آیا کیست ساده کلیه خطرناک است؟

کلیه ها اندام های لوبیایی شکلی هستند که در قسمت تحتانی کمر واقع شده اند. کلیه ها به تعادل میزان آب و نمک موجود در بدن کمک می کنند. شیوع کیست های کلیوی با افزایش سن بیشتر می شود. افراد بالای ۵۰ سال همگی حداقل یک کیست کلیوی دارند. در این مقاله به بررسی علائم، علل ایجاد، روش تشخیص و روش های درمان کیست های ساده کلیه می پردازیم.


کلیه ها چه اندام هایی هستند؟

کلیه ها اندام های لوبیایی شکلی هستند که در قسمت تحتانی کمر واقع شده اند. کلیه ها به تعادل میزان آب و نمک موجود در بدن کمک می کنند. هم چنین کلیه ها به وسیله تصفیه خون و تولید ادرار باعث دفع مواد زائد بدن می شوند.

در داخل هر کلیه بخش های کارکردی کوچکی به نام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک فیلتر و یک لوله تشکیل شده است. با چرخش خون در داخل کلیه ها نفرون ها آب  و مواد زائد اضافی بدن را از خون جدا می کنند که این مواد ادرار را تشکیل می دهند و از بدن خارج می شوند.

کیست کلیه

کیست ساده کلیه چیست؟

کیست ها، کیسه های کوچکی هستند که با هوا یا مایع پر شده اند. کیست ساده کلیوی معمولا کیسه های گرد کوچکی داخل کلیه هستند که دیواره نازکی دارند و به وسیله مایعی آبکی پر شده اند. با بالا رفتن سن، افراد مستعد ایجاد این گونه کیست ها بر روی سطح و یا داخل نفرون ها می شوند. کیست های کلیوی از نظر اندازه می توانند به کوچکی یک لوبیا تا بزرگی یک گریپ فروت باشند و در طول زمان نیز این کیست ها رشد می کنند و بزرگ می شوند.

چه کسانی دچار کیست ساده کلیه می شوند؟

شیوع کیست های کلیوی با افزایش سن بیشتر می شود. افراد بالای ۵۰ سال همگی حداقل یک کیست کلیوی دارند. بیشتر افراد معمولا در یکی از کلیه های خود کیست دارند اما خطر ابتلای هر دو کلیه به کیست با افزایش سن بیشتر می شود.

علل ابتلای به کیست ساده کلیه چیست؟

وقتی لوله های موجود در نفرون ها بزرگ تر می شوند و با مایع پر می شوند کیست های کلیوی به وجود می آیند. محققان درباه علت این اتفاق نظر خاصی ندارند، اما همگی اتفاق نظر دارند که ابتلای به کیست های کلیوی در زمینه ارثی نیست. محققان بر این باور هستند که آسیب های کلیوی یا انسدادهای کوچک در داخل لوله های نفرون ها می تواند منجر به ایجاد کیست کلیوی شود.

درد کلیه

علائم کیست ساده کلیه چیست؟

کیست های ساده کلیوی معمولا بدون علامت هستند. در واقع بیشتر افراد مبتلا نمی دانند که این کیست ها را دارند. اما کیست ها در صورت ایجاد پارگی، خون ریزی، عفونی شدن و یا بزرگ شدن بیش از حد به گونه ای که بر سایر اندام های داخل حفره شکم تاثیر بگذارد، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی شوند.

برخی از علائم احتمالی کیست های ساده کلیوی، عبارتند از:

❇ احساس درد در ناحیه بین دنده ها و استخوان لگن، درد شکم و یا درد کمر

❇ تب

❇ تکرر ادرار

❇ دیدن خون در ادرار یا ادرار تیره رنگ

بسته به محلی که کیست کلیوی رشد می کند می تواند عملکرد کلیه را به گونه های مختلفی تحت تاثیر قرار دهد. همچنین اگر کیست ها باعث کاهش عملکرد کلیوی شوند می توانند منجر به پرفشاری خون شوند.

سونوگرافی از کلیه

تشخیص کیست کلیوی چگونه است؟

تشخیص کیست های کلیوی معمولا به طور اتفاقی است زمانی که بیمار به علت مشکلی دیگر به پزشک مراجعه کرده است. آزمایشات معمولی که برای تشخیص کیست های کلیوی انجام می شوند، به شرح زیر است:

سونوگرافی (تصویربرداری با امواج فراصوت)

در این روش تصویر حاصل از بازتاب امواجی که به بدن تابیده شده ضبط و مشاهده می گردد.

CT اسکن

در این روش تصویر برداری اشعه ایکس بهمراه پردازش یک رایانه تصاویری مقطعی از سطوح مختلف بدن به ما می دهد.

درمان کیست های ساده کلیوی چگونه است؟

در بیشتر موارد کیست های ساده کلیوی نیازی به درمان ندارند. با این حال اگر یک کیست کلیوی باعث اعمال فشار بر سایر اندام ها یا باعث اختلال عملکرد کلیوی شود ممکن است نیاز به جمع شدن یا برداشتن کیست باشد. برای درمان کیست  ساده کلیه دو روش معمول وجود دارد:

اسکلروتراپی یا تخلیه کیست

در این روش پزشک یک سوزن بزرگ را وارد پوست می کند و به وسیله آن مایع داخل کیست را تخلیه می کند. سپس یک محلول ترکیبی قوی به داخل کیست تزریق می شود که باعث چروکیده شدن و جمع شدن کیست می شود. در صورت نیاز می توان این روند درمانی را تا چند بار تکرار کرد.

جراحی

جراحی کیست های کلیوی معمولا از طریق لاپاراسکوپی انجام می شود بدین گونه که یک میله نازک از طریق یک سوراخ کوچک وارد حفره شکم شده جراحی را از طریق آن انجام می دهند. در این روش پزشک ابتدا کیست را از مایع تخلیه می کند و سپس برای اتمام روند درمانی آن را می سوزاند و یا از جا برمی دارد.

نوشیدن آب

آیا روشی برای پیشگیری از ابتلا به کیست های کلیوی وجود دارد؟

متاسفانه روشی برای پیشگیری از این گونه کیست ها وجود ندارد. شما می توانید با نوشیدن روزانه مقادیر فراوان آب و هم چنین کاهش مصرف نمک به کمتر از ۲۳۰۰ میلی گرم در روز خطر ابتلای به کیست های کلیوی را کاهش دهید. (اگر فرد بالای ۵۱ سال باشد، سیاه پوست باشد، فشار خون بالا داشته باشد یا بیماری کلیوی طولانی مدت داشته باشد لازم است که مصرف نمک روزانه به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم برسد)

آیا کیست کلیه ساده نیاز به تحت نظر گرفتن طولانی مدت دارد؟

در این مورد نکته مهم این است که یک پزشک متخصص نوع کیست و محل دقیق رشد آن را مشخص کند. مشخصه های خاصی وجود دارند که می توانند به ما نشان دهند کیست های کلیوی بی خطر هستند یا میل به سرطانی شدن دارند. این مشخصه ها شامل ضخامت کیست، طبقه بندی کیست، چگالی مایع، و لبه های غیر طبیعی کیست می شوند. اورولوژیست ها (پزشک متخصص مجاری ادراری) یک درجه بندی خاص به نام Bonziak برای کیست های کلیوی دارند. کیست هایی که نمره Bonziak بالاتری دارند معمولا میل بیشتری به سرطانی شدن دارند و کیست های با نمره پایین معمولا خوش خیم هستند.

 

دکتر هوشنگ قوامی متخصص و جراح کلیه 
برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینکپرسش از دکتر کلیک کنید.

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رمضانی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر درکلیه راست یک گیست به ضخامت ۱۲ میلیمتر تاز253477ه باسونو گرافی متوجه شدم .آیا روزه داری برام ضرر دارد . لطفا رامنمایی کنید . آیانیاز به درمان دارد . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   ضرري ندارد

 • تصویر کاربر رمضانی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر درکلیه راست یک گیست به ضخامت ۱۲ میلیمتر تاز253477ه باسونو گرافی متوجه شدم .آیا روزه داری برام ضرر دارد . لطفا رامنمایی کنید . آیانیاز به درمان دارد . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲ خرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   جواب دادم

 • تصویر کاربر مسعود یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، بنده ۳۳ سال سن دارم با ۹۰ کیلو وزن و حدود ۳ سال است که کراتینم در مرز ۱.۴ قرار داره و اوره طبیعیه، ادرار ۲۴ ساعته هم ۱۹۸۹ بوده، آیا مشکل خاصی دارم؟هر ساله به طور کامل روزه گرفتم ولی امسال یک متخصص گفته آب برای کلیه حیاتی و نباید روزه بگیری، میخواستم نظر جنابعالی رو در این زمینه بدونم؟ ضمنا بدن عضلانی و پر توده ای دارم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   مشكلي نداريد

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام 35ساله هستم عیدرونفروز شدید کلیه سمت راست دارم.۳۰روز پس از زایمان هستم میتوانم آمپول ۳ماهه جهت جلوگیری تزریق کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   با متخصص زنان مشورت كنيد

 • تصویر کاربر سحر جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. خسته نباشید. . یه سوال داشتم میزان کراتینین شوهرم تا چند ماه قبل 1.2 بود الان شده 1.4 و اوره هم 21 هستش در ضمن کارشون هم طوریه که از صبح در حال قدم زدنه داخل گرمای بندرعباس تا 6 عصر.. خیلی نگرانم آیا این مقدار خطرناکه و علائمی از نارسایی کلیه ست؟ برای اینکه بالاتر نره درمانی داره؟ خیلی ممنون میشم پاسخ سوالم رو بدین.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده تحت عمل pcnl قرار گرفتم و نوع سنگ اگزالات کلسیم هست جسارتا :۱- چه رژیم غذایی رو پیشنهاد میکنید ۲- داروی خاصی جهت جلوگیری از سنگ سازی محدد دارد ۳-تمام ازمایشاتم روتین بود ممکنه علت تشکیل سنگ از سیترات باشه چون از بچگی کلیه ام سنگ داشت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۷ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   روزي سه ليتر مايعات و مصرف كم نمك

 • تصویر کاربر نجف جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چند تا سنگ ۲۰ و ۱۸ در لگنچه کلیه چپم داشتم که کلیه ام هیدرونفروز هم کرده بود بنا به دستور جنابعالی عمل pcnl انجام شد حالا سوالم این است که هیدرونفروز خفیفس که داشتم هم برطرف میشه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   بله

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقاي دکتر چند وقتی طرف راست شکمم گاهی اوقات درد میگیره و ول میکنه چند وقت یکبار تکرار میشه ولی رفتم سونو گفت سنگ نداری
  چگونه می‌توان درد سنگ کلیه را از آپاندیس تشخیص داد؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۰ اردیبهشت ۹۸( 9 ماه پیش)

   أپانديس علاعم مشخصصي دارد 

 • تصویر کاربر روح شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مدت ۱۵ سال سنگ کلیه دارم و دوبار عمل لیزری انجام دادم میتوانم از این قرص رواتینکس استفاده کنم الان حدود ۱۰ روز هست سنگ کلیه با درد شدید دارم که با قرص دیکلوفناک آرام میکنم باید چکار کنم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم انشا اله خداوند بهت عمر با عزت دهد
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۷ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   مايعات زياد خورده شود  ،، طناب بازي كنيد. ،،. ديكلوفناك مصرف كنيد

 • تصویر کاربر امید دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من مجردم زیاد تحریک جنسی میشم و باعث درد بیضه میشم چیکار کنم ۲۸سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۲ فروردین ۹۸( 10 ماه پیش)

   راه حلي ندارد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر