علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید اقای دکتر بنده ۲۵ سالمه و تاحالا الت جنسیم کوچیکه چجوری بتونم به حالت نرمال برسونم منم عفونت مثانه دارم یعنی ممکنه از عفونت التم کوچک باشد خیلی وقته عفونت دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   درماني ندارد

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام .
  بنده ۳ سالی هست که ازدواج کردم و مشکلی که از اول داشتم میل به رابطه جنسی کم دارم و بعضی موقع ها اصلا راست نمیشه.و اگه هم بشه خیلی زود ارضا میشم.
  تقریبا هفته ای یک بار یا شاید بیشتر تمایل دارم.و خیلی هم زود ارضا میشم.
  هر کاری هم میکنم میل جنسی ام کم میشود.
  قرص ویاگرا هم مصرف کردم ولی بینی هام گرفته میشه و احساس تنگی نفس میکنم چند نوع قرص دیگر هم استفاده کردم ولی باز بینی ام گرفته میشد.
  دکتر من باید چکار کنم.؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   از أمپول تزريقي داخل الت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر مهران دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر بنده ۳۵سالم هست هنگام ادرار سوزش و درد شدید الت تناسلی دارم و همراه ادرارم اولش ادرار کم و ضعیف همراه با خون میاد و بعد مقداری خون به صورت جریانی میاد و درد شدید میکند و احساس میکنم هنوز ادرار دارم و با درد شدید و سوزش چند تا لخته خون میاد و چند دقیقه بعد دوباره همینجوری همش ادرار دارم پایین کمرم و پهلوهام درد میکند و کمر دردم جوری میشود که نمیتوانم تکان بخورم بیضه سمت چپ درد میکنه و بالای بیضه سمت چپ الت تناسلی درد دارم گاهی شدید میشود و چند روز طول میکشد اشتهام کم شده حتی کاهش وزن پیدا کردم پاهام هر دوتا از زانو تا مچ درد شدید با گرفتگی عضله دارم که باماساژ و آب گرم هم خوب نمیشود و در فامیل ارث سرطان مثانه و پروستات داریم حتی پدرم و دوتا عموهام و پسر عموم بر اثر سرطان مثانه یا پروستات فوت کردن اگر امکان دارد راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۷ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   سرطان نم گيريد و بايد سيستوسكوپي شويد

 • تصویر کاربر عماد شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بنده مدت دو هفته است قرص ریسپریدون مصرف میکنم و در زمان انزال مایع منی خارج نمی‌شود ،آیا از عوارض مصرف قرص است و با قطع مصرف مشکل بنده حل میشود یا دلیل دیگری دارد و به پزشک مراجعه کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   به علت قرص است

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من بعد سکس موقع خروج منی از بدنم یه مقدار خون با منی از بدنم خارج میشه و بعد از ادرار کردن خون و لخته خون از من خارج میشه مشکلم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من درد کمر و پهلو داشتم به علت خالی نشدن آب کمرم . صبح امروز خود به خود آب کمرم همراه با خون از من خارج شده و هنوز هم مقداری خون میاد ولی درد کمرم و پهلوم خوب شده میخوام ببینم مشکل از چیه و عایا دارویی باید مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   سوال مفهوم نيست

 • تصویر کاربر nahavandi شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود دوهفته درد كليه داشتم كه ميدونم سنگ كليه دارم وچند روز قبل متوجه خون شدم وهميشه عفونت ادراري هم دارم پيش چندتادكتر رفتم همه شون چيزاي ابكي مثل دلستر و...اينارو گفتن تا رد كنم اين دوره رو ولي اين خون رو ك ديدم نگران شدم ميشه راهنماييم كنين ممنون ميشم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر اکبر چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . من هیچ گونه دارویی مصرف نمی کنم و تا کنون الحمد الله مشکلی نداشتم - 44 سال دارم ولی از اول ازدواج مشکل زود انزالی داشتم و دارم آیا از قرص سیالیس 10 می توانم استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   بله مي شود

 • تصویر کاربر اسی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من آقای دکتر چند روز پیش در زیر بیضه سمت چپم یک چیزایی مثل چند رگ که دور هم باشند احساس کردم اما حالا وجود ندارن و حس نمیکنمشون. هیچ دردی هم ندارم. وقتی لمسم کردم درد نداشت. آیا مشکلی دارم. چند سال خودارضایی داشتم که الان میخوام بزارم کنار. درضمن 22 سال دارم. ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر ماهان چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدت کمی هست انطورکه قبلا یوده سفت نمیشود .درضمن عصبی داسترسی هستم.دارو را برایم تجویز کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۵ خرداد ۹۸( 7 ماه پیش)

   قرص تادالافيل يك ساعت قبل از نزديكي ميل كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر