علت درد بیضه سمت چپ و راست

درد بیضه سمت چپ و راست یکی از مشکلات دردناک در آقایان است که در این مقاله سعی شده است به این موضوع پرادخته شود.

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود دچار درد بیضه می شوند و با این درد دست و پنجه نرم می کنند. 

برای برخی از مردان این درد خفیف است و خود به خود از بین می رود، در حالی که این درد در بسیاری از مردان به صورت مداوم، شدید و آزار دهنده است. دلایل بروز درد بیضه قابل درمان است و می تواند شامل موارد ذکر شده در زیر باشد:

علت درد در بیضه

متن سربرگ خود را وارد کنید.

ضربه یا آسیب دیدگی

به دلیل این که بیضه ها بسیار حساس هستند، هر نوع ضربه مستقیم می تواند باعث ایجاد درد شود. در بسیاری از موارد، حتی اگر بیضه ها متورم و کبود شده باشند، هیچ آسیب جدی یا دائمی برای آنها ایجاد نخواهد شد.

با این حال گاهی اوقات یک بیضه ممکن است پاره شود یا دچار هماتوسل (جمع شدن خون در اطراف بیضه) شود. در صورت بروز این موارد باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک شرایط اضطراری و اورژانسی است. بیضه ها در داخل کیسه ی بیضه قرار دارند و به اسپرماتیک کورد متصل هستند که شامل رگ های خونی تغذیه کننده و تخلیه کننده ی بیضه ها است.

وقتی بیضه در داخل کیسه بیضه دچار پیچ خوردگی می شود، رگ های خونی آن نیز پیچ خورده و باعث قطع خون رسانی به بیضه می شود. این یک شرایط اورژانسی است و برای نجات بیضه، بیمار حتما باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد.

درد ناشی از پیچ خوردگی بیضه معمولا خیلی ناگهانی اتفاق می افتد و گاها همراه با حالت تهوع و استفراغ است. اگر مردی یک بار دچار پیچ خوردگی بیضه شود، به احتمال زیاد دوباره دچار این عارضه خواهد شد.

اپیدیمیت

اپیدیدیم عضوی در کنار بیضه است که در آن اسپرم به بلوغ می رسد. اغلب اوقات عفونت باعث تورم و درد در اپیدیدیم می شود و نه در خود بیضه. در این حالت، کیسه ی بیضه ممکن است متورم شده و احساس گرما کند و درد به تدریج بروز پیدا می کند.  ‌

این عفونت ها ممکن است از یک بیماری مقاربتی مانند کلامیدیا یا سوزاک یا از عفونت دستگاه ادراری ناشی شوند. برای از بین بردن این عفونت آنتی بیوتیک تجویز می شود.

اپیدیمیت در بیضه

ارکیت (ورم بیضه)

ارکیت از این نظر که شامل التهاب خود بافت بیضه است کمی با اپیدیدیمیت متفاوت است. اگر عارضه ی اپیدیدیمیت در اسرع وقت و به موقع درمان نشود، ممکن است منجر به ارکیت شود. ویروس اوریون نیز می تواند باعث بروز اركیت شود.

به هر حال آنتی بیوتیك ها روی این ویروس تاثیری ندارند و می توان از سایر روش های درمانی ساده مانند مصرف تسكین دهنده ی درد، استراحت کردن، حمایت کردن یا بالا بردن اسكروتال به از بین بردن درد و تورم كمك کرد.

فتق

فتق زمانی اتفاق می افتد که بخشی از دیواره شکم ضعیف شود و باعث می شود بخشی از روده یا سایر محتویات داخل شکمی به بیضه ها فشار بیاورند.

اگر این اتفاق در نزدیکی کیسه بیضه رخ دهد، کیسه فتق می تواند خون رسانی به بیضه یا مناطق دیگر کیسه بیضه را تحت فشار قرار دهد. معمولا سرفه یا عطسه کردن باعث بدتر شدن درد می شود.

واریکوسل

این وضعیت شامل تورم رگ های تخلیه کننده ی بیضه است و معمولا در سمت چپ بروز پیدا می کند. واریکوسل های بزرگ تر به صورت یک توده ی نرم در بالای بیضه احساس می شوند، یا حتی در حالت ایستاده هم قابل رویت هستند.

واریکوسل همچنین می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. واریکوسل ممکن است در مواردی که بیمار درد شدیدی را تجربه می کند که از بین نمی رود، در صورت رد شدن سایر علل احتمالی، بروز درد را واریکوسل در نظر می گیرند.

تومور بیضه

بروز تومور سرطانی در بیضه به ندرت باعث درد می شود اما می تواند باعث ایجاد تورم یا نودول های سفت در بیضه شود. در صورت ابتلا به سرطان بیضه، اگر به موقع تشخیص داده شود می توان آن را درمان کرد.

تشخیص کوچک شدن بیضه

تشخیص علت درد بیضه

در قرار ملاقاتی که با پزشک خود دارید، از شما سوالاتی در مورد دردی که تجربه می کنید پرسیده می شود و بیضه های شما از نظر هرگونه ناهنجاری مانند تورم یا توده مورد بررسی قرار می گیرد.

حتی ممکن است برای تائید علت درد بیضه از شما آزمایش ادرار، سونوگرافی اسکروتوم یا آزمایش خون گرفته شود. قبل از اینکه برنامه درمانی برای شما انتخاب شود، باید نوع درد تشخیص داده شود.

درد بیضه سمت چپ و راست ممکن است موضعی باشد (یعنی در بیضه ها باشد) و یا به صورت مرکزی باشد (یعنی درد ناشی از چیزی در کل بدن باشد که بیضه را تحت تاثیر قرار می دهد).

از آنجا که درد می تواند برای مدت طولانی در هر قسمت از بدن وجود داشته باشد، مغز شما ممکن است هرگونه تحریک یا احساسی را در آن ناحیه به غلط به عنوان درد تعبیر کند. 

این نوع ارتباط نادرست اغلب در نتیجه ترومای قدیمی، عفونت یا مشکلات عصبی مانند نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی ناشی از دیابت) است. حتی اگر عفونت یا قسمت دردناک از بین برود، درد همچنان می تواند ادامه داشته باشد.

برای تعیین اینکه درد شما از کجا ناشی می شود، یک بی حس کننده و استروئید موضعی به اسپرماتیک کورد (بند بیضه) (مجموعه ای از رگ های خونی در کیسه بیضه که خون را به بیضه ها می رساند) در ناحیه کشاله ران که احساس درد می کنید، تزریق می شود.

از این روش برای درک اینکه آیا درد در بیضه شما است یا تحت تاثیر مغز و سیستم عصبی شما است استفاده می شود. 

اگر ماده بی حسی به طور موقت درد بیضه ی شما را تسکین دهد، پس می توان نتیجه گرفت که منشا درد احتمالا در بیضه ی شما است و نه در مغز شما.

درمان درد بیضه سمت چپ

راه های درمان درد بیضه سمت چپ و راست

با درمان هر یک از دلایل بروز این عارضه، درد بیضه را می توان درمان کرد. راه های درمانی بنابر علت درد بیضه عبارت است از:

پیچ خوردگی بیضه

برای حفظ بیضه و باز کردن پیچ خوردگی از عمل جراحی استفاده می شود. تاخیر در درمان پیچ خوردگی بیضه باعث مرگ و از بین رفتن بیضه می شود.

تروما (ضرب دیدگی)

برای پارگی بیضه به دلیل ضرب دیدگی هم می توان به آن فرصت داد تا به خودی خود بهبود یابد و هم می توان آن را عمل کرد. انتخاب نوع درمان، به شدت ضرب دیدگی بستگی دارد.

درد به دلیل وازکتومی

برای درمان این نوع درد، ممکن است برای شما داروی مسکن تحویز شود. همچنین ممکن است برای برداشتن اعصاب از اسپرماتیک کورد (بند بیضه) و برگرداندن وازکتومی از عمل جراحی استفاده شود.

بیماری نورولوژیک

در این نوع درمان، بیماری عصبی درمان می شود. در برخی از مردان، مصرف دارو و یا به کار گیری سایر مداخلات تاثیری ندارد. برای این مورد، در اسپماتیک کورد یک انسداد ایجاد می شود.

انسداد اسپماتیک کورد یک رویه ی دو دقیقه ای است که در آن اسپرماتیک کورد (بند بیضه) از پشت پوست گرفته می شود و با استفاده از یک سوزن کوچک و نازک مقداری بی حسی موضعی به آن تزریق می شود.

اگر بی حسی باعث بهبود درد بیضه شود، توصیه می شود که برای بند بیضه، عصب کشی میکروسکوپی انجام شود.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید
  من ۲ روز بیضه درد دارم رفتم ازمایش و سونوکرافی هم انجام دادم ولی هردوتاش سالمه اما الان من درد دارم بنظر شما من چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ آبان ۹۹( 5 روز پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه در أب گرم نشسته شود ده روز وروزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي استعمال كنيد ده روز

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر محمود پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام حدود40سال دارم توجوانی ومجردی وقتی جلوی اومدن منی رامیگرفتم بیضه سمت راستم درد شدیدی می امدوتا وقتی تخلیه نمی کردم دردداشتم الان حدودیک ماهی هست که خود به خود درد می ایدوبعضی وقتها همراه با سوزش است وکنارالتم دردمیکندیک سال پیش یک سونوگرافی که انجام دادم نوشته شده بود پروستات دیده می شود ممنون میشم اگه کمکم کنید ایاخطرناک است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 1 هفته پیش)

   روزي دو بار هر بار ١٥ دقيقه به مدت يك ماه در أب گرم نشسته شود

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر Arasto دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر دو ماه پیش یک دفه درد بیضه چپ سراغم اومد و مراجعه کردم گفتن احتمالا واریکسل باشه ولی سنوگرافی نگرفتم الان دردی ندارم فقط مواقعی که فعالیت ورزشی سنگینی دارم احساس دزد میشه همچنین احساس کوچک تر شدن بیضه چپ دارم تشخیصتون چیه؟ممنون میشم اگر پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 1 هفته پیش)

   التهاب اپيديديم بيضه مي باشد ،،، كار سنگين انجام نشود و روزي دو بار در أب گرم نشسته شود

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر متی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  30 سال دارم متاهل
  چند ماهیه درد گهگاهی در بیضه چپ و کمی کشاله ران دارم
  بخصوص ایستاده
  بدون تورم و درد به هنگام نزدیکی یا تماس دست
  چند روزیه آلتم هم دردی مشابه پیدا کرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنند

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر عباس جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید ۳۱سالمه به مدت ۳حفته حست که بیضه راستم درد خفیف دارد ؟ خیلی نیگرانم میشه خاهشن رهنما یم کنیدممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۵ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   روزي دو بار در أب گرم نشسته شود ده روز و روزي يك عدد شياف ايندومتاسين صد ميلي استعمال كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر فرهمند یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  باسلام چند سال پیش با درد شدید و یهویی بیضه بناچار با آمبولانس به بیمارستان مدرس اعزام شدم که با تزریق مسکن های قوی بدلایل نامعلوم پس از ساعت ها درد کشیدن به خودی خود درد ساکت شد تا سال قبل که دوباره همین وضع تکرار شد و امسال هم مکررا شاهد درد شدید هستم. اوایل دربیضه چپ و در حال حاضر در بیضه راست درد دارم. البته سونوگرافی چند تا سنگ در کلیه نشان میدهد. بگفته پزشکان مشکل ظاهری در بیضه ها وجود ندارد.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   روزي يك عدد شياف ديكلوفناك صد ميلي گرم استعمال كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  3. تصویر کاربر فرهمند جمعه ۱۸ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)
   آقای دکتر سلام علت این عارضه چیست؟
   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   التهاب اپيديديم است

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام چند روزی هست که بیضه پپ درد خفیف دارم نه ورم داره نه التهاب
  واذیتم میکنه
  هفته ای 2 بار هم نزدیکی دارم
  5 ساله پیش هم وازکتومی و برداشت لوله داشتم هیچ مشکلی تا الان نداشتم
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 4 هفته پیش)

   هر ٨ ساعت يك عدد قرص بروفن ميل كنيد يك هفته

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر amin دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام چند روزی هست که پسر ۵ ساله ام بعلت فتق در بیضه راست عمل شد و جابجایی بیضه هم صورت گرفت ولی بیضه راست کودک حدود ۴ برابر متورم شده راه درمان چیست ؟ آیا خطرناک هستش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۴ مهر ۹۹( 3 هفته پیش)

   خطري ندارد و درمان ندارد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۱۵ سالمه بیضه چپ واریکوسل گرید ۳ هست
  عکس خدمتتون ارسال کردم .اگر تا چندین ساله دیگه عمل نکنم چی می شه؟و اینکه الان بدون بیمه حدود هزینه چقدر هست
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۲ مهر ۹۹( 4 هفته پیش)

   بهتر است عمل كنيد

   برای دریافت خدمات بیشتر نوبت دهی
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر