سوزش و تكرر ادرار به علت التهاب غیر عفونی مثانه

سيستيت يا التهاب غیر عفونی مثانه با علائم ادراری تکرر ادرار و سوزش ادرار همراه است که گاهی بیمار را خانه‌نشین می‌کند.

سیستیت یک اصطلاح کلی است، که اختلالات پزشکی متعددی نظیر، سیستیت بدون عفونی یا میکروب (nonbacterial cystitis) ، با میکروب و همینطور سندرم درد مثانه (PBC/ IC) و سیستیت بینابینی را در بر می‌گیرد.

سندرم درد مثانه به صورت یک سندرم درد و علائم سیستم دستگاه ادراری مثل تکرر ادرار، درد، سوزش ادرار، شب ادراری و سریع ادرار کردن توصیف شده، که هیچ علتی برای آن یافت نشده است.

حالت های التهاب غیر عفونی مثانه

التهاب غیر عفونی مثانه شامل فرم‌هایی از بیماری می‌باشد مثل:

۱- ویروس

۲- میکوباکتریال

۳- کلامیدیا

۴- قارچی

۵- شیستوزوما

۶- رادیوتراپی، اشعه درمانی

۷- بیماری سیستم دفاعی بدن

۸- حساسیت بیش از حد

علائم التهاب غیر عفونی مثانه

علائم عمومی و جنرال سیستیت شامل موارد ذیل می‌باشد:

 • تکرر ادرار
 • سوزش ادرار
 • به سرعت ادرار کردن
 • ادرار خونی
 • اسپاسم‌های شکم
 • رابطه جنسی توام با درد
 • درد مثانه و اسپاسم آن

تشخیص التهاب غیر عفونی مثانه

تشخیص اختصاصی بیماری اغلب نیاز به انجام کشت ادرار متعدد و انجام بعضی عملیات مختلف اورولوژیک مثل دیدن مثانه (سیستوسکپی) همراه با نمونه‌برداری از مثانه و انجام آزمایشات سیستم دفاعی بدن می‌باشد. سنگ مثانه یک نوع سرطان مثانه بنام (in situ) و وجود جسم خارجی در مجرا علائمی شبیه علائم فوق ایجاد می‌کند. ۲۵ درصد خانم‌های مبتلا به عفونت ادراری که درمان شده‌اند دچار عفونت ادراری مجدد می‌شوند. شانس عود عفونت در سال ممکن است تا ۷ بار اتفاق افتد. عود عفونت دو هفته بعد از درمان عفونت اولیه یا به علت میکروب جدید است یا ممکن است به علت میکروب‌های مختلف دیگری باشد.

هر خانمی که در ماه دو بار و در سال سه بار دچار عفونت ادراری شود، به آن عفونت عود شونده یا راجعه می‌گویند. این دسته از بیماران باید مورد بررسی کامل رادیولوژی نیز قرار گیرند. هر بیمار بعد از درمان اولین عفونت، دو روز بعد از اتمام درمان باید کشت ادرار بدهد، که مشخص شود با آنتی بیوتیک مورد درمان قرار گرفته یا خیر، و پس از انجام کشت ادرار و مثبت بودن کشت، از افرادی است که شانس عود دارد، و باید به مدت حداقل یکسال روزانه یک عدد قرص آنتی بیوتیک استفاده کند، و هر ماه برای بررسی وجود عود عفونت کشت ادرار انجام شود.

بی‌ اختیاری ادرار در زنان

درمان التهاب غیر عفونی مثانه

در التهاب غیر عفونی مثانه، اولین اقدام برطرف کردن علائم بیمار با دارو می‌باشد، چون مسئول بیماری عفونت میکروبی نیست و احتمال آن ممکن است کلامیدیا و یا مایکوباکتریال باشد، لذا هدف درمان کلامیدیا و یا مایکوباکتریال است.

درمان تکرر ادرار و سوزش ادرار همزمان با دادن دارو برای ریشه‌‌کن کردن کلامیدیا با داروی آنتی کولینرژیک انجام مي شود.

چون ممکن است التهاب غیر عفونی مثانه به علت اشعه درمانی باشد که به آن سیستیت اشعه درمانی گویند و ممکن است به علت مواد شیمیایی باشد به آن سیستیت شیمیایی گویند و ممکن است به علت نقص در سیستم دفاعی بدن باشد، به آن سیستیت اتوایمون گویند.

نکاتی مهم در رابطه با التهاب غیر عفونی مثانه

 • علت این بیماری ناشناخته است.
 • همراه با علائم ادراری تکرر ادرار و سوزش ادرار می‌باشد که گاهی بیمار را خانه‌نشین می‌کند. بیماری در خانم‌های در سن بچه‌دار شدن، استفاده از اشعه درمانی لگن و یا استفاده از بعضی داروها و استفاده از اسپری و ژل ضد میکروب دستگاه تناسلی باعث آن می‌شود.
 • بعضی غذاها نظیر گوجه فرنگی، کافئین، الکل و شکلات باعث علائم مثانه می‌شود که علاوه بر علائم ادراری، علائمی نظیر درد هنگام عمل جنسی، خستگی و درد پهلو در بیمار ممکن است به وجود آید.
 • آزمایشات شامل، آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار می‌باشد. وقتی علائم به علت رادیوتراپی یا شیمی درمانی باشد و یا علائمی که به دارو پاسخ درمانی نشان نمی‌دهد و خون در ادرار باشد، باید دیدن مثانه (سیستوسکوپی) انجام شود.

 

درمان عفونت مثانه

هدف از درمان التهاب غیرعفونی مثانه

۱- دارو برای تخلیه مثانه

۲- شل کردن عضلات برای جلوگیری از سرعت در ادرار کردن

۳- تسکین درد

۴- جراحی به ندرت مورد نیاز می‌باشد.

سایر مواردی که کمک کننده هستند شامل نخوردن الکل، خوراکی‌های تند و مایعات اسیدی، تربیت مثانه برای ادرار کردن و تمرین عضلات پرینه که به آن KEGLE excercise می‌گویند.

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری و ناباروری و ناتوانی جنسی مردان در تهران

 

6+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صحرا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودا ده سال که سوزش ادرار دارم و گاهی پنیرک هایی روی لباس زیر میبینم
  داروی سیپروفلاکسین مصرف کردم تاثیری نداشت زنانی ک اب فراوان میخوردم سوزش ندارم اما وقتی اب کم بخورم سوزش دارم یا مسافرت بروم لطفا راهنمایی کنید در مان قطعی !
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  شش ماه قبل پروستات من با رقم 68عود كرد و بمدت دوماه سوند برايم گذاشتند اكنون سوزش و خارش در مجاري ادراري و نوك آلتم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   مربوط به سوند است خوب مي شويد

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من در زمان پریود نزدیکی دارم و دچار تکرر ادرار میشم لطفا درمان رو بگید40 ساله هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده روز

 • تصویر کاربر شاد چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خانم ۴۷ ساله هستم . خاطرم هست که از ۶ سالگی سوزش ادرار داشتم و مدام گریه میکردم و از پوشیدن لباس زیر امتناع میکردم . اونروزا چیری بنام دواگلی برای ضد عفونی کردن بود مادرم با اون منو شستشو میداد تشخیص دکتر تنگی مجرای ادرار و آب نامناسب منطقه بود . خلاصه به مرور بهتر شدم تا ازدواج که کردم متاسفانه بعد ازهر بار تماس به این مشکل برمیخوردم سوزش و عفونت شدید که با راهنمایی دکترهایی که میرفتم متوجه شدم شسنسوبِ سریع و ادرار کرون فوری میتونه ناراحتیمو کمتر کنه مصرف آب زیاد قبل و بعد از تماس باعث شد کمتر به این مشکل دچار بشم . الان متاسفانه هنوز که هنوزه این مشکل با منه هر دفعه بعد از تماس مجرایِ ادرارم به شدت تحریک میشه بویِ ادرارم شیرین میشه اما سوزش به اونصورت ندارم فقط ناراحتی مجرای ادرار و تکرر ادرار میگیرم . داروی مصرفی در مواقع شدید سیپرو فلوکساسین هست . متشکرم از خواندن و راهنماییتون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر یوسف جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر . برادرم ۱۱ سالشه و خیلی تکرر ادرار داره . امروز اومده میگه که وقتی ادرار میکنم قسمت بالای الت ، فکر کنم قسمت مثانه باشه ، میگه که درد میکنه موقع ادرار . قبلا سونوگرافی کردیم از مثانش و دکترا گفتن مشکلی نداره . میترسم ک شاید عفونت گرفته باشه یا مشکلی داشته باشه . میشه کمکم کنین . ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص وزيكر ده ميلي گرم ميل كند

 • تصویر کاربر بتس پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من دو سه روزه که خیلی شدید و بدون مقدمه دچار سوزش و تکرر ادرار شدید شدم و از قرص فنازوپیریدین استفاده کردم. اما با گذشت سه روز، نسبت به روز اول خیلی بهتر شدم ولی همچنان حس سوزش و تکرر رو دارم. همچنان همین قرص رو مصرف کنم یا لازم هست حضوری خدمتتون برسم؟
  ممنون از وقتی که میگزارید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر Negin یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ۱۹ساله هستم متاهل مدتی دچار سوزش ادراری تکرر ادرار شدید هستم بعضی اوقات ادرارم رنگ تیره داره و باعث سوزش میشه ب دکتر مراجعه کردم بدون سونو سنگ کلیه تجویز کرد که آمپولایی داد هیچ تاثیری نداشت ب ماما هم مراجعه کردم پماد بهم داد بعد مدتی دوباره شروع شد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   براي درمان تكرار ادرار روزي يك عدد قرص وزيكر ميل كنيد

 • تصویر کاربر سحر پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام،یکی دوسال اخیر هر دو سه ماه یکبار از خواب بیدار میشم سوزش وتکرر ادرار دارم این اواخر خون هم در ادرارم مشاهده شد،سونو گرافی و ازمایش هم دادم که نه مشکل عفونت مثانه داشتم و نه کلیه و سنگ،هیچ دارویی استفاده نکردم جز فنازوپریدین ،آیا نیاز هست آنتی بیوتیک مصرف کنم چه قرصی؟آیا مشکل خاصی هست که همیشه اینجوری میشم؟لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   به اورلوژيست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشي آقاء دكتر
  هميشه درد ادرار درصبح دارم وقت ادرار كردن وبعد مستمر ميباشد تا يك ساعت يا بيشتروهمچنين درد زير ناف همراه كه فكر كنم روده باشد واينم وقتي آب زياد بنوشم ديگه هر يك ساعت يا كمر بايد برم دستشوي وهمينجوري سوزش هم دارم وقت ادرار ممنونم آقاي دكتر راستي 40هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۰ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   التهاب پروستات داريد به پزشك مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر آ جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من چند سالی تکرر ادرارطبق نوار ادرار ک گرفتم حدود ده سال پیش . مثانه کوچیک بود ی مدت دارو مصرف کردم ب مدت یکسال خوب شدم اما دوباره شروع شد من چکار کنم آیا درمان قطعی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۸ مرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   بايد مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر