است پاره شود یا دچار هماتوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) شود. در صورت بروز این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک شرایط اضطراری و اورژانسی است. بیضه ها در داخل کیسه ی بیضه قرار دارند و به اسپرماتیک کورد متصل هستند که شامل رگ های خونی تغذیه کننده و تخلیه کننده ی بیضه ها است.

وقتی بیضه در داخل کیسه بیضه دچار پیچ خوردگی می شود، رگ های خونی آن نیز پیچ خورده و باعث قطع خون رسانی به بیضه می شود. این یک شرایط اورژانسی است و برای نجات بیضه، بیمار حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و گاها همراه با حالت تهوع و استفراغ است. اگر مردی یک بار دچار پیچ خوردگی بیضه شود، به احتمال زیاد دوباره دچار این عارضه خواهد شد.

 

اپیدیمیت

اپیدیدیم عضوی در کنار بیضه است که در آن اسپرم به بلوغ می رسد. اغلب اوقات عفونت اپیدیمیت باعث تورم و درد در اپیدیدیم می شود و نه در خود بیضه. در این حالت، کیسه ی بیضه ممکن است متورم شده و احساس گرما کند و درد به تدریج بروز پیدا می کند.  ‌

این عفونت ها ممکن است از یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا از عفونت دستگاه ادراری ناشی شوند. برای از بین بردن این عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اپیدیمیت در بیضه

ارکیت (ورم بیضه)

ارکیت از این نظر که شامل التهاب خود بافت بیضه است کمی با اپیدیدیمیت متفاوت است. اگر عارضه ی اپیدیدیمیت در اسرع وقت و به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ارکیت شود. ویروس اوریون نیز می تواند باعث بروز اركیت شود.

به هر حال آنتی بیوتیك ها روی این ویروس تاثیری ندارند و می توان از سایر روش های درمانی ساده مانند مصرف تسكین دهنده ی درد، استراحت کردن، حمایت کردن یا بالا بردن اسكروتال به از بین بردن درد و تورم كمك کرد.

فتق

فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیواره شکم ضعیف شود و باعث می شود بخشی از روده یا سایر محتویات داخل شکمی به بیضه ها فشار بیاورند.

اگر این اتفاق در نزدیکی کیسه بیضه رخ دهد، کیسه فتق می تواند خون رسانی به بیضه یا مناطق دیگر کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد. معمولا سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن درد می شود.

فتق یکی از علت های درد بیضه سمت چپ

واریکوسل

این وضعیت شامل تورم رگ های تخلیه کننده ی بیضه است و معمولا در سمت چپ بروز پیدا می کند. واریکوسل های بزرگ تر به صورت یک توده ی نرم در بالای بیضه احساس می شوند، یا حتی در حالت ایستاده هم قابل رویت هستند.

واریکوسل همچنین می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. واریکوسل ممکن است در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که از بین نمی رود، در صورت رد شدن سایر علل احتمالی، بروز درد را واریکوسل در نظر می گیرند.

تومور بیضه

بروز تومور سرطانی در بیضه به ندرت باعث درد می شود اما می تواند باعث ایجاد ورم بیضه سمت چپ یا نودول های سفت در بیضه شود. در صورت ابتلا به سرطان بیضه، اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

انواع روش های درمان واریکوسل

درد بیضه چپ نشانه چیست؟

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار درد بیضه می شوند و با این درد دست و پنجه نرم می کنند. 

برای برخی از مردان این درد خفیف است و خود به خود از بین می رود، در حالی که این درد در بسیاری از مردان به صورت مداوم، شدید و آزار دهنده است. دلایل بروز درد بیضه قابل درمان است و می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

تشخیص کوچک شدن بیضه

تشخیص علت درد بیضه سمت چپ و راست

در قرار ملاقاتی که با پزشک خود دارید، از شما سوالاتی در مورد درد بیضه سمت چپ و راست که تجربه می کنید پرسیده می شود و بیضه های شما از نظر هرگونه ناهنجاری مانند تورم یا توده مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی ممکن است برای تائید علت درد بیضه از شما آزمایش ادرار، سونوگرافی اسکروتوم یا آزمایش خون گرفته شود. قبل از اینکه برنامه درمانی برای شما انتخاب شود، باید نوع درد تشخیص داده شود.

درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است موضعی باشد (یعنی در بیضه ها باشد) و یا به صورت مرکزی باشد (یعنی درد ناشی از چیزی در کل بدن باشد که بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد).

از آنجا که درد می تواند برای مدت طولانی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشد، مغز شما ممکن است هرگونه تحریک یا احساسی را در آن ناحیه به غلط به عنوان درد تعبیر کند. 

این نوع ارتباط نادرست اغلب در نتیجه ترومای قدیمی، عفونت یا مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) است. حتی اگر عفونت یا قسمت دردناک از بین برود، درد همچنان می تواند ادامه داشته باشد.

عامل درد بالای ناحیه تناسلی مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

از این روش برای درک اینکه آیا درد در بیضه شما است یا تحت تاثیر مغز و سیستم عصبی شما است استفاده می شود. 

اگر ماده بی حسی به طور موقت درد بیضه ی شما را تسکین دهد، پس می توان نتیجه گرفت که منشا درد احتمالا در بیضه ی شما است و نه در مغز شما.

درمان درد بیضه سمت چپ

تورم بیضه چیست؟

تورم کیسه بیضه به دلیل تجمع مایعات، التهاب یا رشد غیرطبیعی عفونت باکتریایی در کیسه بیضه ایجاد شود. درد می‌تواند در بیضه راست یا چپ ایجاد شود و در آن جا بماند یا در سراسر کیسه بیضه منتشر شود. علاوه بر درد ممکن است کیسه بیضه متورم شود یا آن که گرمای آن احساس شود. تورم ممکن است بدون درد یا بسیار دردناک باشد. اگر درد بیضه زیاد بود فورا به دنبال درمان باشید. در موارد شدید و بسته به علت، عدم درمان می تواند منجر به از بین رفتن بیضه های شما شود.

 

چه عواملی باعث تورم بیضه می شود؟

تورم کیسه بیضه با گذشت زمان می تواند به سرعت یا به آرامی اتفاق بیفتد. یکی از دلایل اصلی تورم دردناک بیضه، پیچ خوردگی بیضه است. این یک آسیب یا رویدادی است که باعث پیچ خوردن و قطع گردش خون بیضه در کیسه بیضه می شود. این آسیب دیدگی بسیار دردناک می تواند در عرض چند ساعت باعث مرگ بافتی در کیسه بیضه شود.

درمان درد بیضه

با درمان هر یک از دلایل بروز این عارضه، درد بیضه را می توان درمان کرد. راه های درمانی بنابر علت درد بیضه عبارت است از:

پیچ خوردگی بیضه

برای حفظ بیضه و باز کردن پیچ خوردگی از عمل جراحی استفاده می شود. تاخیر در درمان پیچ خوردگی بیضه باعث مرگ و از بین رفتن بیضه می شود.

تروما (ضرب دیدگی)

برای پارگی بیضه به دلیل ضرب دیدگی هم می توان به آن فرصت داد تا به خودی خود بهبود یابد و هم می توان آن را عمل کرد. انتخاب نوع درمان، به شدت ضرب دیدگی بستگی دارد.

درد به دلیل وازکتومی

برای درمان این نوع درد، ممکن است برای شما داروی مسکن تحویز شود. همچنین ممکن است برای برداشتن اعصاب از اسپرماتیک کورد (بند بیضه) و برگرداندن وازکتومی از عمل جراحی استفاده شود.

بیماری نورولوژیک

در این نوع درمان، بیماری عصبی درمان می شود. در برخی از مردان، مصرف دارو و یا به کار گیری سایر مداخلات تاثیری ندارد. برای این مورد، در اسپماتیک کورد یک انسداد ایجاد می شود.

انسداد اسپماتیک کورد یک رویه ی دو دقیقه ای است که در آن اسپرماتیک کورد (بند بیضه) از پشت پوست گرفته می شود و با استفاده از یک سوزن کوچک و نازک مقداری بی حسی موضعی به آن تزریق می شود.

اگر بی حسی باعث بهبود درد بیضه شود، توصیه می شود که برای بند بیضه، عصب کشی میکروسکوپی انجام شود.

نقش درد بیضه در ناباروری مردان

درمان خانگی درد بیضه چپ

علاوه بر رعایت مراقبت های توصیه شده توسط پزشک اورولوژیست، گزینه های درمانی زیر را نیز در خانه انجام دهید. از جمله:

 • استفاده از یخ روی کیسه بیضه برای رفع تورم
 • مصرف مسکن بدون نسخه
 • پوشیدن لباس آزاد
 • استفاده از وان کم عمق برای کاهش تورم
 • پرهیز از فعالیتهای سنگین

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر EMSV دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خدمت دکتر عزیز
  دکتر من چند سال پیش با اسپری ویگا و روغن کودک خودارضایی کردم و آلتم رو نشستم..الان چن ساله که مدام خشکی آلت دارم و دور کلاهک ترک برمیداره و زیر پوست کلاهک رنگ دانه های غیر طبیعی حالت قهوه ای یا سفید داره...دکتر یه موضوع دیگه هم اینه که زیاد خودارضایی داشتم وقتی به بیضم یه فشار خیلی کوچیک میدم درد میگیره ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام بايد به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 194 مشاهده پرسش
  سلام دکتر:53دارم بیضه سمت راست رگی در پایین بیزه درد گرفته دست میزنم کمی بیشتر درد میکند واحساس میکنم کمی بزرگتر شده کمی هم احساس درد زیر شکم سمت راست قسمت هالب دارم...زیاد سرپا میاستم.کارم ایجاب میکند.ویکدفعه اینجور شدم.ممنونم اگر بفرماید مشکل و چه دارویی استفاده کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۰ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام از ايستادن زياد خود داري شود و روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه ده روز در أب گرم نشسته شود و روزي يك عدد شياف ديكلوفناك١٠٠ ميلي ده روز استعمال شود 

  2. تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ممنون من از شیاف ایندومتاسین 100وروزی 15 دقیقه ابگرم استفاده کردم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام اشكالي نداره 

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نرجس جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 429 مشاهده پرسش
  تقریبا ۱۰سال پیش همسرم عمل وازکتومی داشتن
  الان حدود یک سال توده ای در بیضه چپ بوجود اومده حالت رگه‌ای ورم کرده که یک تکه نیست و بعضی وقتا دردناک میشه مثل الان که یک هفته هست درد خفیف دارن
  ممنون میشم راهنماییم کنید متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲ مهر ۰( 2 سال پیش)

   با سلام حتما بايد براي تشخيص سونوگرافي از بيضه ها انجام شود

 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من یک هفته ای هست بیضه چپم درد خفیفی داره نه هنگام ادرار سوزش دارم ونه ضربه ای بهش خورده
  فقط یه درد خفیف دارم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام كار سنگين انجام ندهيد و هر ١٢ ساعت يك عدد قرص ناپروكسن٢٥٠ ميلي گرم ده روز ميل كنيد

 • تصویر کاربر غلام دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 314 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  حدود شش ماه قبل بيضه چپم شروع به تورم كرد(الان در حد يك تخم مرغ بزرگ است) و چون دردي احساس نميكردم، بهش اهميت ندادن تا حدود يكماه قبل كه احتياطا به دكتر مراجعه كردم و بعد از معاينه و سونوگرافي، دكتر تشخيص داد آب اطراف بيضه چپم جمع شده و يه تعدادي قرص و كپسول داد براي جلوگيري از بزرگتر شدن و گفت اگر خواستي بيا عمل كن:

  سوال
  آيا تشخيص دكتر درست بوده؟
  دليل اينكه اين اتفاق براي بيضه چپم افتاده چيست؟
  براي بچه دار شدن بخوام اقدام كنم، منعي وجود دارد؟
  تاثيري در باروري اسپرم دارد؟
  عمل جراحي چقدر ضروريست؟
  راهي براي كوچك شدنش وجود ندارد؟
  ضمناً تقريبا چند ماه است كه احساس ميكنم بوي ادرارم تغيير كرده و يكم بوي پياز گنديده ميدهد.

  سن ٤٠ سال
  سابقه بيماري قبلي ندارم
  حدود ٤ سال قبل عمل واريكوسل داشتم.


  يه سوال هم متفرقه هم داشتم؛ آيا راهي وجود دارد كه بتوان با مصرف دارو امكان چند قلو زايي را ايجاد يا زياد كرد؟ ميخوام اگر راهي وجود دارد، راهنمايي بفرماييد كه بتوانم حالا كه ميخوام براي بچه دار شدن اقدام كنم، چند قلو شوند.
  پيشاپيش از عنايت و خسن توجه شما سپاسگزارم
  لطفا در صورت امكان جواب را ايميل فرماييد چونكه اكثرا معذوريت جوابگويي تلفن را دارم مگر اينكه حواب را به واتس اپ همين شماره موبايل (٠٩٣٥٦٦٩٦٩٩٩) ارسال كنيد. باتشكر
  آدرس ايميل:
  [email protected]
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام عمل جنبه اورژانس ندارد بر روي بچه دار شدن نه عمل اثري دارد ونه هيدروسل علت ايجاد أن نامشخص است درمان فقط با عمل مي باشد و مايعات زياد بنوشيد تا بوي بد ادرار از بين برود

 • تصویر کاربر نیما یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  حدود یک ساله درد خیلی خفیفی در هنگام لمس تو بیضه چپم داشتم که حالا زیاد شده مخصوصا وقتای که سرپا زیاد وایمیستم یه مقدار هم بیضه چپم بزرگتر شده مخصوصا رگهای که به بیضه اتصال دارن. در ضمن حدود ۵ سال پیش عمل فتق داشتم و هنگام درد ناحیه عمل هم درد خفیف داره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بیضه سمت چپم درد میکنه هنگان ادرارم سوزش دارم به نظر شما از چی میتونه باشه درده خیلی شدید نیس وزگیل تناسلی ام دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام التهاب پروستات است روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  ۴ ماه پیش دچار عفونت مجاری ادراری در اثر رابطه جنسی شدم و تورم شدید بیضه سمت راست . داروهای داکسی ساکلین و افلوکساسین مصرف کردم . بهبود نسبی یافت . سپس تاوانکس و افلوکساسین . درد زیادی ندارم تقریبا ولی بیضه همچنان متورم هست و در منی هم خون می بینم. داروها تمام شده. باید صبر کنم یا ادامه بدم دارویی را؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي استعمال كنيد ده روز

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید تقریبا یک ماه پیش سوزش ادرار داشتم بمدت سه روز درپی درمان خانگی بودم که متوجه بیرون زدگی مقعد شدم به جراح عمومی مراجعه کردم بعدازمعاینه ۶تاامپول جنتامایسن وسفالکسین تجویز کردن۰داروها را مصرف کردم و بهبودی کامل بدست نیاورده بودم که بیضه سمت چپ گاهی هردو درد میکرد به متخصص کلیه و مجاری ادراری مراجعه کردم و بعداز معاینه بیضها علت را سوارشدن بیش ازحد روی متور دانستند و کپسول آزیترومایسین و قرص فلوکیم تجویز کردن داروها را مصرف کردم ولی بهبودی کامل حاصل نشد والان باشدت کمتر سوزش سرالت وبیضه سمت چپ را تجربه میکنم( بیشتر قبل ازظهر و شب )ناگفته نماندسونو از کلیه و مثانه انجام دادم سالم بود. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم ده روز نشسته شود و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ده روز استعمال كنيد

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با سلام ،آقای دکتر دو هفته است ک سوزش ادرار در مجاری ادرار دارم به همراه درد در بیضه چپ ،رفتم دکتر داخلی آمپول جنتا با کلرفنیرامین نوشت به همراه قرص سیپروفلوکساسین و قرص کلماسین،مصرف کردم یه خرده بهتر شدم ولی هنوز هنگام ادرار سوزش دارم درد خفیفی هم در بیضه سمت چپ دارم،لطفا بگید چه داروی مصرف کنم،با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ مرداد ۰( 2 سال پیش)

   با سلام روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين١٠٠ ميلي ده روز استعمال كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر