علت سفید شدن پوست بیضه چیست؟

شکل گیری نقطه های سفید رنگ بر روی بیضه ها می تواند علل مختلفی داشته باشد که بعضی از آن ها خطری را برای بیمار ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر از جمله مشکلات جدی سلامتی در افراد هستند. در این مقاله به دلیل پدیدار شدن نقطه های سفید بر روی بیضه ها می پردازیم.

معمولا وجود لکه سفید روی بیضه نگران کننده، نیست. اما به هر حال ممکن است به درمان نیاز داشته باشد. همچنین این احتمال وجود دارد که لکه های سفید رنگ روی بیضه نشانه ای از یک عفونت واگیردار جنسی (STI) باشد که در روابط جنسی منتقل می گردد.

این مقاله علل مختلف و احتمالی شکل گیری لکه های سفید رنگ بر روی بیضه ها را بررسی می کند و همچنین به شما می گوید چگونه از ایجاد این لکه ها پیشگیری کنید و در نهایت چه زمانی باید به ملاقات پزشک و درمان روی بیاورید.

علل پدیدار شدن لکه های سفید روی بیضه

دلایل و علل مختلفی وجود دارد که ممکن است دلیل اصلی برای به وجود آمدن این لکه ها باشند و هر کدام از این موارد نیاز به روش درمانی خاص خود را دارد.

جوش های سر سفید (White heads)

لکه های سر سفید در واقع نوعی جوش هستند که زمانی شکل می گیرند که منافذ زیر پوست از روغن، پوست مرده و یا دیگر مواد بی ارزش پر شوند. این مسدود شدن منافذ پوستی می تواند منجر به ایجاد التهاب و شکل گیری توده های گرد بر روی پوست شود. هر یک از این توده های دایره وار ممکن است رنگی سفید و روشن داشته باشد.

این لکه های سفید معمولا در نواحی خاصی از بدن شکل می گیرند که منافذ پوستی در آن ها بسیار بیشتر از نواحی دیگر باشد. به عنوان مثال صورت و سینه، اما احتمال شکل گیری سر سفیدها بر روی بیضه ها نیز وجود دارد.

جوش های سر سفید در حالت عمومی منجر به بروز علائم و عوارض جانبی دیگری نمی شوند و خطری سلامت بیمار را تهدید نخواهد کرد.

دانه های سرسفید

درمان جوش های سر سفید

این جوش یا توده های سر سفید و روشن معمولا بدون نیاز به درمان با گذر زمان از بین می روند. با این حال امکان درمان سریع تر این نقاط سرسفید به کمک دارو های تجویزی در خانه نظیر بنزویل پروکسید یا اسید سالسیلیک وجود دارد.

⚠ توجه: ناحیه بیضه ها بسیار حساس و خاص است، پس در صورتی که با استفاده از این دارو ها احساس خارش و قرمزی کردید، حتما درمان را متوقف کنید.

 موهای زیر پوستی

این نوع مشکل زمانی رخ می دهد که موی در حال رشد به جای خروج از پوست و حرکت به سمت مخالف، دوباره به سمت پیاز اصلی خود در زیر پوست برگردد. این اتفاق ممکن است در هر ناحیه ای از بدن که مو بر روی آن رشد می کند، رخ دهد که از جمله این نواحی می توان به بیضه ها اشاره کرد.

موهای این چنینی که به خوبی و نرمال رشد نمی کنند می توانند منجر به ایجاد توده های پر خارش شوند که احساس ناراحتی به بیمار خواهند داد. همچنین احتمال عفونی شدن آن ها و در نتیجه ایجاد مشکل فولیکولیت وجود دارد.

موهای مسدود شده

برای درمان موهای زیر پوستی چه باید کرد

اکثر موهایی که مطابق شرایط بالا به عقب رشد می کنند بدون نیاز به درمان از بین  می روند. با این حال استفاده از مواد دارویی اگزالاتی (exfoliant) جهت از بین بردن سلول های پوستی مرده می تواند سرعت بهبود آن ها را افزایش دهد.

⚠توجه: از کشیدن و حرکت دادن موهای به عقب رشد کرده، اجتناب کنید چرا که انجام این کار می تواند سرعت بهبود آنها را کاهش دهد و ریسک عفونت در بدن بیمار را بالا ببرد. استفاده از یک کرم استروید شاید بتواند در از بین بردن مشکل خارش بیمار کارساز باشد.

فولیکولیت چیست

فولیکولیت یک شرایط خاص است که در آن پیاز مو ملتهب می شود. این مشکل معمولا به دلیل یک عفونت خاص به وجود می آید و در نهایت می تواند منجر به شکل گیری لکه های سفید که حاوی چرک هستند بر روی پوست شود. این لکه ها می توانند خارش زا و بسیار آزاردهنده باشند اما خطری برای فرد به وجود نمی آورند.

فولیکولیت

درمان فولیکولیت

اکثر موارد فولیکولیت در بین افراد معمولی هستند و پس از چند روز بدون نیاز به درمان خاصی از بین می روند. عدم شیو کردن و اصلاح ناحیه یا نواحی مربوطه و همچنین اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان می تواند به شما در پروسه بهبود کمک کنند. داروهای آنتی باکتریایی یا آنتی فونگالی موضعی نیز برای این مشکل در دسترس هستند و می توانند در از بین بردن هر چه سریع تر عفونت کارساز باشند.

زگیل تناسلی

بیماری و عفونت های واگیر دار جنسی مانند ویروس پاپیلومای انسانی و ویروس هرپس سیمپلکس، به ترتیب می توانند باعث ایجاد زگیل های تناسلی و تاول ها شوند.

زگیل های تناسلی معمولا می توانند به رنگ سفید، قهوه ای و یا برآمدگی هایی قرمز رنگ در آیند که در اطراف نواحی بیضه ها پدیدار می شوند. این زگیل ها می توانند خارش به وجود آورند ولی معمولا دردناک نیستند.

تاول های پر از مایعی که بر اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) ایجاد شده باشند ممکن است متلاشی شوند و مایعی که از آن ها خارج می شود منجر به درد و خارش بیشتر شود.

زگیل تناسلی

درمان قطعی زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد شده باشند، به مرور زمان و بدون نیاز به درمان از بین می روند. اما در برخی موارد که ویروس مقاومت زیادی دارد به درمان پزشکی نیاز خواهید داشت.

برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی، ممکن است پزشکان استفاده از کرمی که سیستم ایمنی را در از بین بردن لکه و زگیل ها کمک می کند، پیشنهاد نمایند. از جمله این کرم ها می توان به ایمیکویمود اشاره کرد. در برخی از موارد دیگر، کریوتراپی و یا عمل جراحی برای از بین بردن زگیل و زخم ها نیاز خواهد بود.

درمان استاندارد برای تاول های تناسلی که در اثر ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) پدیدار شده اند، داروهای ضد شیوع یا همان آنتی وایرال ها هستند. آنتی وایرال ها میزان فعالیت ویروس را کم می کنند اما خود ویروس اصلی را در بدن از بین نمی برند.

عفونت HPV اغلب هیچ گونه علائم یا مشکل سلامتی برای فرد به وجود نمی آورد. واکسن گارداسیل در برابر برخی انواع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) مصونیت ایجاد می کنند. این موارد سبب بروز سرطان های مقعد، دهانه رحم، دهان و گلو، آلت تناسلی مردانه، واژن، فرج و همچنین زگیل های تناسلی می شوند.

با این حال هر دو مورد بالا از عفونت های واگیر جنسی بسیار عفونی هستند. فردی که به ویروس اچ پی وی مبتلا است ممکن است پس از مدتی دوباره شاهد شکل گیری آن ها بر روی پوست باشد. ویروس هرپس سیمپلکس نیز ممکن است در بازه های زمانی دیگر دوباره دیده شود.

مطلب مرتبط: زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان میشود؟ علت به وجود آمدن زگیل مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟ برای دانستن بر روی لینک زیر کلیک کنید.

زگیل تناسلی

نقاط فوردیکس

یکی دیگر از علل ایجاد لکه سفید روی بیضه نقاط فوردیکس هستند. نواحی فوردیکس (Fordyce spots) معمولا کوچک و برآمده هستند که رنگ آن ها نیز بین زرد و سفید است. این نواحی زمانی ایجاد می شوند که غده های مسئول ترشح روغن های پوستی بزرگ شوند. این غده های مسئول ترشح روغن که sebaceous نام دارند، از پیازهای مو جدا هستند.

نقاط فوردیکس بیشتر بر روی لب ها و داخل گونه ها پدیدار می شوند اما امکان شکل گیری آن ها در ناحیه تناسلی بدن نیز وجود دارد. این نقاط بی خطر هستند و امکان انتقال آن ها با رابطه جنسی به هیچ وجه وجود ندارد.

فوردیکس

درمان نقاط فوردیکس

نقاط و نواحی فوردیکس نیازی به درمان ندارند، چرا که منجر به ایجاد هیچ گونه علائمی نمی شوند و برای سلامت افراد خطری ندارند. با این حال امکان درمان آن ها به کمک کرم ها و عمل جراحی وجود دارد، آن هم در صورتی که افراد مایل به حذف آن ها از بدن باشند.

سیفلیس چه نوع بیماریست

سیفلیس یک عفونت واگیردار جنسی است که می تواند منجر به پدیدار شدن زخم های سفید بر روی ناحیه بیضه ها شود. این اتفاق در نتیجه عفونت و آلوده شدن به یک باکتری بسیار واگیردار به نام ترپونما پالیدوم رخ می دهد.

در صورتی که درمانی انجام نشود، بیماری سیفلیس می تواند منجر به اتفاقات خطرناک و شدید برای سلامت شود که از جمله آن ها می توان به فلج شدن و زوال عقل اشاره کرد.

سیفلیس

درمان بیماری سیفلیس

افرادی که با مشکل سیفلیس دست و پنجه نرم می کنند باید از آنتی بیوتیک ها برای درمان خود استفاده کنند. این دسته از افراد باید درمان را هر چه سریع تر آغاز کنند چرا که خطرات و آسیب هایی که سیفلیس وارد می کند معمولا قابل برگشت نیستند. حتی پس از درمان موفق نیز ممکن است فرد در آینده دوباره با آن روبرو شود.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از ایجاد لکه سفید روی بیضه

اثر بخش ترین روش برای پیشگیری از شکل گیری نقاط سفید بر روی بیضه ها، اجتناب از روابط جنسی بدون اقدامات احتیاطی و محافظه کارانه است. با این کار احتمال ابتلای شما به عفونت های واگیردار جنسی کاهش می یابد. همین عفونت های واگیر یا STI هستند که موجب می شوند نقاط و لکه های سفید به همراه علائم خاص پدیدار شوند.

از جمله دیگر پیشنهادات و روش های منطقی که می توانند احتمال شکل گیری لکه های سفید بر روی بیضه ها و ناحیه تناسلی را کاهش دهند، می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • اجتناب از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان
 • تمیز کردن بیضه ها به صورت مرتب
 • کاهش زمان حضور در نواحی گرم با دمای بالا
 • شست و شوی ناحیه تناسلی و بیضه ها پس از ورزش و فعالیت های بدنی که منجر به تعریق می شوند.

امکان اجتناب و پیشگیری از برخی دلایل ایجاد لکه های سفید نظیر نقاط فوردیکس وجود ندارد.

عمل واریکوسل

زمان مراجعه به پزشک برای لکه های سفید

اگر پس از گذشتن چند هفته و علی رغم استفاده از داروهای غیر تجویزی در خانه، این لکه های سفید ناپدید نشدند، بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان عمومی و متخصص می توانند بفهمند که آیا این لکه ها در اثر شرایط و بیماری های شدید و خطرناک ایجاد شده اند یا خیر و همچنین در مورد بهترین روش برای درمان آنها به شما مشورت دهند.

اگر در کنار این لکه های سفید علائم دیگری نیز پدیدار شدند، رفتن به ملاقات پزشک ضروری است. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • زخم و قرمزی پوست
 • تخلیه غیر طبیعی
 • درد
 • ورم
 • حس سوزش در حین ادرار کردن
 • درد در ناحیه تناسلی پس از رابطه جنسی

برای ایجاد لکه های سفید بر روی بیضه ها دلایل مختلفی وجود دارد. در بیشتر موارد این نقاط سفید آسیبی به فرد وارد نمی کنند اما برخی از افراد ممکن است تمایل داشته باشند که آن ها را درمان کنند. هر فردی که علائم اضافی و جانبی در کنار این لکه های سفید دارد بهتر است به ملاقات پزشک برود و از وی راهنمایی بخواهد.

 

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص درمان بیماری های جنسی مردان

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر عمران پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  باسلام
  چند روز بعد از مصرف قرص پاروکستین۲۰ احساس لرز عمومی و سستی در پاها دارم و ضعف و احساس مور مور شدن داخل استخوان‌ها دارم آیا این عوارض مصرف قرص است؟ و آیا برطرف می‌شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   أسنترا به خوريد

 • تصویر کاربر مهناز جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید موهای بیضه همسرم کم وبیش ازنیمه سفید و کرم شدن وزبر طوریکه بابقیه موها تفاوت داره.مشکلی ایجاد میکنه؟نیاز به معاینه هست؟بیماری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۸ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   مهم نيست بيماري نيست

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  اقای دکتر ی سوال دیگه واریکوسل درجه 3 اگه بدون درد باشه تیاز وبه عمل جراحی داره و سوال دوم اینکه بنده به تمام مصنوعات فلزی از جمله استیل و پلاتین حساسیت دارم کدام عمل برای ان بدون استفاده از مثلا این جور موارد یا مثلا فنر و کلامپ برای مسدود نمیدن سیاهرگ میباشد کم تهاجمی ترین روش و بهترین روش چیست با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۱ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سوال مفهوم نيست

 • تصویر کاربر ابرام دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام
  روی بیضه چند لکه سفید که انگار کچل شده به وجود آمده و خارش دارد و خانمم هم میگه واگیر دار است
  تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   واگير نيست

 • تصویر کاربر rah دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام
  مي خواستم بدونم عدم نزول بيضه چپ مي تونه در دراز مدت براي اينجانب مشكل ايجاد كنه.
  شرايط بنده : 50ساله هستم - متاهل و داراي دو فرزند - سابقه عدم نزول در فاميل داريم. - مشكل خاصي با عدم نزول بيضه تا كنون نداشته ام- فقط بعضي مواقع موقع ورزش شديد و يا موقعيكه تحريك جنسي شيد ميشم، بيضه نزول نكرده كمي بزرگ مي شود. بعد از ارضا جنسي به حالت عادي بر مي گردد.
  نگراني من اينكه با مراجعه به يكي از ارولوژويست ها به من گفتند بايد عمل بشي. به ارولوژيست ديگري مراجعه كردم گفتنند چون سن شما بيش از 40 ساله و تا كنون مشكلي نداشته اي نياز به عمل نداري، اگر به مشكل برخوردي بايد عمل كني.
  اگه ممكنه راهنمايي بفرماييد. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   عمل خارج كردن بيضه انجام شود

 • تصویر کاربر عمران چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام و به جهت تیروئید پرکار به تجویز متخصص غدد از قرص پروپرانول استفاده میکنم که البته تاکنون بر روی میل جنسی اثر منفی نگذاشته است لکن سوال این است که آیا این قرص با قرص پاروکستین که تجویز فرمودید و خود موجب کم شدن میل جنسی و تبعاً کنترل انزال زودرس می شود تداخل داروئی ندارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   تداخل ندارد

 • تصویر کاربر افشار جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 166 مشاهده پرسش
  باسلام وخسته نباشی به آقای دکترآقای دکترکاشکی همه دکترهامثل شمادلسوزباشن من یکباربه مطب شمادرمیردامادمراجعه کردم مشکل اختلال نعوظ داشتم شمافرمودین مشکل شماازاضطراب واسترس زیاده ولی آزمایشی انجام ندادین چون گفتین سی سالته وجونیین آقای دکترتواینترنت درموردکسی که وسط رابطه دچاراختلال نعوظ بشه احتمال زیادی داره ازنشت وریدی باشه خیلی ترسیدم آقای دکترکسی قرص تادگرا۱۰مصرف کنه بعدازقرص بتونه توچهارروزرابطه چندباربرقرارکنه بازاحتمال داره مشکل نشت وریدی باشه آیاقرص تادگراتاچهارروزتوبدن آدم میمونه وتآثیرخودشوداره ممنون میشم جوابموزودتربگی چون خیلی ترسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۸ تیر ۹۸( 2 سال پیش)

   نشت وريدي نداريد

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد خدمت اقاي دكتر قوامي روزتون بخير . اقاي دكتر الان سه ساله بيضه سمت چپم متورم شده و سايزش اندازه تخم اردك شده گه گداري تير ميكشه و اكثرا سنگيني بيضه سمت چپم رو احساس ميكنم بي وقتها كه فعاليت زيادي دارم شل شده يا نرم ميشود اين حالت اكثرا براي روزهاي گرم پيش مي آيد اما در روزهاي سرد خيلي سفت ميشود ،'از طرفي چندين بار سونوگرافي كردم كه گفتند هيدروسل هست و خطري ندارد اما جايي خونده بودم كه تبديل به سرطان بيضه ميشود. ميخواستم بدونم اقاي دكتر خطري من رو تهديد نميكند. از طرفي چون كليه سمت چپ هم ندارم به مدت ده سال پيش تا الان اهدأ كرده أم ممنونم اگه راهنمايي أم كنيد باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر جواد جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  آقای دکترسلام خسته نباشین قربان ی قرص تادافیل ۲۰بخوری بعد۴۲ساعت رابطه برقرارکنی احتمال داره ازنشت وریدی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   خير

 • تصویر کاربر رسول جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر ۳۸ سال دارم.بعد از ازدواج در ۳۲ سالگی متوجه مشکل اختلال نعوظ شدم که با مراجعه به متخصص تست نشت وریدی و عروق بر روی اینجانب انجام شد و نتیجه ازمایش سلامت عضو مربوطه و عروق را تایید کردند.اما بدون مصرف قرص امکان مقاربت جنسی ندارم.آیا درمان دیگری که مرا از قرص بی نیاز کند وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   وجود ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر