علت بوجود آمدن زگیل مقعدی (+ درمان)

زگیل مقعدی، زگیل های کوچکی هستند که می توانند در درون یا اطراف مقعد ایجاد شوند. این بیماری همچنین کوندیلوما اکومیناتا نامیده می شود. زگیل مقعدی نوعی زگیل تناسلی است.

در بیشتر موارد، زگیل ها باعث ایجاد ناراحتی یا درد نمی شوند. با این حال، آن ها اگر به اندازه کافی بزرگ شوند می توانند آزار دهنده شوند و ممکن است خارش داشته باشند یا خون ریزی کنند. اگر علامتی ایجاد نگردد، ممکن است افرادی که به زگیل مقعدی مبتلا هستند نفهمند که دچار آن هستند.

ممکن است زگیل مقعدی فقط در یک نقطه ایجاد گردد یا ممکن است در طول زمان به قسمت های مختلفی از اندام جنسی یا مقعد گسترش یابد.

زگیل مقعدی

علائم وجود زگیل مقعدی

زگیل مقعدی در درون یا اطراف مقعد وجود دارد. آن ها در ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک هستند که ممکن است از سر یک میخ بزرگ تر نشوند.

در ابتدا، ممکن است آن ها به اندازه ای کوچک باشند که اصلا دیده نشوند. آن ها می توانند شبیه به یک کلم بوده و یا به صورت خوشه هایی در کنار هم پدیدار شوند. زگیل ها ممکن است صورتی، زرد، قهوه ای کمرنگ و یا حتی همرنگ پوست شما باشند. 

غالبا زگیل مقعد بدون درد و ناراحتی ایجاد می شود. دیگر علائم زگیل مقعد نادر هستند اما شامل خارش، خون ریزی، یا ترشح از مقعد هستند. همچنین ممکن است کسی که دچار زگیل مقعد است احساس وجود یک برجستگی در ناحیه مقعدش کند.

ممکن است در همان زمانی که به زگیل مقعد دچار هستید، در قسمت دیگری از بدن شما هم زگیل ایجاد شود. ممکن است زگیل تناسلی در خانم ها روی فرج (ولو)، واژن یا سرویکس ایجاد گردد. زگیل تناسلی در آقایان میتواند روی آلت تناسلی، بیضه، ران ها یا کشاله ران ایجاد گردد.

ویروس زگیل مقعدی

زگیل تناسلی، شامل زگیل مقعد، به وسیله ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس، یک عفونت مقاربتی (STI) است. در افراد جوان، ممکن است این ویروس خود به خود از بین برود و ممکن است هیچ علائم و نشانه ای ایجاد نکند.

در هر حال، این ویروس می تواند در بدن بماند و باعث زگیل تناسلی شود. بعضی از انواع این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند و دیگر انواع آن ممکن است منجر به سرطان شوند، اما آن نوعی از ویروس که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود معمولا منجربه سرطان نمی شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

HPV در کل با تماس مستقیم از طریق دهان، مقعد، آلت تناسلی یا واژن از شخصی که به آن مبتلا است به شخص دیگر سرایت می کند.

رابطه جنسی برای انتقال آن الزامی نیست. این ویروس می تواند با تماس پوست به پوست منتقل شود. حتی زمانیکه زگیل قابل مشاهده نباشد، امکان انتقال ویروس وجود دارد.

بر اساس گفته مرکز پیشگیری و مقابله با بیماری ها، زگیل تناسلی اغلب با تماس جنسی واژن یا مقعدی منتقل می شود. همچنین این مرکز اعلام می کند که تقریبا تمام زنان و مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در یک مرحله از زندگیشان به این ویروس آلوده می شوند.

افراد در معرض ابتلا به زگیل مقعدی

در موارد زیر شما در خطر بیشتری برای ابتلا و انتقال زگیل مقعدی هستید:

 • داشتن رابطه جنسی بدون محافظت (استفاده نکردن از کاندوم)
 • داشتن چند شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی از مقعد
 • داشتن رابطه جنسی یا رابطه نزدیک به شخصی که به ویروس HPV آلوده بوده است.
 • داشتن رابطه جنسی در سن پایین
 • ضعف دستگاه ایمنی به دلیل بیماری یا داروها

در هر حال، حتی اگر شما فقط یک شریک جنسی داشته باشید می توانید به زگیل مقعد مبتلا شوید و کاندوم کاملا از شما در برابر این ویروس محافظت نمی کند.

چگونگی تشخیص زگیل مقعدی

پزشک میتواند با معاینه و دیدن، زگیل مقعد را تشخیص دهد. بعضی پزشکان هنگام معاینه روی برآمدگی ها استیک اسید میمالند. این کار باعث می شود برآمدگی سفید شده و قابل مشاهده تر شود. با این حال برای تشخیص زگیل مقعد این کار ضروری نیست.

تشخیص زگیل مقعدی شامل معاینه درونی از طریق وسیله ای برای یافتن زگیل هایی درون مجرای مقعد است. این وسیله آنوسکوپ نامیده می شود. همچنین ممکن است پزشک یک معاینه کامل از لگن شما انجام دهد تا به دنبال انواع دیگر زگیل تناسلی بگردد. برای خانم ها این مورد ممکن است شامل تست پاپ اسمیر باشد.

همچنین تشخیص می تواند با استفاده از نمونه گرفتن از زگیل باشد. اگر زگیل به درمان ابتدایی پاسخ ندهد، ممکن است این کار برای تایید تشخیص استفاده شود.

 چگونگی درمان زگیل مقعدی

انتخاب نوع درمان به محل و تعداد زگیل ها، اولویت های خود فرد و تجربه پزشک بستگی دارد. ولی همان طور که میدانید پیشگیری بهترین درمان است.

مهم ترین روش پیشگیری از زگیل تناسلی استفاده از واکسن زگیل و استفاده از کاندوم است.

پماد

داروهای موضعی

ممکن است درمان با داروهای موضعی برای زگیل هایی که خیلی کوچک هستند و به ناحیه خارجی مقعد محدود می باشند، کافی باشد.

در این موارد، باید برای زگیل تناسلی داروهای تجویزی استفاده شود. اگر از داروهای بدون نسخه برای درمان زگیل استفاده می کنید، از مناسب بودن آن ها برای مقعد و ناحیه ی تناسلی اطمینان حاصل کنید.

بعضی از داروهای درمان کننده زگیل مقعد، باید توسط پزشک و در مطب استفاده شوند. این نوع درمان معمولا چند هفته طول می کشد.

کرم های موضعی شامل موارد زیر هستند:

 • ایمیکوئیمود (آلدرا و زیکلارا)
 • پودوفیلوکس (کوندیلوکس)
 • پودوفیلین (پودوکون)
 • تری کلرو استیک اسید (TCA)
 • بای کلرو استیک اسید (BCA)

کرایوتراپی

دیگر گزینه های درمانی

دیگر گزینه های درمانی ممکن است بسته به شدت و محل زگیل مقعد استفاده شوند. این درمان ها شامل موارد زیر هستند:

کریوتراپی زگیل

 این روش از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل استفاده می کند. بعد از انجماد، زگیل می افتد.

الکتروکوئتری

 در این روش، پزشک از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل استفاده می کند.

لیزر زگیل مقعدی

 لیزر درمانی از انرژی که از طریق پرتو نور منتقل می شود، استفاده می کند. این روش معمولا فقط در موارد صعب استفاده می شود.

اگر زگیل گسترده باشد، ممکن است درمان طی مراحلی انجام شود و در بعضی موارد، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

گزینه های جراحی

ممکن است گزینه های جراحی برای زگیل های بزرگی که به دیگر درمان ها پاسخ نداده اند، یا زگیل مقعدی که درون مقعد قرار دارد موثرتر باشند. معمولا درمان جراحی در شرایط سرپایی انجام می پذیرد. این به معنی آن است که شما میتوانید در همان روز جراحی به خانه بازگردید.

در طی عمل، پزشک از یک وسیله ویژه برای بریدن زگیل استفاده می کند. ممکن است به شما بیحسی موضعی داده شود. بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی ممکن است در صورت زیاد بودن تعداد و گستردگی زگیل ها نیاز باشد.

بعد از الکتروکوئتری، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، بیشتر افراد تا چند روز احساس ناراحتی خواهند داشت. برای کمک به کاهش ناراحتی، ممکن است پزشکتان برای شما داروهای مسکن تجویز کند. بازگشت به کار و امکان انجام فعالیت هایی که دارید بستگی به نوع و گستردگی درمان شما خواهد داشت.

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی متخصص ارولوژی در تهران

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید،اطراف مقعدم یه ضایعه ای دیدم اونوخودم کندم اما دوباره در اومده از دوطرف هم دراومده هیچ دردوخونریزیم ندارم،ایا این زگیل مقعدی هستش؟اگرهست میتونم ازچه پمادهایی استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۷ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   زگيل نيست به متخصص جراح مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر موسي جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقاي دكتر حدود ٥ماه ميشدكه اصلا غريزه جنسي نداشتم رفتم دكتر گفتن واريكوسل داري وعمل كردن وبعد عمل دوماه ويتامينEنوشتن كامل خوردم خوردم والان بازهم غريزه جنسي ندارم ونعوظ نميشه ميشه راهنماييم بكنين
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   موقع رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   موقع رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   موقع رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   موقع رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  5. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   موقع رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر الهه جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید‌ من ۲۰ ساله هستم و به تازگی‌عادت ماهیانه ام تمام شده احساس کمی درد در کمر و پهلو ها دارم احساس لرز دارم ادرار بدبو‌
  و درد در کشاله ران و پا دارم خستگی و کمی گیجی
  ایا دچار عفونت کلیه شده ام؟
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۲ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   بايد معاينه شويد

 • تصویر کاربر خلیل دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من زود انزالی سریع دارم زیر بیست ثانیه از طریق پرسش وپاسخ شما با مریض ها قرص پاروکسین بیست را به مدت دوماه خوردم بد نبود بهتر شدم ولی شبها خوابیدن کلا خیس عرق میشدم که تو اینترنت علت این عرق کردن رو دیدم یکی از علتهاش قرصهای ضد استرس وافسردگی بود وچون این قرص هم تو خانواده این دسته داروها بود قطع کردم خوب شدم دیگه شبها عرق نمیکنم ولی به محض قطع کردن قرص پاروکستین بیست باز زود انزالی شدید دارم الان این مشکل را چطوری با چه دارویی برطرف کنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   قرص سرترالين هفته اول روزي نصف قرص ميل كنيد و سپس به مدت سه ماه روزي يك عدد

 • تصویر کاربر مونا پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  بنده اسمعیلی هستم همسر آقای محمد اکبرحلوایی از قزوین.
  همسر بنده متولد 1367 هستند و چهار سال پیش از دوران عقد درست بیم بیضه و مقعد ایشان متورم شد و مثل جوش درشت اندازه گردو بزرگ شد و چرک کرد و دکتر همان دوران جنتامایسین دادند و چرکش یکهفته خشک شد و کمی وزنشون کم شد و دوباره به روال عادی برگشتند و الان سه ساله که ازدواج کردیم و دوبار هست که یکسال درمیون دوباره زد و آخرین سری هفته آخر اسفندماه زد و درست زیر کیسه بیضه بود و بردیم دکتر صادق صادقی پور که جراح عمومی بودند و ایشون رو عمل کردند و دوهفته خوب بود و درست مثل بواسیر کنارمقعدشون یک آبسه پر از خون بدون چرک بیرون زد و چون کرونا بود و تعطیلی عید به گفته آشنایان تلفنی پماد آنتی هموروئید استفاه کردن و بالاخره اون تورم که به اندازه فندق بود ترکید و خیلی خونریزی داشت (در این مدت در لگن آب داغ زیاد نشستن و گویا نرم شد و ترکید آقای دکتر). الان اون هموروئید (بواسیر) داره خوب میشه طی این یکهفته و مجددا سمت چپ کیسه بیضه کمی به سمت کشاله ران دوباره سفت شده و داره متورم میشه خواهش میکنم راهنمایی بفرمائین.
  ببخشید مزاحمتون شدم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۱۴ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   مشكل ايشان مربوط به جراح عمومي مي شود

 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۹ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.دو هفته پیش متوجه شدم آب منیم زردرنگ شده .بعد چند روز کم کم به قهوه‌ای روشن تغییر کرد.الان دو هفته شده ولی بهبود نیافتم میشه راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   درماني ندارد خود به خود خوب مي شود

 • تصویر کاربر سارا چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا زگیل تناسلی در مقعد و داخل مقعد از طریق البسه به عنوان مثال مایو شخص دیگری (مبتلا) قابل انتقال است؟ و آیا به غیر رابطه جنسی برای آقایان در مقعد از طریق دیگری ممکن است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   از طريق ديگر هم ممكن است

 • تصویر کاربر پریا شنبه ۹ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من چند روزه متوجه ضایعاتی در اطراف مقعدم شدم و خیلی نگران هستم که زگیل باشه؟ میشه لطفا بهم بگین ایا اینها زگیل هستن یا ن واینکه زگیلهایی ک در ناحیه مقعد بوجود میان ایا خطرناک هستن؟ چون توی مقالتون خوندم که نوعی از ویروس که باعث بروز زگیل میشه از تیپ خطرناکش نیس؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۹ فروردین ۹۹( 4 ماه پیش)

   زگيل نيستنند به منخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلا و عرض ادب آقای دکتراز چندین وقت پیش بنده پروستاتیت داشتم ولی خوب شد الان متاهلم ۳۴ سالمه رابطه نزدیکی نهایتا ماهی دو دفعه است چند روزی هم هست که احساس درد شدیدی در ناحیا بین مقعد و زیر بیضه هام دارم یه رگ مانند خیلی سفت و ضخیم هم چسبیده به بیضه سمت چپم هست و حدودا ۲۰ روزی هست که حس میکنم مثانه کامل تخلیه نمیشه لطف بفرمایین راهنماییم کنید ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)
   • روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد 
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  من حدود ۱ ماهه در منی خون میبینم و بیشتر شده الان با منی خون آبه دیدم و دو روزه بی حالم و با ضعف در پا و لرز خفیف مواجه هستم به خاطر کرونا نمیخوام مراجعه حضوری داشته باشم چه کنم بهتر شم تا بعد این موارد حضوری خدمت برسم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 4 ماه پیش)

   درماني ندارد حداكثر تا دو ماه خود به خوب مي شويد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر