علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فاطمه پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من چن ماهه ک مقعدم دچارخارش شده!
  هیچ ضایعی اطراف مقعدم نیس ولی داخل مقعدم یک برامدگیایی هست ک قرمزه،نمیدونم ک قبلا اینابوده یانه!ازخود مقعدمه یا تازه اینجوری شده!
  ممکنه زگیل باشه یا اینک انگل باشه؟
  خیلی نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۸ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   به جراح عمومي مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر ویدا چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر..
  آقای دکتر من چند روز شاهد این زگیل ها اطراف مقعدم هستم میخواستم نظر شما رو بدونم که زگیل مقعدی هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   ليزر كنيد

 • تصویر کاربر حسینی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  همسرم دیابت داره ، کلیه ش هم سنگ سازه یعنی ارثی تو خانواده شون همه دارن، قبلنا سالی یکی دوتا سنگ دفع می کرد اما یکسال اخیر تعداد سنگ هایی که دفع میشه زیاد شده به طوریکه سه ماه اخیر به طور مداوم دفع سنگ ریز و شن داره و همش کلیه هاش درد میکنه، تو این مدت به شدت از نظر جنسی ناتوان شده ، اوایل نعوظ داشت اما مدت خیلی کم در حد چند دقیقه ، اما الان مدتیه که اصلا نعوظ نداره و از لحاظ جسمی و روحی تو فشاره، از طرفی هم اصلا راضی نمیشه بره دکتر و خجالت میکشه دراین مورد با کسی حرف بزنه، تو این شرایط کرونایی برای کلیه ش هم میترسه بره دکتر میگه همه جا آلوده ست، واقعا موندیم چه کنیم، لطفا کمکمون کنین🙏🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنند به مدت يك ماه

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر، من 40سالمه و مدتیه توی رابطه جنسی و نعوظ تقریبا مشکل دارم، یه ورق قرص 20میلی تادالافیل گرفتم دو هفته پیش یکی مصرف کردم و خیلی خوب بود حتی فرداش هم نعوظ خوبی داشتم
  ولی دیشب با اینکه یه قرص 20میلی گرم هم استفاده کردم اما هیچ تفاوتی با قبل نداشتم و میشه گفت تقریبا نعوظ نداشتم!
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   از أمپول تزريقي داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر Ar.E چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من سی چهار سالمه. و مشکل زود انزالی دارم.متاهل هستم.اکثرا موقع نزدیکی سه چهار بار که وارد میشه دیگه نمیتونم تحمل کنم و زود انزال میشم.میخواستم قرص معرفی کنید..اهل شاهین شهر اصفهان هستم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين به مدت سه ماه ميل كنيد

 • تصویر کاربر فرشاد چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده نزدیک به ۵سال که دچار پارکینسون هستم البته از نوع ضعیف تو اون مدت مشکل نعوظ نداشتم تا اینکه ۲سال پیش ی حمله بهم دست داد و از ناحیه کمر به پایین نیمه فلج شدم که با کورتن و فیزیوتراپی تونستم سر پا بشم بعد فهمیدم دچار ام اس شدم از اون وقتی که حمله بهم دست داد دیگه نعوظ نشدم و این مشکل بد جوری داره اذیتم می کنه از انواع قرص ژل دستگاه وکیوم استفاده کردم ولی فایده نداشت پروازم که خدا رو شکر قیمت. نجومی فقط میمونه تزریق میخواستم بدونم قیمت چنده و اثر داره یا نه کلا باید چکار کنم ضمنن قرص پارکینسون مصرف می‌کنم دستم به دامنت ون آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من 18سالمه جدیدا وقتی ارضا میشم بیضه هام بالای التم میره میخواستم بدونم دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   عضله أنها را ببالا مي كشد

 • تصویر کاربر پژمان سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پژمان هستم
  یه مطلبی برام پیش اومده که یکم سوال بر انگیزه برام و نگرانم کرده...
  راستش در لحظه انزال خواستم جلوگیری کنم و آلتم رو گرفتم ولی بعد که تخلیه شد متوجه شدم به غیر از منی مقداری هم خون ازم تخلیه شده و خیلی نگدانم کرده اولین باریه که همچین چیزی رو میبینم ...
  آیا ممکنه بخاطر جلوگیری از حرکت طبیعیه منی مجاری ادراری رو زخم کرده باشم؟!
  خیلی نگرانم کرده لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   خون از پروستات بوده خوب مي شود

 • تصویر کاربر منصور چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بنده براى ریزش مو دو ماه دارو استفاده کردم ک متوجه شدم از لحاظ جنسی داره دچار مشکل میکنه ک بلا فاصله قطع کردم ی ماهی طول کشید تا ب حالت عادی برگشتم سپس مکمل پروتین استفاده میکردم ک متوجه شدم باز از لحاظ جنسی دارم سرد میشم ک استفاده نکردم،، و الان یکماهی هس دچار اختلال نعوظ هستم،،، لطفا بفرمایید براى درمان چیکار باید بکنم، در ضمن از لحاظ جنسی گرم هستم بنده،، ممنون از لطفتون 🙏
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر نازيلا جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد من تقريبا سه سال پيش زيگيل نقعدي داشتم ولي چون دخول نداشتم و دكترم هم معاينه كردن فقط اطرافش داشتم و بعداز اون هم اصلا رابطع اي نداشتم ليزر كردم ولي خيلي وقته حس ميكنم يه نقطه ي ريز رو دور مقعدم ولي با شيو و ليزر هيگ خونريزي ندارم و اصلا نه بزرگ شده نه خارش داره نه سوزش فقط گاهي اوقات هنگام دفع مدفوع خشكي احساس ميكنم و زخم ميشه داخل مقعدم امكان داره از داخل مقعدم برگرده؟بعد سه سال امكلنش هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۹ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   بايد ويزيت شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر