زگیل تناسلی در مردان و زنان چگونه درمان می شود؟

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های جنسی هستند. نزدیک به تمام افراد فعال جنسی حداقل در طول زندگیشان به یکی از انواع ویروس های پاپیلوما انسانی (HPV) آلوده خواهند شد، ویروسی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. احتمال بروز زگیل تناسلی در مردان بیشتر از زنان است.


علائم زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی از طریق تماس جنسی منتقل می شود، شامل تماس دهانی، واژن و رابطه مقعدی. زگیل های تناسلی همیشه از طریق چشم انسان قابل مشاهده نیستند. آن ها ممکن است خیلی کوچک و به رنگ پوست یا کمی تیره تر باشند. نوک زوائد ممکن است شبه به گل کلم باشد و ممکن است با لمس نرم یا کمی برآمده احساس شود. آن ها ممکن است به صورت دسته ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل تک ایجاد شوند. زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد ترشح از واژن، خارش، خونریزی و سوزش شود.

زگیل تناسلی در زنان و مردان

زگیل تناسلی در مردان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ آلت تناسلی

❇ کیسه بیضه

❇ کشاله ران

❇ ران

❇ درون، یا اطراف مقعد

زگیل تناسلی در زنان ممکن است در محل های زیر ظاهر شود:

❇ درون واژن یا مقعد

❇ بیرون واژن یا مقعد

❇ سرویکس رحم

شما می توانید از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا شوید:

❇ تماس پوست به پوست، شامل رابطه مقعدی و واژن

❇ اشتراک وسایل جنسی

❇ ندرتا رابطه جنسی دهانی

❇ همچنین ویروس می تواند در طی زایمان از طریق مادر به نوزاد منتقل شود، اما این مورد نادر است.

شما از طریق موارد زیر به زگیل تناسلی مبتلا نمی شوید:

❇ بوسیدن

❇ مواردی مانند حوله، کارد و چنگال، لیوان یا صندلی توالت

⚠ توجه

زگیل های تناسلی ممکن است روی لب ها، دهان، زبان یا گلو افرادی که رابطه دهانی با فرد آلوده داشته اند نیز ظاهر شوند.

تشخیص زگیل تناسلی در مردان و زنان

به این دلیل که اغلب مشخص کردن زگیل تناسلی سخت است، ممکن است پزشک شما یک محلول رقیق استیک اسید را روی ناحیه تناسلی شما بمالد تا زگیل ها سفید شوند. بعد از آن، ممکن است پزشک زگیل ها را از طریق یک ذره بین مخصوص به اسم کولپوسکوپ ببیند.

پاپ اسمیر

✅ آزمایش پاپ اسمیر

برای خانم ها، مهم است که پاپ اسمیر و بررسی لگنی منظم داشته باشند، چیزی که می تواند به مشخص کردن تغییرات لگنی و واژنی که به دلیل زگیل تناسلی ایجاد شده اند یا علائم ابتدایی سرطان سرویکس – عارضه احتمالی عفونت با HPV تناسلی– کمک کند.

طی آزمایش پاپ اسمیر، پزشکتان برای باز نگه داشتن واژن شما از وسیله ای بنام اسپکولوم استفاده می کند. بعد از آن پزشکتان از یک وسیله بلند استفاده می کند تا از سلول های سرویکس نمونه کوچکی بگیرد. سرویکس ارتباط بین واژن و رحم شما است. سلول ها با میکروسکوپ برای یافتن اختلالات مشاهده می شوند.

✅ آزمایش HPV

فقط تعداد کمی از انواع HPV با سرطان سرویکس در ارتباط هستند. نمونه ی سلول های سرویکس، که در طی پاپ اسمیر گرفته شده اند، می توانند برای آزمایش HPV استفاده شوند.

این آزمایش معمولا به خانم های بالاتر از ۳۰ سال توصیه می شود. این آزمایش برای خانم های جوان تر مفید نیست زیرا دستگاه ایمنی بدن آن ها معمولا می تواند حتی انواع HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند را نیز بدون درمان از بین ببرد.

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

اگر زگیل های شما باعث ایجاد ناراحتی نشوند، ممکن است نیاز به درمان نداشته باشید. اما اگر علائم شما که شامل خارش، سوزش و درد هستند یا زگیل های تناسلی قابل مشاهده باشند و باعث ایجاد تنش روانی در شما گردند، پزشکتان می تواند با دارو یا جراحی به از بین بردن آن کمک کند. در هر حال، احتمال بازگشت ضایعات بعد از درمان وجود دارد. برای خود ویروس درمان وجود ندارد.

✅ دارو و پماد برای درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان می تواند شامل استفاده مستقیم پماد روی پوست باشد. از جمله این پمادها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پماد زگیل تناسلی

➖ ایمی کوئیمود (آلدرا، زیکلارا)

این پماد به نظر می رسد توانایی دستگاه ایمنی شما برای مبارزه با زگیل های تناسلی را افزایش دهد. وقتی پماد روی پوست شما است، از رابطه جنسی خودداری کنید. این پماد ممکن است کاندوم و دیافراگم را ضعیف کند و ممکن است پوست شریک جنسی شما را تحریک کند. یکی از عوارض جانبی احتمالی قرمزی پوست است. دیگر عوارض جانبی ممکن است شامل تاول، خارش یا درد بدن، سرفه، راش پوستی یا خستگی باشد.

➖ پودوفیلین و پودوفیلوکس (کندیلوکس)

پودوفیلین یک ماده با پایه ی گیاهی است که بافت زگیل تناسلی را تخریب می کند. این محلول باید توسط پزشکتان استفاده شود. پودوفیلوکس حاوی ماده فعال مشابه است، اما قابل استفاده توسط خودتان در خانه است.

ممکن است پزشک شما ابتدا استفاده از پودوفیلوکس را توصیه کند و احتیاط های لازم برای جلوگیری از ایجاد تحریک در پوست اطراف را به شما بگوید. هیچگاه از این دارو برای درمان زگیلهای تناسلی داخلی استفاده نکنید. استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نشده است. عوارض جانبی ممکن است شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشد.

 

➖ تری کلرواستیک اسید (TCA)

 این درمان شیمیایی زگیل های تناسلی را می سوازند و می تواند برای زگیل های درونی نیز استفاده شود. عوارض جانبی می توانند شامل تحریک خفیف پوستی، سوزش یا درد باشند.

➖ Sinecatechins

 این کرم یا پماد برای درمان زگیل های تناسلی خارجی و زگیل های درون یا اطراف مقعد استفاده می شود. عوارض جانبی اغلب خفیف هستند و ممکن است شامل قرمزی پوست، خارش یا سوزش و درد باشند.

⚠ توجه

سعی نکنید زگیل تناسلی را با داروهای درمان کننده بدون نسخه برای زگیل، درمان کنید. این داروها برای استفاده در نواحی حساس بافت تناسلی مناسب نیستند. استفاده از داروهای بدون نسخه برای این هدف حتی می تواند باعث ایجاد درد و تحریک بیشتری شود.

✅ جراحی

ممکن است شما برای برداشتن زگیل های بزرگ، زگیل هایی که به دارو پاسخ نمی دهند یا –در صورتی که باردار باشید- زگیل هایی که نوزاد شما هنگام زایمان امکان تماس با آن ها را داشته باشد، نیاز به جراحی داشته باشید. گزینه های جراحی شامل موارد زیر هستند:

کرایوتراپی

 

➖ منجمد کردن با نیتروژن مایع (کریوتراپی)

منجمد کردن با ایجاد کردن تاول در اطراف زگیل شما عمل می کند. با بهبود پوست شما، ضایعات می ریزند و به پوست جدید اجازه تظاهر می دهند. ممکن است شما نیاز به تکرار این درمان داشته باشید. عوارض جانبی اصلی شامل درد و تورم هستند.

➖ الکتروکوتری

این فرآیند از جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کند. ممکن است شما بعد از این فرآیند مقداری درد و ورم داشته باشید.

➖ برداشتن به وسیله جراحی

 ممکن است پزشک شما از وسیله ویژه ای استفاده کند تا زگیل ها را بردارد. شما برای این درمان به بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی نیاز دارید و شما ممکن است بعد از فرآیند کمی درد داشته باشید.

➖ درمان با لیزر

 این رویکرد، چیزی که از اشعه بسیاری قوی نور استفاده می کند، می تواند گران باشد و معمولا برای زگیل های گسترده و آن هایی که سخت درمان هستند استفاده می شود.

پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان

استفاده از کاندوم در هر بار که شما رابطه جنسی دارید می تواند به صورت چشمگیری خطر قرارگیری در معرض زگیل تناسلی را کاهش دهد. گرچه استفاده از کاندوم می تواند خطر را کاهش دهد، اما ۱۰۰ درصد موثر نیست و شما می توانید همچنان به زگیل تناسلی مبتلا شوید.

گارداسیل

✅ واکسن زگیل تناسلی

واکسن زگیل تناسلی که به اسم واکسن گارداسیل شناخته می شود، در برابر چهار گونه HPV که باعث ایجاد سرطان می شوند محافظت ایجاد می کند و برای پیشگیری از زگیل تناسلی در مردان و زنان نیز استفاده می شود. در سال ۲۰۱۴ سازمان غذا و دارو امریکا واکسنی که گارداسیل ۹ نام دارد را تایید کرد، چیزی که از ایجاد ۹ گروه HPV، محافظت می کند.

واکسن دیگری که سرواریکس نام دارد، از ایجاد سرطان سرویکس محافظت می کند اما از زگیل تناسلی خیر.

کمیته ی مشورتی بین المللی استفاده معمول از واکسن HPV را برای دختران و پسران ۱۱ تا ۱۲ ساله توصیه کرده است. اگر در این سن واکسیناسیون کامل صورت نگیرد، برای دختران و زنان تا ۲۶ سالگی و برای پسران تا ۲۱ سالگی دریافت واکسن گارداسیل توصیه شده است.

واکسن در صورتی که  قبل از برقراری رابطه جنسی دریافت شود بیشترین تاثیر را خواهد داشت. تحقیقات نشان داده است که افراد زیر ۲۱ سال و ۲۱ تا ۳۰ ساله که واکسن HPV را دریافت می کنند می توانند خطر ابتلا به زگیل های تناسلی را تا ۵۰ درصد کاهش دهند.

عوارض واکسن معمولا خفیف هستند و شامل زخم در محل تزریق (بالای بازو)، سردرد، تب درجه پایین یا علائم شبیه به آنفولانزا هستند. بعضی اوقات سرگیجه یا غش کردن بعد از تزریق رخ می دهد، مخصوصا در افراد بزرگسال.

استفاده از کاندوم

پیشگیری از انتشار زگیل تناسلی

شما می توانید با موارد زیر از انتقال زگیل پیشگیری کنید:

❇ استفاده از کاندوم در تمام رابطه های جنسی واژن، مقعدی و دهانی. اما اگر ویروس در ناحیه ای از پوست که با کاندوم پوشیده نشده است وجود داشته باشد، ممکن است منتقل شود.

❇ در هنگامی که تحت درمان زگیل تناسلی هستید، رابطه جنسی نداشته باشید.

عوارض زگیل تناسلی در مردان و زنان

عوارض زگیل تناسلی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

✅ سرطان

سرطان سرویکس با عفونت HPV ارتباط نزدیکی دارد. بعضی از انواع خاص HPV همچنین با سرطان ولو، سرطان مقعد، سرطان آلت تناسلی و سرطان دهان و گلو نیز در ارتباط هستند. عفونت HPV همیشه منجر به ایجاد سرطان نمی شود، اما برای خانم ها مهم است که به صورت منظم آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند، به خصوص اگر با انواع پرخطر HPV آلوده شده باشند.

hpv در طول بارداری

✅ مشکلات هنگام بارداری

زگیل تناسلی ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی هنگام بارداری شود. زگیل ها می توانند بزرگ شوند و ادرار کردن را مشکل کنند. زگیل های روی دیواره تناسلی ممکن است توانایی دیواره برای متسع شدن هنگام زایمان را کاهش دهند. زگیل های بزرگ روی ولو یا درون واژن می توانند هنگام اتساع در طی زایمان خونریزی کنند.

ندرتا، نوزادی که از مادر مبتلا به زگیل تناسلی متولد می شود، ممکن است در دهان یا گلویش به زگیل مبتلا شود. ممکن است نیاز به جراحی باشد تا اطمینان حاصل شود که زگیل راه هوایی را مسدود نکرده باشد.

آیا شما میتوانید از طریق استخر یا جکوزی به زگیل تناسلی مبتلا شوید؟

پاسخ دکتر: سوال بسیار خوبی است و شما تنها کسی نیستید که در مورد چگونگی انتقال زگیل تناسلی سردرگم شده است. HPV با تماس پوست به پوست منتقل می شود. در ویروس تناسلی، این تماس می تواند تناسلی، مقعدی یا احتمالا رابطه دهانی با کسی که به این عفونت مبتلا است باشد.

همچنین ممکن است ویروس توسط انگشت از دستگاه تناسلی یک فرد به فرد دیگر منتقل شود. زگیل تناسلی از طریق ارتباط معمولی مانند بغل کردن، دست دادن، یا حمام مشترک یا دوش گرفتن مشترک با فردی منتقل نمی شود. به همین صورت، جکوزی و استخر خطری برای انتقال HPV نیستند (مگر این که زوجین وقتی در این مکان هستند رابطه جنسی برقرار کنند!)

خیالتان از استخر و جکوزی راحت باشد، اما در خاطر داشته باشید که تخمین زده می شود بیش از ۸۰% افراد فعال جنسی یک یا تعداد بیشتری عفونت HPV در زندگیشان خواهند داشت.

بیشتر موارد HPV بدون خطر هستند و توسط دستگاه ایمنی از بین می روند، اما برای خانم ها بسیار مهم است که آزمایش پاپ اسمیر منظم داشته باشند (بیشتر متخصصان توصیه می کنند که از ۲۱ سالگی شروع به انجام آن کنند، حتی اگر هیچ وقت رابطه جنسی نداشته اند). اگر شما سن شما ۲۶ سال یا کمتر است، همچنین می توانید برای HPV واکسن بزنید.

 

 برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.

دکتر هوشنگ قوامی جراح و متخصص کلیه، مجاری ادراری، ناباروری و ناتوانی جنسی مردان

5+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهبد دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من مدت 10 سال است ازدواج کرده ام و یک فرزند دارم همسر تا چند ماه قبل در خصوص رابطه جنسی حداقل هفته ای یک مرتبه مشکلی نداشت ولی الان چند ماه است اصلا تمایل به رابطه ندارد خودش دوست دارد و می گوید اصلا حسی در این مورد ندارم و نمی توانم و خود خانومم نیز از موضوع ناراحت است و وقتی به او نزدیک می شوم و لمسش می کنم ناراحت می شود آیا این موضوع راه درمانی دارد البته پیش مشاور هم رفته و نتیجه ای نگرفته است
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۵ خرداد ۹۹( 3 روز پیش)

   به روانپزشك مراجعه كنند

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  روز بخیر . دکتر من مشکل دیر تحریک پذیری دارم و آلت هم بخاطر این موضوع دیر سفت و سیخ میشه و واقعا داره برام مشکل ساز میشه ممنون میشم راهنمایی کنید در ضمن برای موی سرم دکتر قرص داده هر هفته ۱ عدد فینوسراید ۱ مصرف میکنم ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي  يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از رابطه جنسي  يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر راه درمانی قطعی نداره یعنی همیشه باید بواسطه قرص مقطعی باشه
  4. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   درمان قطعي است

  5. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۵ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)
   آقای دکتر این قرص درمان قطعیه پس بفرمایید چه مدت باید اینو مصرف کنم دوره درمانش چقدر هست
  6. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   يك ماه

  7. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۶ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)
   پس یکماه فقط قبل از نزدیکی حالت معمولی نخورم
  8. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 1 هفته پیش)

   فقط موقع نزديكي

  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام اخیرا مشکل عدم نعوظ پیدا کردم فشار دارم و برای کنترل آن روزانه دو عدد قرص لوزامیکس اچ مصرف میکنم لطفا راهنمایی فرمائید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

 • تصویر کاربر آرشام چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام،پسر بزرگم 11 سالش است و معمولا اگر از دسموپرسین استفاده نکنه هر شب شب ادراری داره.پسر دووم 8 ساله هم همین مشکل رو داره اما پسر سومم 5 ساله مشکلی نداره.برای پسر بزرگم خیلی نگرانم لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   خواب اين بچه ها سنگين است بايد شب ها از خواب بيدار شوند ،،،شبي يك عدد قرص ايمي پرامين ٢٥ ميلي گرم خورده شود 

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت دکتر قوامی عزیز

  دو هفته هستش بدلیل جراحی زانو برای تقویت عضلات پا از دوچرخه ایستاده استفاده میکنم که بنابر توصیه ارتوپدم روزنانه ۴ بار هربار بمدت ۱۵ دقیقه این کار را تکرار میکنم ولی هر بار بعد از تمام شدن ۱۵ دقیقه احساس مور مور شدن یا همان خواب رفتگی در آلت تناسلی خود(در تمام قسمت ها) احساس میکنم

  راه حلش هست یا باید دوچرخه قطع شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی جمعه ۱۹ اردیبهشت ۹۹( 2 هفته پیش)

   به علت ورزش است

 • تصویر کاربر قنبر دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده۵۳ سال سن دارم ضایعه نخاعی هستم مدتی هست که همیشه احساس ادراردارم وادراربافشار تخلیه میشود ولی الان خیلی کند طوری که فشارکه میاورم خون ازپشتم میاد وباعث افسردگی یاس وناامید میکنم ورابطه جنسی هم خیلی کم شده.
  1. تصویر کاربر قنبر شنبه ۶ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   ممنون میشم دکتر کمکم کن راه دور ونمیتونم بیام خدمتتون وضعیت ناجور ۵۳سال سن دارم مدتی هست دچارمشکل ادراری شدم وکند تخلیه میشود البته بافشار تخلیه میشود الان مدتی هست که کند وطوری که فشارکه میاورم از پشتم خون میاد وباعث افسردکی یاس وناامیدی میاد سراغم ورابطه جنسی هم خیلی کم شده ممنون راهنمایی بفرمایید
  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   ١- روزي يك عدد كپسول امنيك ميل كنيد ٢- يك ساعت قبل از رابطه يك عدد قرص تادالافيل ميل كنيد

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فردین چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، چند ماهی است که از جوش های به آلتم زده و با فشار کمی چرک سفید بیرون میاد الان متوجه دو سه تا مورد شبیه زگیل شدم، عکس میفرستم لطفا بگید چی هستن و راه درمان چیه
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 4 هفته پیش)

   نمونه برداري بايد انجام شود و يا به متخصص پوست مراجعه كنيد

 • تصویر کاربر داوود یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. بنده سال گذشته هم از شما سؤال پرسیدم و جواب شما در آن مقطع خیلی کارساز بود.جنابعالی جهت درمان زودانزالی برای بنده پاروکسیتین 20 رو به مدت سه ماه تجویز کردید که خیلی عالی بود ولی پس از قطع دارو بعد از سه ماه دوباره دچار مشکل زود انزالی شدم و درباره مشکل نعوذ قرص تادالافیل 20 میلی رو تجویز کردید که اوایل عالی بود ولی بعد از مدتی سردرد طولانی (حتی تا سه روز) مشکل ساز شد. ممنون میشم مجدد راهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سه ساعت قبل از رابطه جنسي يك عدد قرص داپوكستين ميل كنيد و يك ساعت قبل از نزديكي يك عدد قرص وياگرا ميل كنيد

 • تصویر کاربر ساوج یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  میخواستم بدونم اگر کسی مجرد باشه و آلوده به استمنا باشد، آیا با ترک استمنا به مدت طولانی(مثلا حداقل یکسال)، اثرات بد حاصل از این کار مانند زود انزالیِ احتمالی برطرف خواهد شد؟؟
  کلا سوال من اینه که با ترک استمنا، اثرات بد اون (زودانزالی و...) از بین میره یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   بله با ترك تمام مشكلات حل مي شود

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. دقیقا بعد از آخرین اصلاح شدیدا خارش گرفتم و بعد از چند روز تمام قسمت هایی که مو داشت به این شکل در اومد. اول کم بود ولی الان بیشتر شده. مشکوک شدم به زگیل تناسلی. نظر شما چیه؟ تو این شرایط کرونا نمیشه به مراکز درمانی مراجعه کرد. چه دارویی میتونم برای درمان مصرف کنم؟ خواهشا کامل و جامع پاسخ بدین چون واقعاً استرس دارم.
  1. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی یکشنبه ۷ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   زگيل است ولي متخصص پوست هم نظر بده بد نيست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر