علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

2+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رهگذر دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  خانوم 50ساله ای هستم
  یه سنگ 1.6 م .م دارم
  با مصرف داروی rowatinex سنگ دفع میشه
  ممنون میشم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   خير

 • تصویر کاربر امین دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  من ضایعه نخاعی گردن هستم و مشکل نعوظ دارم چه راهی برای درمان نعوظ من و دوستان امثال من هست
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   راهي نيست

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ممنون از اینکه وقت گرانبهاتونو در اختیار مردم عزیز ایران قرار میدین ببخشید من ژل سیلدنافیل خوراکی از هند گرفتم دوبار استفاده کردم بار اول عالی بود ولی بار دوم شدیدا سردرد گرفتم که شب تا صبح نتونستم بخوابم و فرداش هم باز سردرد داشتم دیابت و فشار و ندارم فقط بار دوم که مصرف کردم قبلش غذایی چرب خورده بودم الان دیگه میترسم استفاده کنم ایا راهی هست که دچار سردرد نشم یا کلا مصرف نکنم البته با قرص ویاگرا هم چشم کلا آبی میبینه و سرم شدید سنگین میشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر علی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام . بنده هنگام انزال فکر میکنم کیفیت مایع منی من کیفیت لازم را نداره. از طریق رنگ اینو برداشت کردم. رنگ مایع منی من سفید نیست. و به رنگ زرد تمایل داره. به این دلیل فکر میکنم مشکل دارم. خواستم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر ارمان چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.ممنون از پاسخگویی به سوالات.۳۳ساله هستم هیچگونه بیماری و مشکلی ندارم.فقط زود انزالی و کوچکی الت دارم.برای افزایش الت راهنماییم کنید.ممنونم.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   درماني براي ألت نيست

 • تصویر کاربر مامان چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  درود و خسته نباشید .
  جناب دکتر دختر من 8 سالشه.دیروز ادرار خون الود داشت و سونوگرافیش نشون میداد که کلیه هاش سالمن ولی ضخامت شدید دیواره ی مثانه داره.دکتر چرک خشک کن داده ولی من احساس میکنم بیشتر از عفونت باشه چون تب و درد نداره.خواستم بدونم نظر شما چیه؟سیستوسکوپی و پیگیری بیشتر احتیاج نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   سيستوسكوپي شود

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض ادب و سلام
  محترما به عرض میرسانم اینجانب 54 ساله مدت 15 سال به مشکل خیلی عجیب مربوط به جمع شدن منی در بیضه ها مواجه گردیده ام به اینصورت که علی رغم میل باطنی و بدون علاقه جنسی مجبورم بعد از 4 روز نزدیکی کنم تا مواد منی تخلیه گردد چونکه اگر این عمل صورت نگیرد درد شدید پشت چشم :یبوست شدید:سردرد و ناراحتی عصبی شدید:تخیله کم ادرار همراه است ضمنا تمام ازمایشات از قبیل سیستوسکوپی :ازمایشات ادرار:عکس از تمام مجرای ادرار :عکس از کلیه وتمام ازمایشات ادراری از نظر دکتر خوب بوده و اخرین قرصی که دکتر به من پیشنهاد داد تامسولوسین بود ولی متاسفانه نتیجه نگرفتم لذا عاجزانه از شما درخواست دارم راه جدیدی به من پیشنهاد دهید
  چون دکترها میگویند مشکل عصبی است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   جنبه فكري ،،ذهني دارد

 • تصویر کاربر B پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  زود ارضایی یک مشکل اساسی بنده هست حتی قرصهای تاخیری هم تاثیر بر زود ارضایی در حین برقراری رابطه ندارد
  دلیل اینکار چه چیزی می تواند باشد؟
  ممنوناز پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   روزي يك عدد قرص پاروكستين ميل كنيد سه ماه

 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام اقای دکتر بنده هیدروسل داشتم وتازه عمل کردم و؛ورزش بدنسازی میرم ایا ورزش های سنگین باعث میشه دوباره هیدروسل برگرده
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۳۱ مرداد ۹۸( 6 ماه پیش)

   خير نمي شود

 • تصویر کاربر امير یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وقت بخير
  اقاي دكتر بنده مشكل زود انزالي شديد دارم سه ماه پيش دكتر مراجعه كردم قرص فلوكستين 20 به مدت يك ماه تجويز كردند ولي بعد يك ماه خوب نشدم به نظر جنابعالي من بايد مراجعه حضوري داشته باشم يا قرص ديگري معرفي مينمايد . باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۳ شهریور ۹۸( 5 ماه پیش)

   مراجعه كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر