زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان می شود؟

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های جنسی هستند. نزدیک به تمام افراد فعال جنسی حداقل در طول زندگیشان به یکی از انواع ویروس های پاپیلوما انسانی (HPV) آلوده خواهند شد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. احتمال بروز زگیل تناسلی در مردان بیشتر از زنان است.


علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شود، شامل تماس دهانی، واژن و رابطه مقعدی. زگیل های تناسلی همیشه از طریق چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آن ها ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. نوک زوائد ممکن است شبه به گل کلم باشد و ممکن است با لمس نرم یا کمی برآمده احساس شود. آن ها ممکن است به صورت دسته ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل تک ایجاد شوند. زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد ترشح از واژن، خارش، خونریزی و سوزش شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ آلت تناسلی

❇ کیسه بیضه

❇ کشاله ران

❇ ران

❇ درون، یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ درون واژن یا مقعد

❇ بیرون واژن یا مقعد

❇ سرویکس رحم

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست، شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ ندرتا رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

شما از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید:

❇ بوسیدن

❇ مواردی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا صندلی توالت

⚠ توجه

زگیل های تناسلی ممکن است روی لب ها، دهان، زبان یا گلو افرادی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته اند نیز ظاهر شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

به این دلیل که اغلب مشخص کردن زگیل تناسلی سخت است، ممکن است پزشک شما یک محلول رقیق استیک اسید را روی ناحیه تناسلی شما بمالد تا زگیل ها سفید شوند. بعد از آن، ممکن است پزشک زگیل ها را از طریق یک ذره بین مخصوص به اسم کولپوسکوپ ببیند.

پاپ اسمیر

✅ آزمایش پاپ اسمیر

برای خانم ها، مهم است که پاپ اسمیر و بررسی لگنی منظم داشته باشند، چیزی که می تواند به مشخص کردن تغییرات لگنی و واژنی که به دلیل زگیل تناسلی ایجاد شده اند یا علائم ابتدایی سرطان سرویکس – عارضه احتمالی عفونت با HPV تناسلی– کمک کند.

طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشکتان برای باز نگه داشتن واژن شما از وسیله ای بنام اسپکولوم استفاده می کند. بعد از آن پزشکتان از یک وسیله بلند استفاده می کند تا از سلول های سرویکس نمونه کوچکی بگیرد. سرویکس ارتباط بین واژن و رحم شما است. سلول ها با میکروسکوپ برای یافتن اختلالات مشاهده می شوند.

✅ آزمایش HPV

فقط تعداد کمی از انواع HPV با سرطان سرویکس در ارتباط هستند. نمونه ی سلول های سرویکس، که در طی پاپ اسمیر گرفته شده اند، می توانند برای آزمایش HPV استفاده شوند.

این آزمایش معمولا به خانم های بالاتر از ۳۰ سال توصیه می شود. این آزمایش برای خانم های جوان تر مفید نیست زیرا دستگاه ایمنی بدن آن ها معمولا می تواند حتی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند را نیز بدون درمان از بین ببرد.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

اگر زگیل های شما باعث ایجاد ناراحتی نشوند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید. اما اگر علائم شما که شامل خارش، سوزش و درد هستند یا زگیل های تناسلی قابل مشاهده باشند و باعث ایجاد تنش روانی در شما گردند، پزشکتان می تواند با دارو یا جراحی به از بین بردن آن کمک کند. در هر حال، احتمال بازگشت ضایعات بعد از درمان وجود دارد. برای خود ویروس درمان وجود ندارد.

✅ دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. از جمله این پمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پماد زگیل تناسلی

➖ ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

این پماد به نظر می رسد توانایی دستگاه ایمنی شما برای مبارزه با زگیل های تناسلی را افزایش دهد. وقتی پماد روی پوست شما است، از رابطه جنسی خودداری کنید. این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و ممکن است پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. دیگر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، خارش یا درد بدن، سرفه، راش پوستی یا خستگی باشد.

➖ پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچگاه از این دارو برای درمان زگیلهای تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

 

➖ تری کلرواستیک اسید (TCA)

 این درمان شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوازند و می تواند برای زگیل های درونی نیز استفاده شود. عوارض جانبی می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشند.

➖ Sinecatechins

 این کرم یا پماد برای درمان زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های درون یا اطراف مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشند.

⚠ توجه

سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان کننده بدون نسخه برای زگیل، درمان کنید. این داروها برای استفاده در نواحی حساس بافت تناسلی مناسب نیستند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این هدف حتی می تواند باعث ایجاد درد و تحریک بیشتری شود.

✅ جراحی

ممکن است شما برای برداشتن زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به دارو پاسخ نمی دهند یا –در صورتی که باردار باشید- زگیل هایی که نوزاد شما هنگام زایمان امکان تماس با آن ها را داشته باشد، نیاز به جراحی داشته باشید. گزینه های جراحی شامل موارد زیر هستند:

کرایوتراپی

 

➖ منجمد کردن با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

منجمد کردن با ایجاد کردن تاول در اطراف زگیل شما عمل می کند. با بهبود پوست شما، ضایعات می ریزند و به پوست جدید اجازه تظاهر می دهند. ممکن است شما نیاز به تکرار این درمان داشته باشید. عوارض جانبی اصلی شامل درد و تورم هستند.

➖ الکتروکوتری

این فرآیند از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است شما بعد از این فرآیند مقداری درد و ورم داشته باشید.

➖ برداشتن به وسیله جراحی

 ممکن است پزشک شما از وسیله ویژه ای استفاده کند تا زگیل ها را بردارد. شما برای این درمان به بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیاز دارید و شما ممکن است بعد از فرآیند کمی درد داشته باشید.

➖ درمان با لیزر

 این رویکرد، چیزی که از اشعه بسیاری قوی نور استفاده می کند، می تواند گران باشد و معمولا برای زگیل های گسترده و آن هایی که سخت درمان هستند استفاده می شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان

استفاده از کاندوم در هر بار که شما رابطه جنسی دارید می تواند به صورت چشمگیری خطر قرارگیری در معرض زگیل تناسلی را کاهش دهد. گرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما ۱۰۰ درصد موثر نیست و شما می توانید همچنان به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

گارداسیل

✅ واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی که به اسم واکسن گارداسیل شناخته می شود، در برابر چهار گونه HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند محافظت ایجاد می کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان نیز استفاده می شود. در سال ۲۰۱۴ سازمان غذا و دارو امریکا واکسنی که گارداسیل ۹ نام دارد را تایید کرد، چیزی که از ایجاد ۹ گروه HPV، محافظت می کند.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد، از ایجاد سرطان سرویکس محافظت می کند اما از زگیل تناسلی خیر.

کمیته ی مشورتی بین المللی استفاده معمول از واکسن HPV را برای دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ ساله توصیه کرده است. اگر در این سن واکسیناسیون کامل صورت نگیرد، برای دختران و زنان تا ۲۶ سالگی و برای پسران تا ۲۱ سالگی دریافت واکسن گارداسیل توصیه شده است.

واکسن در صورتی که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر ۲۱ سال و ۲۱ تا ۳۰ ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولا خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می دهد، مخصوصا در افراد بزرگسال.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از انتشار زگیل تناسلی

شما می توانید با موارد زیر از انتقال زگیل پیشگیری کنید:

❇ استفاده از کاندوم در تمام رابطه های جنسی واژن، مقعدی و دهانی. اما اگر ویروس در ناحیه ای از پوست که با کاندوم پوشیده نشده است وجود داشته باشد، ممکن است منتقل شود.

❇ در هنگامی که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید.

عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ سرطان

سرطان سرویکس با عفونت HPV ارتباط نزدیکی دارد. بعضی از انواع خاص HPV همچنین با سرطان ولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو نیز در ارتباط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به ایجاد سرطان نمی شود، اما برای خانم ها مهم است که به صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند، به خصوص اگر با انواع پرخطر HPV آلوده شده باشند.

hpv در طول بارداری

✅ مشکلات هنگام بارداری

زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی هنگام بارداری شود. زگیل ها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را مشکل کنند. زگیل های روی دیواره تناسلی ممکن است توانایی دیواره برای متسع شدن هنگام زایمان را کاهش دهند. زگیل های بزرگ روی ولو یا درون واژن می توانند هنگام اتساع در طی زایمان خونریزی کنند.

ندرتا، نوزادی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، ممکن است در دهان یا گلویش به زگیل مبتلا شود. ممکن است نیاز به جراحی باشد تا اطمینان حاصل شود که زگیل راه هوایی را مسدود نکرده باشد.

آیا شما میتوانید از طریق استخر یا جکوزی به زگیل تناسلی مبتلا شوید؟

پاسخ دکتر: سوال بسیار خوبی است و شما تنها کسی نیستید که در مورد چگونگی انتقال زگیل تناسلی سردرگم شده است. HPV با تماس پوست به پوست منتقل می شود. در ویروس تناسلی، این تماس می تواند تناسلی، مقعدی یا احتمالا رابطه دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است باشد.

همچنین ممکن است ویروس توسط انگشت از دستگاه تناسلی یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. زگیل تناسلی از طریق ارتباط معمولی مانند بغل کردن، دست دادن، یا حمام مشترک یا دوش گرفتن مشترک با فردی منتقل نمی شود. به همین صورت، جکوزی و استخر خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر این که زوجین وقتی در این مکان هستند رابطه جنسی برقرار کنند!)

خیالتان از استخر و جکوزی راحت باشد، اما در خاطر داشته باشید که تخمین زده می شود بیش از ۸۰% افراد فعال جنسی یک یا تعداد بیشتری عفونت HPV در زندگیشان خواهند داشت.

بیشتر موارد HPV بدون خطر هستند و توسط دستگاه ایمنی از بین می روند، اما برای خانم ها بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر منظم داشته باشند (بیشتر متخصصان توصیه می کنند که از ۲۱ سالگی شروع به انجام آن کنند، حتی اگر هیچ وقت رابطه جنسی نداشته اند). اگر شما سن شما ۲۶ سال یا کمتر است، همچنین می توانید برای HPV واکسن بزنید.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر داود چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.من دو ساله hpv دارم.و با همسرم هم رابطه دارم..در نواحی تناسلی ایشون هیچگونه علامتی دیده نمیشه..و حتی هیچ عفونت ناشی هم ندارند.. امکان داره ک ویروس انتقال پیدا نکرده باشه؟ و نظرتون در مورد قارچ شیتاکه چیه؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   امكان داره

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من پسری 16 ساله هستم و رابطه جنسی نداشتم خیلی وقت است که یک برآمدگی خیلی کوچکی اطراف ناحیه تناسلی دارم و نه دردی دارد و نه تعدادش کم و زیاد میشود و فقط یک دانه است میخواستم بتونم که آیا این زگیل است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   خير زگيل نيست

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر عزیز
  آزمایشی هست که وجود اسپرم در پیش آب را مشخص کند؟ نام آزمایش؟
  بدون نسخه هم میتوان انجام داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۱۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   أزمايش اسپرم

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خدا قوت خدمت شما دکتر مهربان و دلسوز
  در خواستی از شما داشتم و امیدوارم توجه و عنایت بفرمایید و اون اینه که بنده در جوابهایی که جنابعالی در پاسخ به بیمارانی که در رابطه با خود ارضایی از شما داشتند مشاهده نمودم که شما هیچ تذکر و توصیه ای در رابطه با ضرر و زیان این عمل به بیماران نداده اید , در صورتیکه شما بهتر میدانید غیر از اینکه این کار (خود ارضایی) از نظر دین مبین اسلام عملی کاملا حرام و مخالف با موازین شرعی بوده و از طرفی مشکلات روحی و جسمی فراوانی برای بیمار به بار می آورد که اخیرا دانشمندان جهان به این مطاب اذعان نموده و خود ارضایی را از لحاظ علمی رد کرده اند
  از شما پزشک محترم استدعا دارم لطفا در پاسخ به این بیماران تذکرات و توصیه های مربوطه را مبذول بفرمایید تا افراد با عواقب جسمی و روحی و شرعی وخیم این کار آشنا شده و در دام این عمل شیطانی گرفتار نشوند
  از اینکه توجه فرمودید از شما کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   تشكر

 • تصویر کاربر نيما یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دكتر قوامي.به لطف خدا و محبت شما بزرگوار بيشتر مشكل اينجانب برطرف گرديد،فقط تنها يك سوال در ذهنم هست كه از حضور شما دارم.قرص پاروكستين رو كه به مدت 3 ماه فرمودين ميل شود هر شب بايد استفاده شود يا فقط قبل از نزديكي. از خداوند سلامتي و سربلندي شمارو درخواست دارم. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   روزانه يك عدد هر موقع كه باشد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  یک پسر ۱ سال نیم دچار فتق شدهو یک سمت بیضه آن بزرگ شده بعد حدوداً ۲۰ روز اقدام به جراحی کردن ، البته قبل عمل توی این بیست روز زیاد گریه نمیکرد ، بعد از عمل این پسر همچنان گریه میکند ، آیا علتش به خاطر جراحی که صورت گرفته است؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۹ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   شايد

 • تصویر کاربر م سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. پدرم ۷۸ ساله و مبتلا به آلزایمر و دمانس عروقی هستند. ایشان همچنین مشکل فیبریلاسیون دهلیزی هم دارند. ارولوژیست از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ براشون تشخیص سرطان پروستات دادن و با توجه به جمیع شرایط براشون درمان با دیفرلین ۱۱.۲۵ در دوره های سه ماه رو شروع کردند. چند روز پیش نورولوژیست سافت ژل روغن ماهی امگا ۳ رو تجویز کردند و نظرشون این بود که به بسیاری از مشکلات پدر کمک خواهد کرد. با توجه به اینکه پدر مشکل سرطان پروستات دارند و تا جاییکه اطلاع دارم مصرف بیش از حد این مکمل منجر به ابتلا به سرطان پروستات میشود آیا شما مصرف این مکمل را تایید می‌فرمایید؟ این نکته را اضافه کنم که در رژیم غذایی پدر هفته ای دوبار مصرف ماهی سالمون وجود دارد.سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   مصرف كنند

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر.من 35 سالمه و مجردم.متاسفانه بدلیل ناآگاهی در جوانی زیاد فیلم مستهجن نگاه می کردم و همچنین خودارضایی هم زیاد می کردم.الان دچار بیماری (pied (porn-induced erectile dysfunction شدم.دوساله که خودارضایی و فیلم پورن رو کنارگذاشتم ولی متاسفانه هنوز بیماریم بهبود پیدا نکرده و هنوز اختلال نعوظ دارم.اگه ممکنه منو راهنمایی کنید تا بتونم سریعتر بهبود پیدا کنم.دارو یا راهکار موثر برای درمان این بیماری چیست؟ با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر Masih شنبه ۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  ضمن خسته نباشيد به خدمت شما دكتر عزيز
  همسر من چند وقته هنگام دفع ادرار دچار سوزش ميشه
  و امروز هم متوجه شد ك بعد از ادرارش چند قطره خون به لباس زيرشون چسبيده بوده
  دليلش بيماري هاي جنسي هستش يا عفونت ادرارو كليه؟
  من فردا ميتونم بيارمش براي معاينه؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱ تیر ۹۸( 4 ماه پیش)

   بايد معاينه شوند

 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من حدو دچهار سال تصادف کردم دچار. ضایعه نخاعی شده ام التم راست نمی شود،از قرص استفاده میکنم خوب جواب نمی دهد تولید اسپپرم. هم. ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۹ خرداد ۹۸( 5 ماه پیش)

   از أمپول تزريقي داخل بيضه استفاده كنيد

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر