علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر وقت بخير.من ٢٨ سالم هست،٢ ساله ازدواج كردم.٢ هفته اي است كه مشكل شديد نعوظ پيدا كردم.چندين بار امتحان كردم اما هيچ نعوظ خاصي ندارم.وزنم كمي بالاست و تحرك زيادي هم ندارم به واسطه كارم و توي كار استرس نسبتا زيادي دارم . غلظت خون هم دارم به صورت ارثي.دارو خاصي هم مصرف نميكنم.به نظر شما چكار بايد انجام بدم يا چه قرصي و به چه صورتي مصرف كنم ؟ ممنونم از پاسخ دهي شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.
  من از حدودای ۱۵سالگی تاالان که ۳۰سالمه گاهی وقتا یه دردی از دقیقا نافم تا نوک الت تناسلیم شروع میشد که انگار سیخ میکشیدن داخل این نواحی.یه درد تیز عجیب غریب.گاهی باتخلیه ادرار بهتر میشد گاهی هم ایقدناراحت کننده وناتوان کننده بود که میخوابیدم چن ساعتو بعدش اکی میشد.اکثر مواقع دقت میکردم ادرارم غلیظتر از حالت عادی بود و به خاطر درد نمیتونستم درست تخلیه کنم.
  سونوی شکمو لگن و ازمایشات ادرارو کلیه همیشه نرمال بودن.یه واریکوسل گرید متوسط تو سمت چپ حدود ۱۲سال پیش تشخیص داده شده فقط.مثانه بیش فعال دارم از سالها پیش و تو سونو جدیدم پروستاتم حدبالاییه سایز نرمال بود.
  میخواستم ببینم تشخیص شما چی هست؟
  من خودم پزشکم اگه کار خاصی هس برا تشخیص بگید انجام بدم.مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۷ اسفند ۹۸( 5 ماه پیش)

   تشخيس التهاب مزمن پروستات است

 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا بدون هیچگونه رابطه جنسی امکان ب وجود آمدن زگیل مقعدی هست ؟؟ و اینکه درمان چگونه اس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۲ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   خير امكان ندارد

 • تصویر کاربر لیلی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  ببخشید همسر بنده ب طورناگهانی میل جنسی شون و از. دست دادن. و آلت شون کوچک شده و به هیچ عنوان هم نعوظ پیدا نمیکنه
  میخواستم دلیلش و بدونم و ایا قابل درمان هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۹ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   قابل درمان است يك سلعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  از بچگی خال ریزی روی واژن، زیر شکم داشتم. که دوسالی هست رو به بزرگتر شدنه اما برخلاف خال گوشتی سطح اتصالش به بدنم بندی شکل است. میخواستم بودنم ایا هنوز خال هست یا زگیل شده در ضمن اینم باید بگم که کلا خال زیاد دارم و بعضی هاشون رو به بزرگ شدنن
  1. تصویر کاربر سارا جمعه ۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)
   Jjjjkkgv
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   عرض كردم أن خالي كه بزرگه با عمل خارج شود و به أزمايشگاه پاتولوژي داده شود

  3. تصویر کاربر سارا شنبه ۵ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)
   ممنون از پاسخ شما
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۷ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   خواهش مي كنم

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میثم جمعه ۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باعرض سلام آقای دکتر قوامی من مشکل ناتوانی جنسی دارم ونغوظ اصلا ندارم به خاطر همین مسله همسرم ازمن طلاق گرفت با مصرف قرص تادالافیل مشکلم حل میشه بعضی وقت ها قرص اثر داره بعضی وقت ها نداره در ضمن با مصرف قرص حالم خیلی بد میشه دچار سر درد خیلی بدی میشم وحالت تهوع دارم به خاطر این مشکل میترسم ازدواج کنم آیا میشه قرص دیگه ایی بخورم که این عوارض را نداشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۴ بهمن ۹۸( 6 ماه پیش)

   قرص سيلدنافيل صد ميلي گرم استفاده كنيد

 • تصویر کاربر Hm دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر
  من بدون دست زدن به آلت و با حرکات شکم خصوصا در هنگام راست شدن درد خفیفی تقریبا سر آلت و یا زیر سر حس میکنم
  هیچ مشکلیم در حالت عادی و سوزش ادرار و این چیزا هم ندارم فقط تنها مشکلم اینه که موقع راست شدن آلت درد خفیفی نزدیکا سر آلت حس میکنم و حس میکنم مشکل از خود ارضایی هستش
  به نظر‌شما جدی هست این قضیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۶ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   نگران نباشيد بمرور خوب مي شود

 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  در آغاز نوجوانی با استمناء زیاد آلت تناسلی و بیضه ها دچار درد، تاول،.. شد و با مرور زمان آلت رشد نکرد.در صورت عدم استمناء بمدت 2 هفته اسپرم بصورت تغیر شکل یافته بهم چسبیده و زرد رنگ در زمان رفع حاجت دفع میشد.
  در 32 سالگی جراحی واریکو سل داشتم و پس از آن ازدواج کردم و یک فرزند دارم.
  در حال حاضر 64 سال دارم و هیدروسل و کوچکی آلت عذابم می دهد. در هر مکانی هنگام نشستن مرتب حواسم به بزرگی و تورم پوسته بیضه ها ست که از روی شلوار مشخص است و توجه اطرافیان را بخود جلب میکند که سعی میکنم با پوشاندن یا باز کردن پاها آنرا مخفی کنم.
  تاکنون احتلام طبیعی نداشته ام.
  آیا با جراحی هیدروسل مشکل حل می‌شود؟ پوسته بیضه ها بدلیل استمناء در دوران جوانی بیش از حد کش آمده و بسیار چروک است. آیا با جراحی هیدروسل بخش عمده این پوسته اضافی قابل برداشت است؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۳ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   هيدروسل نداريد ولي با جراحي پوست اضافي قابل برداشتن است

 • تصویر کاربر حمیدی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام چگونه می توانم سطح تستسترون خود را بسنجم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   با أزمايش خون

 • تصویر کاربر حسنی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقاي دكتر دومورد تاحالا ازجنابعالي سوال پرسيدم وبامحبت پاسخ داديد جناب دكتر من بچه دختردارم براي پسردارشدن اقدام كرديم يكسال بصورت طبيعي نشد دوبار ivfكرديم ژنتيكي گفتند اسپرم yنداشتي مجددا يكبار ديگر شروع كرديم ازمايش اسپرم من دكتر گفت خيلي خوبه ازمايشات خانمم هم همينطور براي مشاوره ژنتيك بايد بريم سوال بنده از جنابعالي اين است ايا ميشه من در اسپرمم yنداشته باشم همه اش xباشه وايا ميشه دارويي مصرف كرد كه yاسپرم را بيشتر كنه ممنون ميشم پاسخ بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۵ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   غير ممكن است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر