واریکوسل و درمان قطعی، علائم و علت

واریکوسل یک بیماری شایع در بین مردان نابارور می باشد. طبق گفته ی متخصص ناباروری از هر ۱۰۰ مرد ۱۵ نفر و از هر ۱۰۰ مرد نابارور ۴۰ نفر به بیماری واریس رگ های بیضه مبتلا هستند. درمان واریکوسل برای ناباروری و بهبود قدرت باروری انجام می گیرد که معمولا می تواند به صورت جراحی سرپایی با بیهوشی موضعی یا بیهوشى عمومی انجام شود.

واریکوسل چیست؟

ما در بدن دو نوع رگ داریم یکی سرخرگ ها و دیگری سیاهرگ ها. سیاهرگ ها دارای دریچه هایی هستند که به دریچه لانه کبوتری معروف هستند و وظیفه آنها ممانعت از برگشت خون به عقب و هدایت سریع خون به طرف قلب می باشد.

هنگامی که دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها خراب می شوند و عملکرد خود را از دست میدهند؛ خون برگشت نمی کند و این بیماری اتفاق می افتد.

به عبارتی واریکوسل در واقع همان واریسی شدن رگ های بیضه است.

انواع درجه و علائم واریکوسل

واریکوسل گرید 1

که واریکوسل خفیف هم نامیده می شود. در این نوع بیماری رگ های واریسی قابل مشاهده نیستند و پزشک باید با معاینه فیزیکی آنرا تشخیص دهد. رای پیدا شدن این نوع واریکوسیز ورید های بیضه در تست داپلر رنگی، ممکن است نیاز به حبس نفس و زور زدن داشته باشید.

واریکوسل گرید 2

رگ های واریسی در این گرید باز هم قابل مشاهده نیستند اما با دست گذاشتن روی بیضه قابلیت لمس کردن رگ ها وجود دارد. این رده از واریکوسل بدون حبس نفس هم در تست اولتراسوند دیده می شود.

واریکوسل گرید 3

واریکوسل حاد یا گرید 3. در واریکوسل گرید 3 که با واریکوسل شدید شناخته میشود، به معاینه فیزیکی نیازی نیست و رگ ها به راحتی قابل مشاهده هستند.

عوارض بیماری واریکوسل

وجود واریس در بیضه ها باعث کوچک شدن آنها، افزایش درجه حرارت بیضه‎ ها و اختلال در عملکرد نطفه‎سازی بیضه‎ ها می‎گردد. بیماری واریکوسل در ۱۵ درصد جمعیت مردان دنیا وجود دارد و در ۴۰ درصد افراد نابارور واریکوسل دیده می‎شود.

در سال اول ازدواج ۳۰ درصد زوجین به طور طبیعی بچه‎دار نمی‎شوند، لذا برای بررسی زوجین بعد از سال های اولیه ازدواج باید آزمایش اسپرم صورت گیرد. در بررسی، ابتدا مرد باید دو بار به فاصله ۱ تا ۲ هفته آزمایش اسپرم را انجام دهد. چنانچه مرد مشکلی نداشت، همسر وی باید مورد بررسی قرار گیرد.

ارتباط بین واریکوسل و ناباروری مردان چیست؟ واریکوسل و ناباروری

جراحی های واریکوسل چگونه انجام می گیرد؟

برای درمان واریکوسل سه نوع جراحی وجود دارد:

1- جراحی باز

تهاجمی ترین نوع جراحی است. جراح برشی روی ناحیه ی کشاله میزند و رگهایی که عملکرد مناسب ندارند را میبندد تا از جریان خون اضافی جلوگیری کند.

2- لاپاراسکوپی

جراحی تحت جراحی عمومی انجام می شود و با ایجاد یک برش کوچک، وسایل جراحی به بدن شما منتقل می شوند. یک دوربین جراحی توسط جراح برای مشاهده ی درون بدن و تشخیص ورید هایی که مشکل دارند استفاده می شود. جدا از اینکه کدام نوع جراحی استفاده شود، هر کدام مقداری برش، بخیه و تا حدودی بیهوشی و بی حسی نیاز دارند.

جراحی واریکوسل۳- میکروسکوپی یا میکروسرجری

عمل میکروسرجری کمترین تهاجم را دارد اما خیلی پیچیده است. در طی جراحی، جراح برای تشخص ورید هایی که عملکردشان را از دست داده اند از میکروسکوپ استفاده میکند و بعد از آن ورید ها را می بندند.در بین دیگر روش های جراحی این روش دارای کمترین عود واریس رگ های بیضه است.

عمل واریکوسل چگونه انجام می شود؟ مراقبت های بعد از آن چیست؟ در این مقاله بخوانید : عمل واریکوسل

واریکوسل خفیف

واریکوسل شدید از دور مانند یک کیسه ی پر از کرم می باشد و کاملا نشان می دهد که دریچه ها خراب شده اند و به آن نوع ۳ می گویند.

واریس رگ های بیضه درجه ۲ این است که در معاینه ی بالینی به آن شدت نیست و رگ ها در مقابل بیضه ی دیگر کلفت شده است و وقتی از فرد می خواهیم که بینی رو بگیرد و زور بزند درد شدیدتر می شود.

تشخیص واریکوسل خفیف
تشخیص واریکوسل خفیف – واریکوسل گرید 3 با گرفتن بینی و زور زدن در تست داپلر نمایان می شود.

واریکوسیز ورید های بیضه خفیف در معاینه ی پزشکان کاملا سالم به نظر می رسد و وقتی از فرد می خواهیم که بینی را بگیرد و زور بزند رگ ها خودشون رو نشان می دهند.

اگر واریس بیضه خفیف در معاینه نشان و تشخیص داده شد برای تایید باید از سونوگرافی رنگی استفاده شود. اگر فردی گزارش سونوگرافی از واریس رگ های بیضه داشته باشد و آزمایش اسپرم آن خوب باشد و همچنین اگر دارای فرزند باشد، احتیاجی به درمان ندارد.

این موضوع در نظر بگیریم که هرچقدر واریکوسل خفیف باشد درصد موفقیت روی آزمایش اسپرم کمتر خواهد شد. و درکل جراحی واریکوسل روی کسانی که واریکوسل خفیف دارند و فرزند ندارند انجام می شود. اگر ازمایش اسپرم فرد خوب بود و فرزند داشتند و فقط دچار درد می شوند نیازی به درمان جراحی نیست.

رانندگی بعد از عمل واریکوسل

در این مورد اگر آمپول به کمر شما زده شده باشد، شما باید یک هفته استراحت کامل انجام دهید؛ چون در مورد خود بی حسی نخاعی اگر شما زود به راه افتادن ادامه دهید باعث ایجاد یک سردرد شدید در شما می شود که ممکن است ۱ تا ۲ هفته شما را خانه نشین کند.

بنابراین توصیه می شود از رانندگی های کوتاه مدت استفاده کنید ولی اگر طولانی مدت پشت ماشین هستید حتما ۱ هفته صبر کنید تا دچار سردر بعد از جراحی نشوید و به عروق سالم و تازه ی شما فشار وارد نشود. برای اینکه درصد موفقیت عمل شما بالا رود، تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی واریکوسل می توانید با خیال راحت رانندگی کنید.

درد بعد از عمل واریکوسل

این دردها طبیعی است و به این علت که بعد از عمل جراحی واریکوسل رگها را جدا شده و به طبع یک مقدار از عروق لنفاوی بسته می شوند. بعد از جراحی دو اتفاق می افتد؛ یکی ورم بیضه و یکی درد بیضه.

این دردها طبیعی است. برای کاهش درد پس از عمل واریکوسل سعی کنید یک هفته در خانه استراحت کنید. بار سنگین بر ندارید. زیاد روی پا نایستید. در هنگام دستشویی زور نزنید، شکم را نرم نگه دارید چون زور زدن باعث درد بیشتر می شود.

 ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل استراحت مطلق کنید. توصیه می شود، به صورت خوابیده به پشت باشید و زیر بیضه ها ۲ عدد حوله بگذارید که بیضه ها بالا نگه داشته شوند.

به خاطر اینکه هرچه ورم کمتر باشد درد نیز کمتر است؛ توصیه می شود کمپرس آب سرد قرار داده شود.

اندازه ی بیضه سالم

اهمیتی ندارد که کدام یک از بیضه های شما بزرگتر است، بیضه ی بزرگ تر فقط یک کمی با بیضه ی دیگر اختلاف اندازه دارد. فرد نباید در هنگام نشستن، ایستادن و در حین حرکت کردن متوجه دردی شود. همچنین قرمزی یا تورمی در بیضه ی نباید داشته باشید، حتی اگر یکی از بیضه ها بزرگ تر باشد.

ابعاد یک بیضه نرمال 4*3*2 سانتیمتر یا حدود 25 سانتیمتر مکعب است.

بیضه ها بیشتر شبیه به تخم مرغ هستند و گرد نیستند. آن ها به طور طبیعی حاشیه صافی دارند، بدون برآمدگی و بیرون زدگی. برآمدگی های نرم یا سفت هردو طبیعی نیستند. اگر متوجه هر گونه برآمدگی روی بیضه خود شدید به پزشک مراجعه کنید.

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)

 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 196 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  ببخشید همسرم یک ما عمل کرده اما هنگام زور زدن باز هم رگ ها معلوم میشه
  ممنون میشم علتشو بگین؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   نمي دانم

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  با سلام جناب دکتر‌عزیز من ۱۴ روز ک عمل واریکسل دو طرف انجام دادم منطقه ی برش بالای آلتم هست من آلتم در حالت نعوظ میره جای بخیه یکم ورم میکنه بد خیلی درد میگیره بیشتر وقته از خواب میپرونه امروز نو حالت نعوظ آلتم بد جور کشیده شد به شد میخاستم بدونم با درد شدیدی ک گرفت بخیه ها از داخل باز نمیشود و عود نمیکند واریکسل بیضه هام ورم هم دارن. ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   به پزشك خود مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر کامران دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز خسته نباشید دکتر بنده ۲ هفته پیش عمل واریکوسل گرید۳ سمت چپ انجام دادم و ۸ روز بعد عمل دکتر به من گفت شورت تنگ بپوش میخواستم بدونم آیا این عمل ضرری نداره ؟ بعد زمانی که بیضه ام حالتی شل دارد کمی درد در بیضه چپ احساس میکنم چه باید کرد دکتر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۱۱ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   ضرري ندارد و درد خوب مي شود

 • تصویر کاربر عباسی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر . چند روز پیش برای پسر دوازده ساله ی من تشخیص واریکوسل گرید 2 در سمت چپ داده شده و دکتر اقدام خاصی انجام ندادند تو رو خدا منو راهنمایی کنید زندگی برام تیره و تار شده اینهمه سوال ها رو که خوندم هیچ کس توی سن پسر من نبود که این مشکل و داشته باشه چی کار باید بکنم ؟نگران آینده شم . جایی هم خوندم ممکنه دچار سرطان کلیه بشه خواهش میکنم کمکم کنید ت شرلیط روحی بسیار بدی هستم. در ضمن در آزمایش ادراری که انجام دادیم یه مقدار خون داخل ادرارش بود که در سونوگرافی چیزی به نفع وجود سنگ و خون مشاهده نکردن و علت رو متوجه نشدن
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل شوند

 • تصویر کاربر تماد پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام من 2 هفته پیش عمل واریکوسل 2 طرفه کردم و در نزدیکی کشاله ران پایه چپ یک بی حسی کمی دارم و همینطوری بعد از عمل روزی 2 3 بار در کف پای چپم به مدت 5 6 ثانیه گرمای عجیبی احساس میکنم طوری که انگار روی کف پام آب گرم ریخته باشن ایا مشکلی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   مهم نيست

 • تصویر کاربر ه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 283 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من ۳۱ سالمه و ازدواج کردم. واریکوسل گرید۳ دوطرفه دارم. رفتم پیش دکتر گفت باید هرچی زودتر عمل کنم و حتی یک روز هم مهمه. میخواستم بپرسم آیا بعد از عمل قدرت باروری درست میشه؟ و آیا واقعا اینقدر اورژانسیه؟
  آزمایش اسپرم هم دادم که ارسال میشه خدمتتون.
  ممنون میشم زودتر نظرتون رو بدونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل لازم نيست

 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم نیاز به جراحی دارم یا نه. و درصورت نیاز به جراحی چقدر زمان دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۲۷ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   عمل كنيد

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 257 مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده 5 سال پیش عمل واریکوسل برای بیضه چپ انجام دادم
  سونو جدید گرفتم
  به نظرتون مشکلی دارم از نظر واریکوسل ؟؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲ مرداد ۹۸( 4 سال پیش)

   طبيعي است

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید . ببخشید اقای دکتر یک بار جراحی واریکوسل داشتم 15 سال پیش. دوباره جایی دیگه که مراجعه کردم گفتن که واریکوسل مشهود است. ولی یه دکتر دیگه بعداز معاینه مجدد گفت که واریکوسل نیست. جای عمل قبلت هست. از شما خواهشمندم که مرا راهنمایی کنید . که چطور بفهمم واریکوسل هست یانه.از شما جناب اقا دکتر متشکرم.
  ببخشید . اگر جوابش برام پیامک بشه بهتره . دسترسی به اینترنت ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 5 سال پیش)

   سونوگرافي رنگي داپلر ارز بيضه هه انجام شود

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 251 مشاهده پرسش
  با سلام
  من حدود سه ماه شده عمل واریکوسل انجام دادم بعد از سه ماه در حالت لمس بیضه ها احساس درد میکنم و اگر تحریک جنسی کمی هم شوم درد بیشتر میشود آیا این درد بعد از عمل طبیعی هستش
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۰ خرداد ۹۸( 5 سال پیش)

   بله طبيعي است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر