سوزش و تكرر ادرار به علت التهاب غیر عفونی مثانه

سيستيت يا التهاب غیر عفونی مثانه با علائم ادراری تکرر ادرار و سوزش ادرار همراه است که گاهی بیمار را خانه‌نشین می‌کند.

سیستیت یک اصطلاح کلی است، که اختلالات پزشکی متعددی نظیر، سیستیت بدون عفونی یا میکروب (nonbacterial cystitis) ، با میکروب و همینطور سندرم درد مثانه (PBC/ IC) و سیستیت بینابینی را در بر می‌گیرد.

سندرم درد مثانه به صورت یک سندرم درد و علائم سیستم دستگاه ادراری مثل تکرر ادرار، درد، سوزش ادرار، شب ادراری و سریع ادرار کردن توصیف شده، که هیچ علتی برای آن یافت نشده است.

حالت های التهاب غیر عفونی مثانه

التهاب غیر عفونی مثانه شامل فرم‌هایی از بیماری می‌باشد مثل:

۱- ویروس

۲- میکوباکتریال

۳- کلامیدیا

۴- قارچی

۵- شیستوزوما

۶- رادیوتراپی، اشعه درمانی

۷- بیماری سیستم دفاعی بدن

۸- حساسیت بیش از حد

علائم التهاب غیر عفونی مثانه

علائم عمومی و جنرال سیستیت شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • تکرر ادرار
 • سوزش ادرار
 • به سرعت ادرار کردن
 • ادرار خونی
 • اسپاسم‌های شکم
 • رابطه جنسی توام با درد
 • درد مثانه و اسپاسم آن

تشخیص التهاب غیر عفونی مثانه

تشخیص اختصاصی بیماری اغلب نیاز به انجام کشت ادرار متعدد و انجام بعضی عملیات مختلف اورولوژیک مثل دیدن مثانه (سیستوسکپی) همراه با نمونه‌برداری از مثانه و انجام آزمایشات سیستم دفاعی بدن می‌باشد. سنگ مثانه یک نوع سرطان مثانه بنام (in situ) و وجود جسم خارجی در مجرا علائمی شبیه علائم فوق ایجاد می‌کند. ۲۵ درصد خانم‌های مبتلا به عفونت ادراری که درمان شده‌اند دچار عفونت ادراری مجدد می‌شوند. شانس عود عفونت در سال ممکن است تا ۷ بار اتفاق افتد. عود عفونت دو هفته بعد از درمان عفونت اولیه یا به علت میکروب جدید است یا ممکن است به علت میکروب‌های مختلف دیگری باشد.

هر خانمی که در ماه دو بار و در سال سه بار دچار عفونت ادراری شود، به آن عفونت عود شونده یا راجعه می‌گویند. این دسته از بیماران باید مورد بررسی کامل رادیولوژی نیز قرار گیرند. هر بیمار بعد از درمان اولین عفونت، دو روز بعد از اتمام درمان باید کشت ادرار بدهد، که مشخص شود با آنتی بیوتیک مورد درمان قرار گرفته یا خیر، و پس از انجام کشت ادرار و مثبت بودن کشت، از افرادی است که شانس عود دارد، و باید به مدت حداقل یکسال روزانه یک عدد قرص آنتی بیوتیک استفاده کند، و هر ماه برای بررسی وجود عود عفونت کشت ادرار انجام شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

درمان التهاب غیر عفونی مثانه

در التهاب غیر عفونی مثانه، اولین اقدام برطرف کردن علائم بیمار با دارو می‌باشد، چون مسئول بیماری عفونت میکروبی نیست و احتمال آن ممکن است کلامیدیا و یا مایکوباکتریال باشد، لذا هدف درمان کلامیدیا و یا مایکوباکتریال است.

درمان تکرر ادرار و سوزش ادرار همزمان با دادن دارو برای ریشه‌‌کن کردن کلامیدیا با داروی آنتی کولینرژیک انجام مي شود.

چون ممکن است التهاب غیر عفونی مثانه به علت اشعه درمانی باشد که به آن سیستیت اشعه درمانی گویند و ممکن است به علت مواد شیمیایی باشد به آن سیستیت شیمیایی گویند و ممکن است به علت نقص در سیستم دفاعی بدن باشد، به آن سیستیت اتوایمون گویند.

نکاتی مهم در رابطه با التهاب غیر عفونی مثانه

 • علت این بیماری ناشناخته است.
 • همراه با علائم ادراری تکرر ادرار و سوزش ادرار می‌باشد که گاهی بیمار را خانه‌نشین می‌کند. بیماری در خانم‌های در سن بچه‌دار شدن، استفاده از اشعه درمانی لگن و یا استفاده از بعضی داروها و استفاده از اسپری و ژل ضد میکروب دستگاه تناسلی باعث آن می‌شود.
 • بعضی غذاها نظیر گوجه فرنگی، کافئین، الکل و شکلات باعث علائم مثانه می‌شود که علاوه بر علائم ادراری، علائمی نظیر درد هنگام عمل جنسی، خستگی و درد پهلو در بیمار ممکن است به وجود آید.
 • آزمایشات شامل، آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار می‌باشد. وقتی علائم به علت رادیوتراپی یا شیمی درمانی باشد و یا علائمی که به دارو پاسخ درمانی نشان نمی‌دهد و خون در ادرار باشد، باید دیدن مثانه (سیستوسکوپی) انجام شود.

 

درمان عفونت مثانه

هدف از درمان التهاب غیرعفونی مثانه

۱- دارو برای تخلیه مثانه

۲- شل کردن عضلات برای جلوگیری از سرعت در ادرار کردن

۳- تسکین درد

۴- جراحی به ندرت مورد نیاز می‌باشد.

سایر مواردی که کمک کننده هستند شامل نخوردن الکل، خوراکی‌های تند و مایعات اسیدی، تربیت مثانه برای ادرار کردن و تمرین عضلات پرینه که به آن KEGLE excercise می‌گویند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مجتبی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من فردی سی و پنچ ساله هستم که حدود هفت سال است که دیابت درام و در بندر عباس زندگی میکنم و دو سال قبل تا دو ماه پیش قندم کنترل نمیشد از همان اول انسولین میزنم و الان حدود شش ماه که نعوظ خود را از دست داده ام و هم کبد چرب دارم و هم چربی خون و دفع پروتئین از کلیه هایم در بیست و چهارساعت 2103 بود است در آزمایش اخیر که دکتر های شیراز به من قرض لوزارتان 25 در روز 21 عدد و روپکسون 40 روزی 1 عدد و قرص سیم لیور روزی 1عدد و ویتامین E8 هفته ای3 عدد دیابت هم تحت کنترل است از زمانی که رفتم شیراز برای معالجه، هیچ یک از قرص های جنسی هم بر روی من جواب نمیدهد ایا این مشکل نغوظ من حل میشود ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد ميل كنيد

  2. تصویر کاربر مجتبی پنجشنبه ۱۳ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام دکتر هیچ قرص جنسی بر روی من تاثیر ندارد
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۴ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   أمپول در ألت بايد زده شود

  4. تصویر کاربر مجتبی شنبه ۱۵ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام ببخشید دکتر با کنترل دیابت و کم شدن دفع پروتئین و پاک شدن کبد چرب و کم کردن وزن، احتمال بازگشت راست شدن الاتم هست
  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   بله هست

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر احمدر دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر 30 ساله هستم از 13 سالگی حداقل هر هفته 10 بار اسمنا کردم و الان حجم منی در آزمایش اسپرمو گرام .5 نشون میده هر 3 بار با فاصله ی 4 روز از هم دیگه-امدازه اسپرم 10 میلیونه-و بدن حرکته که اسکن آزمایشات به پیوست میباشد آخرین بار 14 روز جلوگیری کردم از اسمنا ولی باز شکست خوردم- آقای دکتر امیدی هست؟ داروی بدید که زود آدم ارضا نشه من میخام 2 سال بدون انزللال زندگی کنم موهام سفید شده کمرم درد میکنه .... لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   به روانپزشك مراجعه كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   به روانپزشك مراجعه كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر محسن جمعه ۷ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دکتر من متاسفانه به مدت 8 سال خودارضایی کردم و دچار مشکلات ادراری اعم از فشار کم ادرار و عدم تخلیه آن و ترشح چند چکه پس از اتمام ادرار یا هنگام خم شدن روی لباس و یا حتی سوزش اطراف ناف و یا زیر قفسه سینه (بالای شکم) شدم
  آیا اینها همان عوارض خودارضایی هستند؟
  قطعی ترین و مطمن ترین روش برای تشخیص بیماری من چیست؟ (نوار مثانه یا سیستوسکوپی)
  ممکنه هزینه هر کدام را بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   درمان دارو مي باشد روزي يك عدد كپسول تامسولوزين ميل كنيد

 • تصویر کاربر کامران جمعه ۷ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  R:
  R:
  با عرض سلام و احترام،
  اینجانب ۳۲ ساله هستم تا قبل از سربازی هیچ مشکل ضعف در نعوذ نداشتم بلکه فشار جنسی و نعوذ بسیار شدید رو تحمل میکردم بخصوص شبها و اول صبح ، تمام مدت سربازی(۱/۵سال ) فشار جنسی و تحریک عصبی کلا تقریبا نزدیک به صفر بود طوری که خبری از حسرت و فکر به رابطه حلال و ازدواج و از این قبیل نبود یا خیلی کم بعد از سربازی فشار ناخودآگاه بسیار شدید بود به اندازه ای بود که میترسیدم آلت تناسلی دچار آسیب بشه و از اول شب تا سحر نعوذ بی دلیل ادامه داشت و سردرد میگرفتم و توان مالی و شغل جهت ازدواج نداشتم بعد از مدتی تقریبا سه چهار سال فشار شدید کلا توان جنسیم را کم احساس میکنم مجبور شدم خودم رو تحریک کنم ولی متاسفانه نعوذ آلت ضعیف و مستقیم و نرمتر و زودتر شل میشه برعکس چندسال پیش که رو به بالا میرفت
  نمیدونم چکار کنم مطمئن شم سرکوب جنسی اتفاق افتاده یا فشار عصبی ناراحتی فشار کاری وفکری هست و اگرهست چرا بابرطرف شدنشان مشکل حل نمیشه

  چند دقیقه نعوذ بودن طبیعیه و چند دقیقه عمل جنسی دال بر صحت و سلامتیه،
  با ازدواج موقت مشکل ممکنه حل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   مشكلات شما جنبه فكري،  ذهني دارد نگران نباشيد

  2. تصویر کاربر کامران پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   متشکرم
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۷ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Ali پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت به خیر ببخشید سوال من این است که حدود 12سال زن داشتم که حدود 5سال اول هیچگونه مشکلی نداشتم ولی از اون موقع به بعد یعنی سال91به بعد یک فرزند داشتیم که از دنیا رفت ومشکلات زیادی برامان پیش اومد که...... دیگه همسر بنده علاقه به زندگی وهمبستری نداشت ومن هی تحمل کردم و خودم را با خود ارضایی یا استمنا کردن تخلیه می کردم که تا دی ماه پارسال دیگه از هم جدا شدیم و بعد از آن هم با کسی همبستر نشدم والان به هیچ وجه آلت تناسلیم راست وسفت نمی شود وکل فکر و خیالم شده این که نکنه دچار مشکلی شده باشم فقط بعضی وقتا شب ها احساس می کنم سفت می شود اصلا تحریک نمی سه ترسم از اینه که می تونم زندگی جدید تشکیل بدهم این باعث مشکلات من بشه خواهشاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   مشكل شما كاملا فكري است نگران نباشيد

 • تصویر کاربر رز پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خوبین.ببخشید میشه آزمایش همسرمو تشریح کنید وبگید مشکلشون چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۶ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   أزمايش ارسال نشده

 • تصویر کاربر سمانه جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  همسر من جديدا MRI شده و قصد فرزنددار شدن را داريم. ايا MRI روي نطفه تاثيري گذاشته است يا اينكه اشكال ندارد و مي توانيم اقدام كنيم؟
  ممنونم از پاسخي كه خواهيد داد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۳۰ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   اثري ندارد

 • تصویر کاربر ارش جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر
  چندوقت پیش هم سوال کردم ازتون رفتم دکتر خوب نشدم باز
  بیضه سمت راستم توفشاره انگار یکی هی فشار میده،زیرشکمم سمت راست هرازگاهی درد میگیره تیرمیکشه مثه بیضه سمت راستم ک گفتم،جدیدن ادرارم زیاد شده،نمیدونم از مایعات هست یا چیزه دیگه،میرم دستشویی بر ک میگردم،انگار حس میکنم سمت بالا آلتم و سر آلت ب نوعی ادرارهست ک باید برم دستشویی,ب قدری نیست ک حتما برم دستشویی،ولی زیاد نیست،خیلی راحت هم تخلیه میشه و قطع ادرار نیست،پروستات هم ک تو سونوگرافی زده بود ۱۲ سی سی اندازه گیری شد،میخاستم کمکم کنید بدونم از چیه این درد،دیگه واقعا دارم اذیت میشم ولی دکترم رفتم تشخیص ندادن.ممنون میشم جوابمو بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر کمکم کنید من ۲۰ سالم است
  خودارضایی که میکنم سر درد میگیرم به چشمانم میزند و
  حالت تهوع میگیرم ۱ ماه است حدودا
  در پی سوال قبل mri و سی تی دادم در۱ ماه اخیر
  mriهم برای ۲ سال پیش سالم بود جفتش
  میخواستم ببینم اقای دکتر من باید چیکار کنم
  قرص های پرپنالول را دکتر داده با رهاکین و پرنفازین را داده است ایا این سر درد از بین می رود؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   اطلاعي در اين زمينه ندارم

 • تصویر کاربر مرضیه جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر ی مرد نخاعی میشه با قرص یا عملی اب منی ازش خارج بشه؟پیشرفت کرده علم در این زمینه؟ ،
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۳ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   خير

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر