علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام وادب دارم خدمتتون جناب آقای دکتر،
  جسارتا خواستم از حضرتعالی بپرسم که آیا بنده می تونم به جای دوره سه ماهه پاروکسیتین یا آسنترا، سه ساعت قبل از رابطه از قرص داپوکسیتین 60 استفاده کنم؟ و آیا این قرص داپوکسیتین 60 اثربخشی بهتری خواهد داشت یا خیر؟
  این رو هم عرض کنم خدمتتون که بنده یک دوره سه ماهه پاروکسیتین استفاده کردم که در زمان استفاده خوب بود ولی بعد از پایان دوره، بی اثر شد....
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   اشكالي نداره

 • تصویر کاربر آرش جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  دکتر بنده ۲۴ سالم هستش و آلت تناسلیم ۱۲ سانتی متر هستش و مشکل زود ارضای هم دارم ، آیا راهی هست برای افزایش سایز طولی آلت چیکار باید کنم حداقل ۲ سانتی متر افزایش داشته باشه ؟؟؟؟ و برای زود ارضای چیکار باید کنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر وحید جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،آقای دکتر من۳۶ سالمه از استان گلستان هستم و متاسفاته دچار خودارضایی بودم و البته چند وقته گذاشتم کنار،در حالت عادی مشکلی در نعوذ ندارم،ولی تو سکس نمیدونم بخاطر استرس یا چیز دیگری هس گاهی اوقات دچار عدم نعوذ کامل میشم،علت این مشکل چیست و برای رفع اون چکار باید بکنم،؟
  و بطور کل برای بالا بردن توان جنسیم بعد از کنار گذاشتن خودارضایی چکار کنم؟
  با تشکر از اینکه این سایت رو راه انداختین چون واقعا بعضی وقتها آدم رو نداره حضوری در مورد این مسایل حرف بزنه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۴ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   مشكلات فكري نبايد داشته باشيد و روزي يك عدد قرص تاداگرا٢٠ ميل كنيد يك ماه

 • تصویر کاربر بوسف شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام حدود دوهفته است که احساس میکنم نعوظ کافی ندارم البته در همین مدت ۲مرحله امیزش با نعوظ خوب داشتم که یک مرتبه با قرص V8 بود(مشابه ویاگرا و حتی قوی تر) و یک بار بطور معمولی حدود ۷ سال است که بیشتر اوقات از اینگونه قرصها استفاده کردم اما الان تقریبا جواب نمیده ۵۶ سال دارم منتظر پاسختون هستم سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   از أمپول تزريقي داخل ألت استفاده كنيد

 • تصویر کاربر یونس شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام. مرد ۴۰ ساله هستم.با سابقه سکته قلبی دوسال پیش و بیماری های دیابت و فشار خون و سه استنت قلبی دارم. داروهای لوزارتان آسپرین متفورمین انسولین گلی بنگلامید بیزوپرولول و...استفاده مینمایم.همچنین دولوکسیتین و بوپرپیون برای افسردگی.
  مدتی هست میل جنسی خیلی ضعیف و نعوذ ندارم .با وضعیت اینجانب آیا استفاده از تاداگرا ۲۰ اشکالی ندارد؟ یا قرصهای مکمل مثل پاور مکس و لیور مکس و اینها میتوانم استفاده کنم.
  هر چه صلاح میدونید لطفا راهنمایی فرمائید.
  با تشکر فراوان از دکتر گرامی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   تاداگرا اشكالي ندارد

 • تصویر کاربر احسان شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب آقای دکتر،
  چندروزی پس از قطع مصرف پاروکستین احساس سرگیجه دارم، می خواستم بپرسم آیا داروی خاصی باید مصرف کنم یا برطرف خواهد شد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   بر طرف مي شود

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده امسال کنکور دارم و باید شبانه روز درس بخونم .ولی چون هوا گرم خیلی فشار جنسی زیاد بهم وارد میشه و بعضی وقت ها باید درس رو ول کنم و برم بیرون تا آروم بشم . میخواستم بدونم دارویی هست که این حس رو کم کنه.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   خير وجود ندارد

 • تصویر کاربر آرش دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،وقت بخیر،بعد از توصیه شما از قرص داپوکستین 30 طبق دستور شما استفاده کردم که عملکرد قرص از لحاظ انزال بسیار عالی بود و زمان انزال بسیار عالی بود ولی متاسفانه حدودا 5 ساعت بعد از مصرف قرص در خواب ضربان قلبم خیلی بالا رفت و فشار خونم هم خیلی بالا رفت.توصیه شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   قطع كنيد و روزي يك عدد قرص پاروكستين ٢٠ ميلي گرم ميل كنيد سه ماه

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام بنده ۵۴سال دارم ،نعوذدارم ولی شل هست ، زود انزالی دارم با دو تا سه حرکت ارضاء میشوم.سوال کردم ولی نتونستم جواب شمارا پیدا کنم.لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تاداگرا ٢٠ ميل كنيد ده روز و روزي يك عدد قرص پاروكستين٢٠ ميلي گرم سه ماه ميل كنيد 

 • تصویر کاربر محمدرضا شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.من ۲۱سالمه ومجرد هستم ،مدتی هست که از روی کلاهک آلتم دانه های سر سیاهی زده شده است. نمی دونم چی هستن، درد وخارشی هم تا الان نداشتن.خواهش میکنم که راهنمایی ام کنین
  1. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   فکر میکنم که قارچ پوستی باشه دکتر
  2. تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   فکر می کنم قارچ باشه دکتر
  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه كنيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   به متخصص پوست مراجعه شود

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر